objętego PROW dla operacji w zakresie

1 objętego PROW 2014-2020 dla operacji w zakresie Omówien...
Author: Aniela Joanna Nowakowska
0 downloads 2 Views

1 objętego PROW 2014-2020 dla operacji w zakresie Omówienie dokumentów aplikacyjnych dla poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW dla operacji w zakresie rozwijania działalności gospodarczej (R) oraz tworzenia działalności gospodarczej związanej z opieką nad małymi dziećmi lub seniorami (T). Instytucja Zarządzającą PROW Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Materiały przygotowane przez LGD „Trakt Piastów”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działanie 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

2 Jakie dokumenty? (R) Wniosek o przyznanie pomocy – wersja WoPP_19.2/2zWNIOSEK O PRZYZNANIE POMOCY na operacje w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 symbol formularza W-1_19.2 Potwierdzenie przyjęcia przez UM /pieczęć/ Liczba załączników dołączonych przez podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy UM - 6 9 3 5 / 2 znak sprawy (wypełnia Urząd Marszałkowski albo wojewódzka samorządowa jednostka organizacyjna - dalej UM) data przyjęcia i podpis (wypełnia UM)

3 Jakie dokumenty? (T) Wniosek o przyznanie pomocy – wersja WoPP_19.2_P_2z_P WNIOSEK O PRZYZNANIE POMOCY na operacje w zakresie podejmowania działalności gospodarczej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 symbol formularza W-1_19.2_P Potwierdzenie przyjęcia przez UM /pieczęć/ Liczba załączników dołączonych przez podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy UM - 6 9 3 5 / 2 znak sprawy (wypełnia Urząd Marszałkowski albo wojewódzka samorządowa jednostka organizacyjna - dalej UM) data przyjęcia i podpis (wypełnia UM)

4 Jakie dokumenty? (R)

5 Jakie dokumenty? (T)

6 Gdzie znaleźć i jak wypełnić?Wniosek wraz z załącznikami sporządza się na formularzach udostępnionych na stronie internetowej

7 Gdzie znaleźć i jak wypełnić?Wniosek wraz z załącznikami sporządza się na formularzach udostępnionych na stronie internetowej

8 Gdzie znaleźć i jak wypełnić?Zaleca się, aby wniosek został wypełniony elektronicznie i wydrukowany lub wypełniony odręcznie, w sposób czytelny (np. pismem drukowanym) i trwały. Podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy wypełnia czytelnie białe pola wniosku. W sytuacji, kiedy dane pole we wniosku nie dotyczy podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy - należy wstawić kreskę, a w przypadku danych liczbowych należy wstawić wartość „0,00”, chyba, że w instrukcji podano inaczej.

9 Termin składania wniosków wraz z załącznikami:Gdzie, kiedy i co złożyć? Termin składania wniosków wraz z załącznikami: ZGODNIE Z OGŁOSZENIEM r. – r. Miejsce składania wniosków: siedziba LGD w Łubowie 1, Łubowo (budynek Urzędu Gminy) w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach: poniedziałek –piątek 7.00– 15.00 Wnioski z załącznikami należy składać w 1 egzemplarzu wersji papierowej.

10 Terminy rozpatrywania wnioskuTermin trwania naboru – min. 14 dni Ocena i wybór operacji przez Radę – 45 dni Przekazanie dokumentów do UMWW – 7 dni Weryfikacja dokumentów w UMWW 3 miesiące Minimum 5 miesięcy

11 Informacje pomocne w trakcie wypełniania wniosku

12

13 Korzystanie z usług doradczych LGDWnioskodawca przed złożeniem wniosku ma możliwość korzystania z indywidualnego doradztwa LGD. Pracownicy LGD nie wypełniają wniosków oraz nie świadczą doradztwa biznesowego. Doradztwo udzielane jest po uprzednim umówieniu telefonicznym.

14 WNIOSEK (R) A. INFORMACJE DOTYCZĄCE WYBORU OPERACJI DO FINANSOWANIA (wypełnia lokalna grupa działania (LGD) B. INFORMACJE DOTYCZĄCE PODMIOTU UBIEGAJĄCEGO SIĘ O PRZYZNANIE POMOCY ORAZ OPERACJI (wypełnia wnioskodawca) W celu poprawnego wypełnienia wniosku podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy powinien zapoznać się z Instrukcją jego wypełniania.

15 WNIOSEK (R)

16 WNIOSEK (R) Skopiować sekcję dla każdego ze wspólników

17 WNIOSEK (R) B.III. OPIS PLANOWANEJ OPERACJI 1.Operacja wpisuje się w cele LSR: 1.1 Cel ogólny LSR 1.2 Cel(e) szczegółowy(e) LSR 1.3 Przedsięwzięcia LSR 1.4 Uzasadnienie zgodności z celami LSR i kryteriami wyboru operacji przez LGD 2. Tytuł operacji 3. Opis operacji

18 Uzasadnienie zgodności z celami LSR i kryteriami wyboru operacji przez LGD (R)Cel ogólny 1. Wspieranie zrównoważonego rozwoju obszaru opartego na lokalnych zasobach Cel szczegółowy 1.2. Wspieranie aktywności gospodarczej Przedsięwzięcie Rozwijanie działalności gospodarczej Wskaźniki produktu: Liczba operacji polegających na rozwoju istniejącego przedsiębiorstwa

19 Uzasadnienie zgodności z celami LSR i kryteriami wyboru operacji przez LGD (T)Cel ogólny 1. Wspieranie zrównoważonego rozwoju obszaru opartego na lokalnych zasobach Cel szczegółowy 1.3. Przeciwdziałanie wykluczeniu Przedsięwzięcie Tworzenie działalności gospodarczej związanej z opieka nad małymi dziećmi lub osobami starszymi Wskaźniki produktu: Liczba operacji polegających na utworzeniu przedsiębiorstwa związanego z opieką nad małymi dziećmi i osobami starszymi.

20 Uzasadnienie zgodności z celami LSR i kryteriami wyboru operacji przez LGDNależy krótko uzasadnić zgodność operacji z celami LSR i kryteriami wyboru operacji przez LGD. Należy wskazać jakie cele, przedsięwzięcia oraz wskaźniki przyjęte w lokalnej strategii rozwoju będą realizowane w ramach projektu oraz przedstawić uzasadnienie potrzeby realizacji tego właśnie projektu. Należy także wykazać zgodność projektu z określonymi przez LGD kryteriami wyboru operacji. Najważniejsze jest wskazanie w jakim stopniu realizacja operacji przyczyni się do realizacji celów określonych w LSR.

21 Uzasadnienie zgodności z celami LSR i kryteriami wyboru operacji przez LGDW przypadku operacji, która polega na rozwijaniu działalności gospodarczej należy w uzasadnieniu zawrzeć informacje odnoszące się do celów zawartych w LSR (tj. rozwijanie działalności gospodarczej) oraz wskaźników tj. liczby wspartych podmiotów gospodarczych (wskaźnik produktu w LSR), liczby utworzonych miejsc pracy (wskaźnik rezultatu w LSR), itd. Opis zawarty w tym polu będzie wykorzystany przez LGD podczas oceny projektu pod kątem zgodności z LSR oraz kryteriami wyboru.

22 Uzasadnienie zgodności z celami LSR i kryteriami wyboru operacji przez LGDTo pole ma kluczowe znaczenie dla Rady, która będzie oceniać i wybierać do finansowania wnioski o przyznanie pomocy.

23 (R) 1.2.2 KRYTERIA WYBORU OPERACJI Rozwijanie działalności gospodarczej

24 Operacja dotyczy rozwoju usług lokalnych TAK – 5 pkt NIE – 0 1.2.2 Rozwijanie działalności gospodarczej Lokalne kryteria oceny operacji Definicja Operacja dotyczy rozwoju usług lokalnych TAK – 5 pkt NIE – 0 Usługa skierowana przede wszystkim na zaspokajanie potrzeb lokalnej społeczności tj. mieszkańców obszaru lub części obszaru LGD. Operacja przyczyni się do wzrostu funkcji rekreacyjnych obszaru. TAK – 3 pkt. NIE – 0 pkt. Preferuje się operacje skierowane na rozwój funkcji rekreacyjnych obszaru. Kryterium mierzalne i adekwatne do diagnozy. Obszar atrakcyjny rekreacyjnie wymagający rozbudowy bazy rekreacyjnej. Rekreacja rozumiana jest, jako forma działania w czasie wolnym dla odpoczynku, rozrywki i rozwoju własnej osobowości.

25 (trzy miejsca pracy i więcej) TAK – 2 pkt. (dwa miejsca pracy – 2 pkt) Czy efektem realizacji operacji będzie utworzenie więcej niż jednego miejsca pracy? TAK  – 4 pkt. (trzy miejsca pracy i więcej)  TAK  – 2 pkt. (dwa miejsca pracy – 2 pkt) NIE – 0 pkt   Kryterium umożliwiające osiąganie celów i wskaźników LSR. Liczba zaplanowanych do utworzenia więcej niż jednego miejsc pracy w przeliczeniu na pełny etat średnioroczny: - dwa miejsca pracy – 2 pkt., - trzy miejsce pracy i więcej – 4 pkt., Oceniana korzyść ekonomiczna operacji pod kątem tworzenia nowych miejsc pracy. Operacja jest innowacyjna: TAK – 5 pkt NIE – 0 pkt Tzn. wprowadza na terenie gminy, w której zaplanowano operację: - nowy lub znacząco ulepszony produkt obejmujący znaczące ulepszenia parametrów technicznych, komponentów, materiałów lub funkcjonalności, - nową metodę marketingową obejmującą znaczące zmiany w wyglądzie produktu, jego opakowaniu, pozycjonowaniu, promocji, polityce cenowej lub modelu biznesowym, - nowy proces w metodach wytwarzania wyrobów lub metodach świadczenia usług, a także w sposobach docierania z produktem do odbiorców, - nową metodę organizacji w biznesowych praktykach przedsiębiorstwa, organizacji miejsca pracy lub też w relacjach zewnętrznych

26 Projekt ma charakter wyłącznie budowlanyTAK – 0 pkt. NIE – 2 pkt. Preferuje się projekty niemające charakteru budowlanego, nie wymagające pozwolenia budowę, ze względu na trudności proceduralne związane z realizacją projektu i potencjalnie długi czas realizacji projektu. Kryterium mierzalne. Maksymalna kwota środków finansowych pochodzących z refundacji przeznaczonych na budowę, remont, adaptację, modernizację nie przekracza 60%. Czy jest to jedyna operacja złożona w ramach naboru TAK – 3 pkt. NIE – 0 pkt. Preferuje się wnioskodawców, którzy nie zostali dotychczas wybrani przez LGD (w ramach PROW ), w celu poszerzenia kręgu beneficjentów.

27 Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, o rozwój, której ubiega się w przedmiotowym wniosku, min. 24 m-e. TAK – 5 NIE - 0 Preferuje się wspieranie wnioskodawców o ugruntowanej sytuacji, doświadczonych w prowadzonej działalności. Uprawdopodabnia to prawidłową realizację wniosku. Operacja jest realizowana w partnerstwie z innymi podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą TAK – 2 NIE – 0 Premiuje się sieciowanie podmiotów gospodarczych i tworzenie kompleksowych usług.

28 Działalność, której dotyczy operacja przewiduje zastosowanie rozwiązańsprzyjających ochronie środowiska lub przeciwdziałanie zmianom klimatu. Tak – 1 pkt. Nie – 0 pkt. Wnioskodawca wskazuje jakie nakłady finansowe poniesie z tego tytułu w zestawieniu finansowo-rzeczowym wniosku o przyznanie pomocy i w biznesplanie. Kryterium obiektywne i mierzalne. W ramach kryterium preferowane będą operacje sprzyjające ochronie środowiska lub przeciwdziałania zmianom klimatu. Przykładowo mogą to być działania polegające na: zwiększaniu lub rewitalizowaniu terenów zieleni, nasadzeniach drzew, krzewów, roślin, poprawie małej retencji, wymianie szczelnych gruntów na przepuszczalne, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, przeciwdziałanie emisji gazów, zastosowanie rozwiązań gwarantujących oszczędność surowcową, energooszczędność, oszczędność wody, itp. Wnioskodawca powinien szczegółowo uzasadniać fakt spełniania kryterium, a uzasadnienie musi mieć odzwierciedlenie w planowanych kosztach inwestycyjnych. Kryterium weryfikowane będzie na podstawie zapisów w dokumentach aplikacyjnych.

29 Operacja jest połączona z podnoszeniemkompetencji : -wnioskodawcy - 2 pkt -pracowników wnioskodawcy - 5 pkt Operacja nie jest połączona z podnoszeniem kompetencji – 0 pkt Kryterium mierzalne (wg dane weryfikowalne z wniosku). Wskazuje jednocześnie jakie nakłady finansowe poniesie z tego tytułu w zestawieniu finansowo-rzeczowym wniosku o przyznanie pomocy lub wskaże inne źródła finansowania na podniesienia kompetencji. Kryterium obiektywne i mierzalne.

30 Maksymalna liczba punktów - 40Kompletność i spójność wniosku: - wniosek jest kompletny, spójny, realny, poprawnie wypełniony – 5 pkt. - wniosek jest kompletny - 3 pkt - brak spójności i kompletności - 0 pkt Wnioskodawca złożył wniosek, który jest kompletny i spójny, realny i dobrze opisany. W ramach kryterium preferowane będą spójne i realne do realizacji operacje, o dobrze opisanych działaniach. Wniosek jest prawidłowo wypełniony, zawiera wszystkie wymagane załączniki. Kryterium będzie weryfikowane na podstawie zapisów we wniosku i załączonych dokumentach. Członek Rady może przyznać punkty w jednej z kategorii. Maksymalna liczba punktów - 40 Minimalna wymagana liczba punktów - 20

31 (T) KRYTERIA WYBORU OPERACJI Tworzenie działalności gospodarczej związanej z opieka nad małymi dziećmi lub osobami starszymi

32 Tworzenie działalności gospodarczej związanej z opieką nad małymi dziećmi lub osobami starszymi Lokalne kryteria oceny operacji Definicja Wnioskodawca posiada wiedzę i/lub doświadczenie w zakresie planowanej operacji i dołączył dokumenty je potwierdzające TAK – 5 pkt lub Wnioskodawca posiada wiedzę i/lub doświadczenie w zakresie planowanej operacji (brak dokumentacji potwierdzającej). TAK – 3 pkt NIE – 0 pkt Kryterium mierzalne. Posiadane doświadczenie daje większe szanse osiągnięcia celów i wskaźników LSR

33 Operacja ma charakter innowacyjnyTAK – 2 pkt NIE – 0 Tzn. wprowadza na terenie gminy, w której zaplanowano operację do realizacji operacji: - nowy lub znacząco ulepszony produkt obejmujący znaczące ulepszenia parametrów technicznych, komponentów, materiałów lub funkcjonalności, - nową metodę marketingową obejmującą znaczące zmiany w wyglądzie produktu, jego opakowaniu, pozycjonowaniu, promocji, polityce cenowej lub modelu biznesowym, - nowy proces w metodach wytwarzania wyrobów lub metodach świadczenia usług, a także w sposobach docierania z produktem do odbiorców, - nową metodę organizacji w biznesowych praktykach przedsiębiorstwa, organizacji miejsca pracy lub też w relacjach zewnętrznych Operacja dotyczy opieki senioralnej TAK – 5 pkt NIE – 0 pkt Wskazanie na działalność senioralną z wykorzystaniem domów dziennego pobytu lub innych form opieki: stacjonarnej (np. świetlice, kluby, wsparcie dzienne) niestacjonarnej świadczonej całodobowo lub godzinowo np. w środowisku klienta. Opieka senioralna dotyczyć może także usług medycznych oraz aktywizacji i usprawniania. Kryterium związane ze wskaźnikiem rezultatu W.1.3 praz produktu „liczba operacji polegająca na utworzeniu lub rozwoju przedsiębiorstwa związanego z opieką nad osobami starszymi”.

34 Operacja dotyczy klubu malucha lub żłobkaTAK – 5 pkt NIE – 0 pkt W przypadku tworzenia żłobków lub klubów malucha konieczność spełnienia wymogów ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz niektórych innych ustaw i innych aktów prawnych. Wsparcie w ramach przedsięwzięcia obejmuje również tworzeniu placówek krótkotrwałej opieki nad dziećmi, klubów zabaw, aktywizacji itp. Kryterium związane ze wskaźnikiem rezultatu W.1.3 oraz produktu „Liczba operacji polegających na utworzeniu lub rozwoju przedsiębiorstwa związanego z opieką nad małymi dziećmi” Planowana operacja dotyczy samozatrudnienia przedstawiciela grupy defaworyzowanej Motywacja kobiet do tworzenia działalności gospodarczej. Całe przedsięwzięcie dedykowane jest grupie defaworyzowanej i ma służyć poprawie dostępu do rynku pracy

35 Kompletność i spójność wniosku:- wniosek jest kompletny, spójny, realny, poprawnie wypełniony – 5 pkt, - wniosek jest kompletny - 3 pkt, - brak spójności i kompletności - 0 pkt. Wnioskodawca złożył wniosek, który jest kompletny i spójny, realny i dobrze opisany. W ramach kryterium preferowane będą spójne i realne do realizacji operacje, o dobrze opisanych działaniach. Wniosek jest prawidłowo wypełniony, zawiera wszystkie wymagane załączniki. Kryterium będzie weryfikowane na podstawie zapisów we wniosku i załączonych dokumentach. Członek Rady może przyznać punkty w jednej z kategorii Maksymalna ilość punktów 26 Minimalna ilość punktów 13

36 Tytuł Zwięzły. Odzwierciedlający zakres i rodzaj planowanego przedsięwzięcia np. „Podniesienie jakości usług firmy „Fasolka” „ Rozwój firmy DRUK-MED”

37 Opis Zwięzły, umożliwiający weryfikację planowanych do osiągnięcia celów w odniesieniu do zakładanych rezultatów. Należy krótko opisać zakres z zestawienia rzeczowo-finansowego, np. w ramach rozwoju działalności gospodarczej polegającej na podniesieniu jakości usług poprzez wprowadzenie nowej technologii…. Operacja zakłada zakup… oraz stworzenie jednego stanowiska pracy… Pole 3. Opis Informacji W przypadkach, kiedy miejsce realizacji operacji zostało określone poprzez wskazanie adresu zamieszkania / siedziby podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy, szczegółowe informacje o obszarze realizacji / oddziaływania operacji należy zawrzeć w tym polu. Instrukcja str. 18/48

38 Zakres operacji Planując realizację operacji należy mieć na uwadze, że operacja powinna stanowić zamkniętą całość, a nie część większej inwestycji, sztucznie wyodrębnioną w celu uzyskania wyższej kwoty pomocy. 4.2.2 rozwijanie działalności gospodarczej TAK

39 Rodzaj operacji 5. Rodzaj operacji: 5.1 Operacja inwestycyjna TAK 5.2 Operacja nieinwestycyjna TAK   Uwaga na punktację w kryteriach wyboru operacji (60%)

40 Adekwatny do zakładanych rezultatów (efektów)Cel operacji Konkretny, tj. jasno określony, również pod względem efektów. Określony w czasie, tj. sformułowany, w taki sposób, aby przy uwzględnieniu ewentualnych ryzyk związanych z realizacją projektu osiągnięcie celu było możliwe w planowanym okresie realizacji operacji Adekwatny do zakładanych rezultatów (efektów) Realistyczny Mierzalny, tj. możliwy do wyrażenia w konkretnej wartości (np. dla celu „rozwój działalności gospodarczej poprzez zakup koparki oraz utworzenie 1 miejsca pracy” możliwe jest wskazanie w Opisie operacji liczby utworzonych miejsc pracy oraz ilości zakupionych maszyn).

41 Cel(e) operacji Należy szczegółowo określić cel, jaki stawia sobie Wnioskodawca przystępując do realizacji operacji, z którego wynikać będzie wpływ na osiągnięcie celów określonych w Programie (jakie efekty Wnioskodawca zamierza osiągnąć poprzez realizację tej operacji). Planowany cel operacji powinien być zgodny z celami określonymi w LSR, LGD „Trakt Piastów” (a dokładniej z celem zamieszczonym w ogłoszeniu o naborze).

42 Cel(e) operacji - przykładPodniesienie jakości usług poprzez zakup dwóch urządzeń i zwiększenie zatrudnienia o jeden etat. UWAGA! W celach nie należy wymieniać zakresu rzeczowego. Nie przepisywać literalnie z LSR.

43 Uwaga Sformułowanie celu ma podstawowe znaczenie dla operacji, przede wszystkim dlatego, że cel będzie przeniesiony do umowy przyznania pomocy, a Wnioskodawca będzie zobowiązany do jego osiągnięcia . Jeśli zatem Wnioskodawca otrzyma pomoc na dany cel i nie utrzyma go przez ten okres będzie zmuszony do zwrotu pomocy!

44 Wskaźniki Obowiązkowe Należy podać wartość zakładanego wskaźnika, jaka jest planowana do osiągnięcia poprzez realizację operacji w odniesieniu do zakresu operacji (wybór z listy) Pozostałe Należy wypisać wskaźniki, które nie wpisują się w zakres obowiązkowych jednakże są wyszczególnione w LSR a realizują zakres operacji.

45 Wyliczenie wartości początkowej dla wskaźnika liczba utworzonych miejsc pracyŚrednią arytmetyczną stanu zatrudnienia oblicza się sumując liczbę pracowników (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę) w przeliczeniu na pełne etaty z okresu kolejnych 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy np. jeśli wniosek będzie składany w kwietniu 2017r. to zatrudnienie obejmuje okres od kwietnia 2016 r. do marca 2017 r. Uzyskaną sumę należy podzielić przez 12 (miesięcy). W przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze – zatrudnienie należy przeliczyć na pełne etaty.

46 Miejsce realizacji operacjiOperacje inwestycyjne muszą być realizowane na obszarze objętym LSR, chyba że operacja dotyczy inwestycji polegającej na budowie albo przebudowie linowego obiektu budowlanego, którego odcinek będzie zlokalizowany poza tym obszarem (część poza obszarem LSR będzie kosztem niekwalifikowalnym).

47 Planowane terminy realizacji operacjiWniosek składany w terminie określonym w umowie, nie później jednak niż po upływie 2 lat od dnia zawarcia umowy i nie później niż w dniu r. złożenie wniosku do LGD kwiecień 2017 podpisanie umowy wrzesień 2017 termin realizacji: max wrzesień 2019

48 Określenie możliwości i realizacji operacji przez podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy bez udziału środków publicznych W tej części podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy wskazuje, czy bez dofinansowania o które się ubiega zrealizowałby taką samą inwestycję, tj. o takim samym zakresie rzeczowym i w takim samym okresie, Na podstawie udzielonych przez podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy odpowiedzi, UM dokona oceny możliwości realizacji operacji objętej wnioskiem bez udziału środków publicznych.

49 Określenie możliwości i realizacji operacji przez podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy bez udziału środków publicznych Efekt deadweight Jest to zjawisko występujące w przypadku realizacji projektów dofinansowanych ze środków unijnych, które i bez tej pomocy zostałby zrealizowane bez wsparcia zewnętrznego. Pola we wniosku pozwalają określić efekt deadweight czyli możliwość realizacji operacji bez udziału środków publicznych. Do wyliczenia wyżej opisanego efektu stosuje się wzór: Dane potrzebne do obliczenia efektu deadweight Edw: Ndw – nakłady, które poniósł by podmiot bez dofinansowania ze środków publicznych Nc – nakłady całkowite na realizację operacji tc –całkowity czas realizacji operacji zaplanowany we wniosku w miesiącach tdw – czas o jaki wydłużyłaby się realizacja operacji w przypadku braku dofinansowania w miesiącach W przypadku, gdy wyliczona wartość procentowa dla danej operacji będzie wynosić co najmniej 100%, UM uzna, że wystąpił efekt deadweight i odmówi przyznanie pomocy. Uzyskanie wartości niższych będzie oznaczać, że operacja nie mogłaby zostać zrealizowana bez środków publicznych.

50 Plan finansowy operacjiKoszt kwalifikowalny wydatek niezbędny dla realizacji operacji Prowadzenia oddzielnego systemu rachunkowości lub kodu rachunkowego koszt poniesiony od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy a w przypadku kosztów ogólnych od 1 stycznia 2014 r. koszt, który został określony w Zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji, faktycznie poniesiony i udokumentowany. Koszt którego wartość bez względu na liczbę wynikających z niego płatności przekracza 1 tysiąc zł musi być rozliczony bezgotówkowo, Pozostałe mogą być poniesione w formie rozliczenia pieniężnego. spełniający warunki umożliwiające jego całkowite lub częściowe pokrycie środkami przeznaczonymi na realizację poddziałania

51 Plan finansowy operacjiCałkowity koszt operacji i koszty kwalifikowalne operacji mogą mieć takie same wartości, gdy VAT jest kosztem kwalifikowalnym, koszty kwalifikowalne mogą być podawane z podatkiem VAT, jeśli podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy nie ma możliwości odzyskania tego podatku, do kosztów kwalifikowalnych operacji zaliczamy również wkład rzeczowy obejmujący koszty: a) towarów, gruntu lub nieruchomości, 10% wyceny rzeczoznawcy b) nieodpłatnej pracy, tj. pracy oraz usług świadczonych nieodpłatnie (usług polegających na wykonaniu przez osobę/y określonej pracy w określonym czasie. koszty nieodpłatnej pracy.

52 Plan finansowy operacjiNależy wskazać, czy w związku z realizacją operacji podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy ubiega się o wcześniejszą wypłatę części środków finansowych przypadających na kwotę pomocy. Zaliczka (w wysokości nieprzekraczającej 50% wnioskowanej kwoty pomocy przypadającej na koszty kwalifikowalne realizacji operacji w części dotyczącej inwestycji). Wyprzedzające finansowanie kosztów kwalifikowalnych operacji (w wysokości 36,37% wnioskowanej kwoty pomocy).

53 Zestawienie rzeczowo-finansoweNależy wyszczególnić zakres planowanych do realizacji robót, dostaw i usług oraz określić rzeczowe jednostki miary. np. Wyszczególnienie – jednostka miary – ilość/liczba – koszt zakresu zadań Koparka szt ,00

54 Zestawienie rzeczowo-finansowe operacjiW przypadku, gdy w ramach operacji Wnioskodawca planuje wykonać roboty budowlane formułuje ich zakres w układzie odpowiadającym tabeli elementów scalonych z kosztorysu inwestorskiego. Lp. Nazwa obiektów lub robót (wg. elementów scalonych, wskaźników itp.) Pozycja w zestawieniu rzeczowo- finansowym Przedmiar robót Cena jednostkowa elementu scalonego [zł] Wartość elementów scalonych [zł] Jednostka miary Ilość jednostek 01 02 03 04 05 06 07 1.1 1.2 1.3 Razem koszty kwalifikowalne 2.1 2.2 2.3 Razem koszty niekwalifikowalne Całkowite koszty robót budowlanych

55 Zestawienie rzeczowo-finansoweW przypadku nie dołączenia ww. kosztorysu Wnioskodawca formułuje roboty budowlane w postaci syntetycznej (wykaz elementów scalonych) i ujmuje w Zestawieniu rzeczowo- finansowym operacji oraz Opisie zadań (wypełniając wszystkie kolumny).

56 Opis zadań Opis zadań stanowi szczegółową charakterystykę zadań (grup zadań) realizowanej operacji, wymienionych w Zestawieniu rzeczowo – finansowym operacji (sekcja V wniosku). Konieczne jest stosowanie zasad konkurencyjności wydatków.

57 Opis zadań W przypadku, gdy w Zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji zakres rzeczowy został sformułowany w sposób ogólny np. „zakup zestawu komputerowego, niezbędne jest doprecyzowanie w formie katalogu zamkniętego, co składa się na wskazany w Zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji zestaw (niedopuszczalne jest stosowanie sformułowań typu „np., „m.in., „i inne). W tej części powinny się również znaleźć parametry charakteryzujące dany element zadania. Parametrem w przypadku zakupywanych urządzeń jest np. wydajność/ moc/ dodatkowe wyposażenie/ warunki gwarancji itd.

58 Opis zadań W kolumnie Uzasadnienie/Uwagi należy podać źródło ceny przyjętej w odniesieniu do danego zadania oraz wskazać informacje: a) uzasadniające poniesienie danego kosztu pozwalające zbadać jego racjonalność b) uzasadniające jego wysokość, c) pozwalające sprawdzić, że nie zostały przekroczone limity wskazane w rozporządzeniu (w przypadku kosztów ogólnych). Możliwe jest również dołączenie kopii dokumentów uzasadniających przyjęty poziom cen dla danego zadania (np. wydruki z Internetu, oferty sprzedawców, itd.). Załączenie tych dokumentów znacznie przyspieszy weryfikację racjonalności planowanych do poniesienia kosztów. Dokumenty powyższe powinny być parafowane przez wnioskodawcę!

59 Załączniki Wniosek o wpis do ewidencji producentów lub decyzja o wpisie producenta do ewidencji producentów Uwaga ! Każdy kto chce ubiegać się o środki w ramach Leadera musi otrzymać numer identyfikacyjny producenta Numer ten otrzymuje się w agencjach restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa w oddziałach powiatowych. W przypadku, gdy podmiotem ubiegającym jest małżonek rolnika lub współposiadacz gospodarstwa rolnego, którzy wyrazili pisemną zgodę na nadanie numeru identyfikacyjnego ich małżonkowi lub współposiadaczowi, w polu tym należy wpisać numer identyfikacyjny nadany temu małżonkowi/współposiadaczowi i nie należy występować o nadanie nowego numeru. W sytuacji, gdy numer identyfikacyjny został nadany jednemu z małżonków w związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym, drugi małżonek, który planuje realizację operacji w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą odrębną od rolniczej, posługuje się numerem nadanym małżonkowi.

60 Załączniki c.d. Dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości, na której realizowana będzie operacja (w przypadku gdy operacja jest trwale związana z nieruchomością), Takim dokumentem może być: odpis z ksiąg wieczystych (chyba, że nr działki widnieje w elektronicznej przeglądarce ksiąg wieczystych), wypis z rejestru gruntów, odpis aktu notarialnego, umowa dzierżawy etc. Uwaga! W przypadku posiadania zależnego należy załączyć również: Oświadczenie właściciela(i) lub współwłaściciela(i) nieruchomości, że wyraża(ją) on(i) zgodę na realizację operacji bezpośrednio związanej z nieruchomością, jeżeli operacja realizowana jest na nieruchomości będącej w posiadaniu zależnym, lub będącej przedmiotem współwłasności – oryginał sporządzony na formularzu udostępnionym przez UM.

61 Załączniki c.d. Biznesplan – załącznik obowiązkowy przy podejmowaniu oraz rozwijaniu działalności gospodarczej - sporządzany na formularzu udostępnionym przez UM Biznesplan musi być racjonalny i uzasadniony zakresem operacji a suma kosztów planowanych do poniesienia w ramach tej operacji, ustalona z uwzględnieniem wartości rynkowej tych kosztów

62 Załączniki c.d. Dokumenty potwierdzające, że podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy: a) posiada doświadczenie w realizacji projektów o charakterze podobnym do operacji, którą zamierza realizować kopia albo b) posiada zasoby odpowiednie do przedmiotu operacji, którą zamierza realizować – kopia albo c) posiada kwalifikacje odpowiednie do przedmiotu operacji, którą zamierza realizować, jeżeli jest osoba fizyczną – kopia albo d. wykonuje działalność gospodarczą odpowiednią do przedmiotu operacji, którą zamierza realizować – kopia Dokumenty uzasadniające przyjęty poziom cen dla danego zadania. Wszelkie dokumenty stanowiące wydruki ze stron internetowych, broszury, katalogi powinny być parafowane przez podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy.

63 Załączniki c.d. Załączniki dotyczące robót budowlanych:Kosztorys inwestorski Kosztorys inwestorski jest kalkulacją kosztów wykonania robót budowlanych Mapy lub szkice sytuacyjne oraz rysunki charakterystyczne dot. umiejscowienia operacji. W przypadku gdy nie załączamy projektu budowlanego, mogą to być samodzielne rysunki.

64 Dziękuję za uwagę