Od podpłomyka do chleba

1 Od podpłomyka do chleba ...
Author: Bartosz Nawrocki
0 downloads 2 Views

1 Od podpłomyka do chleba

2 Rodzaje zbóż: Jęczmień Pszenica Owies ŻytoOrkisz (pszenica – najstarsze zboże) Kukurydza Proso

3

4 „Kłos żyta” (Bajka wg braci Grimm)Dawno temu Pan Bóg w ludzkiej postaci chodził po ziemi i przyglądał się, co też dzieje się na tym świecie. W tych czasach zboże nie wyglądało tak, jak dzisiaj – to znaczy, że na długiej łodydze – źdźble, jest nieduży kłos, zawierający ziaren – ale ziarna obrastały łodygę od ziemi do szczytu. Mówiło się, że żyto przynosi plon nie czterdziesto- czy pięćdziesięciokrotny, ale czterystu- czy sześćsetkrotny. Jednego dnia pewna kobieta szła ze swoją małą córeczką miedzą wzdłuż pola, gdzie rosło piękne, dojrzałe żyto. W pewnym momencie dziewczynka potknęła się, wpadła do kałuży i pobrudziła błotem swoją ładną sukienkę. Mama zdenerwowała się. Niewiele myśląc, zerwała garść żyta i zaczęła nim czyścić poplamioną sukienkę. Akurat przechodził tamtędy Pan Bóg i kiedy to zobaczył, powiedział: „Skoro ludzie nie wiedzą, do czego służy zboże i dlaczego daję im kłosy pełne ziarna, to od dzisiaj będą rosły tylko puste źdźbła bez żadnych ziaren”. Przestraszeni ludzie zaczęli błagać Boga, aby zostawił im pełne kłosy na źdźbłach zboża: „Jeśli już nie ze względu na nas – bo zgrzeszyliśmy, to chociaż by ze względu na kury, które pomrą z głodu” – mówili. Bóg ulitował się nad nimi i od tego czasu na długich źdźbłach rosną krótkie kłosy, ale wciąż pełne ziaren.

5 Historia chleba Od kiedy ludzie zaczęli uprawiać ziemię, zostali rolnikami, a było to wiele tysięcy lat temu. Zaczęli także wypiekać chleb. Początkowo był to bardzo prosty chleb, tylko z roztartych kamieniami ziaren, wody i odrobiny soli, wypiekany na rozgrzanych kamieniach i przykrywany popiołem. Taki chleb wypiekano już 12 tysięcy lat temu. Nazywamy go chlebem przaśnym, podpłomykiem.

6 Podpłomyki Dopiero w późniejszych czasach, około czterech, pięciu tysięcy lat temu, starożytni Egipcjanie odkryli, że do ciasta chlebowego można dodać zaczyn z mąki żytniej albo drożdże, żeby to ciasto rozpulchnić i uzyskać chleb o delikatniejszym smaku. Egipcjanie wynaleźli też pierwsze piece piekarskie.

7 Pieczemy podpłomyki Do miski nasyp 3 filiżanki pszennej mąki razowej, dolej filiżankę wody i dodaj małą łyżeczkę soli. Starannie zagnieć z tego ciasto. Aby chleb był dobry, ciasto zawsze musi być starannie ugniecione. Następnie podziel na kawałki wielkości piłeczki pingpongowej. Takie otoczone w mące kuleczki rozwałkuj na jak najcieńsze placuszki. Później te rozwałkowane placuszki można upiec w piekarniku, na ruszcie lub na patelni.

8 Żarna Żarna to urządzenie do ręcznego mielenia ziarna na mąkę.Między kamieniami żaren rozcierano ziarno na mąkę, która wysypywała się przez umiejscowiony z boku otwór do podstawionego naczynia. Po przemiale ziarna zbóż na żarnach produkt ten przesiewano przez sita zwane przetakami.

9

10

11

12

13 Chcąc przystąpić do przygotowania własnego chleba podstawowym składnikiem, o który musimy zadbać jest mąka. Udając się do sklepu stajemy przed koniecznością wyboru jednego z kilkunastu rodzajów mąki. Tak naprawdę pod uwagę należy brać jedynie mąkę żytnią i pszenną to one dają najlepszy zakwas i je najczęściej stosuje się do pieczenia chleba.

14 Rodzaje i zastosowanie mąkiMąka chlebowa (to taka, której używa się do produkcji pieczywa): mąka pszenna mąka żytnia (używana do wypieku pieczywa oraz wyrobu zakwasu na żur). Mąka niechlebowa (to taka, której zwykle nie używa się do produkcji pieczywa): - mąka gryczana (przygotujemy z niej tradycyjne bliny gryczane), mąka jęczmienna, mąka owsiana, mąka z prosa (zwaną czasem jaglaną), mąka kukurydziana, mąka ryżowa (doskonała np. do zagęszczania sosów), mąka sojowa (stosowaną czasem jako zamiennik jaj, ze względu na wysoką zawartość protein). Niemal wszystkie mąki niechlebowe, oprócz jęczmiennej i owsianej, poleca się alergikom, a także chorym na celiakię, ze względu na to, że nie zawierają glutenu.

15 Najzdrowszy chleb to ten, który zawiera więcej zbóż i jest wykonany w 100% z mąki pszennej. Aby to sprawdzić, przejrzyj jego skład. Ważne jest również to, aby posiadał on dużą ilość ziaren. Żytni, pszenny i mieszany - takie trzy rodzaje chleba wyróżniamy biorąc pod uwagę rodzaj użytej mąki. Chleb żytni wyrabiany jest z ciemnej i jasnej mąki. Pieczywo pszenne wyrabiane jest z mąki pszennej i ma najwięcej odmian, np. chleb pszenny, czy chleb graham. Pieczywo mieszane to, to wyrabiane z mąki pszennej i żytniej oraz z dodatkiem drożdży. Chleby mieszane, to m.in. sitkowy, wiejski, słonecznikowy, kaszubski, krakowski,

16 Idealnie, jeśli w składzie chleba znajdziemy tylko cztery pozycje: zakwas, mąkę, wodę i sól.Prawdziwe pieczywo musi odpowiednio dużo ważyć. Jeśli bierzemy chleb do ręki i jest on lekki, to wiadomo, że naturalnymi metodami nie powstał. Chleb też nie może się kruszyć i łamać w rękach, a po rozkrojeniu powinien ucieszyć nas kwaśnym zbożowym zapachem. Skórka prawdziwego świeżego chleba nie odchodzi od miąższu. Jeśli zakupiony przez nas chleb nie pleśnieje i zachowuje swoje właściwości przez tydzień, to znaczy, że dokonaliśmy najlepszego wyboru z możliwych i w przyszłości warto go powtórzyć.

17 Nie marnuj chleba! Nie wyrzucaj jedzenia! Zwróć uwagę, czy Twoja koleżanka lub kolega nie są głodni i mają co jeść!

18 NIE BĄDŹ OBOJĘTNY WOBEC GŁODUJĄCYCH !!!

19 16 października Światowy Dzień Żywności 17 października Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

20

21 PCK w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwemWalka z głodem, ubóstwem i niedożywieniem to jedno z głównych zadań Polskiego Czerwonego Krzyża. Celem obchodów Światowego Dnia Żywności i Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem.

22 Trudna sytuacja żywieniowa na świecie polega głównie na niedoborze spożywanego jedzenia, czyli na głodzie. Rocznie z głodu umiera od 13 do 18 mln ludzi. W ciągu jednego dnia z głodu umiera około 75 tysięcy, w ciągu jednej minuty około 35 osób. Obecnie 826 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu głodu i niedożywienia.

23 W Polsce blisko milion dzieci i młodzieży żyje w rodzinach, które na co dzień borykają się z niedostatkiem i nie stać ich na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb. Od 2014 roku skala ubóstwa w Polsce utrzymuje się na podobnym poziomie. Ubóstwem zagrożone są najczęściej gospodarstwa domowe, których sytuacja życiowa związana jest z bezrobociem, wielodzietnością, niepełnosprawnością oraz faktem zamieszkania na terenach wiejskich.

25

26 Informacje i zdjęcia uzyskano ze stron: