1 Nauczyciel i uczeń zupełnie inaczej
2 Proces zindywidualizowanej edukacji, nakierowany na integralny – obejmujący wiedzę, umiejętności i postawy – rozwój podopiecznego. Istotą tutoringu są indywidualne spotkania, w trakcie których w atmosferze dialogu, tzn. szacunku i zaufania, tutor pomaga uczniowi poszukiwać własnej drogi do wiedzy, tożsamości oraz wielopłaszczyznowego rozwoju.
3 Celem tutoringu rozwojowego jest pomoc uczniowi w odkrywaniu i rozwijaniu jego zdolności, wypracowania własnego stylu uczenia się i budowania osobistej ścieżki rozwoju prowadzącej do: samodzielności, odpowiedzialności, w tym za proces własnej edukacji, zdolności do podejmowania decyzji, systematyczności, samodyscypliny, umiejętności planowania zajęć...
4 dostrzec talent i rozwinąć potencjał ukończenie szkoły z perspektywą „patrzenia do przodu” (ścieżka kariery życiowej) pomoc w dorastaniu, dojrzewaniu (budowaniu systemu wartości, podejmowaniu decyzji i braniu za nie odpowiedzialności) przejmowanie odpowiedzialności za własną naukę budowanie pozytywnych relacji interpersonalnych w szkole i poza nią
5 Tutor –mentor. Dobry nauczyciel, mądry doradca i człowiek godny zaufania. Wierzy w możliwości ucznia, wspiera go i doradza, inspiruje, skłania do myślenia, dzieli się własnym doświadczeniem i wiedzą, nie stroni od własnej oceny i jasno ją wyraża. Nie podejmuje się pracy terapeutycznej, choć jego działania mogą mieć takie konsekwencje. „Pracuje” przede wszystkim na przyszłości podopiecznego.
6 Nie skupia się na problemach, ale na ich rozwiązaniu. Świadomy swoich kompetencji i granic, wie, kiedy odwołać się do pomocy innych specjalistów.
7 W swojej pracy korzysta z narzędzi coachingowych: umiejętne zadawanie pytań, uważne słuchanie, udzielanie informacji zwrotnej, wyznaczanie celów, planowanie drogi do ich osiągnięcia, motywowanie, monitorowanie, zmiana przekonań blokujących rozwój, koncentracja na mocnych stronach.