Oś Priorytetowa VII-Regionalny rynek pracy

1 Oś Priorytetowa VII-Regionalny rynek pracy Regionalny P...
Author: Feliks Orłowski
0 downloads 0 Views

1 Oś Priorytetowa VII-Regionalny rynek pracy Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata Oś Priorytetowa VII-Regionalny rynek pracy Działanie 7.4 Wspomaganie procesów adaptacji do zmian na regionalnym rynku pracy (działania z zakresu outplacementu) Poddziałanie Outplacement - konkurs Tryb konkursowy Konkurs nr RPSL IP /16 08 listopada 2016 r.

2 FINANSE Planowane finansowanie ogółem na konkurs w ramach Poddziałania RPO WSL : 33 480 371,72 PLN*, tj ,65 Euro * Kwota wyrażona w Euro zostaje przeliczona wg kursu wymiany PLN/EURO Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia kwotowania środków w EBC w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym dokonuje się wyliczenia wartości alokacji Programu. Kurs obowiązujący do przeliczeń to 1 euro = 4,3436 zł (kurs przeliczony zgodnie z algorytmem, stanowiącym załącznik do Kontraktu Terytorialnego, na podstawie kursu EBC z dnia br. wynoszącego 1 euro= 4,3436 zł). Kwota, którą dysponuje IOK na projekty w ramach Poddziałania w miesiącu ogłoszenia konkursu może być różna od kwoty środków dostępnych w miesiącu podpisywania umów, w wyniku zmiany kursu EURO. Kwota jaka może zostać zakontraktowana w ramach zawieranych umów o dofinansowanie projektów w ramach Poddziałania RPO WSL uzależniona jest od aktualnego w danym miesiącu kursu euro oraz wartości algorytmu wyrażającego w PLN miesięczny limit środków wspólnotowych oraz krajowych możliwych do zakontraktowania. Otrzymanie przez Beneficjenta informacji o przyznaniu dofinansowania nie jest równoznaczne z możliwością podpisania umowy o dofinansowanie projektu.

3 Minimalny poziom wkładu własnego wynosi: 0%.FINANSE Planowane finansowanie ogółem na konkurs w ramach Poddziałania RPO WSL : Co do zasady maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi: 100%, czyli środki UE + ewentualne współfinansowanie z budżetu państwa lub innych źródeł przyznawane Wnioskodawcy przez właściwą instytucję. Minimalny poziom wkładu własnego wynosi: 0%.

4 Średni koszt wsparcia jednego uczestnika projektu wynosi: LICZBA OSÓB PLANOWANYCH DO WSPARCIA Liczba osób planowanych do objęcia wsparciem w ramach projektów dofinansowanych w niniejszym konkursie wynosi: 566 osób Średni koszt wsparcia jednego uczestnika projektu wynosi: 59 152,60 PLN

5 TERMIN i SPOSÓB SKŁADANIA WNIOSKUNabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów będzie prowadzony od dnia 28 października 2016 r. do dnia 12 grudnia 2016 r. (do godz. 12:00). Wnioski złożone po upływie terminu naboru będą pozostawione bez rozpatrzenia (decyduje data i godzina złożenia wniosku za pośrednictwem jednej z platform wymienionych w pkt , zastrzeżeniem punktu 2.7.9). Pkt W przypadku awarii krytycznej* LSI 2014 w ostatnim dniu trwania naboru wniosków o dofinansowanie projektów, przewiduje się wydłużenie trwania naboru o 1 dzień, przy czym uznaje się, iż nie będzie to stanowiło zmiany Regulaminu konkursu. IOK poda do publicznej wiadomości, na stronie internetowej oraz portalu, informację o awarii krytycznej LSI 2014 i przedłużeniu terminu zakończenia naboru * rozumiana jako nieprawidłowości w działaniu po stronie systemu uniemożliwiające korzystanie użytkownikom z podstawowych usług w zakresie naborów, potwierdzonych przez IOK;

6 PODMIOTY UPRAWNIONE DO UBIEGANIA SIĘ O DOFINANSOWANIE PROJEKTUO dofinansowanie mogą występować wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych). Wymagania co do podmiotów ubiegających się o dofinansowanie dotyczą także realizatorów projektu wskazanych w pkt. A.4 wniosków o dofinansowanie.

7 GRUPA DOCELOWA /OSTATECZNI ODBIORCY WSPARCIAPracownicy a) przedsiębiorstwa sektora MŚP; b) przedsiębiorstwa przechodzących procesy restrukturyzacyjne; c) przedsiębiorstwa odczuwających negatywne skutki zmiany gospodarczej; d) przedsiębiorstwa znajdujących się w sytuacji kryzysowej; zagrożeni zwolnieniem, przewidziani do zwolnienia lub osoby zwolnione z przyczyn dotyczących zakładu pracy*. *Zgodnie z zapisami RPO WSL pracownicy dużych przedsiębiorstw przechodzących restrukturyzację mogą być wspierani w PO jedynie w zakresie programów outplacementowych. Z wyłączeniem osób odbywających karę pozbawienia wolności.

8 GRUPA DOCELOWA /OSTATECZNI ODBIORCY WSPARCIAWeryfikacja spełniania przez uczestnika kryteriów kwalifikowalności przez beneficjenta odbywa się na podstawie*: urzędowego zaświadczenia w przypadku osób zarejestrowanych jako bezrobotne, orzeczenia w przypadku osób niepełnosprawnych, zaświadczenia pracodawcy o zamiarze nie przedłużania z pracownikiem umowy o pracę lub dokumentu potwierdzającego wypowiedzenie stosunku pracy (w przypadku osób zagrożonych zwolnieniem lub przewidzianych do zwolnienia - z przyczyn dotyczących zakładu pracy), świadectwa pracy (w przypadku osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy), oświadczenia w przypadku pozostałych osób. UWAGA! Osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych kwalifikują się do objęcia wsparciem w ramach przedmiotowego konkursu.

9 GRUPA DOCELOWA /OSTATECZNI ODBIORCY WSPARCIAUWAGA! Objęcie wsparciem osoby, którym wygasła umowa o prace na czas określony jest możliwe, gdy brak możliwości przedłużenia umowy o pracę wynika z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy*. W powyższym przypadku zaleca się przedstawienie przez osobę przystępującą do projektu odpowiedniego oświadczenia wydanego przez pracodawcę, potwierdzającego zaistnienie warunków, o których mowa powyżej. *Dotyczy to w szczególności pracodawcy, który w okresie ostatnich 12 miesięcy dokonał rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn niedotyczących pracowników, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2015 r. poz. 192, z późn. zm.) lub zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 1502, z późn. zm), w przypadku rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z tych przyczyn u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników albo dokonał likwidacji stanowisk pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych lub technologicznych.

10 TYPY PROJEKTÓW MOŻLIWE DO REALIZACJI:Niniejszy konkurs w ramach Osi Priorytetowej VII Regionalny rynek pracy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata , Działanie 7.4 Wspomaganie procesów adaptacji do zmian na regionalnym rynku pracy (działania z zakresu outplacementu), Poddziałanie Outplacement - konkurs, obejmuje następujący typ operacji: 1. Wsparcie typu outplacement dla pracowników przedsiębiorstw zagrożonych zwolnieniem, przewidzianych do zwolnienia lub zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w tym w szczególności*: doradztwo zawodowe połączone z przygotowaniem Indywidualnego Planu Działania jako obowiązkowy element wsparcia; b) poradnictwo psychologiczne; c) pośrednictwo pracy; d) szkolenia, kursy, studia podyplomowe;

11 TYPY PROJEKTÓW MOŻLIWE DO REALIZACJI:e) staże, praktyki zawodowe*; *W celu zagwarantowania wysokiej jakości organizowanych staży i praktyk konieczne jest zagwarantowanie minimalnych wymogów. Wymogi te powinny uwzględniać Zalecenie Rady z dnia 10 marca 2014 r. w sprawie ram jakości staży (2014/C 88/01) oraz Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk. Instytucja Ogłaszająca Konkurs opracowała również na podstawie ww. zaleceń Standard udzielania wsparcia związanego z organizacja staży lub praktyk zawodowych na rzecz uczestników projektów w ramach Poddziałania Regionalnego Programu Operacyjnego na lata w województwie śląskim, który stanowi załącznik nr 10 do niniejszego Regulaminu. f) subsydiowanie zatrudnienia*; *Instytucja Organizująca Konkurs opracowała Standard udzielania wsparcia związanego z organizacją subsydiowanego zatrudnienia na rzecz uczestników projektów w ramach Poddziałania Regionalnego Programu Operacyjnego na lata w województwie śląskim, stanowiący załącznik nr 11 do niniejszego Regulaminu. g) dodatek relokacyjny;

12 TYPY PROJEKTÓW MOŻLIWE DO REALIZACJI:h) wsparcie finansowe na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w formie bezzwrotnej połączone ze wsparciem doradczo-szkoleniowym. O uzyskanie wsparcia na rozpoczęcie działalności gospodarczej może ubiegać się osoba, która spełnia co najmniej jeden z poniższych  warunków: jest osobą z niepełnosprawnością, jest osobą powyżej 50 roku życia, jest kobietą, jest pracownikiem o niskich kwalifikacjach, jest osobą poniżej 30 roku życia*; *Szczegółowe standardy związane ze wsparciem finansowym na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej zostały określone w dokumencie pt.: Standard udzielania wsparcia na rozwój przedsiębiorczości na rzecz uczestników projektów w ramach Poddziałania Outplacement – konkurs Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata , stanowiącym załącznik nr 12 do niniejszego Regulaminu.

13 TYPY PROJEKTÓW MOŻLIWE DO REALIZACJI:i) wsparcie pomostowe w postaci pomocy finansowej wypłacanej miesięcznie w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego na dzień wypłacenia wsparcia bezzwrotnego lub zwrotnego przez okres od 6 do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej – realizowane jedynie w połączeniu ze wsparciem wymienionym w literze h. *Wskazana numeracja dotyczy typu operacji, natomiast poszczególne punktory literowe stanowią „elementy pomocy” w ramach typów operacji.

14 WAŻNE INFORMACJE: Wsparcie udzielane w ramach projektów jest dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestników projektów, wynikających z ich aktualnego stanu wiedzy, doświadczenia, zdolności i przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu. Każdy z uczestników projektu w zakresie aktywizacji zawodowej otrzymuje ofertę wsparcia, obejmującą takie formy pomocy, które zostaną zidentyfikowane u niego jako niezbędne w celu poprawy sytuacji na rynku pracy lub uzyskania zatrudnienia. Doradztwo zawodowe połączone z przygotowaniem Indywidualnego Planu Działania jest obligatoryjnym elementem wsparcia zaplanowanego w ramach projektu.

15 WAŻNE INFORMACJE: W przypadku pracowników zagrożonych zwolnieniem lub przewidzianych do zwolnienia, wsparcie w pierwszej kolejności powinno obejmować poradnictwo zawodowe, a także szkolenia i doradztwo przygotowujące do zmiany zawodu i zdobycia nowych kompetencji i kwalifikacji zawodowych. Uczestnik ma możliwość skorzystania z: a)ścieżki dotacyjnej zgodnej ze standardem albo b)ścieżki ukierunkowanej na uzyskanie kwalifikacji/kompetencji zawodowych lub uzyskania zatrudnienia. Nie można łączyć tych dwóch ścieżek dla jednego uczestnika.

16 WSPARCIE NA ROZPOCZĘCIE WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ:WAŻNE INFORMACJE: WSPARCIE NA ROZPOCZĘCIE WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ: Każdy z uczestników projektu musi mieć zagwarantowaną na poziomie wniosku o dofinansowanie możliwość skorzystania ze wszystkich form wsparcia dopuszczonych w ramach przedmiotowego konkursu. Tym samym należy założyć taką samą liczbę dotacji / wsparcia pomostowego po rozpoczęciu działalności gospodarczej, ilu jest założonych uczestników projektu. Dotyczy to wyłącznie osób, dla których założono ścieżkę dotacyjną.

17 WAŻNE INFORMACJE: Obowiązkowym elementem rekrutacji do projektu (zapisu we wniosku) jest rozmowa z doradcą zawodowym, której celem jest weryfikacja predyspozycji kandydata (w tym np. osobowościowych, poziomu motywacji) do samodzielnego założenia i prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z zapisem Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze przystosowania przedsiębiorców i pracowników do zmian na lata wsparcie finansowe na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jest skierowane w pierwszej kolejności do osób, które utraciły zatrudnienie w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed przystąpieniem do projektu, pracowników znajdujących się w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego.

18 WAŻNE INFORMACJE: Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej każdy z uczestników musi zostać objęty szkoleniem i / lub doradztwem, które ma za zadanie nabycie przez uczestników projektu kompetencji z zakresu zakładania i prowadzenia firmy. Po założeniu działalności gospodarczej w ramach projektu (do 12 miesięcy), uczestnik będzie mógł skorzystać w ramach wsparcia pomostowego z indywidualnych usług doradczych podnoszących jego kompetencje lub kwalifikacje w zależności od potrzeb uzasadnionych utrzymaniem jego firmy na rynku. Wsparcie pomostowe, może obejmować również pomoc finansową wypłacaną przez okres 6 lub 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Wsparcie to może zostać przeznaczone na pokrycie wydatków koniecznych do poniesienia w pierwszym okresie prowadzenia działalności gospodarczej, w tym m.in. kosztów ZUS, podatku oraz opłat administracyjnych związanych z prowadzoną działalnością.

19 WAŻNE INFORMACJE: Wsparcie nie jest udzielane osobom, które posiadały aktywny wpis do CEIDG, były zarejestrowane jako przedsiębiorcy w KRS lub prowadziły działalność gospodarczą na podstawie odrębnych przepisów w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu. Dopuszczalne jest wykorzystywanie narzędzi umożliwiających pracownikom tworzenie przedsiębiorstw społecznych, w tym w szczególności w odniesieniu do pracowników po 50 roku życia oraz osób z niepełnosprawnościami, na warunkach określonych w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata

20 WAŻNE INFORMACJE: Wnioskodawca zapewnia na poziomie wniosku o dofinansowanie możliwość skorzystania z danej formy wsparcia w maksymalnej wysokości,tj. 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy obowiązującego w dniu przyznania wsparcia w przypadku bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej Obecnie jest to 6 x 4019,08 zł = ,48 zł w przypadku finansowego wsparcia pomostowego po rozpoczęciu działalności gospodarczej przez okres 6 lub 12 mies. w kwocie wypłacanej miesięcznie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego na dzień wypłacenia wsparcia bezzwrotnego. Na dzień dzisiejszy jest to kwota 1850 zł., jednak w związku z planowaną na 2017 rok podwyżką rzeczonej kwoty do 2000 zł. istnieje możliwość uwzględnienia kwoty podwyższonej, wymaga ona jednak podania uzasadnienia dokonania takiego wyboru. W FAQ jest podana informacja roczna, jest to błąd. Obowiązuje informacja kwartalna.

21 WARTO WIEDZIEĆ: W przypadku szkoleń / kursów, weryfikacja ich zgodności kosztowej z zapisami „Taryfikatora” będzie możliwa przy założeniu przez wnioskodawcę następujących metodologii projektowych: wnioskodawca wskazuje w szczegółowym budżecie konkretne szkolenia / kursy. Stawki tych szkoleń/kursów są porównywane przez KOP ze stawkami określonymi w „Taryfikatorze” dla tego rodzaju tematów szkoleniowych. Wnioskodawca w treści wniosku wskazuje jedynie pewne obszary umiejętności / kwalifikacji dla uczestników. W takim przypadku, pozycje budżetu szczegółowego nie będą odnosić się do konkretnego tematu szkoleniowego, ale do jednego z obszarów szkoleniowych określonych w „Taryfikatorze” tj.: szkolenia / kursy przygotowujące do egzaminów certyfikowanych, szkolenia / kursy podnoszące kwalifikacje i umiejętności zawodowe, szkolenia / kursy IT, szkolenia / kursy „miękkie”.

22 WSKAŹNIKI POMIARU STOPNIA OSIĄGNIĘCIA ZAŁOŻEŃ KONKURSU

23 Podstawowe dokumenty „Wytyczne w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014 – 2020” „Wspólna Lista Wskaźników Kluczowych ” (WLWK), stanowiąca załącznik nr 2 do Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego... Regulamin konkursu

24 Rodzaje wskaźników EFSwskaźniki produktu – dotyczą realizowanych działań; produktem są dobra i usługi, które powstały w związku z realizowanym projektem wskaźniki rezultatu – dotyczą oczekiwanych efektów wsparcia udzielonego ze środków EFS: wskaźniki rezultatu bezpośredniego – odnoszą się do sytuacji bezpośrednio po zakończeniu wsparcia, tj. zakończeniu udziału osób / podmiotów w projekcie wskaźniki rezultatu długoterminowego – dotyczą efektów wsparcia osiągniętych w dłuższym okresie od zakończenia wsparcia

25 Moment pomiaru wskaźnikówwskaźniki produktu – dane zbierane są w momencie rozpoczęcia udziału uczestnika w projekcie wskaźniki rezultatu bezpośredniego – mierzone są do czterech tygodni od zakończenia udziału w projekcie Dane dotyczące sytuacji uczestnika po upływie 4 tygodni od zakończenia udziału w projekcie nie mogą być uwzględnione we wskaźnikach rezultatu bezpośredniego. W przypadku powrotu uczestnika do projektu po uprzednio zakończonym udziale, informacje odnoszące się do wskaźników rezultatu bezpośredniego dla tego uczestnika powinny zostać usunięte, co powoduje konieczność zaktualizowania wartości wskaźników rezultatu

26 Za pomiar tych wskaźników odpowiada Instytucja Zarządzającawskaźniki rezultatu długoterminowego odnoszą się do sytuacji uczestnika po upływie co najmniej 4 tygodni, przy czym WLWK zakłada okres sześciu miesięcy lub dłuższy, w zależności od specyfiki wsparcia i oczekiwanej zmiany Dane do wskaźników długoterminowych nie są uzyskiwane w ramach monitorowania realizacji projektu, ale wyliczane są przy pomocy ewaluacji / analiz realizowanych na reprezentatywnej próbie uczestników projektów lub na podstawie danych administracyjnych Za pomiar tych wskaźników odpowiada Instytucja Zarządzająca

27 Ogólne zasady wyboru i opisu wskaźników„Beneficjent jest zobowiązany do wyboru we wniosku o dofinansowanie wszystkich wskaźników, które zostały wskazane jako obowiązkowe w p. 3.3 Regulaminu. Powyższa kwestia podlega ocenie merytorycznej (…), projekty niespełniające kryterium zostaną odrzucone na etapie oceny merytorycznej. Dodatkowo (…) Wnioskodawcy są zobligowani do wybrania (…) wszystkich horyzontalnych wskaźników produktu” źródło: punkt 3.3 Regulaminu konkursu Ogólne zasady wyboru i opisu wskaźników

28 „Wszystkim wskaźnikom („Wszystkim wskaźnikom (...) należy określić jednostkę pomiaru, a następnie (...) należy przypisać wartości bazowe (nie dotyczy wskaźników produktu), czyli stan wyjściowy przed realizacją projektu oraz wartości docelowe, których osiągnięcie będzie uznane za zrealizowanie wskazanego celu. Obowiązek ten nie dotyczy wskaźników horyzontalnych” Wartość bazowa nie jest wliczana do wartości docelowej źródło: punkt 3.7 Regulaminu konkursu

29 W ramach wybranych wskaźników należy wskazać ich wartość (W ramach wybranych wskaźników należy wskazać ich wartość (...) – jeżeli dane, którymi dysponuje wnioskodawca na to pozwalają – w podziale na kobiety i mężczyzn W polu „Opis sposobu pomiaru i monitorowania wskaźnika” należy opisać w jaki sposób będzie dokonywany pomiar wskaźnika (źródła weryfikacji, częstotliwość) oraz w jaki sposób prowadzony będzie bieżący monitoring realizacji wskaźnika źródło: punkt E.2 Instrukcji wypełniania wniosku

30 Projektodawca zobligowany jest do określenia poziomu osiągnięcia wszystkich adekwatnych do wybranego typu projektu oraz grupy docelowej wskaźników źródło: punkt E.2 Instrukcji wypełniania wniosku Wnioskodawca powinien opisać rolę partnera w projekcie, tj. za jakie zadania i wskaźniki odpowiada w projekcie źródło: punkt A.3.3 Instrukcji wypełniania wniosku

31 Wskaźniki dla Poddziałania 7.4.2 wskaźniki rezultatu bezpośredniego:Liczba osób które uzyskały kwalifikacje lub nabyły kompetencje po opuszczeniu programu Liczba osób, które po opuszczeniu programu podjęły pracę lub kontynuowały zatrudnienie Kryterium efektywności zatrudnieniowej na poziomie co najmniej 50% całkowitej liczby osób, które zakończyły udział w projekcie wskaźnik produktu: Liczba pracowników zagrożonych zwolnieniem z pracy oraz osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy objętych wsparciem w programie

32 „Liczba osób które uzyskały kwalifikacje lub nabyły kompetencje po opuszczeniu programu ” Kwalifikacje to formalny wynik oceny i walidacji, który uzyskuje się w sytuacji, kiedy właściwy organ uznaje, że dana osoba osiągnęła efekty uczenia się spełniające określone standardy Kompetencja to wyodrębniony zestaw efektów uczenia się lub kształcenia Opis kompetencji zawiera wyczerpującą informację o efektach uczenia się dla danej kompetencji oraz kryteria i metody ich weryfikacji źródło: WLWK, s. 18

33 Nabycie kompetencji jest weryfikowane w ramach następujących etapów:ETAP I – Zakres – zdefiniowanie (…) grupy docelowej do objęcia wsparciem oraz wybranie obszaru interwencji EFS, który będzie poddany ocenie, ETAP II – Wzorzec – zdefiniowanie standardu wymagań, tj. efektów uczenia się, które osiągną uczestnicy w wyniku przeprowadzonych działań projektowych, ETAP III – Ocena – przeprowadzenie weryfikacji na podstawie opracowanych kryteriów oceny po zakończeniu wsparcia udzielanego danej osobie, ETAP IV – Porównanie – porównanie uzyskanych wyników etapu III z przyjętymi wymaganiami (określonymi na etapie II) po zakończeniu wsparcia udzielanego danej osobie. źródło: WLWK, s. 18

34 „Liczba osób, które po opuszczeniu programu podjęły pracę lub kontynuowały zatrudnienie”Wskaźnik mierzy liczbę osób, które podjęły pracę lub kontynuowały zatrudnienie w dotychczasowym lub nowym miejscu pracy objętych działaniami i programami typu outplacement Osoby, które podjęły pracę liczone są w odniesieniu do bezrobotnych i biernych zawodowo, natomiast w przypadku osób kontynuujących zatrudnienie - w odniesieniu do pracujących zagrożonych utratą pracy lub przewidzianych do zwolnienia w momencie przystąpienia do projektu. źródło: WLWK, s. 18

35 „Kryterium efektywności zatrudnieniowej na poziomie co najmniej 50% całkowitej liczby osób, które zakończyły udział w projekcie” Projekt musi zakładać minimalny poziom efektywności zatrudnieniowej wsparcia przewidzianego w ramach projektów outplacementowych w wysokości co najmniej 50% całkowitej liczby osób, które zakończyły udział w projekcie źródło: punkt 3.21 Regulaminu konkursu Kryterium efektywności zatrudnieniowej odnosi się do odsetka osób, które podjęły pracę w okresie do trzech miesięcy następujących po dniu, w którym zakończyły udział w projekcie. źródło: punkt 3.13 Regulaminu konkursu

36 Efektywność zatrudnieniowa jest mierzona wśród uczestników projektu, którzy w momencie rozpoczęcia udziału w projekcie byli osobami bezrobotnymi lub biernymi zawodowo, z wyłączeniem osób, które w ramach projektu lub po zakończeniu jego realizacji podjęły naukę w formach szkolnych lub otrzymały środki na podjęcie działalności gospodarczej. Zatrudnienie subsydiowane jest uwzględniane w kryterium efektywności zatrudnieniowej pod warunkiem realizacji tej formy wsparcia poza projektami współfinansowanymi ze środków EFS źródło: punkt 3.10 i 3.19 Regulaminu konkursu

37 W przypadku skierowania wsparcia wyłącznie do osób przewidzianych do zwolnienia i/lub zagrożonych zwolnieniem (a więc nie zaliczających się do bezrobotnych ani biernych zawodowo) powyższy wskaźnik również musi zostać wybrany przez wnioskodawcę. Z uwagi na fakt, iż wskaźnik efektywności zatrudnieniowej jest liczony jako odsetek grupy docelowej, w przypadku grupy docelowej liczącej zero osób, otrzymamy zerową liczbę osób objętych efektywnością zatrudnieniową, a jednocześnie spełnione zostanie kryterium dostępu odnoszące się do efektywności zatrudnieniowej. źródło: punkt 3.3 Regulaminu konkursu (przypis nr 24)

38 Kryterium efektywności zatrudnieniowej mierzone jest na podstawie zasad określonych w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu społecznego w obszarze rynku pracy na lata Źródło: punkt 3.10 Regulaminu konkursu

39 „Liczba pracowników zagrożonych zwolnieniem z pracy oraz osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy objętych wsparciem w programie” Status na rynku pracy jest mierzony w dniu rozpoczęcia uczestnictwa w projekcie Definicje outplacementu, pracownika przewidzianego do zwolnienia, pracownika zagrożonego zwolnieniem i osoby zwolnionej zgodne z Wytycznymi w zakresie zasad realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego na lata w obszarze przystosowania przedsiębiorców i pracowników do zmian źródło: WLWK, s. 17

40 Wskaźniki horyzontalneLiczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami Liczba osób objętych szkoleniami / doradztwem w zakresie kompetencji cyfrowych - Liczba projektów, w których sfinansowano koszty racjonalnych usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami Wskaźniki horyzontalne

41 „Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami”Liczba obiektów, które zaopatrzono w specjalne podjazdy, windy, urządzenia głośnomówiące, bądź inne udogodnienia (tj. usunięcie barier w dostępie, w szczególności barier architektonicznych) ułatwiające dostęp do tych obiektów i poruszanie się po nich osobom niepełnosprawnym ruchowo czy sensorycznie. Jako obiekty budowlane należy rozumieć konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały (...), będące wynikiem prac budowlanych. Należy podać liczbę obiektów, a nie sprzętów, urządzeń itp., w które obiekty zaopatrzono źródło: WLWK, s. 1

42 „Liczba osób objętych szkoleniami / doradztwem w zakresie kompetencji cyfrowych” Liczba osób objętych szkoleniami / doradztwem w zakresie nabywania / doskonalenia umiejętności warunkujących efektywne korzystanie z mediów elektronicznych, tj. m.in. korzystania z komputera, różnych rodzajów oprogramowania, internetu oraz kompetencji ściśle informatycznych (np. programowanie, zarządzanie bazami danych, administracja sieciami, administracja witrynami internetowymi) źródło: WLWK, s. 1

43 „Liczba projektów, w których sfinansowano koszty racjonalnych usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami” Racjonalne usprawnienie oznacza konieczne i odpowiednie zmiany oraz dostosowania, nie nakładające nieproporcjonalnego lub nadmiernego obciążenia, rozpatrywane osobno dla każdego konkretnego przypadku, w celu zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami możliwości korzystania z wszelkich praw człowieka i podstawowych wolności oraz ich wykonywania na zasadzie równości z innymi osobami. Wskaźnik mierzony w momencie rozliczenia wydatku związanego z racjonalnymi usprawnieniami źródło: WLWK, s. 1

44 - wartość docelową każdego ze wskaźników horyzontalnych należy określić na poziomie zero – chyba że w projekcie przewidziano wystąpienie sytuacji opisanej we wskaźniku, wówczas należy podać jego planowaną wartość, większą niż zero jeśli w trakcie realizacji projektu nastąpi przyrost wartości wskaźnika, należy to wykazać we wniosku o płatność, w pozostałych przypadkach należy każdorazowo wykazywać zero na poziomie projektu wskaźniki horyzontalne pełnią wyłącznie funkcję monitoringową, w związku z tym ich wartości nie podlegają ocenie merytorycznej – z wyjątkiem sytuacji, w której we wniosku o dofinansowanie zostanie określona wartość większa niż zero: wówczas beneficjent będzie rozliczany z osiągnięcia wartości docelowej

45 Rozliczanie z wartości wskaźnikówBeneficjent jest rozliczany (reguła proporcjonalności) z osiągnięcia wszystkich wskaźników określonych w umowie, z wyłączeniem tych wskaźników horyzontalnych, którym przypisano wartość docelową zero Wskaźniki, które nie zostały wybrane we wniosku oraz wskaźniki wspólne Wnioskodawca ma obowiązek jedynie monitorować, czyli nie jest rozliczany z osiągniętej wartości tych wskaźników

46 Ocena kryteriów formalnych ma postać „0-1”KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW OGÓLNE KRYTRIA FORMALNE Ocena kryteriów formalnych ma postać „0-1”

47 OGÓLNE KRYTERIA WERYFIKOWANE NA ETAPIE OCENY FORMALNEJ1. Czy wnioskodawca oraz partnerzy (jeżeli dotyczy) są podmiotami uprawnionymi do aplikowania o środki w ramach konkursu/naboru? Kryterium weryfikowane na podstawie części A wniosku o dofinansowanie- PODMIOTY ZAANGAŻOWANE W REALIZACJĘ PROJEKTU 2. Czy wnioskodawca oraz partnerzy nie podlegają wykluczeniu z możliwości otrzymania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej? Kryterium weryfikowane na podstawie Oświadczenia Wnioskodawcy. 3. Czy wnioskodawca posiada odpowiedni potencjał finansowy? Kryterium weryfikowane na podstawie porównania informacji podanych w punkcie A.3.4. Potencjał i doświadczenie partnera oraz B Obroty projektodawcy z wydatkami na poszczególne lata wskazanymi w tabeli D.3. 4. Czy we wniosku w sposób prawidłowy zastosowano uproszczone metody rozliczania wydatków? Wydatki w projekcie o wartości nieprzekraczającej wyrażonej w PLN równowartości kwoty EUR wkładu publicznego są rozliczane uproszczonymi metodami) Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie punktu C.2 wniosku o dofinansowanie - Zakres finansowy oraz tabeli D.2. Źródła finansowania wydatków.

48 OGÓLNE KRYTERIA WERYFIKOWANE NA ETAPIE OCENY FORMALNEJ5. Czy okres realizacji projektu jest zgodny okresem kwalifikowania wydatków w RPO WSL? Realizacja projektu mieści się w ramach czasowych RPO WSL, określonych datami od r. do r. Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie punktu VIII. Wniosku o dofinansowanie - Okres realizacji projektu. 6. Czy projekt jest zgodny z przepisami art.65 ust. 6 i art. 125 ust 3 lit. e) i f) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z r.? Wnioskodawca złożył oświadczenia, że: -projekt nie został zakończony w rozumieniu art. 65 ust. 6; -w przypadku realizacji projektu przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie, przestrzegał obowiązujących przepisów prawa dotyczących danej operacji zgodnie z art. 125 ust. 3 lit. e; -projekt nie obejmuje przedsięwzięć będących częścią operacji, które zostały objęte lub powinny zostać objęte procedurą odzyskiwania zgodnie z art. 71 (trwałość operacji) w następstwie przeniesienia działalności produkcyjnej poza obszar objęty programem. Kryterium weryfikowane na podstawie złożonych oświadczeń stanowiących integralną część wniosku o dofinansowanie.

49 OGÓLNE KRYTERIA WERYFIKOWANE NA ETAPIE OCENY FORMALNEJ7. Czy wartość projektu została prawidłowo określona? Wartość projektu jest zgodna z minimalną i maksymalną wartością projektu obowiązującą dla danego działania/poddziałania/typu projektu, określonymi w Szczegółowym opisie osi priorytetowych RPO WSL na lata Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie punktu C.2.3 wniosku o dofinansowanie projektu- Wydatki ogółem/ kwalifikowalne.

50 SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DOSTĘPU WERYFIKOWANE NA ETAPIE OCENY FORMALNEJ Ocena kryteriów formalnych ma postać „0-1”

51 SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DOSTĘPU WERYFIKOWANE NA ETAPIE OCENY FORMALNEJ:Czy okres realizacji projektu wskazany we wniosku o dofinansowanie projektu na etapie ubiegania się o dofinansowanie nie przekracza 36 miesięcy? Czy projektodawca składa nie więcej niż 1 wniosek o dofinansowanie projektu w ramach danej rundy konkursowej? Należy pamiętać, że można złożyć tylko 1 wniosek w ramach konkursu. Dotyczy to także osób, które prowadzą jednocześnie działalność gospodarczą i są wspólnikami spółek cywilnych. Złożenie przez jeden podmiot dwóch wniosków w ramach prowadzenia indywidualnie działalności gospodarczej oraz działalności prowadzonej równolegle w ramach spółki cywilnej, będzie skutkowało odrzuceniem tych wniosków na etapie oceny formalnej. Czy minimalna wartość projektu wynosi PLN ?

52 OGÓLNE I SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA WERYFIKOWANE NA ETAPIE OCENY MERYTORYCZNEJ Na etapie oceny merytorycznej oceniane są: Ogólne kryteria merytoryczne. Ogólne kryteria horyzontalne. Szczegółowe kryteria dostępu. Szczegółowe kryteria dodatkowe.

53 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE-Ocena ogólnych kryteriów merytorycznych ma postać „0-1”

54 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE-(których ocena ma postać „0-1”) 1. Czy zapisy wniosku są zgodne z Regulaminem konkursu/naboru? Oceniane będzie czy projektodawca zastosował się do zaleceń IZ/IP sformułowanych w regulaminie konkursu/naboru w szczególności w zakresie możliwych do objęcia wsparciem grup docelowych, czy dopuszczonych do realizacji form wsparcia. 2. Czy projekt wpisuje się we właściwe działanie/poddziałanie/ typ projektu RPO WSL – zgodnie ze Szczegółowym opisem osi priorytetowych i regulaminem konkursu/ wezwaniem do złożenia wniosku o dofinansowania projektu pozakonkursowego? Projekt wpisuje się we właściwe działanie/poddziałanie/ typ projektu, zgodnie ze Szczegółowym opisem osi priorytetowych RPO WSL oraz regulaminem konkursu. Kryterium będzie weryfikowane na podstawie spójności wskazanego typu operacji z opisem zadań, a także zgodność projektu z celami szczegółowymi RPO WSL oraz z diagnozą zawartą w programie bądź w regulaminie konkursu.

55 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE-(których ocena ma postać „0-1”) 3. Czy partnerstwo zostało zawarte zgodnie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowych w perspektywie finansowej ? Kryterium będzie weryfikowane na podstawie Oświadczenia Wnioskodawcy oraz punktu A.3.3. wniosku o dofinansowanie- Uzasadnienie i sposób wyboru partnera oraz jego rola w projekcie. 4. Czy projekt jest skierowany do grupy docelowej z terenu województwa śląskiego? W ramach kryterium oceniane będzie czy projekt jest skierowany do grup docelowych z obszaru woj. śląskiego (w przypadku osób fizycznych pracują, uczą lub zamieszkują one na obszarze województwa śląskiego w rozumieniu przepisów KC, a w przypadku innych podmiotów posiadają one jednostkę organizacyjną na obszarze woj. śląskiego). Kryterium będzie weryfikowane na podstawie punktu B wniosku o dofinansowanie- Osoby i/lub podmioty/instytucje, które zostaną objęte wsparciem.

56 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE-(których ocena ma postać „0-1”) 5. Czy biuro projektu jest zlokalizowane na terenie woj. Śląskiego ? W ramach kryterium oceniane będzie czy projektodawca w okresie realizacji projektu prowadzi biuro projektu (lub posiada siedzibę, filię, delegaturę, oddział czy inną prawnie dozwoloną formę organizacyjną działalności podmiotu) na terenie województwa śląskiego, w miejscu umożliwiającym równy dostęp potencjalnych uczestników/uczestniczek projektu. Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie punktu B.12.3 wniosku o dofinansowanie- Biuro projektu oraz zaplecze techniczne i potencjał kadrowy projektodawcy. 6. Czy projekt realizuje wskaźniki określone w regulaminie konkursu/ naboru jako obowiązkowe dla danego typu projektu? W ramach kryterium oceniane będzie czy projekt realizuje wskaźniki określone w regulaminie konkursu/naboru jako obowiązkowe dla danego typu projektu. Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie części E. Mierzalne wskaźniki projektu.

57 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE-(których ocena ma postać „0-1”) 7. Czy wydatki w projekcie są kwalifikowalne? Weryfikowane będzie, czy wszystkie wydatki wskazane w budżecie projektu spełniają warunki określone w Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata W ramach kryterium weryfikowane jest: a) czy we wniosku zidentyfikowano wydatki w całości lub w części niekwalifikowalne, b) czy we wniosku zidentyfikowano inne błędy w konstrukcji budżetu. Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie punktu C.2. wniosku o dofinansowanie- ZAKRES FINANSOWY Kryterium to może podlegać ocenie warunkowej i negocjacjom, po spełnieniu zapisów pkt i pkt Regulaminu konkursu.

58 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE-(których ocena ma postać „0-1”) Kryterium określone w pkt 7, może zostać uznane za spełnione warunkowo w przypadku, gdy min. 75% kosztów bezpośrednich zostało uznane za kwalifikowalne. Oznacza to, że wartość zmniejszeń w budżecie wynikających z ujęciu przez Wnioskodawcę wydatków w całości lub w części niekwalifikowalnych, nie przekracza 25% kosztów bezpośrednich, w przeciwnym razie kryterium zostaje uznane za niespełnione.

59 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) 8. Czy wskaźniki zostały prawidłowo przyporządkowania do kwot ryczałtowych? Kryterium dotyczy wniosków rozliczanych za pomocą kwot ryczałtowych. W ramach kryterium weryfikowane będzie, czy do każdej kwoty ryczałtowej przyporządkowano minimum jeden wskaźnik oraz czy wszystkie wskaźniki wskazane w części E wniosku o dofinansowanie zostały przyporządkowane w sposób adekwatny do poszczególnych kwot ryczałtowych. Kryterium to może podlegać ocenie warunkowej i negocjacjom, po spełnieniu zapisów pkt i pkt

60 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) Ocena merytoryczna wniosku na podstawie ogólnych kryteriów merytorycznych będzie dokonywana w skali punktowej zgodnie z kartą oceny merytorycznej. Maksymalna liczba punktów do uzyskania wynosi 50 punktów. Spełnienie przez wniosek kryteriów w minimalnym zakresie oznacza uzyskanie 30 punktów tj. 60% maksymalnej możliwej do uzyskania liczby punktów w ramach ogólnych kryteriów merytorycznych oraz jednocześnie uzyskanie minimalnej liczby punktów za kryteria, dla których określono minimum punktowe.

61 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) 1.Czy cel projektu jest adekwatny do diagnozowanych problemów? (skala punktowa 0-3 punktów. Minimum punktowe wynosi 1 pkt.) Weryfikowane będzie: a) Czy prawidłowo sformułowano cel projektu? b) Czy cel jest adekwatny do zdiagnozowanych problemów? Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie punktu B.9. wniosku o dofinansowanie - Cel główny projektu w odniesieniu do pozostałych zapisów wniosku. 2. Czy wskaźniki zostały założone na odpowiednim poziomie, a ich sposób monitorowania został odpowiednio opisany? (skala punktowa 0-10 punktów. Minimum punktowe wynosi 6pkt.) a) Czy wartości docelowe wskaźników produktu są adekwatne do zaplanowanych działań i wydatków w projekcie? b) Czy wartości wskaźników rezultatu są adekwatne do zaplanowanych działań i wydatków w projekcie? c) Czy w sposób poprawny i zgodny z definicją wskaźników opisano sposób pomiaru i monitorowania wskaźników? Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie części E wniosku o dofinansowanie- Mierzalne wskaźniki projektu w odniesieniu do pozostałych zapisów wniosku.

62 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) 3. Czy w sposób prawidłowy opisano grupę docelową? (skala punktowa 0-5 punktów. Minimum punktowe wynosi 3 pkt.) Weryfikowane będzie: a) Czy scharakteryzowano grupę docelową i w sposób poprawny opisano jej sytuację problemową? Zaleca się oby opis sytuacji problemowej grup docelowych objętych wsparciem opierał się o dane dotyczące danego obszaru wsparcia oraz dodatkowo o własne informacje, przeprowadzone badania analizy. Zaleca się wskazanie metodologii przeprowadzenia danej formy badania wraz ze wskazaniem uzyskanych wyników. Wybór grupy docelowej nie może być zdeterminowany planowanymi do realizacji instrumentami, lecz wynikać z diagnozy problemu dla określonego terytorium. Charakterystyka grupy docelowej nie może sprowadzać się jedynie do wskazania kategorii osób zaproponowanych w Regulaminie Konkursu. Grupa docelowa nie jest jednorodna, dlatego powinna być rozpatrywana w różnych podkategoriach: wiek, płeć, poziom wykształcenia, miejsce zamieszkania, status na rynku pracy, sytuacja rodzinna i materialna. b) Czy rekrutacja uczestników do projektu została zaplanowana w sposób adekwatny do grupy docelowej? Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie punktu B.11. wniosku o dofinansowanie - Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu. UWAGA Charakterystyka grupy docelowej nie może sprowadzać się jedynie do wskazania kategorii osób zaproponowanych w Regulaminie Konkursu. Grupa docelowa nie jest jednorodna, dlatego powinna być rozpatrywana w różnych podkategoriach: wiek, płeć, poziom wykształcenia, miejsce zamieszkania, status na rynku pracy, sytuacja rodzinna i materialna. Czy rekrutacja uczestników do projektu została zaplanowana w sposób adekwatny do grupy docelowej? Ze względu na specyfikę grupy docelowej we wniosku o dofinansowanie należy zamieścić sposoby pozyskiwania uczestników projektu. W tym miejscu należy opisać w sposób precyzyjny działania informacyjno-promocyjne (np. czy wnioskodawca konsultował możliwość ewentualnej współpracy z szeregiem Instytucji. min. PUP, UM, UG, stowarzyszeniami, fundacjami, parafiami z terenu powiatów na jakich realizowany ma być projekt) oraz przede wszystkim katalog przejrzystych i jednoznacznie zdefiniowanych kryteriów rekrutacji. Jeżeli wnioskodawca zakłada, że proces rekrutacji będzie trwał długo w toku realizacji projektu należy podać uzasadnienie.

63 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) 4. Czy zadania w projekcie zaplanowano i opisano w sposób poprawny? (skala punktowa 0-8 punktów. Minimum punktowe wynosi 5 pkt.) Weryfikowane będzie: Czy zadania logicznie korespondują z określoną sytuacją problemową oraz wpływają na osiągnięcie wskaźników i założonych celów? Czy zakres zadań/działań realizowanych przez partnera/ów uzasadnia ich udział w projekcie (w przypadku projektów partnerskich)? Czy opisano zakres merytoryczny zadań uwzględniający: rodzaj i charakter wsparcia, liczbę osób jakie otrzymają wsparcie oraz wskazano, jakie rodzaje dostaw i usług będą zlecane innym podmiotom przy zastosowaniu klauzul społecznych? c) Czy określone terminy rozpoczęcia i zakończenia zadań gwarantują efektywną realizację projektu oraz czy wskazano podmiot realizujący działania w ramach zadania, w tym zaangażowaną kadrę? Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie punktu C.1 wniosku o dofinansowanie - ZADANIA W PROJEKCIE (ZAKRES RZECZOWY) w odniesieniu do pozostałych zapisów wniosku. UWAGA Opis planowanych zadań powinien być możliwie szczegółowy z uwzględnieniem terminów i osób odpowiedzialnych za ich realizację! W przypadku organizacji szkoleń wskazane jest podanie najważniejszych informacji – o ile są one znane wnioskodawcy na etapie opracowywania wniosku o dofinansowanie - dotyczących sposobu ich organizacji. Wnioskodawca powinien zadbać o szczegółowy opis zadań zgodny z chronologią występowania zaplanowanych działań. Instytucje szkoleniowe realizujące dany typ wsparcia powinny posiadać wpis do RIS - wymóg obligatoryjny

64 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) cd. 4. Czy zadania w projekcie zaplanowano i opisano w sposób poprawny? Uwaga! Opis planowanych zadań powinien być możliwie szczegółowy z uwzględnieniem terminów i osób odpowiedzialnych za ich realizację! W przypadku organizacji szkoleń wskazane jest podanie najważniejszych informacji – o ile są one znane wnioskodawcy na etapie opracowywania wniosku o dofinansowanie - dotyczących sposobu ich organizacji. Wnioskodawca powinien zadbać o szczegółowy opis zadań zgodny z chronologią występowania zaplanowanych działań. Instytucje szkoleniowe realizujące dany typ wsparcia powinny posiadać wpis do RIS - wymóg obligatoryjny.

65 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) 5. Czy projektodawca posiada doświadczenie i potencjał pozwalające na efektywną realizację projektu ? (skala punktowa pkt. Minimum punktowe wynosi 8 pkt.) Weryfikowane będzie: Czy projektodawca/partner posiada doświadczenie w obszarze merytorycznym, w którym udzielane będzie wsparcie przewidziane w ramach projektu? Czy projektodawca/partner posiada doświadczenie na rzecz grupy docelowej, do której kierowane będzie wsparcie przewidziane w ramach projektu? Czy projektodawca/partner posiada doświadczenie w zakresie podejmowanych inicjatyw na określonym terytorium, którego dotyczyć będzie realizacja projektu? Czy projektodawca/partner posiada odpowiedni potencjał kadrowy/merytoryczny? Czy projektodawca/partner posiada odpowiedni potencjał techniczny? Czy opisany sposób zarządzania projektem gwarantuje jego prawidłową realizację? Czy uwzględniono udział partner/ów w zarządzaniu projektem (dotyczy projektów partnerskich)? Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie punktu B.12. wniosku o dofinansowanie- Zdolność do efektywnej realizacji projektu oraz punktu A.3.4. Potencjał i doświadczenie partnera.

66 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) Uwaga! Przy opisie doświadczenia kadry zaangażowanej w realizację projektu wnioskodawca nie może posługiwać się ogólnymi stwierdzeniami. O ile to możliwe należy podać syntetyczną informację o doświadczeniu zawodowym istotnym z punktu widzenia projektu, z uwzględnieniem planowanych na danym stanowisku zadań, uprawnień i odpowiedzialności. Należy wskazać najważniejsze kwalifikacje wymagane na danym stanowisku pracy. W sytuacji, gdy jest to możliwe należy wskazać konkretne osoby (z imienia i nazwiska), które będą odpowiedzialne za zarządzanie projektem. W tym zakresie należy wskazać tylko posiadany potencjał kadrowy, a więc w szczególności osoby na stałe współpracujące i planowane do oddelegowania do projektu, a nie te które wnioskodawca dopiero chciałby zaangażować.

67 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) 6. Czy budżetu projektu został sporządzony w sposób prawidłowy i zgodny z zasadami kwalifikowalności wydatków ? (skala punktowa 0-10 punktów. Minimum punktowe wynosi 7 pkt.) Weryfikowane będzie: a) Czy wydatki w projekcie są kwalifikowalne? Projekt otrzymuje 10 punktów, w przypadku gdy kryterium zostało uznane za spełnione, oraz projekt otrzymuje punktów, w przypadku, gdy kryterium zostało uznane za niespełnione, b) Czy wydatki w projekcie są kwalifikowalne? W przypadku, gdy kryterium zostało uznane za spełnione warunkowo projekt otrzymuje od 7 do 9 punktów, w zależności od rangi uchybień zidentyfikowanych w budżecie, c) Oceniane jest, jaki procent wydatków został uznany za niekwalifikowalny oraz jaka jest istota błędów popełnionych w konstrukcji budżetu przez Wnioskodawcę. Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie punktu C.2. wniosku o dofinansowanie- ZAKRES FINANSOWY

68 OGÓLNE KRYTERIA HORYZONTALNE Ocena ogólnych kryteriów horyzontalnych KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – OGÓLNE KRYTERIA HORYZONTALNE OGÓLNE KRYTERIA HORYZONTALNE Ocena ogólnych kryteriów horyzontalnych ma postać „0-1”. Spełnienie ogólnych kryteriów horyzontalnych jest obligatoryjne dla wszystkich projektów. W przypadku, jeśli projekt nie spełni któregokolwiek z ogólnych kryteriów horyzontalnych, otrzymuje on ostatecznie „0” punktów.

69 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – OGÓLNE KRYTERIA HORYZONTALNEZgodność z prawodawstwem unijnym oraz właściwymi zasadami unijnymi w tym: zasadą równości szans kobiet i mężczyzn w oparciu o standard minimum, zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, zasadą zrównoważonego rozwoju, zasadą partnerstwa. Weryfikowana będzie zgodność z zasadą równości szans kobiet i mężczyzn na podstawie standardu minimum oraz zgodność z pozostałymi zasadami horyzontalnymi. W ramach kryterium wnioskodawca powinien spełnić standard minimum oraz wykazać pozytywny lub neutralny wpływ projektu na pozostałe zasady horyzontalne UE, m.in.: -zasadę równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami; -zasadę zrównoważonego rozwoju; zasadę partnerstwa. 2. Zgodność projektu z prawodawstwem krajowym - w zakresie odnoszącym się do sposobu realizacji i zakresu projektu - weryfikowane będzie czy we wniosku nie ma zapisów, z których wynika niezgodność z obowiązującym prawem np. kodeksem pracy, ustawą prawo zamówień publicznych; W związku ze zmianą kryteriów horyzontalnych należy w ramach ww. kryteriów wykazać przez Wnioskodawcę pozytywny wpływ na zasadę równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, oraz pozytywny lub neutralny wpływ projektu na pozostałe zasady horyzontalne UE, m.in. zasadę zrównoważonego rozwoju; zasadę partnerstwa.

70 SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DOSTĘPU KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DOSTĘPU SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DOSTĘPU WERYFIKOWANE NA ETAPIE OCENY MERYTORYCZNEJ Ocena kryteriów merytorycznych ma postać „0-1” W przypadku, jeśli projekt nie spełni któregokolwiek ze szczegółowych kryteriów dostępu, projekt otrzymuje ostatecznie „0” punktów.

71 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DODATKOWE1. Czy grupę docelową projektu stanowią: W przypadku projektów, które mają charakter otwarty, grupę docelową projektu stanowią zagrożeni zwolnieniem, przewidziani do zwolnienia lub zwolnieni z przyczyn dotyczących zakładu pracy pracownicy przedsiębiorstw sektora MŚP, pracownicy przedsiębiorstw przechodzących procesy restrukturyzacyjne, pracownicy przedsiębiorstw odczuwających negatywne skutki zmiany gospodarczej, pracownicy przedsiębiorstw znajdujących się w sytuacji kryzysowej, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników lub byłych pracowników jednostek organizacyjnych spółek węglowych z terenu województwa śląskiego oraz przedsiębiorstw z terenu województwa śląskiego z nimi powiązanych (kooperujących) ? Czy wsparcie zaplanowane do realizacji jest skierowane wyłącznie do osób, które utraciły zatrudnienie w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed przystąpieniem do projektu lub pracowników znajdujących się w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub pracowników przedsiębiorstw przechodzących procesy restrukturyzacyjne/ odczuwających negatywne skutki zmiany gospodarczej / znajdujących się w trudnej sytuacji gospodarczej ? Aby spełnić wymóg szczególnego uwzględnienia pracowników lub byłych pracowników jednostek organizacyjnych spółek węglowych z terenu województwa śląskiego oraz przedsiębiorstw z terenu województwa śląskiego z nimi powiązanych (kooperujących), Wnioskodawca jest zobligowany ująć we wniosku o dofinansowanie projektu zapisy, iż w sytuacji zgłoszenia się do projektu pracownika/pracowników lub byłego pracownika/pracowników jednostek organizacyjnych spółek węglowych z terenu województwa śląskiego oraz przedsiębiorstw z terenu województwa śląskiego z nimi powiązanych (kooperujących) – zostaną względem niego/nich zastosowane preferencyjne kryteria rekrutacji. Konieczne jest opisanie we wniosku przywołanych kryteriów.

72 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DOSTĘPU2. Czy minimalny poziom efektywności zatrudnieniowej wsparcia przewidziany w ramach programów typu outplacement wynosi co najmniej 50% całkowitej liczby osób, które zakończyły udział w projekcie? Kryterium zostało sformułowane w oparciu o zapisy i wymogi Wytycznych Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze przystosowania przedsiębiorstw i pracowników do zmian na lata Ponadto spełnienie powyższego kryterium będzie weryfikowane w okresie realizacji projektu i po jego zakończeniu, zgodnie z zasadami w oparciu o Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata oraz Regulaminu konkursu.

73 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DOSTĘPU3. Czy projekt zakłada szeroki i kompleksowy katalog wsparcia dostosowany do indywidualnych potrzeb uczestników projektu? Powyższe oznacza, iż Wnioskodawca musi zaplanować w ramach projektu co najmniej 3 elementy wsparcia, które będą dobierane do indywidualnych potrzeb poszczególnych uczestników projektu. Zachęcenie projektodawców do zastosowania kompleksowego i zindywidualizowanego podejścia jest szczególnie istotne z uwagi na trudną sytuację osób zwalnianych z pracy z przyczyn nieleżących po stronie pracownika. Biorąc pod uwagę efektywność wsparcia oraz rezultaty długoterminowe, projekt nie powinien ograniczać się wyłącznie do wsparcia bezzwrotnego na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

74 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DOSTĘPU4. Czy w przypadku realizacji w ramach projektu szkoleń/kursów z zakresu nabywania nowych, podwyższania lub uzupełniania kwalifikacji, Wnioskodawca zapewnia, że uzyskanie kwalifikacji zostało poprzedzone procesem walidacji i certyfikacji*? Czy wskazane formy wsparcia kończą się egzaminem: a) zewnętrznym, lub b) przeprowadzonym przez Projektodawcę lub Partnera, o ile posiadają oni uprawnienia do egzaminowania w zakresie zgodnym z realizowanymi szkoleniami. Czy szkolenie/kurs kończy się wydaniem uczestnikowi/uczestniczce certyfikatu/ świadectwa potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji/kwalifikacji w zawodzie. Kryterium odnosi się do typu operacji 1 element pomocy „d”. Zgodnie z Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Śląskiego na lata , wsparcie udzielane w ramach RPO WSL obejmuje działania ukierunkowane na przeprowadzenie formalnej oceny i certyfikacji umiejętności i kompetencji osiągniętych przez uczestników wsparcia. W celu zapewnienia wysokiej jakości działań realizowanych przy udziale interwencji EFS system walidacji i certyfikacji stanowi obligatoryjny element działań projektowych. Celem weryfikacji uprawnień Wnioskodawcy lub Partnera, do przeprowadzenia egzaminów, jest on zobligowany do wskazania w treści wniosku o dofinansowanie źródła takich uprawnień.

75 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DOSTĘPU5. Czy w przypadku realizacji działań dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą (typ projektów element wsparcia pkt 1 lit. h SZOOP RPO WSL ), zaplanowane wsparcie ma charakter kompleksowy, tj. każdy uczestnik otrzyma możliwość skorzystania z pełnego katalogu pomocy tj. dotacji, doradztwa, szkoleń dostępnych w ramach tej formy wsparcia? Ponadto każdorazowo decyzja o elementach wsparcia, którymi zostanie objęty uczestnik musi zostać poprzedzona weryfikacją doradcy zawodowego co najmniej na etapie rekrutacji do projektu zgodnie z Wytycznymi w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata Objęcie uczestników projektów kompleksowym wsparciem (w tym szkoleniami i doradztwem z zakresu rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej) pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie przyznanego wsparcia finansowego, zapewniając powodzenie i trwałość utworzonym w ramach projektu mikro-przedsiębiorstwom. Indywidualny dobór elementów wsparcia jest również istotnym aspektem powodzenia przedsięwzięć projektowych, zwłaszcza w rozpoczynaniu działalności gospodarczej.

76 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW –SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DODATKOWE KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DODATKOWE. Punkty przyznawane będą wyłącznie tym wnioskom, które otrzymają wymagane minimum punktowe za spełnianie ogólnych kryteriów merytorycznych

77 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DODATKOWE1. Czy w przypadku projektów, które mają charakter zamknięty tj. dedykowany pracownikom konkretnego przedsiębiorstwa/przedsiębiorstw - grupę docelową projektu stanowią zagrożeni zwolnieniem, przewidziani do zwolnienia lub zwolnieni z przyczyn dotyczących zakładu pracy pracownicy przedsiębiorstw sektora MŚP, pracownicy przedsiębiorstw przechodzących procesy restrukturyzacyjne, pracownicy przedsiębiorstw odczuwających negatywne skutki zmiany gospodarczej, pracownicy przedsiębiorstw znajdujących się w sytuacji kryzysowej i co najmniej część jego uczestników stanowią pracownicy lub byli pracownicy jednostek organizacyjnych spółek węglowych z terenu województwa śląskiego oraz przedsiębiorstw z terenu województwa śląskiego z nimi powiązanych (kooperujących)? Waga punktowa: 5. 2. Czy Projektodawca / Lider Partnerstwa posiada siedzibę na obszarze Województwa Śląskiego ? Waga punktowa: 10.

78 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DODATKOWE3. Czy projektodawca lub partner/partnerzy lub realizator projektu posiada/ją co najmniej: 2-letnie doświadczenie w realizacji przedsięwzięć na terenie województwa śląskiego w obszarze interwencji tj. doświadczenie w realizacji poszczególnych typów operacji dla wskazanych grup docelowych oraz doświadczenie w realizacji minimum 3 projektów współfinansowanych z EFS?. Waga punktowa: 5. UWAGA W zakresie spełnienia wymogu dotyczącego doświadczenia w realizacji minimum 3 projektów współfinansowanych z EFS, kryterium zostanie spełnione w przypadku wskazania: typów wsparcia, wartości projektu, liczby osób objętych wsparciem oraz poziomu osiągniętych wskaźników w realizowanych projektach. Nie jest wymagane doświadczenie w działaniach, w których 100% odbiorców wsparcia stanowiliby przedstawiciele grupy docelowej, jaka planowana jest w ramach niniejszego konkursu. Obszar interwencji: odnosi się do inicjatyw, które są tożsame z rodzajem wsparcia oraz adresatami wsparcia w niniejszym konkursie. Poprzez wspomniane przedsięwzięcia rozumie się nie tylko projekty unijne, ale także inne działania, których zakres jest zbieżny z opisanym w Regulaminie konkursu ( z Podrozdziałem: typy wsparcia, grupa docelowa). W przypadku, gdy np. Lider posiada 2 letnie doświadczenie w realizacji przedsięwzięć na terenie województwa śląskiego w obszarze interwencji, a Partner doświadczenie w realizacji minimum 3 projektów współfinansowanych z EFS, cytowane kryterium zostanie spełnione. Wymóg dotyczący realizacji „minimum 3 projektów współfinansowanych z EFS” nie musi dotyczyć woj. śląskiego, czy też obszaru interwencji związanego ze wsparciem przewidzianym w ramach niniejszego konkursu.

79 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DODATKOWE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) Ocena merytoryczna wniosku na podstawie szczegółowych kryteriów dodatkowych będzie dokonywana w skali punktowej zgodnie z kartą oceny merytorycznej. Maksymalna liczba punktów do uzyskania wynosi 20 punktów.

80 SKŁADANIE WNIOSKÓW Decyduje data i godzina złożenia wniosku za pośrednictwem jednej z platform wymienionych w regulaminie konkursu. Wniosek należy podpisać i przesłać do IOK w formie elektronicznej (w formacie pdf utworzonym za pomocą LSI) z wykorzystaniem platform elektronicznych: a) SEKAP, lub b) Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP. Jako faktyczny termin złożenia wniosku uznana jest data wpływu podpisanego wniosku w formie elektronicznej do IOK. Potwierdzeniem złożenia wniosku jest UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. W przypadku wystąpienia problemów technicznych z funkcjonowaniem platformy SEKAP należy się zgłosić o pomoc do Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego pod numerem telefonu: (32)

81 INFORMACJI UDZIELA INSTYTUCJA ORGANIZUJĄCA KONKURS:Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach ul. Kościuszki 30, Katowice Zespół ds. Promocji i Informacji (pokój nr 2) numery telefonu: 32    fax: 32  https://rpo.slaskie.pl

82 INFORMACJI UDZIELAJĄ :Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Katowicach ul. Dąbrowskiego 23 , Katowice Godziny pracy : pon , wt-pt Telefony do konsultantów: ; ; Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Sosnowcu ul. Kilińskiego 25 , Sosnowiec Godziny pracy : poniedziałek wtorek - piątek Telefony do konsultantów: ;

83 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ