1 Od pomysłu do projektu (ABC projektu) z wykorzystaniem systemu LSI2014Trener: Małgorzata Rulińska Szczecin, dnia 18 sierpnia 2017 r.
2 Wprowadzenie do tematyki szkolenia
3 Zakres tematyczny szkolenia:Konstrukcja wniosku i logika projektowa; Zasady oceny projektów w programie, w tym kryteria oceny; Kryterium minimum w zasadzie równości szans K i M; Dostęp dla osób z niepełnosprawnościami, w tym możliwość wprowadzania racjonalnych usprawnień i uniwersalne planowanie; Zrównoważony rozwój; Wprowadzenie do zasad obsługi systemu teleinformatycznego; Przygotowanie projektu w oparciu o system teleinformatyczny; Cel projektu wraz ze wskaźnikami produktów i rezultatów; Grupy docelowe; Zadania i wskaźniki projektowe; Harmonogram realizacji projektu;
4 Zakres tematyczny szkolenia:Potencjał Wnioskodawcy, w tym finansowy; Tworzenie budżetu – kalkulacja; Sposób wyliczenia wkładu własnego; Wkład własny niepieniężny; Kwoty ryczałtowe i stawki jednostkowe; Kwalifikowalność VAT; Koszty pośrednie – limity z Wytycznych; Cross-financing; Uzasadnienie sposobu pozyskania środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych; Stawki rynkowe; Zarządzanie projektem; Personel projektu.
5 Logika projektu Opis Wskaźniki Źródła weryfikacji Założenia i ryzykoCel główny Cele szczegółowe Rezultaty Produkty Działania Środki i nakłady Koszty działań
6 Logika interwencji
7 Zasady oceny projektówW pierwszej kolejności (tj.: w terminie do 14 dni od dnia zakończenia naboru), złożona dokumentacja aplikacyjna, tj.: wniosek o dofinansowanie w wersji elektronicznej w LSI2014, formularz pisemnego wniosku o przyznanie pomocy (wygenerowany z systemu po opublikowaniu wniosku w systemie LSI2014) lub oświadczenie o wprowadzeniu uzupełnień/poprawy dokumentacji aplikacyjnej (wygenerowane z systemu LSI2014 po dokonaniu poprawek) są analizowane przez pracowników IOK pod kątem ewentualnych braków formalnych. W razie stwierdzenia w dokumentacji aplikacyjnej braków formalnych, IOK wzywa wnioskodawcę do ich uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Następnie wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami podlega ocenie pod względem spełniania kryteriów wyboru projektów zatwierdzonych przez KM. Wszystkie kryteria oceny projektów w ramach RPO WZ są podzielone na cztery płaszczyzny: dopuszczalności, wykonalności, jakości oraz administracyjności.
8 Zasady oceny projektówFaza I – w ramach I fazy oceny dokonywana jest weryfikacja spełnienia przez projekt kryteriów na płaszczyźnie: dopuszczalności, wykonalności, jakości, w tym wg kryteriów premiujących, administracyjności oraz dokonywana jest weryfikacja oczywistych omyłek. - Faza II – ocena strategiczna - projekty pozytywnie ocenione a więc takie, które spełniły wszystkie kryteria wyboru w I fazie oceny i uzyskały minimalną wymaganą liczbę punktów kierowane są do oceny strategicznej dokonywanej przez pracowników IZ RPO wchodzących w skład KOP. Ocena kryteriów dopuszczalności ma na celu wyeliminowanie wszystkich projektów, które nie mieszczą się w ramach zaplanowanego konkursu i będzie dokonywana pod kątem spełniania bądź niespełniania danego kryterium (tj. przypisaniu wartości logicznych „tak”/„nie”/”nie dotyczy”). Ocena negatywna przynajmniej jednego kryterium skutkuje uzyskaniem negatywnej oceny przez projekt w rozumieniu art. 53 ust. 2 ustawy (jest odrzucany z dalszego postępowania konkursowego), o czym Wnioskodawca zostanie poinformowany pismem. Ocena kryteriów wykonalności ma na celu wyeliminowanie wszystkich projektów, których nie da się zrealizować w założonym kształcie i będzie dokonywana pod kątem spełniania bądź niespełniania danego kryterium (tj. przypisaniu wartości logicznych „tak”/„nie”/”nie dotyczy”). Ocena negatywna przynajmniej jednego kryterium skutkuje uzyskaniem negatywnej oceny przez projekt w rozumieniu art. 53 ust. 2 ustawy (jest odrzucany z dalszego postępowania konkursowego), o czym Wnioskodawca zostanie poinformowany pismem .
9 Zasady oceny projektówOcena kryteriów jakości polega na przyznaniu punktów za dane kryterium oraz przemnożeniu przyznanej liczby punktów przez odpowiednią dla danego kryterium wagę. Uzyskanie minimum punktowego (co najmniej 60% punktów za każde z wymienionych kryteriów jakości tj. Odpowiedniość/Adekwatność/Trafność, Skuteczność/Efektywność, Użyteczność, Trwałość) za spełnienie kryteriów jakości pozwoli na dokonanie oceny w kolejnych częściach Listy sprawdzającej. Niespełnienie minimum punktowego skutkuje uzyskaniem negatywnej oceny przez projekt w rozumieniu art. 53 ust. 2 ustawy (jest odrzucany z dalszego postępowania konkursowego), o czym Wnioskodawca zostanie poinformowany pismem. Dalszej ocenie podlegają jedynie projekty, które spełniły kryteria dopuszczalności i wykonalności oraz które uzyskały minimalną wymaganą liczbę punktów za kryteria jakości. Ocena kryteriów premiujących - weryfikacji podlegać będą tylko wnioski, które spełniły kryteria dopuszczalności i wykonalności oraz które uzyskały minimalną wymaganą liczbę punktów za kryteria jakości. Ocena będzie dokonywana pod kątem spełniania bądź niespełniania danego kryterium (tj. przypisaniu wartości logicznych „tak”/„nie”). Ocena kryteriów premiujących, polega na przyznaniu określonej premii punktowej za spełnianie danego kryterium.
10 Zasady oceny projektówOcena kryteriów administracyjności weryfikacji podlegać będą tylko wnioski, które spełniły kryteria dopuszczalności i wykonalności oraz które uzyskały minimalną wymaganą liczbę punktów za kryteria jakości. Ocena będzie dokonywana pod kątem spełniania bądź niespełniania danego kryterium (tj. przypisaniu wartości logicznych „tak”/„nie”). Na tej płaszczyźnie oceny możliwa jest co do zasady jednokrotna poprawa lub uzupełnienie wniosku, polegająca/e na uzupełnieniu/poprawie dostarczonej dokumentacji. Dopuszcza się możliwość ponownego wezwania wnioskodawcy do poprawy/ uzupełnienia wniosku jeżeli zmiany nie zostały wprowadzone kompleksowo i nie zapewniają spójności jego zapisów. Warunkiem pozytywnej oceny w oparciu o kryteria administracyjności jest spełnienie przez projekt wszystkich kryteriów z tej płaszczyzny. Jeżeli, po poprawkach, chociażby jedno kryterium administracyjności nie jest spełnione projekt uzyskuje negatywną ocenę w rozumieniu art. 53 ust. 2 ustawy (jest odrzucany z dalszego postępowania konkursowego).
11 Zasady oceny projektów - Działanie 6Zasady oceny projektów - Działanie 6.5 Kompleksowe wsparcie dla osób bezrobotnych (…) WYBRANE KRYTERIA SZCZEGÓŁOWE DOPUSZCZALNOŚCI Beneficjent od co najmniej 1 roku na dzień złożenia wniosku posiada siedzibę, filię, delegaturę, oddział lub inną prawnie dozwoloną formę organizacyjną działalności podmiotu na terenie województwa zachodniopomorskiego. Beneficjent w okresie realizacji projektu prowadzi biuro projektu (lub posiada siedzibę, filię, delegaturę, oddział czy inną prawnie dozwoloną formę organizacyjną działalności podmiotu) na terenie województwa zachodniopomorskiego z możliwością udostępnienia pełnej dokumentacji wdrażanego projektu oraz zapewniające uczestnikom projektu możliwość osobistego kontaktu z kadrą projektu. Jeden podmiot może wystąpić w ramach konkursu – jako wnioskodawca albo partner nie więcej niż 1 raz we wniosku o dofinansowanie. Projekt jest skierowany do osób biernych zawodowo z obszaru województwa zachodniopomorskiego (w przypadku osób fizycznych, uczących się lub zamieszkujących na obszarze województwa zachodniopomorskiego w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego).
12 Zasady oceny projektów - Działanie 6Zasady oceny projektów - Działanie 6.5 Kompleksowe wsparcie dla osób bezrobotnych (…) WYBRANE KRYTERIA SZCZEGÓŁOWE DOPUSZCZALNOŚCI Wskaźnik efektywności zatrudnieniowej zostanie osiągnięty na poziomie określonym w Komunikacie Ministra Rozwoju w sprawie wyznaczenia minimalnych poziomów kryterium efektywności zatrudnieniowej dla Regionalnych Programów Operacyjnych: a) dla osób w wieku 50 lat i więcej; b) dla kobiet; c) dla osób z niepełnosprawnościami; d) dla osób o niskich kwalifikacjach. W ramach projektu realizowana jest indywidualna i kompleksowa aktywizacja zawodowo-edukacyjna osób biernych zawodowo, która opiera się na co najmniej trzech elementach pomocy wskazanych w typach operacji. Przy czym dwa elementy określone w typie operacji 2a) wsparcie oraz pomoc w zakresie określenia ścieżki zawodowej są obligatoryjne. Kolejne elementy wsparcia są fakultatywne.
13 Zasady oceny projektów - Działanie 6Zasady oceny projektów - Działanie 6.5 Kompleksowe wsparcie dla osób bezrobotnych (…) WYBRANE KRYTERIA SZCZEGÓŁOWE DOPUSZCZALNOŚCI Usługi szkoleniowe oferowane w projekcie gwarantują efektywność wsparcia poprzez nabycie kwalifikacji zawodowych lub nabycie kompetencji potwierdzonych dokumentem w rozumieniu Wytycznych Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata W przypadku zdiagnozowania potrzeb osoby z niepełnosprawnościami obligatoryjnie zapewniane jest wsparcie trenera pracy realizującego działania w zakresie zatrudnienia wspomaganego. W przypadku szkoleń kończących się nabyciem kwalifikacji, przewidzianych do realizacji w ramach projektu, ich zakres musi być zgodny z zapotrzebowaniem zgłaszanym przez konkretnych przedsiębiorców na pracowników o określonych kwalifikacjach (na podstawie diagnozy zawartej we wniosku o dofinansowanie). W przypadku realizacji szkoleń w ramach projektu, co najmniej 31% grupy docelowej uzyska kwalifikacje potwierdzone dokumentem w rozumieniu Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata
14 Zasady oceny projektów - Działanie 6Zasady oceny projektów - Działanie 6.5 Kompleksowe wsparcie dla osób bezrobotnych (…) KRYTERIA PREMIUJĄCE Co najmniej 50% grupy docelowej stanowią osoby z niepełnosprawnościami, 10 pkt. 100% całości działań w projekcie jest odpowiedzią na zidentyfikowane potrzeby konkretnego pracodawcy lub maksymalnie pięciu konkretnych pracodawców i jednocześnie efektywność zatrudnieniowa nie może być mniejsza niż 60 %, 10 pkt. Co najmniej 60% uczestników projektu, którzy odbywali praktyki zawodowe/staż/subsydiowane zatrudnienie w ramach projektu uzyska zatrudnienie, 5 pkt. 100% grupy docelowej stanowią mieszkańcy Specjalnej Strefy Włączenia, 5 pkt. Wszystkie szkolenia kończące się uzyskaniem kwalifikacji przewidziane w ramach projektu będą wpisywać się w zakres tematyczny Inteligentnych Specjalizacji Województwa Zachodniopomorskiego, 5 pkt.
15 Zasady oceny projektów - Działanie 6Zasady oceny projektów - Działanie 6.8 Wdrożenie kompleksowych programów zdrowotnych (…) WYBRANE KRYTERIA SZCZEGÓŁOWE DOPUSZCZALNOŚCI Jeden podmiot może wystąpić w ramach konkursu – jako wnioskodawca albo partner nie więcej niż 1 raz we wniosku o dofinansowanie. W przypadku programów profilaktyki raka piersi 20% grupy docelowej stanowią kobiety, które na podstawie Systemu Informatycznego Monitorowania Profilaktyki nigdy nie wykonywały badań profilaktycznych w kierunku wykrycia raka piersi, a które kwalifikują się do udziału w programie. W przypadku programów profilaktyki raka szyjki macicy 20% grupy docelowej stanowią kobiety, które na podstawie Systemu Informatycznego Monitorowania Profilaktyki nigdy nie wykonywały badań profilaktycznych w kierunku wykrycia raka szyjki macicy, a które kwalifikują się do udziału w programie. W przypadku gdy projekt przewiduje udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wnioskodawcą lub partnerem jest podmiot wykonujący działalność leczniczą, uprawniony do tego na mocy prawa powszechnie obowiązującego. Wsparcie skierowane jest do osób w wieku aktywności zawodowej – zamieszkujących i/lub pracujących na terenie województwa zachodniopomorskiego. W przypadku realizacji projektu przez podmioty nie będące POZ realizacja projektu w zakresie profilaktyki raka piersi i/lub profilaktyki raka szyjki macicy odbywa się w partnerstwie z co najmniej jedną placówką POZ.
16 Zasady oceny projektów - Działanie 6Zasady oceny projektów - Działanie 6.8 Wdrożenie kompleksowych programów zdrowotnych (…) KRYTERIA PREMIUJĄCE Projekt, realizowany jest w partnerstwie z co najmniej jedną organizacją pozarządową reprezentującą interesy pacjentów i posiadającą co najmniej 2 letnie doświadczenie w zakresie działań profilaktycznych z zakresu grupy chorób, których dotyczy projekt, 5 pkt Wszystkie szkolenia kończące się uzyskaniem kwalifikacji przewidziane w ramach projektu będą wpisywać się w zakres tematyczny Inteligentnych Specjalizacji Województwa Zachodniopomorskiego, 5 pkt Grupę docelową kierowaną na badania profilaktyczne z zakresu raka szyjki macicy stanowią osoby zamieszkujące i/lub pracujące na obszarach „białych plam” w zakresie profilaktyki raka szyjki wskazanych przez Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie w następującej proporcji: - od 30% do 50% (włącznie) grupy docelowej – 5 punktów; - powyżej 50% do 75% (włącznie) grupy docelowej – 7 punktów; - powyżej 75% grupy docelowej – 10 punktów.
17 Zasady oceny projektów - Działanie 6Zasady oceny projektów - Działanie 6.8 Wdrożenie kompleksowych programów zdrowotnych (…) KRYTERIA PREMIUJĄCE Grupę docelową kierowaną na badania profilaktyczne z zakresu raka piersi stanowią osoby zamieszkujące i/lub pracujące na obszarach „białych plam” w zakresie profilaktyki raka piersi, wskazanych przez Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie w następującej proporcji: - od 30% do 50% (włącznie) grupy docelowej – 5 punktów; - powyżej 50% do 75% (włącznie) grupy docelowej – 7 punktów; powyżej 75% grupy docelowej – 10 punktów. Grupę docelową kierowaną na badania profilaktyczne z zakresu raka jelita grubego stanowią osoby zamieszkujące i/lub pracujące na obszarach „białych plam” w zakresie profilaktyki raka jelita grubego wskazanych przez Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie w następującej proporcji: - powyżej 75% grupy docelowej – 10 punktów.
18 Zasady oceny projektów - Działanie 6Zasady oceny projektów - Działanie 6.8 Wdrożenie kompleksowych programów zdrowotnych (…) KRYTERIA PREMIUJĄCE W przypadku programów profilaktyki raka szyjki macicy i/lub programów profilaktyki raka piersi grupę docelową stanowią osoby zamieszkujące, w miejscowościach poniżej 20 000 mieszkańców w następującej proporcji: - od 30% do 50% (włącznie) grupy docelowej – 5 punktów; - powyżej 50% do 75% (włącznie) grupy docelowej – 7 punktów; - powyżej 75% grupy docelowej – 10 punktów. Wnioskodawca lub Partner jest podmiotem wykonującym działalność leczniczą udzielającym świadczenia opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna na podstawie zawartej umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej z dyrektorem właściwego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, 5 pkt; W ramach projektu realizowane jest wsparcie również w godzinach popołudniowych i wieczornych oraz w soboty, 10 pkt.
19 Standard minimum równości szans K i MWyjątki, co do których nie stosuje się standardu minimum: profil działalności beneficjenta (ograniczenia statutowe), zamknięta rekrutacja - projekt obejmuje (ze względu na swój zakres oddziaływania) wsparciem wszystkich pracowników/personel konkretnego podmiotu, wyodrębnionej organizacyjnie części danego podmiotu lub konkretnej grupy podmiotów wskazanych we wniosku o dofinansowanie projektu. W przypadku projektów które należą do wyjątków, zaleca się również planowanie działań zmierzających do przestrzegania zasady równości szans kobiet i mężczyzn.
20 Standard minimum równości szans K i MStandard minimum jest spełniony w przypadku uzyskania co najmniej 3 punktów za poniższe kryteria oceny - Kryterium nr 2 i 3 są alternatywne: We wniosku o dofinansowanie projektu zawarte zostały informacje, które potwierdzają istnienie (albo brak istniejących) barier równościowych w obszarze tematycznym interwencji i/lub zasięgu oddziaływania projektu (0-1 pkt). Wniosek o dofinansowanie projektu zawiera działania odpowiadające na zidentyfikowane bariery równościowe w obszarze tematycznym interwencji i/lub zasięgu oddziaływania projektu. (0-2 pkt) Przykład 1. W obszarze gminy/powiatu X w odniesieniu do długotrwale bezrobotnych, szczególnie z terenów wiejskich zaobserwowano bariery równościowe związane ze stereotypowym postrzeganiem roli K i M w życiu społecznym i zawodowym – stąd potrzeba zwrócenia uwagi realizatorom projektu, by ich przekaz kierowany do UP był wolny od takich stereotypów. Monitoringiem przestrzegania przez realizatorów tej zasady zajmie się koordynator projektu. Przykład 2. Kobiety poniżej 30 roku życia często opiekują się małymi dziećmi i stąd bariera uczestnictwa we wsparciu, dlatego zaplanowano opiekę nad dziećmi. W wyżej opisanych przypadkach jest punkt za wskazanie barier i punkt za podjęcie działań odpowiadających na zidentyfikowane bariery.
21 Standard minimum równości szans K i MStandard minimum jest spełniony w przypadku uzyskania co najmniej 3 punktów za poniższe kryteria oceny - Kryterium nr 2 i 3 są alternatywne: 3. W przypadku stwierdzenia braku barier równościowych, wniosek o dofinansowanie projektu zawiera działania, zapewniające przestrzeganie zasady równości szans kobiet i mężczyzn, tak aby na żadnym etapie realizacji projektu tego typu bariery nie wystąpiły. (0-2 pkt) Przykład: Badania pokazały, że opisane problemy i bariery dotyczą 50,01% K i 49,99% M (dane własne ze stycznia 2017 r. dotyczące grupy 80 K i 75 M) nie zaobserwowano więc barier równościowych. Aby jednak się nie pojawiły zaplanowano:… 4. Wskaźniki realizacji projektu zostały podane w podziale na płeć i/lub został umieszczony opis tego, w jaki sposób rezultaty przyczynią się do zmniejszenia barier równościowych, istniejących w obszarze tematycznym interwencji i/lub zasięgu oddziaływania projektu. (0-2 pkt) Przykład: Zaplanowany poziom rezultatów wpłynie na wzrost konkurencyjności K na rynku pracy, gdyż aż 65% UP, którzy nabędą kwalifikacje zawodowe to będą K 5. We wniosku o dofinansowanie projektu wskazano jakie działania zostaną podjęte w celu zapewnienia równościowego zarządzania projektem (0-1 pkt) Proszę o propozycje?
22 Uniwersalne projektowanie – uczestnik z niepełnosprawnościąZgodnie z Wytycznymi w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata uniwersalne projektowanie to projektowanie produktów, środowiska, programów i usług w taki sposób, by były użyteczne dla wszystkich, w możliwie największym stopniu, bez potrzeby adaptacji lub specjalistycznego projektowania. Uniwersalne projektowanie nie wyklucza możliwości zapewniania dodatkowych udogodnień dla szczególnych grup osób z niepełnosprawnościami, jeżeli jest to potrzebne. Wszystkie produkty projektów realizowanych ze środków EFS (produkty, towary, usługi, infrastruktura) są dostępne dla wszystkich osób, w tym również dostosowane do zidentyfikowanych potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
23 Uniwersalne projektowanie – uczestnik niepełnosprawnyOznacza to, że muszą być zgodne z koncepcją uniwersalnego projektowania, opartego na ośmiu regułach: 1. Użyteczność dla osób o różnej sprawności; 2. Elastyczność w użytkowaniu; 3. Proste i intuicyjne użytkowanie; 4. Czytelna informacja; 5. Tolerancja na błędy; 6. Wygodne użytkowanie bez wysiłku; 7. Wielkość i przestrzeń odpowiednie dla dostępu i użytkowania; 8. Percepcja równości.
24 Mechanizm racjonalnych uprawnień – uczestnik niepełnosprawnyZgodnie z Wytycznymi w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata mechanizm racjonalnych usprawnień to konieczne i odpowiednie zmiany oraz dostosowania, nienakładające nieproporcjonalnego lub nadmiernego obciążenia, rozpatrywane osobno dla każdego konkretnego przypadku, w celu zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami możliwości korzystania z wszelkich praw człowieka i podstawowych wolności oraz ich wykonywania na zasadzie równości z innymi osobami. Przykładowy katalog kosztów racjonalnych usprawnień: specjalistyczny transport na miejsce realizacji wsparcia; dostosowanie architektoniczne budynków niedostępnych (np. zmiana miejsca realizacji projektu; budowa tymczasowych podjazdów; montaż platform, wind, podnośników; właściwe oznakowanie budynków poprzez wprowadzanie elementów kontrastowych i wypukłych celem właściwego oznakowania dla osób niewidomych i słabowidzących itp.); dostosowanie infrastruktury komputerowej (np. wynajęcie lub zakup i instalacja programów powiększających, mówiących, kamer do kontaktu z osobą posługującą się językiem migowym, drukarek materiałów w alfabecie Braille’a);
25 Mechanizm racjonalnych uprawnień – uczestnik niepełnosprawnyPrzykładowy katalog kosztów racjonalnych usprawnień: dostosowania akustyczne (wynajęcie lub zakup i montaż systemów wspomagających słyszenie, np. pętli indukcyjnych, systemów FM); asystent tłumaczący na język łatwy; asystent osoby z niepełnosprawnością; tłumacz języka migowego lub tłumacz-przewodnik; przewodnik dla osoby mającej trudności w widzeniu; alternatywne formy przygotowania materiałów projektowych (szkoleniowych, informacyjnych, np. wersje elektroniczne dokumentów, wersje w druku powiększonym, wersje pisane alfabetem Braille’a, wersje w języku łatwym, nagranie tłumaczenia na język migowy na nośniku elektronicznym, itp.); zmiana procedur; wydłużony czas wsparcia (wynikającego np. z konieczności wolniejszego tłumaczenia na język migowy, wolnego mówienia, odczytywania komunikatów z ust, stosowania języka łatwego itp.); dostosowanie posiłków, uwzględniania specyficznych potrzeb żywieniowych wynikających z niepełnosprawności.
26 Mechanizm racjonalnych uprawnień – uczestnik niepełnosprawnyŁączny koszt racjonalnych usprawnień na jednego uczestnika w projekcie nie może przekroczyć 12 tys. PLN. Finansowanie i kwalifikowanie wydatków związanych z mechanizmem racjonalnych usprawnień jest możliwe w ramach zasady elastyczności budżetu projektu. Umożliwi to beneficjentom dokonywanie przesunięć środków w ramach budżetu na ten cel, w momencie pojawienia się w projekcie specjalnych potrzeb osoby lub osób z niepełnosprawnościami. W przypadku braku możliwości pokrycia wydatków związanych z mechanizmem racjonalnych usprawnień, istnieje możliwość wnioskowania do IZ RPO/IP o zwiększenie wartości dofinansowania projektu. Decyzję w sprawie finansowania mechanizmu racjonalnych usprawnień podejmuje IZ /IP biorąc pod uwagę zasadność i racjonalność poniesienia dodatkowych kosztów
27 Zrównoważony rozwój Realizacja koncepcji zrównoważonego rozwoju powinna sprowadzać się m.in. do: poszukiwania konsensusu pomiędzy dążeniem do maksymalizacji efektu ekonomicznego projektu a zwiększaniem efektywności wykorzystania zasobów (np. energii, wody i surowców mineralnych) i zmniejszeniem negatywnych oddziaływań na środowisko; postrzegania odpadów jako źródła zasobów (w tym zastępowania surowców pierwotnych surowcami wtórnymi, powstającymi z odpadów), w tym m.in. do dążenia do maksymalizacji wykorzystywania odpadów jako surowców, gospodarowania odpadami zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami; dążenia do zamykania obiegów surowcowych, a w tym maksymalizacji oszczędności wody i energii. Zasada zrównoważonego rozwoju prowadzi do minimalizacji oddziaływania działalności człowieka na środowisko. Mając na uwadze specyfikę Europejskiego Funduszu Społecznego Wnioskodawca winien zawrzeć we wniosku o dofinansowanie adekwatne zapisy do wsparcia, które realizuje, świadczące o realizacji zasady np. poprzez: wskazanie, iż przy zakupie gadżetów promocyjnych i materiałów biurowych zostaną wybrane produkty zgodne z zasadą Fair trade lub produkty ekologiczne, efektywne wykorzystanie sprzętu w projekcie (przestrzeganie zasady oszczędności energii), segregację powstałych w trakcie realizacji projektu odpadów, zaplanowaniu działań zwiększających świadomość ekologiczną wśród kadry zarządzającej oraz uczestników projektu, ograniczenie zużycia papieru (dwustronny wydruk materiałów, prowadzenie korespondencji.
28 Przygotowywanie projektu w ramach RPO WZ 2014-2020
29 System teleinformatyczny LSI2014Wniosek o dofinansowanie projektu w ramach RPO WZ musi być sporządzony w Serwisie Beneficjenta Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego (www.beneficjent.wzp.pl) poprzez wypełnienie on-line formularza właściwego dla ogłoszonego naboru/konkursu.
30 System teleinformatyczny LSI2014Aby założyć nowe konto w systemie należy wybrać opcję „Rejestruj nowego użytkownika”. Następnie należy podać adres , który jednocześnie będzie loginem do systemu oraz utworzyć hasło. Hasło musi zawierać co najmniej 8 znaków: duże i małe litery (bez polskich znaków), cyfry oraz znak specjalny z listy Na podany adres zostanie przesłany link aktywacyjny do systemu. Od tego momentu można korzystać z wybranego loginu i hasła przy logowaniu.
31 System teleinformatyczny LSI2014Po zalogowaniu się system wyświetli następujące menu:
32 System teleinformatyczny LSI2014Aby rozpocząć pisanie wniosku, należy wybrać opcję „Utwórz nowy wniosek”. System umożliwia zapisywanie tworzonych wniosków aplikacyjnych w tzw. teczkach projektów. W każdej teczce projektów możliwe jest przechowywanie przygotowywanych wniosków o dofinansowanie projektów oraz ich wersji. W zależności od potrzeb możliwe jest utworzenie kilku teczek dla każdego projektu osobno lub przechowywanie różnych projektów w jednej teczce.
33 System teleinformatyczny LSI2014Po wybraniu/utworzeniu odpowiedniej teczki, system wyświetli wniosek o dofinansowanie.
34 System teleinformatyczny LSI2014Uwaga! W systemie nie ma przycisku „zapisz” – wniosek zapisuje się automatycznie po przejściu do kolejnej zakładki. W systemie nie ma przycisku „drukuj” – należy zapisać wniosek w formacie .pdf i dopiero wydrukować (przycisk „Zapisz jako PDF”). Dostępne są przyciski: „Waliduj” oraz „Publikuj”. „Waliduj” sprawdza poprawność wniosku, „Publikuj” umożliwia złożenie wniosku do instytucji. Tylko opublikowanie wniosku w systemie oraz złożenie wygenerowanego z systemu formularza pisemnego wniosku o przyznanie pomocy do IOK1, czytelnie podpisanego zgodnie z zasadami reprezentacji obowiązującymi wnioskodawcę, zawierającego właściwą sumę kontrolną i złożonego w terminie wskazanym w Regulaminie konkursu/naboru, skutkuje przekazaniem wniosku do oceny przez IOK
35 Potencjał wnioskodawcyNależy opisać doświadczenie wnioskodawcy w zakresie merytorycznym odpowiadającym zakresowi wsparcia planowanego w ramach projektu. Doświadczenie winno odnosić się do zrealizowanych przedsięwzięć w postaci projektów dofinansowanych ze środków UE, ale także do bieżącej działalności statutowej projektodawcy i/lub doświadczenia przy realizacji innych przedsięwzięć o podobnej tematyce. Adekwatność doświadczenia powinna być rozpatrywana w szczególności w kontekście dotychczasowej działalności: w obszarze w którym udzielane będzie wsparcie przewidziane w ramach projektu, na rzecz grupy docelowej, do której kierowane będzie wsparcie przewidziane w ramach projektu, na określonym terytorium, którego dotyczyć będzie realizacja projektu. Wnioskodawca powinien wykazać swoje doświadczenie w realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć w okresie ostatnich trzech lat w stosunku do roku, w którym składany jest wniosek o dofinansowanie, a nie jedynie tych realizowanych przy udziale środków funduszy strukturalnych.
36 Potencjał wnioskodawcyW przypadku wnioskodawcy posiadającego swoją siedzibę poza terenem województwa zachodniopomorskiego winien zawrzeć on informacje, iż w okresie realizacji projektu prowadzi biuro projektu (lub posiada siedzibę, filię delegaturę, oddział czy inną prawnie dozwoloną formę organizacyjną działalności podmiotu) na terenie województwa zachodniopomorskiego z możliwością udostępnienia pełnej dokumentacji wdrażanego projektu oraz zapewniające uczestnikom projektu możliwość osobistego kontaktu z kadrą projektu. W celu oceny zdolności organizacyjno-operacyjnej należy również opisać i wskazać sposób zarządzania projektem w odniesieniu do jego zakresu, złożoności, a także realizacji projektu w partnerstwie.
37 Potencjał wnioskodawcyNależy przedstawić: kluczowe stanowiska i ich rolę (zakres zadań wykonywanych przez poszczególnych członków personelu wraz z uzasadnieniem odnośnie racjonalności jego zaangażowania) w projekcie wzajemne powiązania personelu projektu (podległość, nadrzędność). Należy również wykazać potencjał kadrowy w postaci opisu z uwzględnieniem funkcji i kwalifikacji personelu oraz formy zatrudnienia przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. Należy wskazać tylko posiadany potencjał kadrowy, a nie osoby, które wnioskodawca dopiero chciałby zaangażować (np. na umowę zlecenie), ponieważ w takich przypadkach może bowiem obowiązywać konkurencyjna procedura wyboru.
38 Potencjał wnioskodawcyDla każdej z osób personelu należy określić sposób zaangażowania/oddelegowania do realizacji projektu (wskazanie sposobu zatrudnienia do projektu nie dotyczy osób zaangażowanych do zadań związanych z zarządzeniem projektu wykazywanych w kosztach pośrednich) oraz zakres zadań, jakie dana osoba realizować będzie na rzecz projektu w kontekście posiadanej przez nią wiedzy i umiejętności. W sytuacji, gdy jest to możliwe należy wskazać konkretne osoby (z imienia i nazwiska), które będą odpowiedzialne za zarządzanie projektem. W przypadku, gdy projektodawca na etapie pisania wniosku nie posiada w pełnym zakresie personelu projektu, winien przedstawić kryteria wyboru pracowników do realizacji zadań w projekcie, podając ich wykształcenie, doświadczenie i zakres obowiązków .
39 Potencjał wnioskodawcyWe wniosku o dofinansowanie należy również opisać potencjał techniczny (w tym sprzęt i lokale użytkowe, o ile istnieje konieczność ich wykorzystywania w ramach projektu) jakie zaangażowane będzie w realizację projektu. Nie dotyczy to potencjału technicznego, jakiego wnioskodawca nie posiada, ale dopiero planuje zakupić ze środków projektu, ani potencjału, który nie będzie wykorzystywany do celów realizacji projektu. W celu wypełnienia kryterium dot. potencjału finansowego, wnioskodawca oraz partner/rzy krajowi (o ile dotyczy), ponoszący wydatki w danym projekcie z EFS, posiadają łączny obrót za ostatni zatwierdzony rok obrotowy zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (jeśli dotyczy) lub za ostatni zamknięty i zatwierdzony rok kalendarzowy równy lub wyższy od łącznych rocznych wydatków w danym projekcie i innych projektach realizowanych w ramach EFS (w tym koszty bezpośrednie i pośrednie projektów), których stroną umowy o dofinansowanie jest WUP w Szczecinie w roku kalendarzowym, w którym wydatki są najwyższe.
40 Cel projektu Cele i rezultaty projektu – tło i uzasadnienie należy uzupełnić: nakreślając ogólną diagnozę sytuacji problemowej (wraz z podaniem źródeł ich pochodzenia), na którą odpowiedź będzie stanowiła realizacja projektu, uzasadniając potrzebę realizacji projektu na danym obszarze. opisując, w jaki sposób projekt przyczyni się do osiągnięcia właściwego celu szczegółowego dla danego Działania RPO WZ , wskazując korzyści społeczne (mierzalne i niemierzalne) i ekonomiczne (jeśli dotyczy), które zostaną osiągnięte w wyniku realizacji projektu, przedstawiając kontekst społeczny i (jeśli dotyczy) gospodarczy. Cel główny projektu powinien wynikać bezpośrednio ze zdiagnozowanego/ych przez wnioskodawcę problemu/ów, jaki/e chce rozwiązać lub złagodzić poprzez realizację projektu oraz być spójny z właściwym celem szczegółowym RPO WZ oraz ewentualnie z celami sformułowanymi w innych dokumentach o charakterze strategicznym w danym sektorze i/lub w danym regionie. Ponadto cel główny powinien opisywać stan docelowy i bezpośrednio przekładać się na zadania.
41 Logika interwencji Należy pamiętać o logice interwencji:Problem – cel – rezultaty - produkty – zadania – budżet W projekcie trzeba wykazać spełnienie polityk horyzontalnych; Budżet musi być spójny z opisem zadań, potrzeb, oczekiwań i barier, a przede wszystkim wydatki muszą być niezbędne do osiągnięcia celu; Należy wykazać się dobrą znajomością grup docelowych; Opis zadań powinien być spójny z harmonogramem.
42 Cel projektu Projekt > odpowiedź na 10 pytań Dla kogo? Dlaczego?Co? W jaki sposób? Z jakim skutkiem? Kto? Z kim? Kiedy? Gdzie? Za ile?
43 Cel projektu CEL POWINIEN BYĆ: Specific (konkretny)Measurable (mierzalny) Acceptable (akceptowalny) Realistic (realistyczny) Timed (terminowy) SMART (ang.) - sprytny
44 ANALIZA PROBLEMOWA W polu Opis projektu w kontekście jego wpływu na rozwiązanie zdiagnozowanego/ych problemu/ów w ramach RPO WZ należy opisać powiązanie projektu w odniesieniu do analizy problemowej zawartej w dokumentacji konkursowej. W sytuacji, gdy dla danego naboru/konkursu IOK nie opracowała analizy sytuacji problemowej należy przedstawić własną analizę sytuacji problemowej, wskazując na problemy, które mają zostać złagodzone/rozwiązane w skutek realizacji przedmiotowego projektu. Ważne jest udowodnienie, iż sytuacja wskazana w analizie dołączonej do Regulaminu konkursu/naboru lub Wezwania do złożenia wniosku (jeśli analiza została opracowana dla danego naboru/konkursu) dotyczy obszaru i grupy docelowej, której dotyczy projekt, podpierając się najbardziej aktualnymi danymi statystycznymi (maksymalnie sprzed 3 lat od roku, w którym składny jest wniosek), lub innymi danymi pochodzącymi z wiarygodnego źródła (wraz z podaniem źródła). Wnioskodawca może posłużyć się również danymi z własnych badań/analiz pod warunkiem rzetelnego ich przeprowadzenia. Należy również uwzględnić sytuację kobiet i mężczyzn w kontekście opisywanego problemu.
45 Grupy docelowe W kontekście grupy docelowej należy:opisać kogo obejmiemy wsparciem w ramach projektu, wskazać istotne cechy grupy docelowej (osób i/lub podmiotów), która zostanie objęta wsparciem, wskazać – w oparciu o ogólnodostępne dane wraz z podaniem źródeł ich pochodzenia oraz ewentualnie własne dane będące w posiadaniu wnioskodawcy – istotne cechy uczestników (osób lub podmiotów), którzy zostaną objęci wsparciem, uzasadnić wybór konkretnej grupy docelowej spośród wskazanych potencjalnych grup zapisanych w SOOP RPO WZ, opisać jakie są potrzeby i oczekiwania uczestników w kontekście wsparcia, które ma być udzielane w ramach projektu oraz bariery, na które napotykają uczestnicy projektu.
46 Grupy docelowe Osoby, które zostaną objęte wsparciem należy opisać z punktu widzenia istotnych dla zadań przewidzianych do realizacji w ramach projektu cech takich jak np. wiek, status zawodowy, wykształcenie, płeć, niepełnosprawność, w tym uwzględniając liczbę przedstawicieli wszystkich zaplanowanych w projekcie kategorii uczestników (również w podziale na płeć). Podmioty objęte wsparciem należy opisać z punktu widzenia m.in. wielkości przedsiębiorstw, branży/sektora w jakiej/jakim działają, wieku i/lub wykształcenia pracowników, charakterystyki podmiotu w przypadku podmiotów ekonomii społecznej. Opis zawarty przez wnioskodawcę powinien świadczyć o znajomości grupy docelowej projektu i możliwości efektywnego wsparcia tej grupy poprzez zadania zaplanowane do realizacji w ramach projektu.
47 OPIS BARIER Przy opisie barier należy brać pod uwagę bariery uczestnictwa, czyli czynniki, które zniechęcają do wzięcia udziału w projekcie lub uniemożliwiają udział w projekcie. Bariery i powiązane z nimi potrzeby i oczekiwania: bariera finansowa - kursy są płatne, ponadto w przypadku małych miast i wsi dochodzą koszty związane z dojazdem do najbliższego ośrodka oferującego przydatne szkolenia, brak środków na założenie działalności gospodarczej, stąd potrzeba i oczekiwanie zagwarantowania bezpłatnego wsparcia oraz zwrotów za dojazdy, dodatków szkoleniowych, stypendiów stażowych i dotacji na rozpoczęcie dz.gosp. Dowód: budżet WoD, lista zwrotów za dojazdy, udzielonych dodatków szkoleniowych i dotacji, umowy uczestnictwa bariera dostępu do kompleksowego wsparcia w pobliżu miejsca zamieszkania, stąd potrzeba i oczekiwanie na taką ofertę. Dowód: wydruk oferty dla UP na etapie promocji
48 OPIS BARIER Bariery i powiązane z nimi potrzeby i oczekiwania:bariera równościowa – stereotypowe postrzeganie roli K i M na rynku pracy, stąd potrzeba wolnego od stereotypów wsparcia co zapewni monitorowanie i informowanie realizatorów o konieczności stosowania zasady równych szans K i M, w tym wolnego od stereotypów przekazu słownego i wizualnego. Dowód: notatka służbowa sporządzona przez koordynatora a podpisana przez realizatorów wsparcia, raport z monitoringu zajęć bariery dostępu dla osób niepełnosprawnych, stąd potrzeba uniwersalnego planowania, w tym zagwarantowania w razie konieczności pomieszczeń bez barier architektonicznych, wydruku materiałów większą czcionką dla niedowidzących, czy zastosowania innych udogodnień w ramach zmian we wniosku o dofinansowanie i premiowania ON na etapie rekrutacji. Dowód: raport z rekrutacji wraz z kryteriami wyboru, ankieta z pytaniami o potrzebę racjonalnych usprawnień, gdy osoba poda, że jest ON.
49 OPIS BARIER Bariery i powiązane z nimi potrzeby i oczekiwania:niski poziom wiary we własne siły, brak umiejętności autoprezentacji, stąd potrzeba zorganizowania warsztatów z tego zakresu Dowód: raport na rozpoczęcie projektu, program warsztatów mała elastyczność na rynku pracy i słabe dostosowanie do zmieniających się jego wymagań osób o niskich kwalifikacjach, osoby te oczekują głównie na ciekawe kursy zawodowe dające szansę na zatrudnienie i/lub staże podwyższające poziom doświadczenia zawodowego Dowód: na zakończenie ankieta satysfakcji z form wsparcia brak umiejętności ON do wyznaczania i realizowania celów życiowych, stąd oczekiwanie pomocy w tym zakresie i potrzeba zorganizowania coachingu. Dowód: raport ogólny coacha czy udało się wyznaczyć i osiągnąć cele coachingowe Źródła informacji: badania własne w okresie I-II 2017 na grupie 54 osób (34 K/20 M), ponadto badania WUP Szczecin z 2016 roku.
50 Rekrutacja We wniosku o dofinansowanie należy opisać:w jaki sposób wnioskodawca zrekrutuje uczestników projektu, jakimi kryteriami posłuży się podczas rekrutacji, uwzględniając podział na kobiety i mężczyzn (K/M) i kwestię zapewnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami (o ile projekt skierowany będzie do osób). Sposób rekrutacji należy opisać uwzględniając: procedurę rekrutacyjną, ewentualny dodatkowy nabór, selekcję uczestników projektu, katalog dostępnych i przejrzystych kryteriów rekrutacji ze wskazaniem sposobu, w jaki w ramach rekrutacji została uwzględniona zasada równych szans i niedyskryminacji, a także zasada równości szans kobiet i mężczyzn.
51 Rekrutacja Opis przebiegu rekrutacji powinien być szczegółowy i obejmować wskazanie i uzasadnienie wybranych kryteriów oraz technik i metod rekrutacji, dopasowanych do grupy odbiorców oraz charakteru projektu. Kryteria rekrutacji powinny być mierzalne. Należy wskazać: czas i miejsca rekrutacji, dokumenty, które będą wymagane na etapie rekrutacji od potencjalnych uczestników projektu, zasady tworzenia list rezerwowych potencjalnych uczestników, osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie procesu rekrutacji z ramienia wnioskodawcy. Sposób rekrutacji zależy od wielu czynników, m.in. profilu grupy docelowej i musi być dostosowany do jej potrzeb i możliwości. Jakie działania wnioskodawca będzie podejmował w sytuacji pojawienia się trudności w rekrutacji założonej liczby uczestników projektu? Wnioskodawca musi wskazać, na podstawie jakich dokumentów źródłowych będzie kwalifikował uczestników do projektu, np. orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, itp.
52 Wskaźniki w projekcie W części E wniosku o dofinansowanie należy określić mierzalne wskaźniki projektu. Wskaźniki pomiaru celu należy wybrać z listy rozwijanej. Wnioskodawca zobligowany jest korzystać ze wskaźników określonych w Regulaminie konkursu/naboru lub Wezwaniu do złożenia wniosku – konieczne jest wybranie wszystkich adekwatnych dla danego projektu wskaźników (przynajmniej jednego wskaźnika z WLWK) z listy rozwijanej kluczowych, specyficznych dla programu (jeśli dotyczy). Wnioskodawca zobowiązany jest do wyboru wszystkich wskaźników horyzontalnych spośród wskazanych w Regulaminie konkursu/naboru lub Wezwaniu do złożenia wniosku sposób spełnienia danego kryterium oraz do określenia ich wartości docelowej w odniesieniu do założeń projektu.
53 Wskaźniki w projekcie Główną funkcją wskaźników jest zmierzenie, na ile cel projektu (w przypadku wskaźników rezultatu) lub przewidziane w nim działania (wskaźniki produktu) zostały zrealizowane, tj. kiedy można uznać, że zidentyfikowany we wniosku o dofinansowanie problem został rozwiązany lub złagodzony, a projekt zakończył się sukcesem. W trakcie realizacji projektu wskaźniki powinny ponadto umożliwiać mierzenie jego postępu względem celów projektu. Zgodnie z założeniami reguły proporcjonalności w wyniku nieosiągnięcia celów projektu, wyrażonych wskaźnikami produktu i/lub rezultatu w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie (w tym specyficznych wskaźników projektu) IP RPO może uznać wszystkie lub odpowiednią część dotychczas rozliczonych wydatków w ramach projektu za niekwalifikowalne.
54 Wskaźniki w projekcie Wskaźniki określone w projekcie powinny spełniać warunki reguły CREAM, czyli powinny być: Precyzyjne – jasno zdefiniowane i bezsporne (C – clear); Odpowiadające przedmiotowi pomiaru i jego oceny (R – relevant); Ekonomiczne – mogą być mierzone w ramach racjonalnych kosztów (E – economic); Adekwatne – dostarczające wystarczającej informacji nt. realizacji projektu (A – adequate); Mierzalne – łatwe do zmierzenia i podlegające niezależnej walidacji (M – monitorable).
55 Wskaźniki w projekcie Wartość bazowa i wartość docelowa wskaźnika podawane są w ujęciu ogółem (O) oraz – jeżeli dane, którymi dysponuje wnioskodawca na to pozwalają – w podziale na kobiety (K) i mężczyzn (M). Wskaźniki produktu - dotyczą realizowanych działań. Produkt stanowi wszystko, co zostało uzyskane w wyniku działań współfinansowanych z EFS. Są to zarówno wytworzone dobra, jak i usługi świadczone na rzecz uczestników podczas realizacji projektu. Wskaźniki produktu odnoszą się co do zasady do osób lub podmiotów objętych wsparciem. Dla wybranego wskaźnika należy wskazać: rok, w którym planowane jest jego osiągnięcie – spójny z terminami planowanych działań, źródło danych pomiaru wskaźnika sposób pomiaru wskaźnika. W polu źródło danych do pomiaru wskaźnika należy określić, w jaki sposób i na jakiej podstawie mierzone będą poszczególne wskaźniki realizacji celu projektu poprzez ustalenie źródła danych do pomiaru wskaźnika oraz sposobu pomiaru. Dlatego przy określaniu wskaźników należy wziąć pod uwagę dostępność i wiarygodność danych niezbędnych do pomiaru danego wskaźnika oraz ewentualną konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań lub analiz. Opisując sposób pomiaru wskaźnika należy zawrzeć informacje dot. częstotliwości pomiaru oraz osoby za to odpowiedzialne.
56 Wskaźniki w projekcie
57 Wskaźniki w projekcie Wskaźniki rezultatu - dotyczą oczekiwanych efektów wsparcia ze środków EFS. Określają efekt zrealizowanych działań w odniesieniu do osób lub podmiotów, np. w postaci zmiany sytuacji na rynku pracy. Wartość bazowa, w przypadku, gdy wnioskodawca nie posiada danych dotyczących wartości danego wskaźnika przed rozpoczęciem realizacji projektu, gdyż np. grupa docelowa zostanie dopiero rekrutowana może wynosić 0. Podobnie jak w przypadku wskaźników produktu dla wybranego wskaźnika należy wskazać: rok, w którym planowane jest jego osiągnięcie – spójny z terminami planowanych działań, źródło danych pomiaru wskaźnika, sposób pomiaru wskaźnika.
58 Wskaźniki w projekcie
59 Wskaźniki w projekcie We wniosku o dofinansowanie należy podzielić zadania pomiędzy partnerów, a także podzielić się odpowiedzialnością za wskaźniki np.: Partner X odpowiada za osiągnięcie wskaźnika nr 1 na poziomie 50% na dowód dostarczy wymienione we WoD dokumenty to jest…– taki zapis powinien być przeniesiony do umowy partnerskiej; Realizator to wykonawca, personel projektu – można zawrzeć odpowiedzialność za wskaźniki w opisie przedmiotu zamówienia – realizator szkoleń odpowiada za przygotowanie 50 UP do egzaminów kwalifikacyjnych, w przypadku gdy egzaminu nie zda więcej niż 15% uczestników będą naliczane kary umowne 100 zł za każdego UP, który nie zda egzaminu nadającego kwalifikacje zawodowe. W przypadku projektów, w ramach których zakłada się uzyskiwanie przez uczestników projektu kwalifikacji i/lub nabywanie kompetencji określając wskaźniki rezultatu ważnym jest, by zwrócić szczególną uwagę na znaczenie pojęć kwalifikacja i kompetencje.
60 Wskaźniki w projekcie Przykładowe wskaźniki i ich pomiar:Liczba uczniów, którzy nabyli kompetencje kluczowe po opuszczeniu programu. Źródła weryfikacji: listy obecności, dyplomy uczestnictwa, oceny opisowe uczniów sporządzone przez trenera/nauczyciela Sposób pomiaru: Ocenie poddane zostaną efekty zrealizowanych zajęć dla uczniów. a) ETAP I Gr. doc. – uczniowie o niskim poziomie kompetencji kluczowych (rekrutacja) Zakres: 1) Rozumienie i analiza problemów, 2) Rozwiązanie problemów z wykorzystaniem tabletu i innych urządzeń cyfrowych, 3) Posługiwanie się komputerem, urządzeniami cyfrowymi i sieciami komputerowymi, 4) Rozwijanie kompetencji społecznych, 5) Uwzględnienie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i wynikających z tego tytułu zagrożeń.
61 Wskaźniki w projekcie Sposób pomiaru:b) ETAP II – Wzorzec – (UP musi uzyskać min 55% pkt), efekty uczenia się (zawarte w programie): - uczeń analizuje i w efektywny sposób rozwiązuje problemy, - umie posługiwać się urządzeniami elektronicznymi, - posiada kompetencje społ. tj. kreatywność, innowacyjność, praca zespołowa, - rozumie kwestie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i wynikające z tego tytułu zagrożenia; c) ETAP III – Ocena procentowa uzyskanych wyników zostanie przeprowadzona na podst. opracowanych kryteriów oceny uzyskanych kompetencji i umiejętności po zakończeniu wsparcia udzielanego uczniom; d) ETAP IV – Porównanie uzyskanych wyników etapu III z przyjętymi wymaganiami etap II po zakończeniu wsparcia udzielanego danej osobie. Pomiar na bieżąco podczas trwania proj. (min. 1/m-c) oraz na zakończenie wsparcia. Osoba odpowiedzialna: trener i Kierownik projektu na podstawie dyplomów i ocen opisowych.
62 Wskaźniki w projekcie Odpowiedzialność za wskaźniki a wykonawca:Wybierając wykonawców przedmiotu zamówienia należy uwzględnić, aby przedstawiono dowody na 4 etapy badania kompetencji wraz z raportami w odniesieniu do wskaźników. Należy wymagać osiągnięcia pewnego poziomu wskaźników np. min 70% uczestników nabędzie kompetencje na minimalnym poziomie oceny dobrej, jeśli poziom wskaźnika będzie niższy, Wykonawca płaci kary umowne w wysokości….za każdy procent poniżej minimum, chyba że przedstawi wiarygodne dowody, że wina nie leży po jego stronie.
63 Wskaźniki w projekcie Wskaźnik: Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym poszukujących pracy, które uzyskały kwalifikacje, pracujących (łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek) po opuszczeniu programu Źródło danych do pomiaru wskaźnika 1.Zaświadczenie z PUP 2. Karta odwiedzin pracodawców 3. Lista Uczestników szkolenia w projekcie 4. Oświadczenie o podjęciu szkolenia po projekcie 5. Kopia umowy o pracę / zlecenie / dzieło 6. Wyciąg z rejestru podmiotów prowadzących działalność gospodarczą Sposób pomiaru wskaźnika ad. 1, 2, 4-6: UP dostarczy do 4 tygodni po zakończeniu udziału w projekcie ad. 3 trener dostarczy do 4 dni po zakończeniu szkolenia Odpowiedzialny: specjalista ds. monitoringu i ewaluacji
64 Trwałość – utrzymanie celów i wskaźnikówZachowanie trwałości projektu obowiązuje w odniesieniu do współfinansowanej w ramach projektu infrastruktury lub inwestycji produkcyjnych. Trwałość projektów współfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych lub Funduszu Spójności musi być zachowana przez okres 5 lat (3 lat w przypadku MŚP – w odniesieniu do projektów, z którymi związany jest wymóg utrzymania inwestycji lub miejsc pracy) od daty płatności końcowej na rzecz beneficjenta. W przypadku, gdy przepisy regulujące udzielanie pomocy publicznej wprowadzają inne wymogi w tym zakresie, wówczas stosuje się okres ustalony zgodnie z tymi przepisami. Za datę płatności końcowej uznaje się: a) w przypadku, gdy w ramach rozliczenia wniosku o płatność końcową beneficjentowi przekazywane są środki – datę obciążenia rachunku płatnika, b) w pozostałych przypadkach – datę zatwierdzenia wniosku o płatność końcową.
65 Trwałość – utrzymanie celów i wskaźnikówW przypadku projektów współfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych i FS, nie dotyczących inwestycji w infrastrukturę lub inwestycji produkcyjnych, zachowanie trwałości projektu oznacza utrzymanie inwestycji lub miejsc pracy zgodnie z obowiązującymi zasadami pomocy publicznej. Stwierdzenie naruszenia zasady trwałości oznacza konieczność zwrotu środków otrzymanych na realizację projektu, wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych, proporcjonalnie do okresu niezachowania obowiązku trwałości.
66 Zagadnienia związane budżetem
67 Budżet projektu W projektach EFS obligatoryjne jest stosowanie uproszczonych metod rozliczania wydatków w przypadku projektów, w których wartość wkładu publicznego (środków publicznych) nie przekracza wyrażonej w PLN równowartości 100 000 EUR Wnioskodawca musi wskazać, które zadanie/zadania w ramach projektu zostanie/zostaną objęte kwotą ryczałtową/kwotami ryczałtowymi, przy czym jedno zadanie stanowi jedną kwotę ryczałtową. W części G wniosku o dofinansowanie (Harmonogram i budżet projektu) wszystkie wyliczenia, w edytowalnych częściach wniosku, należy przedstawić z dokładnością do 2 miejsc po przecinku, bez zaokrągleń matematycznych. Poszczególne zadania, które będą realizowane w ramach projektu, należy wskazać zgodnie z przewidywaną kolejnością ich realizacji.
68 Budżet projektu W ramach kosztów bezpośrednich w części Planowane zadania w ramach kosztów bezpośrednich i ich charakterystyka należy opisać poszczególne zadania zaplanowane do realizacji w ramach projektu określając każdorazowo: nazwę zadania (nie mogą wystąpić zadania takie jak Zarządzanie projektem, czy też Promocja projektu, gdyż stanowią one koszty pośrednie), kwartał rozpoczęcia zadania, kwartał zakończenia zadania, opis zadania (opis planowanych zadań powinien być możliwie szczegółowy, z uwzględnieniem terminów i osób odpowiedzialnych za ich realizację ), główny wskaźnik projektu, dla osiągnięcia którego realizowane jest zadanie, liczbę uczestników zadania, wydatki rzeczywiście poniesione wydatki rozliczane ryczałtowo.
69 Budżet projektu Budżet projektu przedstawiany jest w formie budżetu zadaniowego, co oznacza wskazanie kosztów bezpośrednich (tj. kosztów kwalifikowalnych poszczególnych zadań realizowanych przez wnioskodawcę/partnera w ramach projektu) i kosztów pośrednich (tj. kosztów administracyjnych związanych z obsługą projektu, których katalog został wskazany w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków). WUP w Szczecinie silnie rekomenduje, ujmowanie wydatków o podobnym charakterze w ramach jednej grupy/kategorii wydatków. Wówczas w nazwie wydatku należy wskazać ogólną kategorię np. artykuły plastyczne - komplety, natomiast w nawiasie doprecyzować jakiego typu są to wydatki (np. bloki, farby, kredki itp.).
70 Budżet projektu Dla kosztów bezpośrednich rzeczywiście ponoszonych do każdego zadania przypisuje się odpowiednie wydatki. W momencie dodawania wydatku określamy: podmiot realizujący wydatek, nazwę wydatku, kategorię kosztu, rodzaj pomocy publicznej lub de minimis, wydatki objęte limitem, wkład własny niepieniężny, wydatki kwalifikowalne (w tym Vat kwalifikowalny), wydatki niekwalifikowalne (w tym Vat niekwalifikowalny), harmonogram wydatku wg kwartałów.
71 Harmonogram wydatku
72 Budżet projektu Dla kosztów bezpośrednich rozliczanych ryczałtowo należy określić: podmiot realizujący wydatek, nazwę wydatku, kategorię ryczałtu, rodzaj pomocy publicznej lub de minimis, wydatki objęte limitem, rodzaj ryczałtu (stawka jednostkowa, kwota ryczałtowa).
73 Budżet projektu Do uproszczonych metod rozliczania wydatków zalicza się: a) stawki jednostkowe, w tym godzinowa stawka wynagrodzenia personelu projektu, z wyłączeniem osób wskazanych w kosztach pośrednich lub godzinowa stawka wynagrodzenia personelu projektu, liczona jako iloraz ostatnich udokumentowanych rocznych kosztów zatrudnienia brutto przez 1720 godzin, b) kwoty ryczałtowe, których suma w projekcie nie przekracza wyrażonej w PLN równowartości kwoty EUR wkładu publicznego, przeliczonej na PLN z wykorzystaniem miesięcznego obrachunkowego kursu wymiany stosowanego przez KE aktualnego na dzień ogłoszenia konkursu w przypadku projektów konkursowych lub ogłoszenia naboru projektów pozakonkursowych, c) stawki ryczałtowe, stanowiące określony procent jednej lub kilku kategorii kosztów. Wkład własny w kwotach ryczałtowych i stawkach jednostkowych traktowany jest zawsze jako pieniężny!
74 Techniki finansowania środków trwałychKoszty pozyskania środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do realizacji projektu mogą zostać uznane za kwalifikowalne, o ile we wniosku o dofinansowanie zostanie uzasadniona konieczność pozyskania środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do realizacji projektu z zastosowaniem najbardziej efektywnej dla danego przypadku metody (zakup, amortyzacja, leasing itp.), uwzględniając przedmiot i cel danego projektu; wymóg dotyczy wyłącznie środków trwałych o wartości początkowej równej lub wyższej niż PLN netto. Uzasadnienie nie musi być sporządzane indywidualnie do każdego środka trwałego, ale może dotyczyć również grupy środków trwałych o tym samym przeznaczeniu. Uzasadnienie konieczności pozyskania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do realizacji projektu, uwzględnia w szczególności: a) okres realizacji projektu, b) tożsame lub zbliżone do planowanych do pozyskania w ramach projektu środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne będące w posiadaniu beneficjenta, w tym środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne nabyte w ramach projektów współfinansowanych ze środków publicznych, c) wybór metody pozyskania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do realizacji projektu.
75 Techniki finansowania środków trwałychŚrodki trwałe, ze względu na sposób ich wykorzystania w ramach i na rzecz projektu, dzielą się na: a) środki trwałe bezpośrednio powiązane z przedmiotem projektu (np. wyposażenie pracowni komputerowych w szkole) b) środki trwałe wykorzystywane w celu wspomagania procesu wdrażania projektu (np. rzutnik na szkolenia). Ww. wydatki mogą być uznane za kwalifikowalne pod warunkiem ich bezpośredniego wskazania we wniosku o dofinansowanie wraz z uzasadnieniem dla konieczności ich zakupu. Jeżeli środki trwałe, wykorzystywane w celu wspomagania procesu wdrażania projektu, wykorzystywane są także do innych zadań niż założone w projekcie, wydatki na ich zakup kwalifikują się do współfinansowania w wysokości odpowiadającej odpisom amortyzacyjnym dokonanym w okresie realizacji projektu, proporcjonalnie do ich wykorzystania w celu realizacji projektu.
76 Techniki finansowania środków trwałychW ramach projektów współfinansowanych z EFS wartość wydatków poniesionych na zakup środków trwałych o wartości jednostkowej równej i wyższej niż 3500 PLN netto w ramach kosztów bezpośrednich projektu oraz wydatków w ramach cross-financingu nie może łącznie przekroczyć 10% wydatków projektu, chyba że inny limit wskazano dla danego typu projektów w PO lub SZOOP. Wydatki ponoszone na zakup środków trwałych oraz cross-financing powyżej dopuszczalnej kwoty określonej w zatwierdzonym WoD projektu są niekwalifikowalne. Wydatki poniesione na zakup używanych środków trwałych są kwalifikowalne, jeśli spełnione są wszystkie wymienione poniżej warunki: a) sprzedający środek trwały wystawił deklarację określającą jego pochodzenie, b) sprzedający środek trwały potwierdził w deklaracji, że dany środek nie był w okresie poprzednich 7 lat (10 lat w przypadku nieruchomości) współfinansowany z pomocy UE lub w ramach dotacji z krajowych środków publicznych, c) cena zakupu używanego środka trwałego nie przekracza jego wartości rynkowej i jest niższa niż koszt podobnego nowego sprzętu.
77 Techniki finansowania środków trwałychDo współfinansowania kwalifikują się wydatki poniesione w związku z zastosowaniem technik finansowania, które nie powodują natychmiastowego przeniesienia prawa własności do danego dobra na beneficjenta (podmiot użytkujący), w tym w szczególności wydatki poniesione w związku z zastosowaniem leasingu oraz IRU. a) leasing finansowy –taka umowa leasingu, w ramach której ryzyko oraz pożytki z tytułu korzystania z przedmiotu leasingu przeniesione są na leasingobiorcę (beneficjenta współfinansowanego projektu). Umowa ta często zawiera opcję nabycia przedmiotu leasingu lub przewiduje minimalny okres leasingowy odpowiadający okresowi użytkowania aktywów, będących przedmiotem leasingu, b) leasing operacyjny –taka umowa leasingu, w ramach której ryzyko oraz pożytki z tytułu posiadania przedmiotu leasingu nie są zasadniczo w całości przeniesione na leasingobiorcę (beneficjenta), a okres użytkowania przedmiotu leasingu może być krótszy niż okres jego gospodarczej używalności (okres amortyzacji), c) leasing zwrotny –powiązanie umowy leasingu z poprzedzającą ją umową sprzedaży. W przypadku zawarcia transakcji leasingu zwrotnego, beneficjent sprzedaje posiadane dobro firmie leasingowej i równocześnie uzyskuje prawo do jego dalszego użytkowania na warunkach ustalonych w umowie leasingu. Dzięki takiej operacji beneficjent, pomimo sprzedaży danego dobra leasingodawcy, nadal z niego korzysta, płacąc raty leasingowe związane z jego użytkowaniem.
78 Cross - financing W przypadku projektów współfinansowanych z EFS cross-financing może dotyczyć wyłącznie: a) zakupu nieruchomości, b) zakupu infrastruktury, przy czym poprzez infrastrukturę rozumie się elementy nieprzenośne, na stałe przytwierdzone do nieruchomości, np. wykonanie podjazdu do budynku, zainstalowanie windy w budynku, c) dostosowania lub adaptacji (prace remontowo-wykończeniowe) budynków i pomieszczeń. Zakup środków trwałych, za wyjątkiem zakupu nieruchomości, infrastruktury i środków trwałych przeznaczonych na dostosowanie lub adaptację budynków i pomieszczeń, nie stanowi wydatku w ramach cross-financingu.
79 Koszty pośrednie Koszty pośrednie są rozliczane tylko i wyłącznie ryczałtem. Zgodnie z rozdziałem 8.4 Koszty pośrednie w projektach finansowanych z EFS Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków koszty pośrednie rozliczane są następującymi stawkami ryczałtowymi: a) 25 % kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich do 830 tys. zł włącznie, b) 20 % kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich powyżej 830 tys. PLN do 1 740 tys. zł włącznie, c) 15 % kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich powyżej tys. PLN do 4 550 tys. zł włącznie, d) 10 % kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich przekraczającej tys. zł. Podstawą wyliczenia limitu kosztów pośrednich jest wartość kosztów bezpośrednich.
80 Koszty pośrednie Koszty pośrednie stanowią koszty administracyjne związane z realizacją projektu, w szczególności: a) koszty koordynatora lub kierownika projektu oraz innego personelu bezpośrednio zaangażowanego w zarządzanie projektem i jego rozliczanie, o ile jego zatrudnienie jest niezbędne dla realizacji projektu, w tym w szczególności koszty wynagrodzenia tych osób, ich delegacji służbowych i szkoleń oraz koszty związane z wdrażaniem polityki równych szans przez te osoby, b) koszty zarządu c) koszty personelu obsługowego na potrzeby funkcjonowania jednostki d) koszty obsługi księgowej e) koszty utrzymania powierzchni biurowych (czynsz, najem, opłaty administracyjne) związanych z obsługą administracyjną projektu, f) wydatki związane z otworzeniem lub prowadzeniem wyodrębnionego na rzecz projektu subkonta na rachunku bankowym lub odrębnego rachunku bankowego, g) działania informacyjno-promocyjne projektu
81 Koszty pośrednie h) amortyzacja, najem lub zakup aktywów (środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych) używanych na potrzeby personelu, i) opłaty za energię elektryczną, cieplną, gazową i wodę, opłaty przesyłowe, opłaty za odprowadzanie ścieków w zakresie związanym z obsługą administracyjną projektu, j) koszty usług pocztowych, telefonicznych, internetowych, kurierskich związanych z obsługą administracyjną projektu, k) koszty usług powielania dokumentów związanych z obsługą administracyjną projektu, l) koszty materiałów biurowych i artykułów piśmienniczych związanych z obsługą administracyjną projektu, m) koszty ubezpieczeń majątkowych, n) koszty ochrony, o) koszty sprzątania pomieszczeń związanych z obsługą administracyjną projektu, w tym środki do utrzymania ich czystości oraz dezynsekcję, dezynfekcję, deratyzację tych pomieszczeń, p) koszty zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy.
82 Wkład własny W części Źródła finansowania projektu w wierszu Prywatne należy określić wkład własny wniesiony ze środków prywatnych wnioskodawcy. Wkład niepieniężny stanowiący część lub całość wkładu własnego, wniesiony na rzecz projektu, stanowi wydatek kwalifikowalny. Wkład niepieniężny powinien być wnoszony przez beneficjenta ze składników jego majątku lub z majątku innych podmiotów, jeżeli możliwość taka wynika z przepisów prawa oraz zostanie to ujęte w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie, lub w postaci świadczeń wykonywanych przez wolontariuszy. Wkład niepieniężny, który w ciągu 7 poprzednich lat (10 lat dla nieruchomości) był współfinansowany ze środków unijnych lub/oraz dotacji z krajowych środków publicznych, jest niekwalifikowalny (podwójne finansowanie).
83 Wkład własny Warunki kwalifikowalności wkładu niepieniężnego są następujące: a) wkład niepieniężny polega na wniesieniu (wykorzystaniu na rzecz projektu) nieruchomości, urządzeń, materiałów (surowców), wartości niematerialnych i prawnych, ekspertyz lub nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariuszy na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, b) wartość wkładu niepieniężnego została należycie potwierdzona dokumentami o wartości dowodowej równoważnej fakturom lub innymi dokumentami pod warunkiem, że przewidują to zasady programu operacyjnego oraz z zastrzeżeniem spełnienia wszystkich warunków wymienionych w tym podrozdziale, c) wartość przypisana wkładowi niepieniężnemu nie przekracza stawek rynkowych, d) wartość i dostarczenie wkładu niepieniężnego mogą być poddane niezależnej ocenie i weryfikacji, e) w przypadku wykorzystania środków trwałych na rzecz projektu, ich wartość określana jest proporcjonalnie do zakresu ich wykorzystania w projekcie, f) w przypadku wykorzystania nieruchomości na rzecz projektu jej wartość nie przekracza wartości rynkowej; ponadto wartość nieruchomości jest potwierdzona operatem szacunkowym sporządzonym przez uprawnionego rzeczoznawcę zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r. poz. 518, z późn. zm.) – aktualnym w momencie złożenia rozliczającego go wniosku o płatność,
84 Wkład własny Warunki kwalifikowalności wkładu niepieniężnego są następujące: g) jeżeli wkładem własnym nie jest cała nieruchomość, a jedynie jej część (na przykład tylko sale), operat szacunkowy nie jest wymagany – w takim przypadku wartość wkładu wycenia się jako koszt amortyzacji lub wynajmu (stawkę może określać np. cennik danej instytucji), h) w przypadku wniesienia nieodpłatnej pracy spełnione są warunki, o których mowa na kolejnych slajdach. Wydatki poniesione na wycenę wkładu niepieniężnego są kwalifikowalne. W przypadku nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariuszy, powinny zostać spełnione łącznie następujące warunki: a) wolontariusz musi być świadomy charakteru swojego udziału w realizacji projektu (tzn. świadomy nieodpłatnego udziału); b) należy zdefiniować rodzaj wykonywanej przez wolontariusza nieodpłatnej pracy (określić jego stanowisko w projekcie); zadania wykonywane i wykazywane przez wolontariusza muszą być zgodne z tytułem jego nieodpłatnej pracy (stanowiska);
85 Wkład własny c) wartość wkładu niepieniężnego w przypadku nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariusza określa się z uwzględnieniem ilości czasu poświęconego na jej wykonanie oraz średniej wysokości wynagrodzenia (wg stawki godzinowej lub dziennej) za dany rodzaj pracy obowiązującej u danego pracodawcy lub w danym regionie (wyliczonej np. w oparciu o dane GUS), lub płacy minimalnej określonej na podstawie obowiązujących przepisów; d) wycena nieodpłatnej dobrowolnej pracy może uwzględniać wszystkie koszty, które zostałyby poniesione w przypadku jej odpłatnego wykonywania przez podmiot działający na zasadach rynkowych; wycena uwzględnia zatem koszt składek na ubezpieczenia społeczne oraz wszystkie pozostałe koszty wynikające z charakteru danego świadczenia; wycena wykonywanego świadczenia przez wolontariusza może być przedmiotem odrębnej kontroli i oceny.
86 Wkład własny Kwalifikowalny może być wkład pieniężny jako koszt utrzymania środka trwałego, np.: nieruchomości lub jej części, wyłącznie w przypadku jeśli nie stanowi to podwójnego finansowania tego samego wydatku, np.: jeśli koszt utrzymania nieruchomości nie był uwzględniony w kwocie jej wynajmu. Jeżeli jednak na etapie składania wniosku o dofinansowanie nie posiadają środka trwałego, a planują jego wykorzystanie do projektu to kwalifikowalny może być wkład własny pieniężny w wysokości kosztów poniesionych na pozyskanie środka trwałego, np. koszt zakupu, wynajmu, leasingu lub amortyzacji. Koszty zatrudnienia personelu – według stawek stosowanych u Wnioskodawcy, Wkład wnoszony w kosztach pośrednich, Inne wydatki niezbędne do osiągnięcia celu projektu.
87 Kwalifikowalność VAT Wydatki niekwalifikowalne:- podatek od towarów i usług (VAT), który może zostać odzyskany na podstawie przepisów krajowych, tj. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, oraz aktów wykonawczych do tej ustawy, Uwaga: jeśli tylko VAT może być odzyskany, nie jest kwalifikowalny, pomimo iż nie wystąpiono o jego zwrot.
88 Kwalifikowalność VAT Wszystkie kwoty w szczegółowym budżecie wyrażone są w polskich złotych (do dwóch miejsc po przecinku) i w zależności od tego czy podatek VAT jest wydatkiem kwalifikowalnym, kwoty podawane są z podatkiem VAT lub bez – zgodnie z oświadczeniem. W przypadku, gdy wnioskodawca ma możliwość odliczenia podatku VAT od części kosztów, w związku z czym podatek VAT dla niektórych pozycji budżetu jest niekwalifikowany, należy: zaznaczyć w części F wniosku, że wnioskodawca ma możliwość częściowego odzyskania VAT; w karcie wydatku wpisać kwoty brutto lub netto w odniesieniu do poszczególnych pozycji budżetu (poszczególnych kosztów), w zależności od tego, czy wnioskodawca kwalifikuje VAT, czy nie; w polu G 9 Uzasadnienie wydatków wpisać te pozycje, dla których VAT jest niekwalifikowany, i które nie zawierają VAT.
89 Zarządzanie projektemPrzy opisie sposobu zarządzania projektem należy zwrócić szczególną uwagę na: to, czy proponowany sposób zarządzania projektem jest adekwatny do jego zakresu i zapewni jego sprawną, efektywną i terminową realizację; to, w jaki sposób w zarządzaniu projektem uwzględniona zostanie zasada równości szans kobiet i mężczyzn; podział ról i zadań w zespole zarządzającym; wskazanie sposobu podejmowania decyzji w projekcie (pozwalające na ocenę szybkości procesu decyzyjnego w ramach projektu oraz sposobu uwzględnienia w tym procesie kluczowych podmiotów biorących udział w realizacji projektu m.in. poprzez wykorzystanie odpowiednich mechanizmów komunikacji); wskazanie kadry zarządzającej.
90 Zarządzanie projektem w świetle struktury zarządzania podmiotemAspekt zarządzania projektem w świetle struktury zarządzania podmiotem realizującym projekt tj. np.: czy na potrzeby i na czas realizacji projektu w strukturze organizacyjnej wnioskodawcy utworzona zostanie dodatkowa jednostka organizacyjna, czy też zadania związane z realizacją projektu będzie wykonywać już istniejąca jednostka organizacyjna lub jednostki organizacyjne, czy też wiedza i doświadczenie poszczególnych osób w strukturze zarządzania są adekwatne i zapewniają osiągnięcie zakładanych w projekcie celów, czy zarządzanie projektem będzie zlecone zewnętrznej firmie, kto będzie podejmował decyzje związane z wyborem wykonawców, zatrudnianiem personelu.
91 Personel projektu Personel projektu – osoby zaangażowane do realizacji zadań lub czynności w ramach projektu, które wykonują osobiście, tj. w szczególności: osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy lub wykonujące zadania lub czynności w ramach projektu na podstawie umowy cywilnoprawnej, osoby samozatrudnione, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby współpracujące, wolontariusze. Wydatki związane z wynagrodzeniem personelu są ponoszone zgodnie z przepisami krajowymi, w szczególności zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) oraz z Kodeksem Cywilnym.
92 Personel projektu Koszty związane z wynagrodzeniem personelu mogą być kwalifikowalne w ramach projektu, o ile wynika to ze specyfiki projektu, na warunkach określonych w Wytycznych oraz wytycznych programowych. Wydatki związane z wynagrodzeniem personelu są ponoszone zgodnie z przepisami krajowymi, w szczególności zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy oraz z Kodeksem cywilnym. Kwalifikowalnymi składnikami wynagrodzenia personelu są w szczególności: wynagrodzenie brutto, składki pracodawcy na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wydatki ponoszone na Pracowniczy Program Emerytalny zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. z 2014 r, poz. 710).
93 Personel projektu W ramach wynagrodzenia personelu, niekwalifikowalne są: a) wpłaty dokonywane przez pracodawców zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.) na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zwany dalej „PFRON”, b) świadczenia realizowane ze środków ZFŚS dla personelu projektu, c) koszty ubezpieczenia cywilnego funkcjonariuszy publicznych za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu władzy publicznej, d) nagrody jubileuszowe i odprawy pracownicze dla personelu projektu, e) koszty składek i opłat fakultatywnych, niewymaganych obowiązującymi przepisami prawa krajowego, chyba że: i) zostały przewidziane w regulaminie pracy lub regulaminie wynagradzania danej instytucji lub też innych właściwych przepisach prawa pracy oraz,
94 Personel projektu W ramach wynagrodzenia personelu, niekwalifikowalne są: ii. zostały wprowadzone w danej instytucji co najmniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie oraz, iii. potencjalnie obejmują wszystkich pracowników danej instytucji, a zasady ich odprowadzania/przyznawania są takie same w przypadku personelu zaangażowanego do realizacji projektów oraz pozostałych pracowników beneficjenta. Niekwalifikowalne jest wynagrodzenie personelu projektu zatrudnionego jednocześnie w instytucji uczestniczącej w realizacji PO na podstawie stosunku pracy, chyba że nie zachodzi konflikt interesów lub podwójne finansowanie. Konflikt interesów jest rozumiany jako naruszenie zasady bezinteresowności i bezstronności, tj. w szczególności: przyjmowanie jakiejkolwiek formy zapłaty za wykonywanie zadań mających związek lub kolidujących ze stanowiskiem służbowym, podejmowanie dodatkowego zatrudnienia lub zajęcia zarobkowego mogącego mieć negatywny wpływ na sprawy prowadzone w ramach obowiązków służbowych, prowadzenie szkoleń, o ile mogłoby to mieć negatywny wpływ na bezstronność prowadzenia spraw służbowych.
95 Personel projektu Dodatkowe wynagrodzenie roczne personelu projektu jest kwalifikowalne wyłącznie, jeżeli wynika z przepisów prawa pracy i odpowiada proporcji, w której wynagrodzenie zasadnicze będące podstawą jego naliczenia jest rozliczane w ramach projektu. Osoba dysponująca środkami dofinansowania projektu (tj. osoba upoważniona do podejmowania wiążących decyzji finansowych w imieniu beneficjenta) nie może być prawomocnie skazana za przestępstwo przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo skarbowe, co beneficjent weryfikuje na podstawie oświadczenia tej osoby przed jej zaangażowaniem do projektu ( dotyczy również personelu w Kosztach Pośrednich!)
96 Personel projektu Wydatki związane z zaangażowaniem osoby wykonującej zadania w projekcie lub projektach są kwalifikowalne, o ile: a) obciążenie z tego wynikające nie wyklucza możliwości prawidłowej i efektywnej realizacji wszystkich zadań powierzonych danej osobie, b) łączne zaangażowanie zawodowe tej osoby w realizację wszystkich projektów finansowanych z funduszy strukturalnych i FS oraz działań finansowanych z innych źródeł, w tym środków własnych beneficjenta i innych podmiotów, nie przekracza 276 godzin miesięcznie, c) wykonanie zadań przez tę osobę jest potwierdzone protokołem sporządzonym przez tę osobę, wskazującym prawidłowe wykonanie zadań, liczbę oraz ewidencję godzin w danym miesiącu kalendarzowym poświęconych na wykonanie zadań w projekcie, z wyłączeniem przypadku, gdy osoba ta wykonuje zadania na podstawie stosunku pracy, a dokumenty związane z jej zaangażowaniem wyraźnie wskazują na jej godziny pracy (powinny być wskazane ze szczegółowością „od/do ”.)
97 Personel projektu Spełnienie warunków dot. obciążenia i łącznego zaangażowania zawodowego należy zweryfikować przed zaangażowaniem osoby do projektu. Warunki te powinny być spełnione w całym okresie kwalifikowania wynagrodzenia danej osoby w tym projekcie, przy czym w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w zakresie spełnienia warunku dot. wykonywania zadań przez tę osobę, za niekwalifikowalne należy uznać wynagrodzenie personelu projektu (w całości lub w części) w tym projekcie, w ramach którego zaangażowanie personelu projektu spowodowało naruszenie tego warunku. Limit zaangażowania zawodowego dotyczy wszystkich form zaangażowania zawodowego, w szczególności: w przypadku stosunku pracy – uwzględnia liczbę dni roboczych w danym miesiącu wynikających ze stosunku pracy, przy czym do limitu wlicza się czas nieobecności pracownika związanej ze zwolnieniami lekarskimi i urlopem wypoczynkowym, a nie wlicza się czasu nieobecności pracownika związanej z urlopem bezpłatnym, w przypadku stosunku cywilnoprawnego, samozatrudnienia oraz innych form zaangażowania – uwzględnia czas faktycznie przepracowany, w tym czas zaangażowania w ramach własnej działalności gospodarczej poza projektami (o ile dotyczy).
98 Personel projektu Koszty związane z wyposażeniem stanowiska pracy personelu projektu są kwalifikowalne w pełnej wysokości, wyłącznie w przypadku personelu projektu zatrudnionego na podstawie stosunku pracy w wymiarze co najmniej ½ etatu. W przypadku personelu projektu zaangażowanego na podstawie stosunku pracy w wymiarze poniżej ½ etatu lub na podstawie innych form zaangażowania, koszty związane z wyposażeniem stanowiska pracy personelu projektu są niekwalifikowalne. W przypadku projektów partnerskich nie jest dopuszczalne angażowanie jako personelu projektu pracowników partnerów przez beneficjenta i odwrotnie. W ramach projektu mogą być kwalifikowalne koszty delegacji służbowych oraz koszty związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych personelu projektu, pod warunkiem, że jest to niezbędne dla prawidłowej realizacji projektu oraz koszty te zostały uwzględnione w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie projektu.
99 Pozostałe kwestie związane z oceną projektuDziałania proponowane w projekcie muszą być zgodne z właściwością podmiotu tj. jego statutem, przepisami prawa regulującymi jego działalność np. przepisami dotyczącymi samorządów i tak np.: powiat nie może realizować projektu dla mieszkańców/pracowników/uczniów innych powiatów, gmina wspiera tylko uczestników projektu ze swojego terenu, pośrednictwem pracy zajmują się jedynie upoważnione podmioty wypisane w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z wolontariatu korzystać może tylko I i III sektor, I sektor wybiera partnerów z pozostałych sektorów dokonując otwartego naboru opisanego w Ustawie wdrożeniowej.
100 Pozostałe kwestie związane z oceną projektuProjekt musi być wewnętrznie spójny tj. np.: nie można wpisywać bariery finansowej a następnie proponować w budżecie odpłatność od uczestników projektu, błędem jest wpisanie bariery finansowej, w odpowiedzi na którą proponuje się dowozy uczestników – powinny być zwroty kosztów dojazdów, a w przypadku bariery dostępu – dowozy, jeśli wpisano barierę związaną z koniecznością opieki nad dziećmi do 7 lat, należy zapewnić taką opiekę w projekcie, jeśli jest niski poziom motywacji uczestników, należy w pierwszej kolejności zmienić to nastawienie a następnie proponować inne formy wsparcia np. staże, kursy zawodowe, gdyż może pojawić się problem z frekwencją, gdy zajęcia dla dzieci organizowane są popołudniami, należy zapewnić im bezpieczny powrót do domu, gdy w projekcie edukacyjnym proponowane są zajęcia dla uczniów i kursy dla nauczycieli, w pierwszej kolejności należy przeszkolić nauczycieli, by wykorzystali zdobyte kompetencje/kwalifikacje w dalszej części projektu, harmonogram działań jest racjonalny tj. zapewnia możliwość sprawnej ich realizacji i nie jest zbyt rozciągnięty w czasie.
101 Dziękuję za uwagę