1
2 Obejmują różne kategorie spraw, które ze względu na swoją specyfikę nie mogą podlegać ogólnym regulacjom, dlatego przewidziano dla nich odrębności proceduralne w stosunku do zwykłego postępowania procesowego. W wyniku nowelizacji z 2011 roku zmieniono katalog postępowań odrębnych – nie zalicza się już do nich postępowania w sprawach gospodarczych, które jest odmiennie regulowane.
3 Ustawa z dnia 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych.Rozpoznawanie spraw gospodarczych powierza się sądom rejonowym i sądom okręgowym, w których tworzy się odrębne jednostki organizacyjne (sądy gospodarcze). Sprawa gospodarcza: kryterium materialnoprawne pozwalające określić, czy sprawa jest sprawą gospodarczą ze swej istoty: sprawami gospodarczymi są sprawy ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej;
4 kryterium formalnoprawne pozwalające uznać za sprawę gospodarczą wymienioną w ustawie, która ze swej istoty nią nie jest, ponieważ nie posiada wyżej wymienionych cech właściwych dla określenia tej sprawy, stosując kryterium materialnoprawne; są to: 1) określone w art. 2 ust. 1, choćby którakolwiek ze stron zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej, 2) ze stosunku spółki oraz dotyczące roszczeń, o których mowa w art i art ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.), 3) przeciwko przedsiębiorcom o zaniechanie naruszania środowiska i przywrócenie do stanu poprzedniego lub o naprawienie szkody z tym związanej oraz o zakazanie albo ograniczenie działalności zagrażającej środowisku, 4) między organami przedsiębiorstwa państwowego, 5) między przedsiębiorstwem państwowym lub jego organami a jego organem założycielskim lub organem sprawującym nadzór,
5 6) z zakresu prawa upadłościowego,7) o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu, którym jest orzeczenie sądu gospodarczego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu albo ugoda zawarta przed tym sądem, jak również innemu tytułowi egzekucyjnemu, obejmującemu roszczenia, które, gdyby były rozpoznawane przez sąd, należałyby do właściwości sądów gospodarczych, 8) o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego opartego na prawomocnym lub podlegającym natychmiastowemu wykonaniu orzeczeniu sądu gospodarczego albo ugodzie zawartej przed tym sądem, jak również innego tytułu wykonawczego obejmującego roszczenie, które, gdyby było rozpoznawane przez sąd, należałoby do właściwości sądów gospodarczych, 9) o ustalenie, że orzeczenie sądu lub rozstrzygnięcie innego organu państwa obcego wydane w sprawie gospodarczej podlega albo nie podlega uznaniu, 10) inne, przekazane przez odrębne przepisy.
6 postępowanie w sprawach małżeńskichpostępowanie w sprawach ze stosunków pomiędzy rodzicami i dziećmi, postępowanie w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, postępowanie w sprawach o naruszenie posiadania, postępowanie w sprawach z zakresu ochrony konkurencji, postępowanie w sprawach o uznanie wzorca umowy za niedozwolone, postępowanie w sprawach z zakresu regulacji energetyki, telekomunikacji i poczty, regulacji transportu kolejowego, postępowanie nakazowe i upominawcze, postępowanie uproszczone, postępowania europejskie: nakazowe, w sprawie drobnych roszczeń, elektroniczne postępowanie upominawcze.
7 Postępowanie w tych sprawach toczy się według norm ustanowionych w postępowaniu zwykłym z uwzględnieniem odrębności specyficznych dla każdego z nich. Ustawodawca uznał, że niektóre sprawy wymagają, np. większej aktywności sądu (np. w przypadku dobra dziecka). W sprawach o prawa stanu istnieje zależność między rozwiązaniami prawa materialnego i procesowego. W postępowaniu posesoryjnym sąd nie bada prawa własności, dlatego ma ono ograniczony charakter. Postępowania nakazowe, uproszczone i upominawcze mają na celu ograniczenie postępowania dowodowego. Postępowania odrębne podlegają regułom TRYBU PROCESOWEGO (ich odmienności nie uzasadniały wprowadzenia odrębnego trybu postępowania).
8 Przewodniczący bada, w jakim trybie sprawa powinna być rozpoznana oraz czy podlega rozpoznaniu według przepisów o postępowaniu odrębnym, i wydaje odpowiednie zarządzenia. Może jednak nastąpić konieczność rozpoznania sprawy według innych przepisów o postępowaniach odrębnych, niż zostało ono zakwalifikowane na początku i co do zasady nie wymaga to wydania przez sąd żadnego postanowienia (chyba, że jednocześnie zarządzi niewłaściwość sądu). Wyjątkiem jest art KPC. Może zaistnieć sytuacja stosowania przepisów regulujących więcej niż jedno postępowanie odrębne, gdy zakres podmiotowy i przedmiotowy danej sprawy odpowiada przesłankom kwalifikującym do kilku postępowań odrębnych (np. postępowanie uproszczone z zakresu prawa pracy), a w przepisach brak jest norm wykluczających jednoczesne stosowanie przepisów innego postępowania ( § 2, § 2, 50529).
9 Większość postępowań odrębnych ma charakter obligatoryjny, a więc sprawa musi być zakwalifikowana do określonego postępowania odrębnego i w nim rozpoznawana, jeśli tylko zachodzą przedmiotowe i podmiotowe przesłanki. Wyjątki: postępowanie nakazowe, EPU, europejskie postępowanie nakazowe, europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń – te mają charakter fakultatywny, sprawa będzie rozpoznawana przy zastosowaniu przepisów odrębnych tylko, gdy: powód wystąpi z pisemnym wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, wniesie pozew na formularzu przewidzianym w europejskich postępowaniach transgranicznych, wniesie pozew w EPU za pomocą systemu teleinformatycznego.
10
11 Ma ono charakter fakultatywny.Sąd rozpoznaje sprawę w postępowaniu nakazowym na pisemny wniosek powoda zgłoszony w pozwie (nie można zgłosić go ustnie). Rozpoznanie sprawy następuje na posiedzeniu niejawnym. Postępowanie nakazowe należy do właściwości sądów rejonowych i okręgowych.
12 I. Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu: 1) dokumentem urzędowym; 2) zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem; 3) wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu; 4) zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i niezapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.
13 II. Sąd wydaje również nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla, czeku, warrantu lub rewersu należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości. W razie przejścia na powoda praw z weksla, z czeku, z warrantu lub z rewersu, do wydania nakazu niezbędne jest przedstawienie dokumentów do uzasadnienia roszczenia, o ile przejście tych praw na powoda nie wynika bezpośrednio z weksla, z czeku, z warrantu lub z rewersu. Jeżeli nie dołączono oryginału weksla, czeku, warrantu lub rewersu albo dokumentów określonych w § 3, przewodniczący wzywa powoda do ich złożenia pod rygorem zwrotu pozwu na podstawie art. 130.
14 III. Sąd wydaje nakaz zapłaty na podstawie dołączonej do pozwu umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego, dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, jeżeli powód dochodzi należności zapłaty świadczenia pieniężnego, odsetek w transakcjach handlowych określonych w ustawie z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. poz. 403) lub kwoty, o której mowa w art. 10 ust. 1 tej ustawy (40 euro z tytułu rekompensaty za koszty odzyskiwania należności), oraz na podstawie dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów odzyskiwania należności, jeżeli powód dochodzi również zwrotu kosztów, o których mowa w art. 10 ust. 2 tej ustawy (kosztów odzyskiwania należności).
15 IV. Sąd może wydać nakaz zapłaty, jeżeli bank dochodzi roszczenia na podstawie wyciągu z ksiąg bankowych podpisanego przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku i opatrzonego pieczęcią banku oraz dowodu doręczenia dłużnikowi pisemnego wezwania do zapłaty.
16 Warunkiem wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym jest:ZŁOŻENIE WNIOSKU O WYDANIE NAKAZU ZAPŁATY, DOCHODZENIE PRZED SĄDEM WYMIENIONYCH ROSZCZEŃ, PRZEDŁOŻENIE DOKUMENTÓW, KTÓRE SĄ WYMAGADNE DLA DANEGO RODZAJU ROSZCZENIA. W razie braku podstaw do wydania nakazu zapłaty, przewodniczący wyznacza rozprawę, chyba że sprawa może być rozpoznana na posiedzeniu niejawnym.
17 Stanowi pozytywne merytorycznie rozstrzygnięcie sądu.Wydając nakaz zapłaty sąd orzeka, że pozwany ma w ciągu 2 tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty. Nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla, warrantu, rewersu lub czeku może być w formie skróconej umieszczony na ich odpisie. Nakaz zapłaty z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Kwota zasądzona nakazem wraz z wymagalnymi odsetkami stanowi sumę, której złożenie przez dłużnika do depozytu sądowego wystarczy do zabezpieczenia. Jeżeli nakaz zobowiązuje do wydania rzeczy zamiennych, do zabezpieczenia wystarczy złożenie sumy równej wartości przedmiotu sporu.
18 Inaczej uregulowana kwestia przekształceń podmiotowych. Przepisów artInaczej uregulowana kwestia przekształceń podmiotowych. Przepisów art i art. 198 nie stosuje się. Nakaz zapłaty nie podlega ogłoszeniu, lecz DORĘCZA SIĘ GO STRONOM (pozwanemu wraz z pozwem, załącznikami i pouczeniem o treści art § 1 zdanie trzecie). Jeżeli doręczenie nakazu zapłaty nie może nastąpić dlatego, że miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju, sąd z urzędu uchyla nakaz zapłaty, a przewodniczący podejmuje odpowiednie czynności. Jeżeli po wydaniu nakazu zapłaty okaże się, że pozwany w chwili wniesienia pozwu nie miał zdolności sądowej, zdolności procesowej albo organu powołanego do jego reprezentowania, a braki te nie zostały usunięte w wyznaczonym terminie zgodnie z przepisami kodeksu, sąd z urzędu uchyla nakaz zapłaty i wydaje odpowiednie postanowienie.
19 ŚRODEK – ZARZUTY (stanowią inne środki zaskarżenia, nie są środkiem odwoławczym).Pismo zawierające zarzuty wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty. Termin: 2 tygodnie od doręczenia nakazu. W piśmie pozwany powinien wskazać: czy zaskarża nakaz w całości, czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy oraz okoliczności faktyczne i dowody; sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w zarzutach bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.
20 Sąd bada zarzuty pod względem formalnym, a także zdolność sądową procesową i legitymację.Wyznaczenie rozprawy i doręczenie odpisu zarzutów stronie powodowej celem umożliwienia ustosunkowania się do nich. Nakaz zapłaty, przeciwko któremu w całości lub w części nie wniesiono skutecznie zarzutów, ma skutki prawomocnego wyroku.
21 W toku postępowania nie można występować z nowymi roszczeniami zamiast lub obok dotychczasowych.Jednakże w razie zmiany okoliczności powód może żądać, zamiast pierwotnego przedmiotu sporu, jego wartości lub innego przedmiotu, a w sprawach o świadczenie powtarzające się może nadto rozszerzyć żądanie pozwu o świadczenia za dalsze okresy. Powództwo wzajemne jest niedopuszczalne. W razie cofnięcia zarzutów sąd, jeżeli nie uznaje cofnięcia za niedopuszczalne, orzeka postanowieniem, że nakaz pozostaje w mocy.
22 1. ODRZUCENIE ZARZUTÓW. Sąd odrzuca postanowieniem zarzuty wniesione po upływie terminu, nieopłacone lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zarzuty, których braków pozwany nie usunął w terminie. 2. WYROK, W KTÓRYM SĄD NAKAZ ZAPŁATY W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI UTRZYMUJE W MOCY, gdy uzna, że zarzuty są w całości lub w części bezzasadne. 3. WYROK, W KTÓRYM SĄD UCHYLA NAKAZ ZAPŁATY I ORZEKA O ŻĄDANIU POZWU, gdy uzna, że zarzuty zasługują na uwzględnienie. 4. POSTANOWIENIE O UCHYLENIU NAKAZ ZAPŁATY I ODRZUCENIU POZWU (w przypadku braku przesłanek procesowych) LUB UMORZENIU POSTĘPOWANIA (gdy dalsze prowadzenie postępowania jest niedopuszczalne).
23
24 Postępowanie upominawcze należy do właściwości sądów rejonowych i okręgowych. Sąd rozpoznaje sprawy na posiedzeniu niejawnym. Zarządzenia może wydać także referendarz sądowy. Referendarz może wydać też sam NAKAZ ZAPŁATY.
25 Nakaz zapłaty wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. Inaczej, niż w postępowaniu nakazowym KPC określa, kiedy nie można wydać nakazu zapłaty. Nakaz zapłaty nie może być wydany, jeżeli według treści pozwu: 1) roszczenie jest oczywiście bezzasadne; 2) przytoczone okoliczności budzą wątpliwość; 3) zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego; 4) miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju. W razie braku podstaw do wydania nakazu zapłaty przewodniczący wyznacza rozprawę, chyba że sprawa może być rozpoznana na posiedzeniu niejawnym.
26 W nakazie zapłaty nakazuje się pozwanemu, żeby w ciągu 2 tygodni od doręczenia tego nakazu zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo w tym terminie wniósł sprzeciw do sądu. Nakaz zapłaty podlega DORĘCZENIU. Pozwanemu doręcza się nakaz zapłaty wraz z pozwem i pouczeniem o sposobie wniesienia sprzeciwu, o treści art § 1 zdanie trzecie oraz o skutkach niezaskarżenia nakazu. Jeżeli doręczenie nakazu zapłaty nie może nastąpić ze względu na to, że miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju. , sąd z urzędu uchyla nakaz zapłaty, a przewodniczący podejmuje odpowiednie czynności. Jeżeli po wydaniu nakazu zapłaty okaże się, że pozwany w chwili wniesienia pozwu nie miał zdolności sądowej, zdolności procesowej albo organu powołanego do jego reprezentowania, a braki te nie zostały usunięte w wyznaczonym terminie zgodnie z przepisami kodeksu, sąd z urzędu uchyla nakaz zapłaty i wydaje odpowiednie postanowienie.
27 ŚRODEK – SPRZECIW Pismo zawierające sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a w przypadku nakazu wydanego przez referendarza sądowego - do sądu, przed którym wytoczono powództwo. Jeżeli pozew wniesiono na urzędowym formularzu, wniesienie sprzeciwu wymaga również zachowania tej formy. W piśmie pozwany powinien wskazać: czy zaskarża nakaz w całości, czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy, oraz okoliczności faktyczne i dowody; sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w sprzeciwie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.
28 Sąd bada spełnienie warunków formalnych, zdolność sądową, procesową, legitymację.W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc !!! , a przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu razem z wezwaniem na rozprawę. Nakaz zapłaty traci moc w części zaskarżonej sprzeciwem. Sprzeciw jednego tylko ze współpozwanych o to samo roszczenie oraz co do jednego lub niektórych uwzględnionych roszczeń powoduje utratę mocy nakazu jedynie co do nich. Nakaz zapłaty, przeciwko któremu w całości lub w części nie wniesiono skutecznie sprzeciwu, ma skutki prawomocnego wyroku.
29 ODRZUCENIE Sąd odrzuca sprzeciw wniesiony po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalny albo którego braków pozwany nie usunął w terminie. 2. WYROK UWZGLĘDNIAJĄCY POWÓDZTWO W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI. 3. WYROK ODDALAJĄCY POWÓDZTWO. 4. PODSTANOWIENIE, W KTÓRYM SĄD ODRZUCI POZEW. 5. POSTANOWIENIE O UMORZENIU POSTĘPOWANIA.
30
31 W założeniu miało uproszczenie, usprawnienie i przyspieszenie rozpoznawania spraw tzw. „drobnych”, w praktyce okazało się, że nie zawsze sprawy o niewielkiej wartości przedmiotu sporu są jednocześnie mało skomplikowane.
32 1) o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza złotych, a w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji jakości lub z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej, jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty, 2) o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej bez względu na wartość przedmiotu sporu. SPRAWY ROZPOZNAWANE W POSTĘPOWANIU UPROSZCZONYM NALEŻĄ DO WŁAŚCIWOŚCI RZECZOWEJ SĄDÓW REJONOWYCH.
33 POSTĘPOWANIE PRZED SĄDEM I INSTANCJIPozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaocznego i pismo zawierające wnioski dowodowe wnoszone w postępowaniu uproszczonym powinny być sporządzone na urzędowych formularzach. Jednym pozwem można dochodzić tylko jednego roszczenia, w innym wypadku przewodniczący zwróci pozew, ale ! pkt 3) Połączenie kilku roszczeń w jednym pozwie jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy wynikają z tej samej umowy lub umów tego samego rodzaju. W wypadku niedopuszczalnego połączenia w jednym pozwie kilku roszczeń przewodniczący zarządza zwrot pozwu.
34 4) Zmiana powództwa jest niedopuszczalna.5) Przepisów art oraz art i art. 198 nie stosuje się. 6) Powództwo wzajemne oraz zarzut potrącenia są dopuszczalne, jeżeli roszczenia nadają się do rozpoznania w postępowaniu uproszczonym. 7) Sąd może wzywać strony, świadków, biegłych lub inne osoby i dokonywać innych doręczeń w sposób, który uzna za najbardziej celowy. 8) Jeżeli powód dochodzi części roszczenia, sprawa podlega rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym, tylko wtedy, gdy postępowanie to byłoby właściwe dla całego roszczenia wynikającego z faktów przytoczonych przez powoda. W przeciwnym wypadku sprawa rozpoznawana jest z pominięciem przepisów o postępowaniu uproszczonym.
35 9) Nie stosuje się przepisów o przeprowadzeniu dowodów z opinii biegłych.10) Jeżeli sąd uzna, że ścisłe udowodnienie wysokości żądania jest niemożliwe lub nader utrudnione, może w wyroku zasądzić odpowiednią sumę według swej oceny, opartej na rozważeniu wszystkich okoliczności sprawy. 11) Jeżeli sąd uzna, że sprawa jest szczególnie zawiła lub jej rozstrzygnięcie wymaga wiadomości specjalnych, w dalszym ciągu rozpoznaje ją z pominięciem przepisów o postępowaniu uproszczonym. W takim wypadku nie pobiera się uzupełniającej opłaty od pozwu. 12) Wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku strona może zgłosić również do protokołu bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku; można nawet zrzec się prawa sporządzenia uzasadnienia wyroku, w takim wypadku termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia ogłoszenia wyroku.
36 II. POSTĘPOWANIE PRZED SĄDEM II INSTANCJIZARZUTY APELACYJNE Strona obecna na posiedzeniu, na którym ogłoszono wyrok, może po jego ogłoszeniu w oświadczeniu złożonym do protokołu zrzec się prawa do wniesienia apelacji. W razie zrzeczenia się prawa do wniesienia apelacji przez wszystkich uprawnionych wyrok staje się prawomocny. Wnosząc apelację można ją JEDYNIE oprzeć na zarzutach: naruszenia prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie, naruszenia przepisów postępowania, jeżeli mogło ono mieć wpływ na wynik sprawy. Po upływie terminu do wniesienia apelacji przytaczanie dalszych zarzutów jest niedopuszczalne.
37 3) Rozpoznanie apelacji:skład 1 sędziego, na posiedzeniu niejawnym, chyba że strona w apelacji lub w odpowiedzi na apelację zażądała przeprowadzenia rozprawy, sąd drugiej instancji nie przeprowadza postępowania dowodowego z wyjątkiem dowodu z dokumentu, chyba że apelację oparto na późniejszym wykryciu okoliczności faktycznych lub środkach dowodowych, z których strona nie mogła skorzystać przed sądem pierwszej instancji,
38 Sąd II instancji rozpoznając wniesioną apelacją, może wydać następujące rozstrzygnięcia:negatywne: w przypadku odrzucenia apelacji lub w przypadku oddalenia apelacji (również wtedy, gdy mimo naruszenia prawa materialnego lub przepisów postępowania albo błędnego uzasadnienia zaskarżony wyrok odpowiada prawu), pozytywne: uchylające wyrok sądu I instancji i przekazujące sprawę do ponownego rozpoznania w przypadku stwierdzenia, że zachodzi naruszenie prawa materialnego, a zgromadzone dowody nie dają wystarczających podstaw do zmiany wyroku, uchylające wyrok sądu I instancji i przekazujące sprawę do ponownego rozpoznania z wyłączeniem przepisów o postępowaniu uproszczonym (także wówczas, gdy sprawa stosownie do art podlega rozpoznaniu w tym postępowaniu), zmieniające zaskarżony wyrok sądu I instancji.
39 Sąd drugiej instancji uzasadnia z urzędu jedynie wyrok uchylający zaskarżony wyrok i przekazujący sprawę sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania. Uzasadnienie wyroku sporządza się także na wniosek strony zgłoszony w terminie tygodniowym od dnia jego ogłoszenia lub doręczenia wyroku stronie, jeżeli nie był ogłoszony. Jeżeli sąd drugiej instancji nie przeprowadził postępowania dowodowego, uzasadnienie wyroku powinno zawierać jedynie wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa.
40 W postępowaniu uproszczonym w sprawach z zakresu prawa pracy przepisów art. 466, art. 467, art. 468, art. 470, art. 471, art i art. 4771 nie stosuje się.
41 E. Marszałkowska-Krześ (red.), „Postępowanie cywilne, Warszawa 2013 r.A. Zieliński, K. Flaga-Gieruszyńska, „Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Wyd. 7”, Warszawa 2014 r. E. Marszałkowska-Krześ (red.), „Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz.” M. Manowska, „Postępowanie cywilne. Kazusy”.