Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka 10 grudnia

1 Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka 10 grudniaOpracowan...
Author: Halina Krawczyk
0 downloads 4 Views

1 Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka 10 grudniaOpracowanie: Monika Plisecka Magda Prus-Zych

2 Międzynarodowy Dzień Praw CzłowiekaSekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon w swym przesłaniu z 2010 roku z okazji Dnia Praw Człowieka powiedział: „…To przede wszystkim na rządach państw spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie ochrony orędownikom praw człowieka. Wzywam wszystkie państwa, by przestrzegały wolności słowa i wolności gromadzenia się, tak potrzebnych w ich pracy. [...] Gdy życie obrońców praw człowieka jest zagrożone, zmniejsza się poczucie bezpieczeństwa wszystkich ludzi. Gdy głosy obrońców praw człowieka są zagłuszane, cierpi na tym sprawiedliwość.”

3 Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka10 grudnia to Dzień Praw Człowieka, święto obchodzone każdego roku w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizację Narodów Zjednoczonych. Członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych według artykułu 4 Karty NZ może być „każde państwo miłujące pokój, które przyjęło zobowiązanie zawarte w Karcie” i zdaniem ONZ - jest w stanie je wypełniać. Obecnie członkami ONZ są 193 państwa. Polska jest na liście państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych od 24 października 1945r.

4 Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka10 grudnia to dzień poświęcony orędownikom praw człowieka na całym świecie, którzy dążą do zapewnienia ochrony własnych praw oraz praw innych i wkładają wiele wysiłku w działania zapewniające przestrzeganie ich na co dzień. Wielu z nich jest za to prześladowanych, pozbawianych pracy czy niesłusznie więzionych. Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka są okazją do uczczenia ich odwagi i osiągnięć.

5 Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka10 grudnia 1948 roku w Paryżu podczas Trzeciej Sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) uchwalono rezolucją 217/III A Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka to zbiór praw człowieka i zasad ich stosowania. W dokumencie spisano postulaty, o które człowiek walczy od setek lat. Każdy z nas powinien mieć zagwarantowane prawo do życia, wolności myśli, sumienia i wyznania. Każdy z nas powinien móc swobodnie głosić swoje poglądy i opinie bez względu na ich treść i formę. Nikt nie ma prawa traktować nas w nieludzki sposób i poniżać. Tymi zasadami kierowali się obrońcy praw człowieka na całym świecie. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka była pierwszym aktem ujmującym w kompleksowy sposób prawa jednostki w systemie ONZ.

6 Międzynarodowy Dzień Praw CzłowiekaPowszechna Deklaracja Praw Człowieka jako tzw. “miękkie prawo” (forma postulatu, nie zobowiązania) nie mogła mieć innych konsekwencji poza ustanowieniem polityczno-moralnego wzorca, wywarła duży wpływ na rozwój ustawodawstwa i konstytucjonalizmu w wielu krajach oraz rozwój międzynarodowej ochrony praw człowieka.

7 Międzynarodowy Dzień Praw CzłowiekaPowszechna Deklaracja Praw Człowieka składa się ze wstępu mówiącego o motywach leżących u podstaw jej tworzenia oraz zawiera 30 artykułów skrótowo traktujących o prawach człowieka w dziedzinie cywilnej, politycznej, gospodarczej i społeczno-kulturalnej. Zawiera m.in.: prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego, do swobodnego poruszania się i wyboru miejsca zamieszkania, do pracy, nauki, wolności wyznania, wolności słowa i stowarzyszania się. Podkreślone zostały również obowiązki jednostki wobec społeczeństwa. Tekst Deklaracji można znaleźć m.in. tutaj – a oto jej przykładowe artykuły:

8 Artykuł 1 Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa.

9 Artykuł 2 Każdy człowiek posiada wszystkie prawa i wolności zawarte w niniejszej Deklaracji bez względu na jakiekolwiek różnice rasy, koloru, płci, języka, wyznania, poglądów politycznych i innych, narodowości, pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia lub jakiegokolwiek innego stanu. Nie wolno ponadto czynić żadnej różnicy w zależności od sytuacji politycznej, prawnej lub międzynarodowej kraju lub obszaru, do którego dana osoba przynależy, bez względu na to, czy dany kraj lub obszar jest niepodległy, czy też podlega systemowi powiernictwa, nie rządzi się samodzielnie lub jest w jakikolwiek sposób ograniczony w swej niepodległości.

10 Artykuł 4 Nie wolno nikogo czynić niewolnikiem ani nakładać na nikogo służebności; niewolnictwo i handel niewolnikami są zakazane we wszystkich swych postaciach. (…)

11 Międzynarodowy Dzień Praw CzłowiekaPowszechna Deklaracja Praw Człowieka stała się podstawą dla wielu rezolucji ONZ i innych aktów prawa międzynarodowego. Powołuje się na nią szereg ustaw zasadniczych, wiele konstytucji przenosi postanowienia Deklaracji bezpośrednio. Bez wątpienia Deklaracja wpłynęła bezpośrednio na praktykę ustawodawczą, administracyjną i sądową wielu państw na całym świecie.

12 Międzynarodowy Dzień Praw CzłowiekaPowszechną Deklarację Praw Człowieka można uznać za pierwsze znaczące dokonanie ONZ w dziedzinie ochrony praw człowieka. Na pamiątkę jej uchwalenia 10 grudnia obchodzony jest jako Dzień Praw Człowieka, zaś dla uczczenia 20 rocznicy tego wydarzenia ogłoszono rok 1968 jako Międzynarodowy Rok Praw Człowieka.

13 Międzynarodowy Dzień Praw CzłowiekaW tworzeniu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka główne role odegrali: John Peters Humphrey Kanadyjczyk (wówczas dyrektor Wydziału Praw Człowieka w Sekretariacie ONZ), René Cassin Francuz, Eleanor Roosevelt Amerykanka, Charles Malik Libańczyk, Peng-chun Chang Chińczyk; Deklarację przyjęto bez głosu sprzeciwu. Spośród 58 państw członkowskich ONZ 8 wstrzymało się od głosu.

14 Międzynarodowy Dzień Praw CzłowiekaRolą Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka miało być nałożenie na państwa zobowiązań moralno – politycznych, skłaniających do respektowania jej postanowień.

15 Międzynarodowy Dzień Praw CzłowiekaNa bazie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1966 roku uchwalono Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka: Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych; Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych; Obydwa weszły w życie w 1976r.

16 Międzynarodowy Dzień Praw CzłowiekaZgromadzenie Ogólne wezwało państwa członkowskie do opublikowania tekstu Deklaracji i do „spowodowania, aby Deklaracja była rozpowszechniana, pokazywana, czytana i objaśniana przede wszystkim w szkołach i innych instytucjach oświatowych, wszędzie bez względu na status polityczny kraju lub terytorium”.

17 Międzynarodowy Dzień Praw CzłowiekaPowszechna Deklaracja Praw Człowieka została umieszczona w Księdze Rekordów Guinnessa, jako najczęściej tłumaczony dokument. Na stronie Organizacji Narodów Zjednoczonych można znaleźć aż 501 wersji językowych.

18 Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka„Powszechna Deklaracja Praw Człowieka to nie tylko istotny dokument historyczny. Realizacja jej postanowień również dziś stanowi ważne wyzwanie. Nie możemy zapomnieć o masowym naruszaniu praw człowieka w XX wieku. Pamięć o nich nie tylko zapobiega powrotowi dyktatur, lecz uwrażliwia nas także na zło dziejące się współcześnie”. Łukasz Kamiński – prezes Instytutu Pamięci Narodowej

19 Międzynarodowy Dzień Praw CzłowiekaPowszechna Deklaracja Praw Człowieka nie jest jedynie aktem prawnym – ale niejako jest przykazaniem, które nosimy w sercu przykryte warstwą codzienności – przykazaniem doskonale znanym, a jednak w wielu krajach na świecie zapominanym i nieprzestrzeganym.

20 Międzynarodowy Dzień Praw CzłowiekaWokół ochrony praw człowieka i jego wolności wypowiadał się również Papież: „Pragnieniem moim – jako najwyższego Pasterza Kościoła powszechnego, który pochodzi ze wschodniej Europy i zna aspiracje ludów słowiańskich, tego drugiego „płuca” naszej wspólnej europejskiej ojczyzny – jest to, by Europa suwerenna i wyposażona w wolne instytucje rozszerzyła się kiedyś aż do granic, jakie wyznacza jej geografia, a bardziej jeszcze historia.” Papież Jan Paweł II Parlament Europejski, 11 października 1988

21 Międzynarodowy Dzień Praw CzłowiekaTematykę praw człowieka i poszanowania jego godności odnaleźć można także w poezji. Ocalić godność To już nie jest ten świat, teraz jest inaczej… Szlachetnie postąpisz – gotowi cię wyśmiać. Nie skrzywdzisz człowieka – powiedzą, żeś głupi. Straciłeś okazję, żeby się odegrać – naiwny – osądzą. Zachęcać cię będą – wydrwij to co święte, zabłyśnij skandalem – wnet będziesz na szczycie i zdobędziesz sławę.

23 Międzynarodowy Dzień Praw CzłowiekaObchodząc Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka zapraszamy całą społeczność szkolną do pamiętania o prawach człowieka – ale także przestrzegania obowiązków, gdyż to ich nieprzestrzeganie leży u podstaw łamania praw. Zapraszamy do asertywnych postaw – dbałości o tolerancję, życzliwość i szacunek wobec siebie. Niech ten dzień przypomina nam o tym, że wszyscy jesteśmy równi, byśmy mogli się czuć dobrymi ludźmi – nie będąc lepszymi.

24 Międzynarodowy Dzień Praw CzłowiekaPoszanowanie praw człowieka jest podstawą do budowania dojrzałego, szanującego się i demokratycznego społeczeństwa. Zapytaj zatem samego siebie, co możesz zrobić, aby zadbać o swoje prawa, a także o prawa innych. Zastanów się i zapisz… Zbierzcie pomysły w klasie i podzielcie się nimi. Zapisane kartki przekażcie organizatorom.

25 Międzynarodowy Dzień Praw CzłowiekaII część tego spotkania odbędzie się r. (środa) w nieco innej formule Wybierzcie wspólnie dwóch przedstawicieli do reprezentowania klasy w konkursie - podczas godziny wychowawczej przystąpią oni do konkursu wiedzowego dotyczącego praw człowieka. Pytania konkursowe będą obejmowały materiał zawarty w tej prezentacji (dostępnej na stronie szkoły i wyświetlanej na ekranie – dolny korytarz) oraz we w wskazanych źródłach. Zachęcamy do udziału w konkursie – prosimy o zgłoszenie organizatorom nazwisk uczestników. Dziękujemy.

26 LITERATURA: Jarosz –Żukowska S. (red.)„Prawa człowieka i systemy ich ochrony. Teksty źródłowe” Strony internetowe: https://www.youtube.com/watch?v=v2LBjU1yvJ8 https://www.youtube.com/watch?v=ieXi2Cg64Kg https://www.youtube.com/watch?v=RotQeGzN8PI Wykorzystane w prezentacji fotografie pochodzą z Internetu;

27 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ