„Nasze Nadleśnictwo”.

1 „Nasze Nadleśnictwo” ...
Author: Karol Kozłowski
0 downloads 1 Views

1 „Nasze Nadleśnictwo”

2 Położenie Pod względem organizacyjnym Nadleśnictwo Lubaczów podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Zasięg działania obejmuję ok ha, a ha to grunty pod zarządem Lasów Państwowych. Dzieli się na 2 obręby: Horyniec (część północno-wschodnia) i Lubaczów (część południowo-zachodnia).

3 Obszar Nadleśnictwa Obszar Nadleśnictwa rozciąga się wzdłuż wschodniej granicy Polski z południowego-zachodu na północny-wschód. Południowo-wschodnia części Nadleśnictwa – obręb Lubaczów – to tereny płaskie z niewielkimi wzniesieniami w okolicach Nowej Grobli, Łukawca i Wielkich Oczu z licznymi małymi ciekami. Są to głównie siedliska lasów i borów mieszanych. Najciekawsze zbiorowiska leśne w tym obrębie znajdują się w uroczysku Moczary w leśnictwie Łukawiec – grądy i buczyny niżowe, oraz w uroczysku Kamienne w leśnictwie Nowa Grobla – bogate florystycznie świetliste dąbrowy.

4 Gleba Nadleśnictwa LubaczówPokrywa glebowa Nadleśnictwa jest mocno zróżnicowana pod względem typologicznym, co wynika m.in. z położenia w obrębie dwóch odrębnych regionów fizycznogeograficznych. Na wyrównanych obszarach nizinnych Kotliny Sandomierskiej jako skała macierzysta dominują utwory akumulacji lodowcowej i osady akumulacji rzecznej okresu neogenu, natomiast na terenach wyżynnych Roztocza dominują kredowe utwory wapniowcowe oraz neogeńskie wapienie, piaski i piaskowce wapniste.

5 Flora w rezerwacie „Jedlina”W leśnym rezerwacie Jedlina występują rzadkie gatunki roślin np. górskie, m.in. sałatnica leśna i bez koralowy, oraz chronione jak: wawrzynek wilczełyko czy też barwinek pospolity. Bez kolorowy Sałatnica leśna Wawrzynek wilczełyko Barwinek pospolity

6 Flora w rezerwacie „Moczary”Do szeregu gatunków objętych ochroną należy m.in. Śnieżyczka przebiśnieg i Storczyk Fuchsa. Gatunki górskie to np. Groszek wschodniopodkarpacki oraz Trybula lśniąca. Śnieżyczka przebiśnieg Storczyk Fuchsa Groszek wschodniopodkarpacki Trybula lśniąca

7 Fauna Nie tylko flora jest pięknem naszych lasów lecz także fauna. Istotną i ważną cechą fauny Nadleśnictwa są tereny górskie i nizinne. Ze względu na znaczny stopień zalesienia, w naszym nadleśnictwie przeważają zwierzęta leśne. Większość z nich to gatunki występujące w całej Polsce np. Jeleń, dzik, sarna.

8 Wywiad z leśniczym Panem Maciejem Krućko1. Co skłoniło Pana do pracy w leśnictwie? Do wyboru zawodu leśnika skłoniło mnie zainteresowanie przyrodą, a przede wszystkim praca w terenie w bliskości w naturą. 2. Na czym polega Pana praca? Moja praca to głównie nadzór nad gospodarką leśną, sadzenie lasu i ochrona drzewostanu przed szkodnikami. 3. Czy lubi Pan swoją pracę? Tak gdyż daję mi satysfakcję z tego co robię i poczucie, że zostawię po sobie las dla przyszłych pokoleń. .

9 4. Jak my pasjonaci przyrody powinniśmy się zachowywać podczas wędrówek w lesie?Przede wszystkim powinniśmy być cicho, nie wolno śmiecić i niszczyć roślin, a także straszyć zwierząt. 5. Czy można dokarmiać dzikie zwierzęta? Nie powinno się dokarmiać zwierząt, ponieważ nie wiemy czy coś jest dla nich zdrowe, tylko w okresie zimowym leśnicy i myśliwi podczas dużej pokrywy śniegu dokarmiają zwierzęta ze względu na to, że mają ograniczony dostęp do pożywienia. 6. Jeśli widzimy ranną zwierzynę na drodze leśnej w jaki sposób możemy jej pomóc? Należy zgłosić to np. leśniczemu bądź nawet na policję,która powiadomi odpowiednie służby.

10 Dziękujemy za obejrzenie.Przygotowały: Daria Hypiak, Marzena Szumilak, Katarzyna Maciejko. Kl. 1c Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana III Sobieskiego w Lubaczowie