1 Narodowe Święto Niepodległości
2 Narodowe Święto Niepodległości Święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.
3
4 r.-Znaczenie daty Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada , naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.
5 11 listopada został Świętem Niepodległości dopiero 23 kwietnia 1937 roku, chociaż już od 1926 był dniem wolnym od pracy dla administracji rządowej Faktycznie zaś Świętem Niepodległości dzień listopada został w 1989 roku - od tego czasu obchodzony jest każdego roku.
6 Kształtowanie się granic PolskiPo oficjalnym uzyskaniu niepodległości przez Polskę, trzeba ją było jeszcze zachować. Oprócz postanowień traktatu wersalskiego, w kształtowaniu się powojennej Polski dużą rolę odegrały walki toczone z państwami sąsiadującymi.
7 Narodowe Święto NiepodległościDzień 11Listopada Kraje Polska Typ święta Święto państwowe Upamiętnia Odzyskanie przez Polskę niepodległości (1918) Symbole Flaga; godło; hymn Podobne Święta Święto Narodowe Trzeciego Maja
8 Józef Piłsudski-postać która przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległościJózef Piłsudski ( ); dowódca wojskowy, polityk, naczelnik państwa polskiego w latach i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada , pierwszy marszałek Polski od 1920; dwukrotny premier Polski ( i 1930).
9 Józef Piłsudski Był jedną z największych postaciw tysiącletnich dziejach Polski. Jego zasługi dla odzyskania niepodległości są niepodważalne. Organizator polskiego czynu zbrojnego - legendarny komendant I Brygady Legionów, zwycięski wódz w wojnie 1920 r., główny architekt odbudowy państwa polskiego i jego siły zbrojnej, wielkiej klasy polityk i mąż stanu. Czyny i myśli Pierwszego Marszałka Polski wciąż dla wielu potomnych stanowią wartość żywą, źródło siły, mądrości, patriotycznych postaw, wierności temu, co Polskę stanowi.
10 Roman Stanisław Dmowski – postać, która przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległościPolski polityk, publicysta polityczny, minister spraw zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy RP oraz II i III Dumy. Współzałożyciel Narodowej Demokracji (endecji, ruchu narodowego), główny ideolog polskiego nacjonalizmu. Polski działacz niepodległościowy, postulujący w pierwszym etapie zjednoczenia wszystkich ziem polskich i uzyskanie autonomii w ramach Imperium Rosyjskiego, a później odzyskanie niepodległości w oparciu o sojusz z Rosją i ententą, zaś w opozycji do państw centralnych (w szczególności Niemiec).
11
12 Pieśni Patriotyczne Z okazji Święta Niepodległości w r. na stronie internetowej byłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego udostępniono zestaw pieśni patriotycznych. Znalazło się na niej 19 pieśni patriotycznych i wojskowych, m.in.: „Legiony”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani”, „Ułani, ułani”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Czerwone maki”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Piechota. Nie noszą lampasów”, „Oka”, „Modlitwa obozowa”, „Wojenko, wojenko”.
13 Symbole Narodowe
14 Hymn państwowy uroczysta pieśń o charakterze patriotycznym stanowiąca jeden z symboli państwowych
15 Godło Symbol wyróżniający, znak rozpoznawczy przynależności osoby bądź przedmiotu do szerszej grupy rodowej, prawnej lub społecznej, np. herb, gmerk, logo.
16 Flaga Polski jeden z symboli państwowych Polski
17 Fotografie związane z dniem odzyskania Niepodległości
18 „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium” Józef Piłsudski