1 Niedługo święta wielkanocne
2 Zwyczaje i obyczaje wielkanocne:malowanie pisanek, święconka, lany poniedziałek, topienie Judasza
3 Święta wielkanocne w wierszu:Zadzwoniły już dzwony, dzień nastał wesoły. Pod święconym pieczywem uginają się stoły. Leży jajko święcone malowane farbami – kto też dzisiaj tym jajkiem będzie dzielił się z nami?
4 A więc ojciec i matka – oni pierwsi najpewniej, potem bracia i siostry, i sąsiedzi i krewni, Potem … nie wiem kto dalej, a odgadnąć to sztuka może jakiś gość z drogi do drzwi chaty zapuka. Może dziadziuś zgrzybiały, co się modli w kościele? To się także tym jajkiem z biednym dziadkiem podzielę.
5 Święta wielkanocne w prozie:Wielkanoc - w Wielki Piątek w Kościele milkły dzwony i odprawiana była droga krzyżowa. Wielka Sobota była dniem święcenia pokarmów na stół Wielkanocny: ksiądz nie obchodził jednak wszystkich gospodarstw, kazał się chłopom zbierać w kilku bogatszych chałupach i tam następowało zbiorowe święcenie. Po tym obrzędzie gaszono ogień w chałupach i udawano się do Kościoła na uroczystość święcenia wody i ognia. Kiedy wracali do domu po długiej liturgii rozpalili paleniska poświęconym ogniem, natomiast wodę wypijali ponieważ w ich mniemaniu miała właściwości lecznicze, szczególnie jeśli chodzi o choroby gardła. W Wielką Niedzielę o świcie lud zbierał się na rezurekcjach i świętował zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
6 Przepis na potrawę wielkanocną:Mazurek: Składniki: 37 dag mąki pszennej, 35 dag masła, 12 dag cukru pudru, 12 dag obranych i zmielonych migdałów, odrobina skórki otartej z cytryny, 4 żółtka z jaj na twardo, ,surowe żółtko, aromat waniliowy, sól, szklanka konfitur wiśniowych, bakalie do dekoracji Sposób przygotowania: Masło utrzeć na puch. Dodać cukier, przetarte przez sito żółtka i resztę składników. Zagnieść ciasto i zostawić na godzinę w chłodnym miejscu. 2/3 ciasta rozwałkować na grubość palca i ułożyć na blasze wysmarowanej masłem i posypanej mąką. Z pozostałego ciasta utoczyć wałeczki grubości ołówka i ułożyć z nich kratkę na cieście. Posmarować rozmąconym żółtkiem i upiec w dobrze nagrzanym piekarniku na złoty kolor. Gdy ciasto ostygnie, w kratki nałożyć odsączoną konfiturę i bakalie. Można go też polać lukrem.
7 Jak zachować się na świątecznym przyjęciu:Potrawy z półmisków, należy nakładać sztućcami przeznaczonymi to tego celu. Jeżeli jesteś gościem przyjdź punktualnie, natomiast gdy jesteś gospodarzem bądź gotowy na umówioną godzinę. Jedz cicho z zamkniętymi ustami, nie mlaskaj!!! Na świąteczne przyjęcia ubieraj się zawsze elegancko i czysto.
8 Jak udekorować świąteczny stół:
9 Stroik wielkanocny:
10
11 Strój na wielkanocne przyjęcie:
12 Bibliografia: www.wielkanoc.pl www.klamerka.pl„Dzielenie się święconym jajkiem” - Maria Konopnicka Obrzędowość kościoła w ,,Chłopach”- W.S.Reymont Wykonanie:Justyna Osiecka i Kamil Karwowski Kwiecień 2011 r.