1 NADLEŚNICTWO GROTNIKIBartosz Koryciński SP2 Konstantynów Łódzki klasa V
2 Siedziba Nadleśnictwa Grotniki mieści się w Zgierzu przy ulSiedziba Nadleśnictwa Grotniki mieści się w Zgierzu przy ul. Ogrodniczej 6/8
3 Nadleśnictwo Grotniki z lotu ptaka
4 Mapa dojazdu
5 Mapa dojazdu
6 Krótki rys historyczny oraz przestrzenne usytuowanie nadleśnictwaPrzed I Wojną Światową lasy położone wokół Łodzi i Zgierza stanowiły część nadleśnictwa Turek. W roku 1918 po przyłączeniu do nich lasów majorackich i Banku Włościańskiego, utworzono Nadleśnictwo Uniejów, które w roku 1922 podzielono na dwa nadleśnictwa Uniejów i Chrośno. Ówczesne Nadleśnictwo Chrośno jest zaczątkiem dzisiejszego Nadleśnictwa Grotniki. Nadleśnictwo Chrośno utworzono z byłych lasów rządowych i majorackich, które z chwilą utworzenia Państwa polskiego przeszły na rzecz Skarbu Państwa.
7 Po raz pierwszy nazwa Grotniki pojawiła się w 1945 r. , kiedy to do okPo raz pierwszy nazwa Grotniki pojawiła się w 1945 r., kiedy to do ok ha lasów państwowych przyłączono ha lasów z majątków upaństwowionych. Do roku 1948 gospodarka leśna w tym nadleśnictwie, prowadzona była w oparciu o przybliżoną tabelę klas wieku. W 1948 r. przeprowadzono tzw. prowizoryczne urządzanie lasu. Powierzchnia nadleśnictwa wynosiła wówczas 5165,27 ha. W 1953 r. do stanu posiadania nadleśnictwa włączono lasy miasta Zgierza. W roku 1958 r. w Nadleśnictwie Grotniki wykonano definitywne urządzanie lasu. Powierzchnia ogólna nadleśnictwa zwiększyła się do 6 166,21 ha.
8 W roku 1975 Nadleśnictwo Grotniki zostało zlikwidowane i włączone do nowo utworzonego Nadleśnictwa Lutomiersk. Nadleśnictwo Grotniki z obrębami Grotniki i Wiączyń zostało reaktywowane 1 lipca 1980 r., na podstawie zarządzenia Nr 11 Dyrektora Naczelnego Zarządu Lasów Państwowych. Obręb Grotniki utworzony został z gruntów dawnego Nadleśnictwa Grotniki oraz części nadleśnictw: Bogdańce i Kolumna. W skład obrębu Wiączyń weszły grunty z Nadleśnictwa Głowno i z Nadleśnictwa Brzeziny. W 1993 r. powierzchnia Nadleśnictwa Grotniki wynosiła ha.
9 W granicach z roku 1980 Nadleśnictwo Grotniki przetrwało do końca roku 2002 kiedy to na mocy wcześniej wspomnianego Zarządzenia nr 77 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych wprowadzono zmiany w zasięgach terytorialnych nadleśnictw: Brzeziny, Grotniki i Kutno. Zgodnie z tym Zarządzeniem, Nadleśnictwo Grotniki przejęło z Nadleśnictwa Kutno leśnictwo Gieczno oraz z Nadleśnictwa Brzeziny leśnictwa: Polesie i Stanisławów, przekazując do tego nadleśnictwa leśnictwa Kraszew i Wiączyń. Zgodnie z tym zarządzeniem, powierzchnia zasięgu terytorialnego nadleśnictwa wynosi 1115,66 km².
10 W granicach z roku 1980 Nadleśnictwo Grotniki przetrwało do końca roku 2002 kiedy to na mocy wcześniej wspomnianego Zarządzenia nr 77 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych wprowadzono zmiany w zasięgach terytorialnych nadleśnictw: Brzeziny, Grotniki i Kutno. Zgodnie z tym Zarządzeniem, Nadleśnictwo Grotniki przejęło z Nadleśnictwa Kutno leśnictwo Gieczno oraz z Nadleśnictwa Brzeziny leśnictwa: Polesie i Stanisławów, przekazując do tego nadleśnictwa leśnictwa Kraszew i Wiączyń. Zgodnie z tym zarządzeniem, powierzchnia zasięgu terytorialnego nadleśnictwa wynosi 1115,66 km².
11 Terytorialny zasięg działania nadleśnictwa obejmuje obszar pomiędzy 19° 05’ a 19º 19’ długości geograficznej wschodniej na odcinku 38 km oraz pomiędzy 51º 40’ a 52º 05’ szerokości geograficznej północnej na odcinku 50 km. Główny kompleks lasów nadleśnictwa obejmujący większość powierzchni leśnej Obrębu Grotniki, położony jest bezpośrednio na północny zachód od Zgierza, sięgając do miejscowości Zimna Woda; na zachód dochodzi do Chrośna, a na wschodzie do miejscowości Rosanów. Mniejsze kompleksy - znacznie porozrzucane, położone są w większości na północny wschód, i południowy zachód w stosunku do głównego kompleksu leśnego.
12
13 Zakreskowany obszar, to zasięg administracyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi
14 Położenie Nadleśnictwa Grotniki w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Łódź
15 Lasy nadleśnictwa Grotniki leżą w regionie Wzniesienia Południowo - Mazowieckiego.Pod względem administracyjnym Nadleśnictwo Grotniki położone jest w województwie łódzkim, na terenie siedmiu powiatów, siedmiu miast i siedemnastu gmin.
16 Podział administracyjny Nadleśnictwa Grotniki wygląda następująco:powiat łęczycki - gmina: Piątek, powiat łowicki - gminy: Bielawy, Domaniewice, powiat brzeziński - gmina: Dmosin, powiat pabianicki - miasto: Konstantynów Łódzki oraz gminy: Lutomiersk i Pabianice, powiat poddębicki - gmina: Dalików, powiat zgierski - miasta: Aleksandrów Łódzki, Głowno, Zgierz, Stryków i Ozorków oraz gminy: Aleksandrów Łódzki, Głowno, Ozorków, Parzęczew, Stryków i Zgierz, powiat Miasto Łódź – gminy (dzielnice): Łódź-Bałuty, Łódź Śródmieście, Łódź-Polesie i Łódź-Górna.
17 Zbiorniki retencyjne na terenie Leśnictwa Zgierz
18 Największa część powierzchni lasów nadleśnictwa położona jest na terenie gminy Zgierz 4 509,55 ha (30,02 % powierzchni ogólnej), a w następnej kolejności na terenach gmin: Aleksandrów Łódzki (14,61%), Bielawy (9,73%), Stryków (8,22%) i Parzęczew (7,12%). Niewielkie obszary lasów występują na terenie miasta Łodzi (Łódź Bałuty, Łódź Górna) oraz na terenie gminy Dmosin. Powierzchnia wszystkich lasów położonych w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Grotniki wynosi ,76 ha.
19 Lasy na terenie Leśnictwa Polesie
20 Powierzchnia ogólna gruntów nadleśnictwa (wraz ze współwłasnością) wynosi , 74 ha i podzielona jest na dwa obręby leśne i trzynaście leśnictw. Obręb Grotniki: - Leśnictwo Smulsko - Leśnictwo Bełdów - Leśnictwo Chrośno - Leśnictwo Krzemień - Leśnictwo Zimna Woda - Leśnictwo Chociszew - Leśnictwo Sokolniki - Leśnictwo Zgierz Obręb Głowno: - Leśnictwo Szczawin - Leśnictwo Wola Błędowa - Leśnictwo Głowno - Leśnictwo Polesie - Leśnictwo Gieczno
21 Lesistość Nadleśnictwa GrotnikiLesistość - jest to wskaźnik dotyczący stopnia pokrycia lasem określonej powierzchni; jest to stosunek procentowy powierzchni porośniętej lasami do całkowitej powierzchni danego obszaru. W 2013 roku lesistość wszystkich lasów w Polsce wynosiła 29,4%.
22 Lesistość Nadleśnictwa Grotniki wynosi 19,5% i jest stosunkowo niska, a to dlatego, że lasy porastają niewielkie kompleksy rozrzucone pomiędzy licznymi miejscowościami. Jest to region wysoko zurbanizowany.
23 Cała powierzchnia gruntów nadleśnictwa podzielona jest na 734 oddziały o przeciętnej powierzchni 21 ha, odpowiednio w Obrębie Grotniki 467 oddziałów o przeciętnej powierzchni 20 ha, w Obrębie Głowno 267 oddziałów o przeciętnej powierzchni 22 ha. Lasy prywatne - położone w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Grotniki zajmują łącznie 4 849,5 ha.
24 Rezerwaty przyrody Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 % powierzchni lasów zarządzanych przez Lasy Państwowe.
25 Na terenie Nadleśnictwa Grotniki utworzono 5 rezerwatów przyrody, obejmujących zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym ekosystemy, określone gatunki roślin i zwierząt oraz elementy przyrody nieożywionej. Są to: Rezerwat Torfowiskowy "Torfowisko Rąbień" Rezerwat przyrody "Dąbrowa Grotnicka" Rezerwat przyrody "Grądy nad Lindą" Rezerwat przyrody "Zabrzeźnia" Rezerwat przyrody "Grądy nad Moszczenicą"
26
27 Rezerwat przyrody Zabrzeźnia został utworzony 25. 07. 1984 rRezerwat przyrody Zabrzeźnia został utworzony r. Obejmuje on powierzchnię 27,62 ha.
28 Fauna i flora Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna zajmująca jako gatunek panujący 77,5% pow. leśnej. Znaczące gatunki, takie jak: dąb, brzoza i olsza zajmują 20,3% pow., a pozostałe to jodła, buk, świerk, lipa, klon i inne. Pod względem siedliskowym w nadleśnictwie przeważają siedliska lasowe, które zajmują 59, 61% pow. ogólnej, pozostałe to siedliska borowe -36,18%, olsy -1,45%.
29 Na terenie Nadleśnictwa Grotniki występuje wiele ciekawych i rzadkich gatunków zwierząt i roślin.Jeżeli chodzi o zwierzęta to są to m.in.: wydra, kumak nizinny, traszka grzebieniasta, bocian czarny, bielik, żuraw, kania ruda, wiele gatunków nietoperzy, bóbr europejski. Dla gatunków ptaków chronionych, tj. bielika i bociana czarnego zostały ustanowione strefy ochronne, o łącznej powierzchni 343,56 ha.
30 Wydra
31 Bielik
32 Kumak nizinny
33 Bocian czarny
34 Rośliny chronione to między innymi:dzwonecznik wonny, wawrzynek wilcze łyko, lilia złotogłów, orlik pospolity, widłak jałowcowaty, widłak goździsty, paprotka zwyczajna i wiele innych.
35 Paprotka zwyczajna
36 Widlak jałowcowaty
37 Budowa geologiczna i rzeźba terenuPowierzchnia omawianego obszaru ukształtowana została w czasie młodszego stadium zlodowacenia środkowopolskiego (stadiał Warty) a następnie przemodelowana przez procesy erozyjne z okresu ostatniego zlodowacenia, zwanego północnopolskim. Jego rzeźba to wynik procesów górotwórczych i działalności lodowców. Wśród wielu czynników decydujących o zróżnicowaniu pokrywy glebowej a także różnorodności przyrodniczej, dominujące znaczenie ma skała macierzysta gleby. Dominującym typem gleby występującym na tych terenach są gleby rdzawe.
38 Są to gleby niezbyt zasobne w składniki pokarmowe i wykazują znaczną kwasowość. Z reguły dysponują ograniczonymi zasobami dostępnej wilgoci. Na glebach tych występują głównie siedliska borowe, rzadziej lasowe. Dużym udziałem charakteryzują się także gleby bielicowe. Charaktery-styczną cechą gleb bielicowych jest białawy górny poziom gleby ubogi w próchnicę, zwany po- ziomem wymywania. Ze względu na ubóstwo składników mineralnych oraz próchnicy są w większości porośnięte borami sosnowymi.
39
40 Obszar nadleśnictwa jest dobrze rozpoznany pod względem występowania surowców mineralnych. Złoża surowcowe występujące na obszarze największej gminy Zgierz, to przede wszystkim cechsztyński wysad solny oraz pokłady węgla brunatnego w okolicach Rogóźna. Zasoby węgla brunatnego w Rogóźnie szacowane są na 550 mln ton. Oprócz wymienionych powyżej zasobów surowcowych, na terenie gminy Zgierz powszechnie występują złoża surowców mineralnych (kruszywa naturalne – piaski i żwiry) oraz surowców ilastych ceramiki budowlanej.
41 Warunki wodne Woda jest bardzo ważnym czynnikiem glebotwórczym, warunkującym wzrost i rozwój roślin. O stosunkach wodnych terenu decyduje całokształt różnorodnych czynników, wśród których należy wymienić: sieć rzek, ilość opadów atmosferycznych, budowa geologiczna i ukształtowanie terenu. Zgodnie z podziałem hydrograficznym Polski (Podział hydrograficzny Polski, Warszawa 1983 r.), teren Nadleśnictwa Grotniki położony jest w zlewni Wisły i Odry w dorzeczu Bzury i Neru i ich systemu rzecznego: - pierwszego rzędu: Wisły i Odry, - drugiego rzędu: Bzury i Neru.
42 Ner jest największą rzeką w ŁodziNer jest największą rzeką w Łodzi. Na obszarze Łodzi Ner przyjmuje boczne dopływy: prawy Jasień i lewostronne - Gadkę i Dobrzynkę. Poza granicami Łodzi w rejonie Konstantynowa do Neru wpadają rzeki: Łódka z Karolewką i Jasieniec. Na granicy Łodzi i gminy Pabianice do Neru wpływają niemal wszystkie ścieki łódzkie. Do niedawna oczyszczane były jedynie z grubszej zawiesiny, za pomocą systemu krat. W roku 2000 Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi osiągnęła zdolność biologicznego oczyszczania wszystkich ścieków, co radykalnie poprawiło stan czystości wód rzeki, przez co możliwe jest w niej życie biologiczne.
43 Ner
44 Na terenie Nadleśnictwa występują wody geotermalne o temperaturze dochodzącej do 90ºC. Cała gmina Aleksandrów Łódzki jest obszarem gdzie występuje możliwość wykorzystania wód geotermalnych między innymi do celów rekreacji. Pod Łodzią głównie w jej zachodniej i centralnej części, zlokalizowane są następujące podziemne zbiorniki wód geotermalnych: - dolnokredowy - 5 km² wody o temperaturze 20-30º C, - górnojurajski - 7 km² wody o temperaturze ca 30º C, - doggerski - 3 km² wody o temperaturze ca 60º C, - liasowy - 13 km2 wody o temperaturze 80-90º C.
45 Warunki klimatyczne Obszar nadleśnictwa należy do klimatu „Krainy Wielkich Dolin”, charakteryzującego się wzrostem amplitudy średnich rocznych temperatur oraz stosunkowo niewielką ilością opadów. Długość termicznego okresu wegetacyjnego wynosi średnio od 210 do 217 dni. Panujące wiatry wieją przeważnie z zachodu, z tym że w zimie przeważają wiatry północno-zachodnie. Siła wiatrów jesienią i zimą jest na ogół większa niż latem.
46 Szkółka leśna Jest to miejsce w środku lasu, gdzie po wycięciu starego lasu nie sadzi się nowego, a na powstałych pustych przestrzeniach przedzielonych pasami drzew i krzewów wysiewa się rządkami nasiona, podobnie jak na tradycyjnym polu. Nadleśnictwo Grotniki posiada szkółkę leśną „Źródliska". Szkółka mieści się w Grotnikach, zajmuje powierzchnię 6,95 ha i produkuje rocznie 2 mln 400 tyś sadzonek na potrzeby własne i prywatnych właścicieli.
47 Szkółka leśna
48 Po skiełkowaniu sadzonka w zależności od gatunku rośnie w szkółce od 1-go roku np. sosna do 3-ech lat w przypadku dęba czy buka. Przez ten czas sadzonki opielane są z chwastów, zabezpieczane przed chorobami grzybowymi i gradacjami szkodliwych owadów, podlewane w przypadku suszy, zraszane przy zagrożeniu od przymrozków, szkółkowane, nawożone kompostem, przygotowywane do życia w typowym lesie np. jodła, która lubi ocienienie wysiewana jest pod okapem starych drzew.
49 Lasy monitorowane Tereny leśne Nadleśnictwa Grotniki są monitorowane zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych nr 21/12 z dn r.
50 Na terenie Nadleśnictwa Grotniki funkcjonuje system monitoringu obszarów leśnych w skład którego wchodzą: Dwie wieże obserwacyjne wyposażone w systemy TV przemysłowej (współpracujące z wieżami sąsiednich nadleśnictw) , Punkt alarmowo - dyspozycyjny (PAD) zlokalizowany w nadleśnictwie, Patrole przeciwpożarowe (ilość dostosowana w zależności od doraźnego zagrożenia), Sieć łączności alarmowo dyspozycyjnej.
51 Lasy Nadleśnictwa Grotniki są lasami wielofunkcyjnymi - obok funkcji gospodarczych spełniają również funkcje ochronne, dydaktyczne, rekreacyjno - turystyczne, historyczne, ekologiczne, krajobrazowe i kulturowe.
52 Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Regionalna_Dyrekcja_Las%C3%B3w_Pa%C5%84stwowych_w_%C5%81odzi https://www.biol.uni.lodz.pl/pl/content/regionalna-dyrekcja-lasow-panstwowych-w-lodzi Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: PWN, 2002 Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski, Warszawa, PWN, 2011 https://www.google.pl
53 KONIEC Bartosz Koryciński Klasa V Szkoła Podstawowa nr 2im. Bolesława Ścibiorka w Konstantynowie Łódzkim Kat. szkoła podstawowa