1
2 O KRESY LEPSZEGO ZACHOWANIA PRZEPLATAJĄ SIĘ Z ZADZIWIAJĄCĄ REGULARNOŚCIĄ Z OKRESAMI GORSZYMI, W KTÓRYCH DZIECKO ZDAJE SIĘ ZAPOMINAĆ CO OSIĄGNĘŁO I NAUCZYŁO SIĘ WCZEŚNIEJ.
3
4 K AŻDA ZMIANA WYMAGA ZBURZENIA WCZEŚNIEJ UKSZTAŁTOWANEGO ŁADU.
5 Rozwój emocjonalny Wrażliwość moralna Rozwój intelektualny Zdrowie Rozwój psychiczny
6 D ZIECI RÓŻNIĄ SIĘ OD SIEBIE TEMPEM I RYTMEM ROZWOJU !!! Określenie „ typowe dla danego wieku” znaczy tylko tyle, że mniej więcej połowa dzieci w tym okresie życia będzie się tak zachowywać. Druga połowa będzie do owego zachowania dorastać, albo mieć je za sobą.
7
8 D ZIECKO POTRZEBUJE NASZEGO CZASU, MIŁOŚCI I UWAGI.
9
10 W YCHOWANIE DZIECKA TO BARDZO TRUDNA PRACA …
11 … ALE RÓWNIEŻ NAJBARDZIEJ SATYSFAKCJONUJĄCA
12 DWULATEK Wymaga przede wszystkim cierpliwości. Pomóżmy mu zrozumieć jego uczucia.
13 Dwulatek ma potrzebę niezależności, ale nie umie jeszcze unikać kłopotów. Potrafi okazać uczucia: zadowolenie, czułość, zazdrość i gniew. Na tym etapie stabilizuje się charakter, ujawnia się temperament.
14 D WULATEK RADZI SOBIE JUŻ Z SAMODZIELNYM JEDZENIEM
15 Z GŁASZA I NIEŹLE KONTROLUJE SWOJE POTRZEBY FIZJOLOGICZNE
16 DOTYKA, OGLĄDA, SMAKUJE, SŁUCHA, WĄCHA … P OZNAJE ŚWIAT WSZYSTKIMI ZMYSŁAMI : DOTYKA, OGLĄDA, SMAKUJE, SŁUCHA, WĄCHA …
17 D ZIECKO DWULETNIE BYWA CZARUJĄCE I POSŁUSZNE, D ZIECKO DWULETNIE BYWA CZARUJĄCE I POSŁUSZNE, a chwilę potem uparte i zarozumiałe.
18 Z ANIEPOKOJENIE RODZICÓW POWINNO WYWOŁAĆ ZBYT SPOKOJNE I MAŁO KŁOPOTLIWE ZACHOWANIE DZIECKA. Brak zapału do biegania, rzucania i apatia mogą wiązać się z: nie wykrytymi, przewlekłymi chorobami, pasożytami, upośledzeniem słuchu, opóźnieniem rozwoju umysłowego. Wszelkie trwałe i oporne na zmiany zachowania zwane stereotypiami powinny budzić zaniepokojenie rodziców, mogą się wiązać z początkami ciężkich zaburzeń psychicznych.
19 T RZYLATEK Szybko zapamiętuje wszystko, co widzi i słyszy. Pojawia się pytanie „Co to?”
20 T RZYLATEK UCZY SIĘ CIERPLIWOŚCI
21 J EST CORAZ BARDZIEJ SAMODZIELNY Podejmuje próby samodzielneg o rozbierania się, zaczyna się samo ubierać.
22 C HĘTNIE UCZESTNICZY W ŻYCIU RODZINY, POTRAFI DOSTOSOWAĆ SIĘ DO USTALONEGO RYTMU DNIA
23 N AJBARDZIEJ LUBI SIĘ JEDNAK BAWIĆ
24 B ARDZO WAŻNE SĄ DLA DZIECKA „ WIECZORNE RYTUAŁY ”
25 T RZYLATEK - „P IOTRUŚ TO JA !” Samoświadomość Upór, czyli bunt dwuipółlatka Trudność w podjęciu decyzji – przeciwstawne emocje jednocześnie Gadatliwość Tęsknota za uchodzącym niemowlęctwem
26 Z ANIEPOKOJENIE RODZICÓW POWINNO BUDZIĆ STOSUNKOWO TRWAŁE OPÓŹNIENIE ROZWOJU MOWY I KONTAKTÓW SPOŁECZNYCH.
27 CZTEROLATEK Kolejny trudny rok, w którym musimy wykazać się opanowaniem i stanowczością.
28 C ZTEROLATEK – H AŁAS OTOCZONY BRUDEM „obniżenie” sprawności i koordynacji fizycznej fantazjowanie, nadruchliwość, niszczenie zabawek, ubrań itp., bunt przeciw rodzicom, wulgaryzmy, niestosowne poczucie humoru
29 C ZWARTY ROK ŻYCIA TO OKRES WZMOŻONEGO NAPIĘCIA, LICZNYCH KONFLIKTÓW I STRESÓW. Powiększa się repertuar zachowań służących odreagowaniu stresu. Pojawiają się manieryzmy (mruganie, pochrząkiwanie, grymasy itp. Nie należy specjalnie zwracać na nie uwagi ani im przeciwdziałać.
30 C ZTEROLATEK JEST BARDZO AKTYWNY I KREATYWNY
31
32 O BRAŻANIE SIĘ TO JEGO ZWYKŁE ZACHOWANIE. C ZĘSTO SIĘ ŚMIEJE, ALE JESZCZE CZĘŚCIEJ PŁACZE – A NAWET UDAJE, GDY NIE MOŻE „ POSTAWIĆ NA SWOIM ”
33 D OMINUJE POCZUCIE NIEPEWNOŚCI, ROZCHWIANIE I PRZYGNĘBIENIE. C O JEST NORMALNYM ETAPEM ROZWOJOWYM. Za pomocą rozpaczy i złości domagają się specjalnej uwagi i dowodów przywiązania i miłości. Buntuje się i mówi „nie” dla samej zasady. Jednocześnie rodzice stanowią ostateczny autorytet –”Moja mama tak mówi”
34 C ZTEROLATKI MOCNO INTERESUJĄ SIĘ SPRAWAMI ROZMNAŻANIA I CIAŁA Konkretyzują się dociekania na temat „skąd się biorą dzieci”, interesują się budową ciała, doszukują się podobieństw i różnic
35 PIĘCIOLATEK Zaczyna żyć w zgodzie ze światem.
36 P IĘCIOLATEK – W POSZUKIWANIU PRAWDZIWEJ PRAWDY Czas niekończących się pytań i mozolnych dociekań, To okres ogólnego uspokojenia i gwałtownego rozwoju intelektualnego.
37 P ODPORZĄDKOWANE Z radością i wielką starannością wykonuje polecenia rodziców oraz podporządko wuje się ich wymaganiom
38 B ARDZO INTERESUJE SIĘ OTACZAJĄCYM GO ŚWIATEM, JEST AKTYWNY, KREATYWNY, CIEKAWY, ZASYPUJE NAS PYTANIEM „ DLACZEGO ?”
39
40 P OTRAFI ZGODNIE BAWIĆ SIĘ Z RÓWIEŚNIKAMI, A NAWET POGODZIĆ SIĘ Z PRZEGRANĄ
41 P IĘCIOLATEK ZACZYNA INTERESOWAĆ SIĘ TELEWIZJĄ. C HĘTNIE SPĘDZAŁBY DUŻO CZASU PRZED EKRANEM. Jakie wynikają z tego zagrożenia? Jak ich uniknąć?
42 S ZEŚCIOLATEK Etap, w którym dziecko staje się bardziej wytrwałe w działaniu, cierpliwe i samodzielne.
43 Rozwijają się nowe nawyki i umiejętności; Kształtuje się wola, świadomość; Utrwalają się i rozwijają zainteresowania; Rozwija się logiczne i przyczynowo – skutkowe rozumowanie.
44 S ZEŚCIOLATKI SPRAWIAJĄ WRAŻENIE NIESPOKOJNYCH I PODMINOWANYCH Okres silnych napięć psychicznych i konfliktów, powiększa się więc repertuar wykorzystywanych sposobów rozładowania napięć; Sześciolatki nieustannie się „kręcą”, podskakują, siedząc kołyszą się, machają nogami, wciąż coś skubią, robią grymasy, czy obgryzają paznokcie.
45 PODSUMOWUJĄC Dla którego roku życia charakterystyczne są poszczególne zachowania?
46 Potrafi dostosować się do ustalonego rytmu dnia Radzi sobie z samodzielnym jedzeniem Chętnie spędza dużo czasu przed telewizją Zaczyna samo się ubierać Płacze, gdy nie może postawić na swoim Interesuje się sprawami ciała Bardzo ważne są „wieczorne rytuały” „Hałas otoczony brudem”
47