1 NOWA KULTURA ORGANIZACYJNAUJĘCIE PROCESOWE
2 TREŚĆ Przesłanki i rdzeń tradycyjnej kulturyPrzesłanki i rdzeń nowej kultury Zmiany w organizacji i gwarancjach pracy Zmiany w etyce i zaangażowaniu w pracy Zmiany norm pracodawców i pracowników Zmiany w rozumieniu szkolenia i konfliktu Wartość i profesjonalizm dla klienta Charakter organizacji i potrzeba ryzyka Role szefa i członków zespołu
3 KLUCZOWE PRZESŁANKI TRADYCYJNEJ KULTURYKluczowym czynnikiem kształtującym środowisko biznesu przez ostatnie 200 lat był fakt, że popyt przewyższał podaż oraz występowanie w otoczeniu inwestora. W efekcie najważniejszymi wartościami były planowanie, kontrola i dyscyplina, wartości potrzebne do upłynnienia na gotowym rynku.
4 RDZEŃ TRADYCYJNEJ KULTURY ORGANIZACJIPosłuszeństwo i pracowitość w zamian za bezpieczeństwo, bezpieczeństwo w zamian za posłuszeństwo i pracowitość. Transakcja nie zawsze była łatwo realizowana: robotnicy tworzyli związki by uzyskać prawdziwe bezpieczeństwo, a kierownictwo musiało nadzorować i biurokratyzować.
5 KLUCZOWE PRZESŁANKI NOWEJ KULTURYKluczowym czynnikiem kształtującym środowisko biznesu staje się fakt przewagi podaży nad popytem oraz występowanie w otoczeniu inwestora i klienta. W efekcie najważniejszymi wartością staje się wynik, który dostarczamy klientowi. To klient jest najważniejszy, bo zdobywając klienta zadowolisz inwestorów.
6 RDZEŃ NOWEJ KULTURY ORGANIZACJIIstotą nowej transakcji w organizacji skoncentrowanej na procesach jest wymiana inicjatywa za sposobność, sposobność za inicjatywę. Transakcja ta oznacza, że organizacja oferuje swoim pracobiorcom sposobność osiągnięcia sukcesu osobistego; w zamian pracobiorca obiecuje wykazać inicjatywę w tworzeniu wartości dla klientów.
7 KIERUNKI ZMIAN W ORGANIZACJI PRACYKiedy klient jest „królem”, sama ciężka praca bez zrozumienia, entuzjazmu i elastyczności prowadzi do nikąd. Praca musi być zręczna, skierowana na właściwy cel i przystosowana do okoliczności procesu i klienta.
8 KIERUNKI ZMIAN W GWARACJACH PRACYProfesjonaliści procesu muszą zimno oceniać każdą pracę z uwagi na możliwości jakie ona oferuje dla ich osobistego rozwoju. Pracobiorcom trzeba dać do zrozumienia, że jest mało prawdopodobne, iż pozostaną w organizacji przez całe życie.
9 KIERUNKI ZMIAN W ETYCE PRACYOd pracobiorców oczekuje się, by ujawniali „zachowanie uczciwe i etyczne”, Pracodawca będzie wciąż oferować „traktowanie uczciwe i pełne szacunku” oraz „bezpieczne i zdrowe warunki pracy”.
10 KIERUNKI ZMIAN W ZAANGAŻOWANIU PRACYLojalność wobec organizacji zastępowana jest kulturowym artefaktem „zaangażowaniem dla sukcesu biznesu”. Pracodawcy muszą namawiać pracobiorców, by przedkładali lojalność wobec klienta nad lojalność wobec nich.
11 KIERUNKI ZMIAN W NORMACH ZACHOWAŃ PRACOBIORCÓWObecnie obowiązkiem pracobiorcy jest wziąć na siebie aktywną rolę w zapewnieniu przyszłości, kariery i rozwoju. W efekcie zamiast obiecać „pracować całe życie”, pracobiorca musi zobowiązać się do „gotowości do zmian”.
12 KIERUNKI ZMIAN W NORMACH ZACHOWAŃ PRACOBIORCÓWW organizacji skoncentrowanej na zadaniach „dobre funkcjonowanie” było wszystkim, czego można było oczekiwać. Obecnie wykonawcy funkcjonującego procesu muszą uzyskiwać wyborny rezultat – wymaga się doskonałości.
13 KIERUNKI ZMIAN W NORMACH ZACHOWAŃ PRACODAWCÓWOrganizacja nie zobowiązuje się troszczyć o pracobiorcę, ponieważ zakłada do pewną kontrolę nad ich środowiskiem. Pracodawcy winni winni ludziom nie ochronę, lecz sposobność, czyli szansę dobrej pracy, osiągnięcia sukcesu.
14 KIERUNKI ZMIAN W NORMACH ZACHOWAŃ PRACODAWCÓWZarządzanie paternalistyczne zastępuje się szczerym przywództwem i wymaga to działania i odpowiedzialności każdej ze stron. Przywództwo dostarcza ludziom wizji, motywacji i kontekstu do osiągania sukcesu.
15 KIERUNKI ZMIAN W SZKOLENIACH ORGANIZACJIW świecie zmiennym i nieprzewidywalnym nie można powiedzieć, jakich talentów organizacja będzie potrzebowała. Obecnie możemy obiecywać „sposobność rozwoju”, czyli zamiast „szkolenia i przeszkolenia” „oferta i klimat szkolenia”.
16 KIERUNKI ZMIAN W SZKOLENIACH ORGANIZACJIZrozumienie biznesu kształtuje postawy, postawy kształtują zachowania, a zmiana zachowania jest ostatecznie koncentrowaniem się na procesie. Biznes potrzebuje biznesmenów, a nie funkcjonariuszy i w tym celu musi kształcić swoich pracowników.
17 KIERUNKI ZMIAN W ROZUMIENIU KONFLIKTUKultura organizacji skoncentrowanej na procesach musi nieuchronnie skłaniać ludzi do zaakceptowania napięcia, a nawet konfliktu. Rywalizacja o zasoby – od pieniędzy do wykonawców – również stać się może źródłem konfliktu, co może prowadzić do jego eskalacji.
18 KIERUNKI ZMIAN W ROZUMIENIU KONFLIKTUDla organizacji byłoby lepiej kształtować kulturę, która docenia twórczą moc konfliktu i stara się ją zużytkować. Wspólne cele, wzajemny szacunek i prawdziwy duch zespołu pomagają kształtować kontekst, którym konflikt jest uznawany za oznakę życia.
19 POGLĄDY NA TEMAT WARTOŚĆ KLIENTÓWJedyną miarą sukcesu jest dowiedzieć się, kim są nasi najlepiej płacący klienci, dowiedzieć się, czego oni chcą i dać im to. Nic z tego co robimy, nie jest ważniejsze od tworzenia najwyższej wartości dla naszych klientów.
20 POGLĄDY NA TEMAT ZNACZENIA PROFESJONALIZMUSłużenie klientowi i tworzenie wartości dla niego oznacza, że każdy członek firmy musi być traktowany jak profesjonalista. Aby być skutecznym, musisz mieć zarówno wolność, jak i autonomię, działając przy tym profesjonalnie,
21 POGLĄDY NA TEMAT CHARAKTERU ORGANIZACJIOrganizacja skoncentrowana na procesach charakteryzuje się odpowiedzialnością, autonomią i ryzykiem. Na miejscu jest świat pełen nieporządku, wyzwań i zawiedzonych nadziei, który charakteryzuje prawdziwy świat, prawdziwych ludzi.
22 POGLĄDY NA TEMAT PODEJMOWANIA RYZYKAW nowej kulturze podkreśla się potrzebę podejmowania większego ryzyka i „wystawiania się na cel”. Kluczem do sukcesu jest nadawanie czytelnego sygnału, „nie zamierzamy potępiać ludzi za podejmowanie ryzyka do czasu, jak ich intencje są dobre”.
23 POGLĄDY NA TEMAT ROLI SZEFÓWJeśli odnosimy sukces skupiając się na tworzeniu wartości dla klientów, nie potrzebujemy tradycyjnych szefów. Musimy być informowani i trenowani, abyśmy mogli być jeszcze bardziej skuteczni w tym co robimy.
24 POGLĄDY NA TEMAT RÓL W ZESPOLENikt nam niczego nie daje i każdego dnia pracujemy na to, co mamy. Nie możemy tolerować kogokolwiek, kto nie chce wspierać naszego zespołu.