1 Nowości Comarch ERP Optima wersja 2017.0.1Kraków, 14 listopada 2016 r.
2 Najważniejsze zmiany Comarch ERP Optima wersja 2017.0.1Nowości Comarch ERP Optima , które zasługują na szczególną uwagę: Udostępniliśmy inwentaryzację środków trwałych. Funkcja współpracuje z aplikacją Comarch ERP Inwentaryzacja dostępną na platformę Android. Dodaliśmy funkcjonalność podpowiadania najczęściej wybieranych przez operatora walut. Wprowadziliśmy możliwość skorygowania kursu waluty dla wybranych dokumentów handlowych. Przygotowaliśmy konwerter, który zamienia kody PKWiU 2008 na kody PKWiU 2015 zgodnie z kluczem powiązań.
3 Najważniejsze zmiany Comarch ERP Optima wersja 2017.0.1Nowości Comarch ERP Optima , które zasługują na szczególną uwagę: Wprowadziliśmy możliwość automatycznego generowania powiadomień dla Operatora/Pracownika. Rozszerzyliśmy automatyczną windykację należności o funkcję windykacji na żądanie, która ułatwi proces ściągania nieuregulowanych płatności.
4 Najważniejsze zmiany Comarch ERP Optima wersja 2017.0.1Nowości Comarch ERP Optima , które zasługują na szczególną uwagę: Wprowadziliśmy ułatwienia w prowadzeniu Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów dla firm wielozakładowych. Umożliwiliśmy generowanie zbiorczych dokumentów wewnętrznych w Rejestrach VAT. Umożliwiliśmy seryjne ustawienia opisu oraz kategorii na zapisach KPiR.
5 Najważniejsze zmiany Comarch ERP Optima wersja 2017.0.1Nowości Comarch ERP Optima , które zasługują na szczególną uwagę: Dodaliśmy mechanizm generowania zapisów korekcyjnych do załącznika VAT-ZD pojedynczo do poszczególnych faktur. Wprowadziliśmy możliwość eksportu przelewów do pliku XML. Rozbudowaliśmy operacje seryjne w module Biuro Rachunkowe o możliwość seryjnego naliczania i zamykania wypłat właścicieli.
6 Najważniejsze zmiany Comarch ERP Optima wersja 2017.0.1Nowości Comarch ERP Optima , które zasługują na szczególną uwagę: Dodaliśmy automatyczne podpowiadanie wartości diety w zależności od ustawionego kraju oddelegowania pracownika oraz umożliwiliśmy liczenie wynagrodzenia w innej walucie niż waluta, w której jest ustalona dieta. Rozdzieliliśmy dopłaty do nadgodzin dobowych i średniotygodniowych oraz umożliwiliśmy naliczanie dopłat do nadgodzin dobowych w miesiącu wystąpienia nadgodzin, a dopłat do nadgodzin średniotygodniowych na koniec okresu rozliczeniowego. Wprowadziliśmy mechanizm kontroli duplikacji pracowników oparty o sprawdzaniu unikalności numeru PESEL.
7 Najważniejsze zmiany Comarch ERP Optima wersja 2017.0.1Nowości Comarch ERP Optima , które zasługują na szczególną uwagę: W Analizach BI dodaliśmy raporty z obszaru ocen okresowych wykonywanych w e-Pracowniku oraz raport informujący o kosztach i liczbie nadgodzin. W raportach z obszaru KPiR umożliwiliśmy analizę w kontekście zakładów dla firm wielozakładowych. Wprowadziliśmy także możliwość formatowania wartości w raporcie Tabela oraz utworzyliśmy nowy typ parametru: zalogowany operator. Ułatwiliśmy pracę parametrami lista SQL, w których dodaliśmy wartość domyślną i wyszukiwarkę.
8 HANDEL Korekta kursu walutyNa dokumentach walutowych istnieje obowiązek stosowania odpowiednich kursów walut. W związku z tym w wersji udostępniliśmy możliwość zmiany tego kursu za pomocą dokumentu korekty kursu. Korekta kursu waluty polega na zmianie kursu waluty w stosunku do kursu użytego na fakturze pierwotnej. Korekta kursu możliwa jest dla dokumentów: Faktury Sprzedaży, Faktury Zaliczkowej, Faktury Finalnej, Faktury Zakupu, Wydania Zewnętrznego, Przyjęcia Zewnętrznego.
9 HANDEL Korekta kursu walutyZmiana kursu na dokumencie korekty kursu powoduje zmianę wartości złotówkowych, ceny walutowe pozostają bez zmian. Zmianie ulegają: Wartości w tabeli VAT. Wyliczana jest wartość netto, VAT i brutto jako różnica wartości po korekcie i przed korektą. Kwoty i wartości PLN na poszczególnych pozycjach. Jeżeli na dokumencie korygowanym naliczono podatek VAT, a jego płatność wykazana jest w PLN, to na korekcie w Tabeli płatności wykazywana jest wartość VAT w PLN, jako różnica jego wartości po korekcie i przed korektą. Na tą wartość podatku VAT w PLN generowana jest płatność, sama kwota podatku w walucie wykazywana jest do zapłaty w nagłówku dokumentu.
10 HANDEL Konwersja kodów PKWiU 2008 na PKWiU 2015Dodano konwerter (na podstawie dostępnych tabeli transkrypcji), który zamienia kody PKWiU 2008 na kody PKWiU 2015 zgodnie z kluczem powiązań. Informacje oraz tabele transkrypcji dostępne są na stronie: Funkcja jest dostępna w menu Ogólne/ Cennik pod przyciskiem Funkcje dodatkowe znajdującym się na górnej wstążce programu – Karty cennikowe/ Konwersja PKWiU 2008 do PKWiU 2015.
11 CRM Windykacja na żądanieRozszerzyliśmy automatyczną windykację należności o funkcję windykacji na żądanie, która ułatwi proces ściągania nieuregulowanych płatności bez konieczności tworzenia dodatkowych etapów.
12 CRM Automatyczne powiadomienia dla operatorówWprowadziliśmy możliwość automatycznego generowania powiadomień dla Operatora/ Pracownika. Dzięki temu, po odpowiedniej konfiguracji, przypomnienie może zostać wysłane zarówno do zainteresowanego Klienta, jak również do Użytkownika przypisanego do danego zadania.
13 KSIĘGA PODATKOWA WielozakładowośćW Konfiguracji Firmy/ Księgowość/ Parametry dodano nowy parametr Firma wielozakładowa, dostępny, gdy jako rodzaj księgowości wybrano opcję Księga podatkowa. Jeżeli w Konfiguracji Firmy/ Księgowość/ Parametry wybrano opcję Księga podatkowa oraz zaznaczono parametr Firma wielozakładowa to z poziomu Ogólne/ Inne widoczny jest nowy słownik Zakłady.
14 KSIĘGA PODATKOWA Wielozakładowość – Zmiany na dokumentach źródłowychNa każdym możliwym do zaksięgowania do KPiR dokumencie dodano pole dotyczące zakładu. Należy go uzupełnić przed zaksięgowaniem dokumentu. Po przeniesieniu dokumentu do Księgi Podatkowej pole nie podlega edycji. Na każdej liście z dokumentami możliwymi do zaksięgowania do KPIR w menu kontekstowym dodano operację seryjną Ustaw zakład.
15 KSIĘGA PODATKOWA Wielozakładowość – Księga Przychodów i RozchodówNa liście zapisów KPiR dodano pole Zakład. Jeżeli zostanie w nim wskazany konkretny zakład to podczas dodawania nowej pozycji zostanie on przeniesiony na formularz zapisu księgowego. Jeżeli pole będzie puste to na formularzu zapisu podpowie się zakład domyślny.
16 KSIĘGA PODATKOWA Wielozakładowość – Księga Przychodów i RozchodówZ poziom listy zapisów KPiR istnieje możliwość sporządzenia wydruków ksiąg oraz bilansu aktualnego zarówno dla poszczególnych zakładów, jak i zbiorczego wydruku dla całej firmy. Na wydrukach ksiąg dla konkretnego zakładu do kolumny Lp przenoszona jest wartość z pola Lp zakładu.
17 KSIĘGA PODATKOWA Operacje seryjneNa liście zapisów KPiR w menu kontekstowym dostępnym pod prawym przyciskiem myszy oraz pod listą dodano operacje seryjne: Ustaw kategorię - funkcja umożliwia przypisanie nowej lub zmianę istniejącej kategorii na znajdujących się w buforze zaznaczonych zapisach księgowych. Ustaw opis - funkcja umożliwia dodanie lub zmianę opisu na znajdujących się w buforze zaznaczonych zapisach księgowych.
18 REJESTRY VAT Zbiorcze dokumenty wewnętrzneUżytkownik ma możliwość wskazania, czy podczas wprowadzania dokumentów do Rejestru VAT (dotyczących np. nabycia wewnątrzunijnego, odwrotnego obciążenia) automatycznie ma się pojawiać dotychczasowe okno generowania dokumentu wewnętrznego. W tym celu w Konfiguracji Firmy/ Księgowość/ Parametry dodano domyślnie zaznaczony parametr Pokazuj okno generowania dok. wew. przy zapisie dokumentu w Rej. VAT. Odznaczenie parametru powoduje, iż użytkownik chcący generować zbiorcze dokumenty wewnętrzne po zapisaniu dokumentu w Rejestrze VAT nie musi zamykać za każdym razem okna generowania pojedynczego dokumentu wewnętrznego.
19 REJESTRY VAT Zbiorcze dokumenty wewnętrzneNa liście dokumentów w Rejestrze VAT zakupu dodano opcję generowanie zbiorczego dokumentu wewnętrznego sprzedaży. Okno Generowania dokumentu wewnętrznego zostało rozbudowane o pole Rodzaj transakcji (nie podlega edycji), pole Rozliczać w deklaracji VAT (przenoszona jest tam data rozliczenia w VAT z zaznaczonych dokumentów) oraz Uwzględniaj dokumenty z odznaczoną datą deklaracji (pozwala na uwzględnienie na zbiorczym dokumencie faktur z odznaczoną datą rozliczenia w VAT-7). Na liście dokumentów w Rejestrze VAT sprzedaży dodano opcję generowanie zbiorczego dokumentu wewnętrznego zakupu.
20 REJESTRY VAT Deklaracja VAT-7. Zawiadomienie VAT-ZDWprowadzono mechanizm generowania zapisów korekcyjnych do załącznika VAT-ZD pojedynczo do poszczególnych faktur. Funkcjonalność działa dla nowo dodanych zawiadomień VAT-ZD. W przypadku załączników VAT-ZD wygenerowanych we wcześniejszych wersjach programu utrzymano dotychczasowy mechanizm zbiorczego generowania zapisu korekcyjnego w Rejestrze VAT.
21 ŚRODKI TRWAŁE InwentaryzacjaDodano możliwość tworzenia arkuszy inwentaryzacyjnych środków trwałych oraz wyposażenia. Arkusze mogą być uzupełniane ręcznie bądź też dane mogą być importowane z pliku tekstowego wygenerowanego w aplikacji Comarch ERP Inwentaryzacja. Z poziomu karty ŚT/ wyposażenia oraz z poziomu listy ŚT/ wyposażenia istnieje możliwość wykonania wydruku etykiety (w tym na drukarce etykiet), zawierającego kod kreskowy, nazwę firmy, nazwę ŚT/ wyposażenia oraz numer inwentarzowy (dla środków trwałych nie będących w budowie). Na karcie środka trwałego oraz wyposażenia dodano pole Kod kreskowy. Na liście ŚT oraz wyposażenia w menu kontekstowym dostępnym pod prawym przyciskiem myszy dodano operację seryjną Nadawanie kodów kreskowych.
22 KASA/BANK Eksport przelewów do XMLZgodnie z przepisami od przelewy SEPA powinny być wysyłane do banków w plikach xml. Na liście dostępnej z poziomu Ogólne/ Inne/ Formaty przelewów dodano standardowe formaty: Przelewy krajowe (xml), Przelewy SEPA (xml) i Przelewy walutowe (xml), które mogą być wykorzystywane do eksportu poleceń przelewu do pliku.
23 BIURO RACHUNKOWE Seryjne liczenie wypłat dla właścicieliW module Biuro Rachunkowe w obszarze Deklaracje/Podgląd wprowadzono możliwość podglądu Wypłat właścicieli. Po wskazaniu firmy wyświetlone jest okno Wybór wspólnika wraz z listą dostępnych wspólników i osób współpracujących. Potwierdzenie wyboru wyświetla podgląd formularza wypłaty danej osoby. W Comarch ERP Optima Biuro Rachunkowe została udostępniona funkcja dotycząca seryjnego naliczania wypłat dla właścicieli. Funkcja dostępna jest z poziomu zakładki Płace i Kadry w panelu Operacji seryjnych.
24 PŁACE I KADRY PLUS Automatyczne podpowiadanie wartości diety w zależności od ustawionego kraju oddelegowania W konfiguracji programu w module Kasa/Bank/Diety i Ryczałty dodano słownik krajów wraz z ustawowymi stawkami i walutami diet.
25 PŁACE I KADRY PLUS Automatyczne podpowiadanie wartości diety w zależności od ustawionego kraju oddelegowania Na formularzu pracownika, na zakładce [Etat] w części Oddelegowanie do pracy za granicą dodano pole Kraj oddelegowania, w którym można ustawić kraj oddelegowania pracownika. Po wybraniu kraju oddelegowania ze słownika automatycznie podpowiada się aktualna stawka diety oraz jej waluta. Dieta powiązana z krajem oddelegowania jest nieedytowalna. Na formularzu pracownika można także ustawić walutę rozliczenia wypłaty. Waluta diety oraz waluta rozliczenia mogą się różnić.
26 PŁACE I KADRY PLUS Automatyczne podpowiadanie wartości diety w zależności od ustawionego kraju oddelegowania Na formularzu listy płac dla pracowników oddelegowanych do pracy za granicę umożliwiono ustawienie kraju oddelegowania oraz waluty rozliczenia i diety. Jeśli zostanie wybrany kraj oddelegowania waluta rozliczenia i diety podpowie się zgodna z walutą diety przypisaną do wskazanego kraju.
27 PŁACE I KADRY PLUS Automatyczne podpowiadanie wartości diety w zależności od ustawionego kraju oddelegowania Zaproponowana waluta rozliczenia podlega edycji przez Użytkownika. Waluta rozliczenia musi być zgodna z tą, która została wskazana na formularzu danych kadrowych pracownika oddelegowanego do pracy zagranicą.
28 PŁACE I KADRY PLUS Automatyczne podpowiadanie wartości diety w zależności od ustawionego kraju oddelegowania Na formularzu wypłaty na zakładce [Waluty] w części Kursy walut z listy płac dodano informację o kursach waluty rozliczenia oraz waluty diety ustawionych na formularzu listy płac. W części Wartości zastosowane podczas przeliczenia wypłaty wyświetlana jest informacja o walucie diety i kursie użytych do wyliczenia wypłaty.
29 PŁACE I KADRY PLUS Rozdzielenie dopłat do nadgodzin dobowych i średniotygodniowychUporządkowano parametry na oknie Konfiguracja kalendarzy i dodatkowo rozdzielono ustawianie parametrów dotyczących naliczania dopłat 100% za nadgodziny – jest oddzielny zestaw parametrów dla pracowników mających nadgodziny rozliczane wg kalendarza i oddzielny dla pracowników mających nadgodziny rozliczane wg norm dobowych i średniotygodniowych.
30 PŁACE I KADRY PLUS Rozdzielenie dopłat do nadgodzin dobowych i średniotygodniowychUmożliwiono naliczanie dopłat do nadgodzin dobowych w miesiącu wystąpienia nadgodzin, a dopłat do nadgodzin średniotygodniowych na koniec okresu rozliczeniowego. Na formularzu kalendarza w konfiguracji dodano dwa nowe parametry Podział dopłat na nadgodziny dobowe i średniotygodniowe oraz Z uwzględnieniem standardowych świąt. Parametry są dostępne przy rozliczaniu nadgodzin według normy dobowej i średniotygodniowej. Parametr Podział dopłat na nadgodziny dobowe i średniotygodniowe wpływa na naliczenie dopłat do nadgodzin.
31 PŁACE I KADRY PLUS Rozdzielenie dopłat do nadgodzin dobowych i średniotygodniowychZ poziomu Konfiguracji na Kalendarzu został ustawiony 3-miesięczny okres rozliczeniowy. Dla przykładu analizujemy IV kwartał bieżącego roku. Zostały wprowadzone nadgodziny dobowe i średniotygodniowe w miesiącu listopadzie oraz nadgodziny dobowe w miesiącu grudniu.
32 PŁACE I KADRY PLUS Rozdzielenie dopłat do nadgodzin dobowych i średniotygodniowychW wypłacie za miesiąc grudzień pojawiło się rozliczenie nadgodzin dobowych z tego miesiąca oraz rozliczenie nadgodzin średniotygodniowych za cały okres rozliczeniowy, o czym świadczy składnik: Dopłata do nadgodzin średniotygodn. 100%. Zostały naliczone wypłaty za miesiąc listopad i grudzień. W wypłacie za miesiąc listopad pojawiło się rozliczenie nadgodzin dobowych z tego miesiąca, o czym świadczą składniki: Dopłata do nadgodzin dobowych 50% oraz Dopłata do nadgodzin dobowych 100%.
33 PŁACE I KADRY Kontrola unikalności nr PESEL pracownikówWprowadzono mechanizm kontroli duplikacji pracowników. Podczas zapisywania formularza dodawanego do bazy pracownika oraz importu pracowników z pliku Excel, KEDU oraz za pomocą pracy rozproszonej, sprawdzana jest unikalność numeru PESEL. Duplikacja pracownika sprawdzana jest także w przypadku edycji numeru PESEL na formularzu wprowadzonego już wcześniej pracownika. W Konfiguracja/Firma/Ogólne/Parametry dodano parametr Kontrola unikalności numeru PESEL pracowników z trzema opcjami do wyboru: Brak, Ostrzegaj oraz Blokuj. Domyślnie jest ustawiona opcja Ostrzegaj.
34 Nowości Comarch ERP e-Pracownik wersja 2017.0.1Kraków, 14 listopada 2016 r.
35 Najważniejsze zmiany Comarch ERP e-Pracownik wersja 2017.0.1Nowości Comarch ERP e-Pracownik , które zasługują na szczególną uwagę: Umożliwiliśmy zarządzanie szkoleniami pracowników. Udostępniliśmy funkcjonalność biblioteki dokumentów do pobrania (Intranet).
36 COMARCH ERP E-PRACOWNIK Zarządzanie szkoleniami pracownikówW związku z rozwojem aplikacji pod kątem miękkiego HR dodano funkcjonalność umożliwiającą zarządzanie szkoleniami pracowników. Z poziomu Administracji w schematach uprawnień dodano nowe uprawnienia dotyczące szkoleń. Na zakładce Ogólne – Szkolenia oraz na zakładce Zarządzanie – Lista szkoleń oraz Okresy szkoleniowe.
37 COMARCH ERP E-PRACOWNIK Zarządzanie szkoleniami pracownikówNa liście Okresów szkoleniowych są widoczne dodane wcześniej przez Użytkownika okresy szkoleniowe. Domyślnie wyświetlają się okresy z bieżącego roku kalendarzowego. Niebieskie oznaczenie graficzne oznacza, że okres szkoleniowy został zablokowany. Dodając nowy okres szkoleniowy należy określić Centrum, Nazwę a także okres trwania oraz budżet. Domyślnie okres jest ustawiony jako bezterminowy a budżet nieokreślony.
38 COMARCH ERP E-PRACOWNIK Zarządzanie szkoleniami pracownikówFormularz okresu szkoleniowego składa się z 2 zakładek: Ogólne oraz Szczegóły. Na zakładce Ogólne widoczne są dodatkowe informacje o kosztach szkoleń. Na zakładce Szczegóły widać także informacje o pracownikach, którzy mają zaplanowane szkolenia w danym okresie szkoleniowym.
39 COMARCH ERP E-PRACOWNIK Zarządzanie szkoleniami pracownikówZ poziomu Listy szkoleń widoczne są szkolenia dodane przez Użytkownika. Widoczny status ‚X’ oznacza, że szkolenie zostało ustawione jako nieaktywne. Nieaktywne szkolenia widzi tylko osoba, która ma przypisane uprawnienia związane z zarządzaniem.
40 COMARCH ERP E-PRACOWNIK Zarządzanie szkoleniami pracownikówDodając nowe szkolenie należy określić Rodzaj, Nazwę, Kategorię oraz Profil. Uzupełniamy także informację o Planowanym koszcie oraz Ilości dni danego szkolenia.
41 COMARCH ERP E-PRACOWNIK Zarządzanie szkoleniami pracownikówWybierając Plan szkoleń widać wcześniej zaplanowane szkolenia. Domyślnie wyświetlane są szkolenia z bieżącego miesiąca, ale ustawienie można zmienić wybierając odpowiednie filtrowanie. Zielony status oznacza, że szkolenie zostało zatwierdzone do realizacji Niebieski status oznacza, że szkolenie zostało zrealizowane.
42 COMARCH ERP E-PRACOWNIK Zarządzanie szkoleniami pracownikówPlanując szkolenie należy wybrać pracowników oraz określić Datę i rodzaj szkolenia. Szkolenie można zapisać lub zapisać i zatwierdzić – wybierając odpowiedni przycisk na górze aplikacji.
43 COMARCH ERP E-PRACOWNIK Biblioteka dokumentów do pobrania (Intranet)Dodano funkcjonalność dotyczącą biblioteki dokumentów do pobrania. Umożliwiono wgrywanie oraz pobieranie dokumentacji zewnętrznej. Wgrywać dokumenty może Użytkownik, który posiada schemat uprawnień Administrator. Pracownicy mają możliwość pobrania tych dokumentów zgodnie z parametrami udostępniania jakie wybrał Administrator.
44 COMARCH ERP E-PRACOWNIK Biblioteka dokumentów do pobrania (Intranet)Po zmianie widoku na widok listy, Administrator ma wgląd w dodatkowe informacje np. Obszar, Dostępność czy też Rozmiar (maksymalny rozmiar pliku to 5MB).
45 COMARCH ERP E-PRACOWNIK Biblioteka dokumentów do pobrania (Intranet)Wgrywając nowe dokumenty należy określić Nazwę, Obszar a także Dostępność. W celu wgrania nowego pliku trzeba wybrać opcję Wybierz plik.
46 COMARCH ERP E-PRACOWNIK Biblioteka dokumentów do pobrania (Intranet)Pracownik może pobierać pliki – klikając w kafelek dotyczący konkretnego dokumentu.
47 DZIĘKUJEMY facebook.com/comarcherp linkedin.com/company/comarchyoutube.com/user/CDN4company