1 MS WORD 2010
2 Formatowanie tekstu – format czcionkiPrzepisz poniższy tekst oraz zastosuj do niego formatowanie ze wstążki Formatowanie – Czcionka. Aby zastosować dany format do tekstu, należy go najpierw zaznaczyć.
3 Formatowanie tekstu – format akapituĆwiczenie: Przepisz poniższy tekst oraz zastosuj do niego formatowanie z menu Format – Akapit. Czcionka Times New Roman, wielkość 17 punktów.
4 Wstawianie i obróbka grafiki1. Wstaw dowolny obraz z pliku w tekst (zakładka „wstawianie > obraz > podaj nazwę pliku) 2. Poprzez zakładkę formatowanie zastosuj odpowiedni efekt jak na przykładzie poniżej (zakładka „formatowanie” > sekcja style obrazu > skośny z perspektywą. 3. Dopasuj obraz zmieniając kontrast i jasność wstawionego obrazu (zakładka „formatowanie” > sekcja dopasowanie > jasność - 20%, kontrast +20% 4. Ustaw grafikę pod tekstem i przesuń w odpowiednie miejsce (zakładka „formatowanie” > sekcja rozmieszczanie > funkcja „zawijanie tekstu - za tekstem”
5 Obramowanie tekstu Obramowania, cieniowanie i wypełnienia graficzne mogą zwiększyć atrakcyjność i wyróżnić wybrane części dokumentu. Obramowania można dodawać do stron i tekstu natomiast cieniowanie można stosować do akapitów i tekstu.
6 Obramowanie tekstu Ćwiczenie: Dokonaj obramowania i cieniowania tekstu jak w przykładzie poniżej. Dodaj obramowanie strony zgodnie z wzorem.
7 Wypunktowanie i numerowanieProgram Word umożliwia automatyczne tworzenie punktowanych lub numerowanych list w trakcie pisania lub dodawanie numerów do istniejących wierszy tekstu. Punktor: Kropka lub inny symbol umieszczony przed tekstem, na przykład elementami listy, w celu ich wyróżnienia.
8 Wypunktowanie i numerowanieĆwiczenie: Sformatuj odpowiednio punktory (kolor czerwony, wgłębienie, rozmiar 24 pkt).
9 Wypunktowane listy wielopoziomoweLista numerowana konspektu przedstawia elementy listy umieszczone na różnych poziomach, nie zaś na jednym poziomie przy użyciu wcięć.
10 Wypunktowane listy wielopoziomoweĆwiczenie: Utwórz listę z poziomami konspektu jak w przykładzie poniżej.
11 Tabele Ćwiczenie: Narysuj Tabele jak w przykładzie poniżej.
12 Tabulatory Tabulatory (pozycja tabulatora: Miejsce na linijce poziomej, które wskazuje, jakie ma być wcięcie tekstu lub gdzie ma się zaczynać kolumna tekstu.) umożliwiają wyrównanie tekstu do lewej, do prawej, do środka, do znaku dziesiętnego lub do znaku paska. Przed tabulatorami można także automatycznie wstawiać określone znaki (znaki wiodące), takie jak kropki lub myślniki.
13 Tabulatory Ćwiczenie: Sformatuje poniższy tekst
14 Malarz formatu Aby szybko skopiować atrybuty czcionki z jednego fragmentu tekstu do innego, należy zaznaczyć myszą fragment już sformatowany (lub ustawić się na akapicie) a następnie wybrać opcję Kopiuj format (pasek narzędzi Standardowy) i zaznaczyć tekst, który ma przyjąć nowy wygląd. W taki sam sposób można kopiować format akapitu – z tą różnicą że akapitów nie trzeba zaznaczać. Wystarczy ustawić kursor w obrębie akapitu, którego format chcemy skopiować do innego, wybrać Kopiuj format i kliknąć w drugi akapit.
15 Malarz formatu Ćwiczenie:Przenieś za pomocą „malarza formatów” rodzaj formatowania z trzeciego akapitu na pozostałe.
16 Wstawianie wzorów matematycznychW edytorze Word można tworzyć równania matematyczne. Służy do tego narzędzie równań. Dostęp do niego uzyskujemy po przejściu do zakładki „Wstawianie” > sekcja „Symbole” > opcja „Równanie”
17 Wstawianie wzorów matematycznychUtwórz równanie jak w przykładzie poniżej
18 Nagłówek i stopka Nagłówek może składać się z tekstu i grafiki, pojawia się u góry każdej strony. Stopka pojawia się u dołu każdej strony. Nagłówki i stopki często zawierają numery stron, tytuły rozdziałów, daty i nazwiska autorów.
19 Nagłówek i stopka Ćwiczenie:Utwórz nowy dokument i zapisz go pod nazwą naglowek.docx Wstaw do nagłówka dokumentu aktualną datę i godzinę. Wyrównaj datę do prawej strony, a godzinę do lewej (w tym samym wierszu) Wstaw w stopce numer strony w formacie „– strona –” Narysuj w nagłówku poziomą linię o grubości 1,5pkt Zamknij i zapisz plik naglowek.docx
20 Korespondencja seryjnaKorespondencja seryjna służy do tworzenia zestawu dokumentów, które są zasadniczo takie same, ale każdy z nich zawiera pewne unikatowe elementy. Na przykład w liście zapowiadającym wprowadzenie nowego produktu, logo firmy i tekst na temat produktu będą jednakowe w każdym egzemplarzu listu, natomiast adres i wiersz powitania będą się zmieniać.
21 Korespondencja seryjnaTworzenie korespondencji zaczynamy od wybrania rodzaju dokumentu głównego. Na tym przykładzie wybieramy „zwykły dokument programu Word”.
22 Korespondencja seryjnaNastępnie scalamy dokument główny z bazą danych. Jeżeli jej nie posiadamy musimy taką bazę stworzyć. Podczas tworzenia bazy możemy dostosować pola które będziemy musieli wypełnić wedle naszych potrzeb.
23 Korespondencja seryjnaPodczas tworzenia bazy możemy dostosować pola które będziemy musieli wypełnić wedle naszych potrzeb. (aby usuwać wszystkie pola trzeba to robić po kolei). Po dostosowaniu danych należy uzupełnić tabelę danymi (aby pojawił się nowy wiersz należy wcisnąć przycisk „nowa pozycja”)
24 Korespondencja seryjnaPo uzupełnieniu tabeli należy ją zapiać na lokalnym dysku. Następnie wstawiamy odpowiednie pola z bazy danych do dokumentu głównego.
25 Korespondencja seryjnaTeraz możemy podejrzeć wyniki naszej pracy przez wciśniecie przycisku. Aby w pełni zakończyć pracę z korespondencją musimy po wciśnięciu ikony „Zakończ i scal” podjąć decyzję do czego wykorzystamy naszą bazę . W kolejnym oknie możemy wybrać czy do pracy wykorzystamy wszystkie dane z bazy danych czy tylko wybrane rekordy.
26 Korespondencja seryjnaĆwiczenie: Stwórz przedstawiony poniżej dokument główny wprowadzając nową bazę danych zawierającą dowolne cztery rekordy.
27 Style i formatowanie Style to gotowe zestawy formatu tekstu i akapitu. Każdy styl posiada swoją nazwę i można je dowolnie edytować.
28 Style i formatowanie W Okienku zadań pojawią się wszystkie dostępne style. Aby zastosować styl do tekstu w dokumencie wystarczy zaznaczyć ten tekst a następnie kliknąć na wybrany styl. Analogicznie można stosować style do akapitów. Jeśli na liście nie ma odpowiedniego stylu, można go dodać i zdefiniować za pomocą przycisku u dołu listy „Nowy styl…”.
29 Style i formatowanie Ćwiczenie:Wstaw z internetu* lub pliku dowolny tekst składający się z trzech akapitów. Do pierwszego akapitu zastosuj styl Nagłówek 1, natomiast do drugiego Nagłówek 2. Trzeci akapit sformatujesz nowo utworzonym przez siebie stylem. * Jeżeli wstawiasz tekst z internetu, najpierw skopiuj go do notatnika (w celu wycięcia narzuconych stylów strony internetowej) a dopiero później wstaw do dokumentu Worda.
30 Style i formatowanie Dodawanie nowego stylu:Definiowanie nowego stylu polega na podaniu jego nazwy, wybraniu typu (może to być styl akapitu, znaku, tabeli lub listy), wybrać styl na podstawie którego tworzymy nowy styl oraz jaki ma być styl kolejnego akapitu. Następnie należy wybrać odpowiednie formatowanie czcionki oraz akapitu.
31 Style i formatowanie Ćwiczenie:Stwórz swój styl o następujących wytycznych: Czcionka: Aharoni, 17 pt, Nie Pogrubienie, Kursywa, Podkreślenie podwójne, Kolor podkreślenia: Czerwony, Kolor czcionki: Niebieski, Cień, Styl: Szybki styl, Na podstawie: Nagłówek 1
32 Automatyczny spis treściWord 2007 umożliwia nam automatycznie tworzenie spisów treści. Aby wstawić taki spis należy sformatować wybranym stylem tytuły rozdziałów dokumentu. Następnie należy przejść do zakładki „odwołania”, wybrać opcje „spis treści” i z listy wybrać format spisu treści lub dostosować do swoich potrzeb w opcji „wstaw spis treści”
33 Śledzenie zmian przy recenzji dokumentówPracując nad dokumentem w każdej chwili możemy wprowadzić lub wyświetlić prześledzone zmiany i komentarze. /jest to opcja szczególnie przydatna dla dokumentów nad którym pracuje kilka osób.
34 Śledzenie zmian przy recenzji dokumentówĆwiczenie: Otwórz przykładowy dokument z dysku. Popraw w nim błędy ortograficzne w trybie recenzji. Stwórz na ostatniej stronie dokumentu automatyczny spis treści.
35 Podział strony - sekcjeZa pomocą sekcji można różnicować układ dokumentu pomiędzy stronami lub w obrębie jednej strony
36 Konwersja dokumentu .docx na .pdfPDF to uniwersalny format dokumentów, który, w przeciwieństwie do formatu Worda, można odczytać darmowym oprogramowaniem na każdym znanym systemie operacyjnym. Obsługa zapisywania do PDF-ów pojawiła się od dodatku Service Pack 2 dla Office’a 2007.
37 Praca końcowa Wybierz jeden z poniższych podpunktów i samodzielne wykonaj projekt: Wykonaj spis uczniów z klasy (z wykorzystaniem funkcji nagłówka i stopki, podziały stron na sekcje, tworzenia styli, tabeli) Wykonaj tygodniowy plan zajęć (z wykorzystaniem funkcji tabeli, obramowania i cieniowania, tabulatorów) Wykonaj dyplomy dla uczniów wykorzystując funkcję korespondencji seryjnej Przekonwertuj projekt do formatu pliku PDF