1 OBSZARY OKOŁOBIEGUNOWE
2 Co to są obszary okołobiegunowe?Strefa okołobiegunowa - strefa ta charakteryzuje się średnimi temperaturami w najcieplejszym miesiącu poniżej 10C, opady: głównie śnieg. Dzieli się na klimat subpolarny i klimat polarny. Występuje na terenach biegunowych i okołobiegunowych. Pod jej "panowaniem" znajdują się tajga i tundra. Strefa okołobiegunowa znajduje się głównie na północy Europy i Ameryki Północnej. Opady są tam znikome, lata krótkie i chłodne, a zimy mroźne, długie i siarczyste. W strefie tej żyją zwierzęta, takie jak: zając śnieżny, rosomak, wół piżmowy, a z roślin (tylko w tajdze) różnego rodzaju drzewa iglaste: limby syberyjskie, jodły, świerki i wiele innych.
3 Klimatogram
4 Pingwin a niedźwiedź polarnyWiecznym dylematem było, a w zasadzie dla wielu ludzi wciąż jest to, że myli się informacje na temat występowania pingwinów oraz niedźwiedzi polarnych. Niektórzy uważają nawet, że niedźwiedzie polarne jedzą pingwiny. Jest to oczywiście BZDURA, gdyż pingwiny występują na ANTARKTYDZIE, podczas gdy niedźwiedzie polarne w ARKTYCE!
5 NIEDŹWIEDŹ POLARNY
6 LAMPART MORSKI
7 LIS POLARNY
8 WÓŁ PIŻMOWY
9 PINGWIN
10 Efekt Cieplarniany Przyczyny efektu cieplarnianego: Przyczyną efektu cieplarnianego jest nadmierne gromadzenie się gazów w atmosferze Ziemskiej. Biorą się one między innymi z rozwijającego się przemysłu, spalaniem paliw kopalnych ( ropy naftowej, węgla). Skutki efektu cieplarnianego: Największym skutkiem efektu cieplarnianego jest ocieplenie klimatu. Co może spowodować podniesienie wód mórz i oceanów poprzez tonięcie lodowców. Zmieniają się także po przez ocieplenie klimatu sfery klimatyczne. Wiele zwierząt straci swój dom i będzie bliskie wyginięciu.
11 Szata roślinna Świat roślinny Antarktydy jest bardzo ubogi i występuje jedynie na niewielkim nie pokrytym lodem obszarze w pobliżu wybrzeży (tzw. oazy ciepła). Tworzą go głównie mchy, porosty i glony, a także trzy gatunki traw (śmiałek antarktyczny, wiechlina roczna i wiechlina łąkowa) i jeden gatunek goździkowatych (kolobant). Pozostałe, przykryte lodem obszary stanowią tzw. pustynię lodową. Niekiedy spotkać można tu glony żyjące na lodzie i śniegu, tzw. kriofity.
12 Świat zwierzęcy Fauna lądowa kontynentu także jest uboga. Mieszkają tu jedynie foki (4 endemiczne gatunki, m. in. lampart morski), pingwiny (7 gatunków) i kilkanaście gatunków ptaków morskich, między innymi: rybitwy, mewy i albatrosy. Z kolei bardzo bogata jest fauna morska. W przybrzeżnych wodach żyją walenie, między innymi: płetwal błękitny, finwal, sejwal, minke, humbak, wieloryb gładkoskóry, kaszalot, butelkonos i orka. Występuje tu także około 100 gatunków ryb, kalmary, i bogaty plankton. Populacja wielu gatunków wielorybów jest zagrożona wyginięciem, na skutek, prowadzonego od XIX wieku rabunkowego wielorybnictwa.
13 Antarktyda - ,, Ziemia Niczyja’’Antarktyda jest własnością każdego państwa , ale jest suwerenna-nie podlega niczyjej władzy. Wszystkie państwa mogą korzystać z tych terenów , używać ich w celach pokojowych. Każde państwo może zbudować tam stacje badawczą i prowadzić obserwacje tych terenów, pod warunkiem, że podzieli się swoimi obserwacjami z całym światem.
14 Bogactwa Naturalne W podłożu Antarktydy stwierdzono występowanie licznych bogactw naturalnych, między innymi: rud żelaza, cynku, cyny, miedzi, molibdenu, niklu, kobaltu, chromu, węgla kamiennego, srebra i złota. Złoża te nie zostały jednak, jak dotąd, dobrze rozpoznane, stąd wiedza o nich jest niewielka, a ich eksploatacja, przy dzisiejszym poziomie rozwoju techniki jest niemożliwa.
15 Turystyka W ostatnich latach Antarktyda staje się obiektem coraz większego zainteresowania turystycznego (popularna jest zwłaszcza turystyka ekstremalna). Biura podróży coraz chętniej organizują wycieczki w obszary polarne (na Półwysep Antarktyczny), są one jednak bardzo drogie.
16 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!