NASZE NADLEŚNICTWO. Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski Położenie geograficzne: Roztocze Środkowe i Wschodnie, Grzęda Sokalska, Wyżyna Lubelska. Powierzchnia.

1 NASZE NADLEŚNICTWO ...
Author: Włodzimierz Sobolewski
0 downloads 2 Views

1 NASZE NADLEŚNICTWO

2 Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski Położenie geograficzne: Roztocze Środkowe i Wschodnie, Grzęda Sokalska, Wyżyna Lubelska. Powierzchnia ogólna: 18 519 ha. Powierzchnia leśna: 17 752 ha. Podział administracyjny: 19 leśnictw w 2 obrębach. Ochrona przyrody: 7 rezerwatów, 5 projektowanych rezerwatów, 2 użytki ekologiczne, kilkadziesiąt pomników przyrody, rzadkie rośliny i zwierzęta.

3 Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski gospodaruje na ponad 18,5 tys.ha lasów należących do Skarbu Państwa.

4 Rezerwat geologiczny „Piekiełko” Rezerwat położony jest na terenie Roztocza Środkowego. Zajmuje powierzchnię około 1,20 ha. Utworzony został w 1962 r. w celu zachowania skupiska głazów narzutowych w miejscowości Łaszczówka (pod Tomaszowem Lubelskim). Piaskowce krzemionkowe (piaskowiec batiatycki) częściowo ukryte są w ziemi. Największe z nich mają nawet 10 m obwodu. Co ciekawe, nazwa samego rezerwatu wiąże się z legendami, które tłumaczą diabelskie pochodzenie głazów. Ich duże znaczenie pod względem naukowym wynika z faktu, iż inne podobne skupiska piaskowców są znacznie bardziej wyeksploatowane i zniszczone.

5 Biała Góra – użytek ekologiczny Biała Góra jest wzniesieniem o charakterze ostańcowym o wysokości 349 m n.p.m. o stromych wapiennych zboczach. Przypuszczalnie w miejscu tym znajdowało się grodzisko wczesnośredniowieczne o nazwie Medno należące do Grodów Czerwieńskich. Szczyt góry ze względu na porastającą go unikatową roślinność kserotermiczną - stepową - z wieloma rzadkimi gatunkami, objęto ochroną jako użytek ekologiczny. W okolicy znaleziono ślady wczesnośredniowiecznych osad. Godne uwagi są również znajdujące się w okolicy wąwozy lessowe. Ze szczytu rozpościera się piękny widok w dolinę rzeki Huczwa, a także na Roztocze Środkowe.

6 Oto piękno naszego nadleśnictwa zawarte w kilku fotografiach

7 Modrzewie polskie w rezerwacie „Skrzypny Ostrów” Ogromna jodła w rezerwacie „Zarośle” Buczyna karpacka w rezerwacie „Księżostany”

8 Warchlaki w Leśnictwie Pańków Łosie europejskie w lasach tomaszowskich Rzadki gatunek sowy – Puchacz zwyczajny

9 Wiersz autorstwa Łukasza Baja, III gimnazjum Usiądź i odpocznij, To dla ciebie wolna jest chwila. By zobaczyć to, Co codziennie cię omija. Przypatrz się dokładnie, Zieleni drzew roztoczańskich. Wsłuchaj się ładnie, W śpiew ptaków nadleśniańskich. Rozsiądź się wygodnie, Wsłuchaj się w szum. Spójrz jak pięknie, Nic nie liczy się tu. Spójrz jak dzięcioł stuka, Jak rozkosznie to brzmi, Tam wiewiórka czegoś szuka, Spokój lasu tak brzmi! Tu zaczyna się lekcja, Piękna lasów naszego nadleśnictwa, Odwiedź lasy, zbadaj przyrodę, Przeżyj swoją największą przygodę!

10 Autorzy prezentacji Gabriela Mokrzycka Gabriela Raczkiewicz Łukasz Baj Uczniowie klasy III gimnazjum Zespołu Szkół Publicznych im. Żołnierzy Września 1939 r. w Majdanie Górnym kategoria GIMNAZJUM Wykorzystane źródła Nadleśnictwo Tomaszów – walory przyrodnicze, Wydawnictwo Lipiec 2011 https://fotoroztocze.files.wordpress.com/2011/04/img_3715-img_3718.jpg http://www.tomaszow.lublin.lasy.gov.pl/historia#.Vu58-3SoEwx