1 MULTIMEDIALNY SCENARIUSZ ZAJĘĆ
2 Edukacja: Poziom: Temat: Czas realizacji:przyrodnicza klasa II warstwy lasu 1 godz. lekcyjna
3 SPIS TREŚCI CELE ŚRODKI DYDAKTYCZNE METODY I FORMY PRACY PRZEBIEG ZAJĘĆ
4 CELE Ogólne Szczegółowe kształcenie wiedzy przyrodniczej;poznawanie warstw lasu; rozwijanie umiejętności pracy z tablicą multimedialną; kształcenie umiejętności pracy grupowej. Uczeń: potrafi rozpoznać warstwy lasu; Potrafi wymienić warstwy lasy i wskazać różnice pomiędzy nimi; jest aktywny na zajęciach; współpracuje w grupie.
5 ZAGADNIENIA Nauka o warstwach lasu.
6 METODY I FORMY PRACY ŚRODKI DYDAKTYCZNE Metody i formy pracyburza mózgów; pogadanka praca w grupach gry interaktywne praca z komputerem komputer przeglądarka internetowa
7 PRZEBIEG ZAJĘĆ Powitanie z uczniami.Poznanie warstw lasu – praca z ilustracjami poszczególnych warstw lasu. Podsumowanie zajęć i zakończenie lekcji.
8 LAS to teren porośnięty drzewami i krzewami. Drzewa w lesie stwarzają odpowiednie warunki dla innych roślin i zwierząt w nim mieszkających.
9 Las składa się z wielu warstwLas składa się z wielu warstw. Każda z nich pełni odrębną rolę, jest zamieszkiwana przez inne organizmy a jednak przenikają się nawzajem i odrębnie istnieć nie mogą. DRZEWA PODSZYT RUNO LEŚNE ŚCIÓŁKA LEŚNA
10 DRZEWA Warstwa najwyższych drzew jak np. dąb szypułkowy, jesion wyniosły, klon pospolity, lipa drobnolistna, topola biała, sosna zwyczajna, świerk pospolity. PODSZYT Tworzą krzewy i młode drzewa np. dziki bez, jarząb pospolity (jarzębina), leszczyna pospolita (orzech laskowy), malina właściwa, topola osika, trzmielina pospolita. RUNO LEŚNE Warstwa ziół z roślinami, których część zimuje pod ziemią, jak na przykład: borówka brusznica, borówka czarna, narecznica samcza, orlica pospolita, przylaszczka pospolita, poziomka pospolita, zawilec gajowy. Tu mieszka wiele owadów, płazów i gadów oraz niektóre ptaki. ŚCIÓŁKA LEŚNA Tę warstwę tworzą patyki, opadłe liście, gnijące rośliny, igły sosny czy szyszki.