1 NADLEŚNICTWO PIASKI RDLP POZNAŃZESPÓŁ SZKÓŁ ROLNICZYCH GRABONÓG 63 PIASKI
2 CIEKAWI LUDZIE, CIEKAWE PASJE, CIEKAWE MIEJSCA NADLEŚNICTWO PIASKI Kluczem do stworzenia naszej prezentacji był przedrostek naj- . Dzięki niemu udało nam się choć w części przedstawić najciekawszych ludzi, najciekawsze miejsca, najciekawsze pasje czy największe terytorialnie nadleśnictwo. Takich ludzi i takich miejsc w Nadleśnictwie Piaski jest wiele, ale ze względu na ograniczenia regulaminowe, nie mogłyśmy wszystkich zaprezentować.
3 a przeciętna zasobność wynosi 245 m3/ha. Położenie Obszar terytorialnego zasięgu działania naszego Nadleśnictwa jest największym w RDLP Poznań. Nadleśnictwo Piaski podlega administracyjnie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa wynosi 19692,30 ha, natomiast leśna 19021,07 ha. Lasy Nadleśnictwa położone są w odległości od 40 do 100 km na południe od Poznania. Na terenie Nadleśnictwa przeważają siedliska lasowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów to 63 lata, a przeciętna zasobność wynosi 245 m3/ha. Obszar terytorialnego zasięgu działania naszego Nadleśnictwa obejmuje ha i jest największym w RDLP Poznań. Nadleśnictwo Piaski w obecnej strukturze administracyjnej istnieje od dnia roku. Składa się z trzech obrębów: Książ, Piaski i Rawicz. Aktualnie podzielone jest na 14 leśnictw.
4 Historia- ciekawe miejsca Leśniczówka Krasnolipka – najstarsza leśniczówka w PolsceNadleśnictwo Piaski utworzone zostało na początku 1945 roku. Pierwsza siedziba mieściła się w Pogorzeli, a od 1950 roku we wsi Strzelce Wielkie. To tutaj jest najstarsza w Polsce leśniczówka w Krasnolipce, zbudowana w 1842 roku. W dniu 11 czerwca 2007 roku budynek uznany został za najstarszą siedzibę leśnictwa Lasów Państwowych przez Kapitułę "Konkursu na najstarszą siedzibę Nadleśnictwa oraz Leśnictwa Lasów Państwowych", zorganizowanego przez redakcję „Przeglądu Leśniczego”. Do końca II wojny światowej w Krasnolipce mieszkali leśnicy zatrudnieni w dobrach hr. Czarneckich z Golejewka. Od 1945 roku leśniczówka Krasnolipka służy Lasom Państwowym. Ciekawostka: Leśniczówkę zbudowano bez fundamentów.
5 Ciekawi ludzie Andrzej Wawrzyniak – jeden z najdłużej służących lasom nadleśniczych w RDLP w Poznaniu 31 marca 2016 roku został uroczyście pożegnany Pan Andrzej Wawrzyniak, odchodzący na emeryturę po 34 latach pracy na stanowisku nadleśniczego Nadleśnictwa Piaski i 43 latach w służbie na rzecz Lasów Państwowych. Za pracę zawodową i zasługi dla leśnictwa został uhonorowany najwyższym branżowym odznaczeniem: Kordelasem Leśnika Polskiego. Współpracował z 20 szkołami w zakresie edukacji przyrodniczej dzieci i młodzieży poprzez organizowanie rajdów, konkursów i festynów przyrodniczych oraz fundowanie nagród dla zwycięzców. Wspierał wszystkie akcje zmierzające do zwiększenia zadrzewienia na terenie powiatu gostyńskiego. Pan Andrzej to autor wielu artykułów do prasy leśnej, a także znawca historii regionu. Jego wszechstronna działalność i wrodzona skromność od wielu lat zasługiwały na uznanie i wyróżnienie. Dzięki jego wsparciu braliśmy udział w wielu konkursach fotograficznych o charakterze przyrodniczym.
6 Niezwykła pasja- sztuka bonsai Przemysław JagłaPan Przemysław Jagła jest podleśniczym w leśnictwie Międzyborze. Jego pasją jest sztuka bonsai , czyli miniaturyzowanie różnych gatunków drzew i krzewów. Ta pasja wymaga specjalistycznej wiedzy, precyzji, a przede wszystkim cierpliwości. Pan Przemysław wie, że kluczem do stworzenia perfekcyjnego drzewka bonsai jest umiejętność obserwacji i odwzorowania zjawisk zaobserwowanych w przyrodzie.
7 Maciej Rybacki - fotograf Fotografia była moja pasją od zawsze.Pan Maciej Rybacki jest leśniczym w Leśnictwie Kawcze. Jego przygoda z fotografią zaczęła się po ukończeniu ósmego roku życia. Swoje umiejętności nabył w rawickim Domu Kultury, gdzie uczęszczał na zajęcia kółka fotograficznego prowadzonego przez jego wujka Mariana Klimaszewskiego. Jego pasję odzwierciedlają najlepiej słowa: Po prostu uwielbiam robić zdjęcia. Kiedy staję po drugiej stronie obiektywu, za aparatem zapominam o całym świecie. Staram się uchwycić każdą nawet najkrótszą chwilę. Uchwycić decydujący moment w decydującym czasie. Pan Rybacki jest pasjonatem podróży: Uwielbiam wyrwać się z codzienności, zapomnieć o pracy i innych problemach i przez dwa tygodnie napawać się klimatem innych miejsc. Według niego każda pora roku jest piękna, a las w każdej porze roku ma swój urok. Ma swoje ulubione miejsca, które najchętniej fotografuje tj. Leśnictwo Dębno, w którym znajduje się siedem buków, sztuczny zbiornik, rozległe przestrzenie z uprawami sosnowymi, Leśnictwo Kawcze, rzeka Masłówka, kanał Pijawka, starodrzewia dębowe. Zresztą wydaje mi się, że prawie w każdym miejscu można znaleźć ciekawy temat. Trzeba tylko dobrze poszukać….
8 Rafał Byczyński – pasjonat podróżnikPan Rafał Byczyński jest starszym specjalistą ds. ochrony lasu i stanu posiadania w Nadleśnictwie Piaski. Pasja podróżowania u Pana Byczyńskiego zaczęła się rozwijać w młodzieńczym wieku w szkole podstawowej, gdzie był związany z ruchem harcerskim. Zaczął jako instruktor harcerski, a odchodził w stopniu harcmistrza. Tam również poznał swoją obecną małżonkę. Razem organizowali obozy harcerskie, rajdy, jak również biwaki. Wspólna pasja przyczyniła się do podróży. Poznawaliśmy Polskę na własnych nogach. Gdy poznali Polskę od Bałtyku do Tatr, postanowili wyjrzeć poza nasz kraj. Zwiedzili Chorwację, Czarnogórę, Podole, Krym, Węgry, Bułgarię, Egipt, Tunezję, Izrael, Jordanię, Turcję, Stany Zjednoczone, Gruzję , portugalską Maderę, hiszpańskie wyspy Fuerteventure i Lanzarote. Jego dewizą są słowa: Staramy się żyć pamiętając o przewrotnym powiedzonku mojego kolegi, który usprawiedliwiał swoje notoryczne nieobecności w domu, mówiąc „ w domu ludzie umierają”, co statystycznie może mieć swoje uzasadnienie. Panu Byczyńskiemu największą radość sprawia podróżowanie z rodziną, właśnie te wyjazdy wspomina najmilej. Wrażenia z podróży umieszcza na stronie „blog-nie blog (mój sieciowy nie-co-dziennik)”. Jest bardzo ciekawą osobowością mającą umiejętność nietuzinkowego opisywania miejsc. Mamy nadzieję, że napisze kiedyś przewodnik po miejscach , które zobaczył.
9 Hubert Wojtkowski- pasja do zwierząt i przyrodyPan Hubert Wojtkowski jest leśniczym w Leśnictwie Halin. Prowadzi Ośrodek rehabilitacji zwierząt w Osieku, który przyjmuje wymagające opieki zwierzęta : jelenie, daniele, sarny, dziki, zające szaraki. Jest twórcą ścieżki edukacyjnej „Cztery pory roku w lesie Halin’’. Ścieżkę utworzono głównie z myślą o dzieciach i młodzieży ze szkół w gminie Pakosław. Uczniowie od dawna chętnie odwiedzają osieckie lasy, a leśniczy Hubert Wojtkowski z pasją przybliża im tajemnice przyrody. Ścieżka edukacyjna została otwarta w 2012 roku i ma charakter ścieżki przyrodniczo-historycznej.
10 Pasjonaci siatkówki z Nadleśnictwa PiaskiW 2015 r. został reaktywowany zespół siatkarski przy Nadleśnictwie Piaski. Drużyna wzięła udział w XI Turnieju Leśników w Piłce Siatkowej o Puchar Dyrektora RDLP w Poznaniu. Początki nie były najlepsze, ale dołączył do drużyny następny pasjonat siatkówki, nowy nadleśniczy Pan Ireneusz Niemiec, więc perspektywy są obiecujące. Autorzy prezentacji: 1. Katarzyna Krenz 2. Natalia Żak 3. Karolina Skrzypek Zespół Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego w Grabonogu. Klasa II Technikum kształcącym w zawodzie technik architektury krajobrazu. Kategoria: szkoła ponadgimnazjalna