1 Od Ślązaka do EuropejczykaDobre praktyki Od Ślązaka do Europejczyka projekt edukacyjny
2 Cele działania: Kierując się pojęciami takimi jak „własna tożsamość”, „mała i duża ojczyzna” oraz „Jesteśmy Polakami – Europejczykami”, chciałyśmy stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki ułatwiające nawiązanie więzi z własną rodziną oraz krajem, jego korzeniami i tradycjami. Rozbudzałyśmy zainteresowania innymi krajami ich kulturami i zwyczajami.
3 Pamiętając o najważniejszym – rozbudzeniu zainteresowania dzieci tematem projektu, tak, aby z niecierpliwością i uwagą oczekiwały kolejnych zajęć, starałyśmy się go realizować poprzez różnorodne formy i metody pracy: wycieczki, spacery po okolicy, wycieczka do Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej, obserwacje, pokaz, prezentacje multimedialne, twórczość plastyczną, techniczną, muzyczną, przygotowanie pamiątkowych albumów prac plastycznych, zorganizowanie w sali kącika pamiątek z poszczególnych krajów.
4 Cele ogólne: Uświadomienie potrzeby dbania o narodową tożsamość. Rozbudzenie zainteresowania innymi kręgami kulturowymi. Wykształcenie akceptacji i tolerancji wobec innych narodów i kultur.
5 Cele szczegółowe: Kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej oraz postawy patriotycznej. Wzmacnianie poczucia dumy narodowej. Obcowanie z kulturą innych narodów poprzez zabawę, muzykę, taniec. Rozbudzenie dziecięcej ciekawości. Zapoznanie z brzmieniem innych języków. Wczesne stwarzanie podstaw do nauki języków obcych.
6 Opis działania Opuszczając środowisko rodzinne dziecko staje się członkiem społeczności przedszkolnej, następnie lokalnej. Znacznie wzrasta jego zainteresowanie światem zewnętrznym. Początkowo poznaje tradycję, a także kulturę swojego regionu, następnie piękno i historię naszej ojczyzny. Jednak jesteśmy również Europejczykami – należymy do Unii Europejskiej. W czasach Europy bez granic, gdzie możliwe jest podróżowanie w celach turystycznych bądź zarobkowych, konieczne staje się poszerzanie wiadomości dzieci na temat innych krajów europejskich. Dlatego też powstał ten projekt. Projekt miał charakter otwarty i można go było modyfikować w zależności od możliwości dzieci i potrzeb przedszkola. Był też spójny z zadaniami i koncepcją pracy przedszkola.
7 Szczegółowy opis działań
8 Wprowadzając dzieci w tematykę projektu pozwoliłyśmy im najpierw podzielić się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi ich własnych rodzin. Dzieci poprzez zdjęcia, albumy rodzinne przedstawiały członków swojej rodziny, opowiadały ciekawe historyjki i przeżycia.
9 W miesiącu listopadzie, kiedy to w naszej placówce realizowana jest tematyka związana z Dniami Śląskimi, dzieci poprzez spacery poznawały charakterystykę naszego regionu, tradycje, stroje i kulinaria śląskie.
10 Dużo emocji przysporzyło nam układanie „na wyścigi” widokówek z puzzli przedstawiających charakterystyczne budynki naszego miasta.
11 W tym czasie odbyło się również na terenie przedszkola spotkanie z górnikiem, a następnie udaliśmy się na wycieczkę do Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej.
12 Poznając symbole narodowe Polski dowiedzieliśmy się o historii powstania państwa polskiego, wysłuchaliśmy w postawie stojącej hymnu narodowego, a następnie wyklejaliśmy chorągiewki z kolorowej bibuły.
13 Dopiero potem mogliśmy rozpocząć naszą wędrówkę po krajach Unii Europejskiej. Rozpoczęliśmy od spaceru na rynek pod drogowskaz miast partnerskich Rudy Śląskiej.
14 Zobaczyliśmy herby innych miast, poznaliśmy flagę Unii Europejskiej i wysłuchaliśmy „Ody do radości”. Poznając poszczególne państwa zawsze rozpoczynaliśmy od zapoznania z flagą, położeniem na mapie, a także porównywania ich odległości od Polski.
15 Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od WłochNaszą wędrówkę rozpoczęliśmy od Włoch. Podobał nam się kształt tego państwa – dzieciom skojarzył się on z wysokim butem, niczym z bajki o kocie w butach.
16 Zadziwiła nas krzywa wieża w Pizie, a także Wenecja – ze swoimi kanałami i gondolami.
17 Ale najwięcej cieszyły nas przysmaki Włoch – pizza i spaghetti, dlatego zamieniliśmy się w kucharzy i zatańczyliśmy do piosenki „Zuppa Romana”
18
19 Potem promem wyruszyliśmy do AngliiPotem promem wyruszyliśmy do Anglii. Tam powitał nas widok czerwonych, piętrowych autobusów i budek telefonicznych. Pokaz multimedialny zapoznał nas z królową Anglii – Elżbietą II. I choć w telewizji pokazują królową w kapeluszach, my widzieliśmy Ją w prawdziwej koronie.
20 W Anglii gościliśmy aż dwa dni, bo królowa zaprosiła nas do swego pałacu na bal.
21
22 Do Holandii wyruszyliśmy w marcu, kiedy wokół zaczynały kwitnąć tulipany. Poznaliśmy królestwo tulipanów, wiatraków i mnóstwa rowerów. Zasmakowaliśmy również w pysznych holenderskich serach.
23
24 Kolejnym państwem była FrancjaKolejnym państwem była Francja. Nauczyliśmy się śpiewać po francusku piosenkę „Panie Janie”. Nasza sala zamieniła się w ulice Paryża, a królowała oczywiście wieża Eiffla.
25
26 Czyż nie wyglądamy pięknie?Ponieważ Paryż to stolica mody, my również zorganizowaliśmy prawdziwy pokaz. Czyż nie wyglądamy pięknie?
27 Ostatnim zwiedzanym przez nas krajem była słoneczna Hiszpania – kraj corridy i flamenco. Rozpoczęliśmy od wysłuchania charakterystycznej muzyki flamenco. Potem część z nas zamieniła się w tancerki, pozostali byli orkiestrą. W ten sposób improwizowaliśmy ten piękny taniec.
28 Potem obejrzeliśmy bajkę o tym, jak „Piesek Vipo ratuje byczka Fernando”. To było podstawą do zaproponowania dzieciom zabawy w corridę. Wspólnie utworzyliśmy arenę, a dwójka dzieci zamieniła się w byczka i matadora. Śmiechu było co nie miara, a królowało hiszpańskie: „OLE!”
29
30 Na zakończenie projektu z prac plastycznych wykonywanych na zajęciach, powstał piękny album, który stał się dla każdego dziecka miłą pamiątką wspaniałych przeżyć, zaś w sali pozostał kącik wspomnień tego, co poznaliśmy.
31
32 Efekty Poprzez realizację tego projektu dziecko: Rozumie motywowanie do nauki języków obcych. Nabyło umiejętność obcowania z innymi kulturami, tradycjami, zwyczajami. Rozpoznaje symbole narodowe swojego kraju i innych Rozwinęło poczucia własnej wartości, tożsamości i przynależności narodowej. Aktywne uczestniczyło w poznawaniu innych narodów i ich kultury.
33 RADY I PRZESTROGI Realizując projekt warto przygotować różnego rodzaju pamiątki pochodzące z poszczególnych krajów, modele charakterystycznych budowli itp. Przedmioty te można umieścić w kąciku tematycznym, dzieci oglądając je chętnie wracają do tematyki zajęć. Należy również pamiętać o umieszczeniu zdjęć z realizacji projektu na stronie internetowej, aby rodzice mogli śledzić na bieżąco przebieg projektu. Album wykonany z prac plastycznych będzie dobrym podsumowaniem i zarazem pamiątką dla dzieci.
34 Sposoby upowszechnienia:Strona internetowa przedszkola: Gazetka przedszkolna „Pajacyk”
35 Żródła: https://www.flagi-24.pl/holandia-flaga-60x90-cm-p-12.html https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b7/Flag_of_Europe.svg/240px-Flag_of_Europe.svg.png