1 Nasz patron Emilia Plater
2 Patronka szkoły Emilia Plater
3 EMILIA PLATER Emilia Plater ( ) uczestniczka powstania listopadowego ( ) Walczyła w oddziale partyzanckim na Żmudzi. Z oddziałem D.A. Chłapowskiego przeszła na terytorium Prus. Zmarła w czasie przeprawy do Warszawy, wycieńczona wojennymi trudami. Stała się symbolem bohaterstwa kobiet polskich, walczących o niepodległość. Adam Mickiewicz poświęcił jej wiersz „ Śmierć pułkownika”. Była tematem twórczości wielu polskich rysowników i malarzy.
4 Kapitan Emilia Plater– bohaterka narodowa Polski, żołnierz powstania listopadowego, wsławiła się jako jedna z niewielu kobiet w oddziałach powstańczych. Wyróżniła ją odwaga i upór, ale także współczucie, ciepło i umiejętność pobudzenia do walki innych żołnierzy ze swojego hufca.
5 Emilia Plater na czele kosynierów w 1831r.
6 Emilia Plater w potyczce pod Szawlami.
7 Oświadczenie Emilii Plater dotyczące jej uczestnictwa w powstaniu listopadowym z 25 III 1831 roku.
8 Po śmierci Emilia została przewieziona do Kopciowa i pochowana na cmentarzu początkowo pod nazwiskiem Zielińska. Kilkanaście lat później dzięki miejscowemu proboszczowi. ks. Helmanowi, wystawiono na jej grobie pomnik z prawdziwym nazwiskiem. Dzisiejszy pomnik postawiono w r w miejscu poprzedniego z r. 1906, który prawdopodobnie został przeniesiony na miejsce zranienia Emilii.
9 PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IMIENIA EMILII PLATER W KLUCZBORKU
10 Uroczyste otwarcie szkoły 1 września 1966r
11 Pierwsi uczniowie Budynek szkoły w 1966r.
12 Tablica upamiętniająca naszą patronkę
13 Sztandar PSP nr 5 im. Emilii Plater w Kluczborku
14
15 PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI imPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI im. EMILII PLATER W KLUCZBORKU