1 Nadnotecka Grupa Rybacka
2 KIM JESTEŚMY? Nadnotecka Grupa Rybacka utworzona została w dniu 27 lipca 2009 roku przy udziale przedstawicieli sektora rybackiego i wsparciu przedstawicieli lokalnych władz samorządowych w celu wdrażania założeń osi 4 PO RYBY W latach NGR wdrażała LSROR na podstawie umowy ramowej nr 24/1/MRiRW-LGR/2010 z MRiRW na terenie siedmiu gmin, z których tylko pięć pokrywa się z obecnym obszarem (Człopę i Wałcz zastąpiły Czarnków i Chodzież).
3 PO RYBY W 2015 roku minął czas obowiązywania dotychczasowej Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich na lata realizowanej przez Nadnotecką Grupę Rybacką. Jej realizacja zaowocowała wieloma przedsięwzięciami mającymi pozytywny wpływ na rozwoju obszaru NGR: podjęto 8 nowych działalności gospodarczych, utworzono ponad 40 obiektów świadczących usługi noclegowe i żywieniowe, ok.30 punktów sprzedaży produktów rybactwa, utworzono ponad 80 miejsc pracy. Ponad 90 % środków zakontraktowanych zostało prawidłowo rozliczonych przez beneficjentów, a fundusze przeznaczone na funkcjonowanie i współpracę NGR rozliczono w blisko 98%.
4 PO RYBY 2007-2013 Regionalne Rozmaitości w Wieleniu III edycjeRestauracja RYBI PUZON w Tarnowie
5 Agroturystyka KOZIA BABA Wiata konferencyjna w TarnowiePO RYBY Agroturystyka KOZIA BABA Wiata konferencyjna w Tarnowie
6 PARK RYB SŁODKOWODNYCH W TRZIANCE PROJEKT WŁASNY NGRPO RYBY PARK RYB SŁODKOWODNYCH W TRZIANCE PROJEKT WŁASNY NGR
7 PO RYBY Wobec możliwości wykorzystania środków unijnych kolejnej perspektywy finansowej Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze ” Nadnotecka Grupa Rybacka podjęła się opracowania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na kolejne lata. 17 maja 2016 roku podpisano umowę z Samorządem Województwa Wielkopolskiego na jej realizację.
8 PO RYBY OŚ IV Celem ogólnym priorytetu IV jest rozwój obszarów rybackich i obszarów akwakultury poprzez tworzenie miejsc pracy i rozwijanie alternatywnych źródeł dochodów dla rybaków oraz innych gałęzi gospodarki związanych z rybactwem.
9 OBSZAR NGR W skład Stowarzyszenia wchodzi siedem gmin znajdujących się w granicach administracyjnych Wielkopolski: Drawsko, Krzyż Wlkp., Szydłowo, Trzcianka, Wieleń, Chodzież i Czarnków. Pięć z nich należy do powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego. Jedynie gmina Chodzież i Szydłowo należą odpowiednio do powiatów: chodzieskiego i pilskiego. Wszystkie gminy stanowią obszar zwarty przestrzennie i geograficzne, o podobnych uwarunkowaniach gospodarczych i społecznych.
10 CZYM ZAJMUJE SIĘ NGR? Stowarzyszenie Nadnotecka Grupa Rybacka dysponuje kwotą zł, którą pozyskało z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach PO RYBY na lata 2014 – 2020, którą zamierza rozdysponować w ramach ogłaszanych konkursów na terenie działania NGR.
11 CELE LSR? Wdrażanie jednofunduszowej Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność w celu: wzmocnienia potencjału sektora rybackiego na obszarze NGR, zwiększenia atrakcyjności i konkurencyjności turystycznej obszaru NGR, poprawy jakości życia społeczeństwa obszaru NGR poprzez aktywizację oraz rozwój przedsiębiorczości.
12 HARMONOGRAM NABORÓW
13 NA CO DOFINANSOWANIE ? PROJEKTY DLA SAMORZĄDÓW, INSTYTUCJI IM PODLEGŁYCH, STOWARZYSZEŃ I FUNDACJI, PROJEKTY ZWIĄZANE Z INFRASTRUKTURĄ TURYSTYCZNĄ I PROMOCJĄ OBSZARU, PROJEKTY ZWIĄZANE Z AKTYWIZACJĄ I EDUKACJĄ SPOŁECZNĄ, PROJEKTY DLA DZIAŁALNOŚCI RYBACKICH I OKOŁORYBACKICH.
14 OŚ IV – MOŻLIWE DZIAŁANIABardzo ważne w tym obszarze będą: działania aktywizujące rynek pracy - dywersyfikacja zatrudnienia osób mających pracę związaną z sektorem rybactwa W drodze tworzenia dodatkowych miejsc pracy poza tym sektorem, nie związanych z podstawową działalnością rybacką oraz poprzez zachęcanie młodych ludzi do przedsiębiorczości i zakładania działalności gospodarczej, działania w zakresie promowania i ułatwiania przedsiębiorczości lokalnych społeczności rybackich m.in. poprzez tworzenie lub rozwijanie łańcucha dostaw produktów w sektorze rybołówstwa i akwakultury. wspieranie tych przedsięwzięć, które związane są z zachowaniem dobrego stanu środowiska naturalnego na obszarach rybackich i akwakultury a także wspieraniu oddolnych inicjatyw RLGD i lokalnych partnerstw publiczno-prywatnych na rzecz rozwoju obszarów rybackich i akwakultury.
15 PROJEKTY ZAPLANOWANE W LSR - RYBACTWOP I.1.1 Dofinansowanie produktów marketingowych wykorzystanych przez podmioty sektora rybackiego w celu promocji i sprzedaży produktów rybactwa. P I.1.2 Tworzenie nowych lub rozwijanie istniejących punktów przetwarzania lub sprzedaży produktów rybactwa. P I 1.3 Rozwój działalności lub wspieranie zastosowania innowacji w łańcuchu dostaw produktów rybactwa przez młodych rybaków. P I.2.1 Aktywizacja zawodowa osób z sektora rybackiego w tym z grupy defaworyzowanej (dot. młodych rybaków). P I.2.2 Działalność szkoleniowa w zakresie transferu wiedzy i umiejętności przydatnych do pracy w sektorze rybackim i okołorybackim.
16 PROJEKTY ZAPLANOWANE W LSR - ŚRODOWISKOP I.3.1 Przeciwdziałanie kłusownictwu lub szkodom spowodowanym przez chronione gatunki zwierząt. P I.3.2 Odtworzenie pierwotnego stanu wód publicznych zniszczonego w wyniku procesu eutrofizacji. P I.3.3 Działania na rzecz łagodzenia zmian klimatu i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. P I.3.4 Działania na rzecz ochrony bioróżnorodności oraz obszarów chronionych
17 PROJEKTY ZAPLANOWANE W LSR - TURYSTYKAP II.1.1 Tworzenie lub rozwój działalności nie związanej z podstawową działalnością rybacką. P II.2.1. Rozbudowa bazy noclegowej oraz zagospodarowanie terenu nad wodami obszaru NGR. P II.2.2 Rozwój działalności w zakresie turystyki wodnej i wędkarskiej. P II.2.3 Rozwój działalności zakładającej utworzenie atrakcji turystycznej zlokalizowanej nad wodami obszaru NGR. P II.2.4 Rozbudowa bazy żywieniowej oraz zagospodarowanie terenu nad wodami obszaru NGR .
18 PROJEKTY ZAPLANOWANE W LSR – INFRASTRUKTURA, PROMOCJA, EDUKACJA, PRODUKTY TURYSTYCZNEP II.3.1 Tworzenie, rozwój, wyposażenie publicznej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej nad wodami. P II.4.1 Organizowanie lub uczestnictwo w wydarzeniach promocyjnych i kulturalnych P II.4.2 Lokalna certyfikacja produktów rybactwa P II.4.3 Opracowanie i upowszechnienie produktów promocyjnych i popularyzujących idee LSR P II.4.4 Opracowanie i upowszechnienie produktów turystycznych jako oferty dla biur podróży. P II.4.5 Działania edukacyjne.
19 PROJEKTY ZAPLANOWANE W LSR - INNEP III.1.1 Doradztwo biura NGR pod kątem dostępu do środków pomocowych PO Ryby i pomocy w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie. P III.1.2 Organizowanie lub współuczestnictwo w inicjatywach promocyjnych i informacyjnych z zakresu realizacji LSR, działalności NGR oraz pozyskania dofinansowania z Po Ryby. P III.2.1 Organizacja szkoleń i warsztatów dla mieszkańców obszaru NGR z zakresu przedsiębiorczości i zakładania dz. gosp. P III.3.1 Organizacja szkoleń i warsztatów dla mieszkańców obszaru NGR w zakresie aktywizacji zawodowej.
20 SZCZEGÓŁY I DORADZTWO Nasze Biuro to miejsce otwarte dla wszystkich, którzy wierzą w idee Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz dostrzegają w nich szanse rozwoju dla samego siebie oraz dla regionu, w którym mieszkają. Nasze Biuro to także wykwalifikowana i fachowa kadra pracownicza, która gotowa jest dzielić się z Państwem swoją wiedzą i zapleczem technicznym w pracy przy tworzeniu projektów.
21 USŁUGI BIURA NGR Prowadzenie doradztwa w zakresie przygotowywania projektów związanych z realizacją Lokalnej Strategii Rozwoju, Usługi informacyjne dot. warunków i zasad udzielenia pomocy na realizację projektów przedkładanych przez wnioskodawców, kryteriów wyboru projektów oraz sposobu naboru wniosków o pomoc w ramach realizowanej LSR, Opiniowanie projektów (operacji) do dofinansowania ze środków przewidzianych w PO RYBY , Organizowanie i finansowanie przedsięwzięć o charakterze informacyjnym lub szkoleniowym, imprez kulturalnych, służących promocji regionu i jego tożsamości kulturowej, działalności promocyjnej, informacyjnej i poligraficznej.
22 USŁUGI BIURA NGR Wszystkie usługi świadczone przez Nadnotecką Grupę Rybacką są całkowicie bezpłatne dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.
23 WOJCIECH JÓŹWIAK PREZES NGRDZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ WOJCIECH JÓŹWIAK PREZES NGR