Opracowanie : Ewa Inglot, Barbara Połomska

1 Opracowanie : Ewa Inglot, Barbara PołomskaRaport z auto...
Author: Jadwiga Mazurkiewicz
0 downloads 3 Views

1 Opracowanie : Ewa Inglot, Barbara PołomskaRaport z autoewaluacji działań Szkoły Promującej Zdrowie w Gimnazjum nr 4 im. H. Sienkiewicza w Czerwionce- Leszczynach, rok szkolny 2016/2017 Opracowanie : Ewa Inglot, Barbara Połomska

2 Wstęp do autoewaluacji SzPZAutoewaluacja pozwoliła nam na dokonanie oceny stopnia realizacji działań promujących zdrowie przez naszą szkołę zgodnie ze standardami obowiązującymi w polskiej koncepcji Szkoły Promującej Zdrowie. Uzyskane wyniki dają nam podstawę do refleksji i planowania dalszych działań dla rozwoju naszej szkoły oraz wyboru kolejnych problemów priorytetowych. Przedmiotem autoewaluacji są cztery standardy: I. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz ich skuteczności i długofalowości. II. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów III . Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie. IV. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

3 Badane grupy to: Uczniowie – 61 osób, Nauczyciele – 17 osób, Pracownicy niepedagogiczni – 15 osób, Rodzice – 43 osoby. Metody i techniki badawcze to : obserwacja bezpośrednia, analiza dokumentów, wywiady, badania ankietowe. Narzędzia badawcze to: ankiety arkusze zbiorcze

4 Badania przeprowadzone były przez zespół dsBadania przeprowadzone były przez zespół ds. ewaluacji promocji zdrowia w szkole w składzie: Dyrektor Szkoły: Małgorzata Marciniak Koordynator: Ewa Inglot Nauczyciele: Ewa Szopa, Edyta Drejws– Kasza, Barbara Połomska, Marcin Gorzawski Uczniowie i przedstawiciele SU: klasa III A – G4, Dominika Szłapka, Paweł Stryczek, Karol Bociek, Rada Rodziców G4. ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z WYNIKAMI AUTOEWALUACJI!

5 Wymiary i wskaźniki (stan pożądany, „optymalny”)Standard I Uwzględnianie promocji zdrowia w dokumentach oraz pracy i życiu szkoły. Wymiary i wskaźniki (stan pożądany, „optymalny”) Śr. liczba pkt. W koncepcji pracy szkoły lub w dokumencie o innej nazwie zapisano, że: szkoła realizuje program SzPZ. 5 Uczniowie, pracownicy szkoły i rodzice mają poczucie, że zdrowie i dobre samopoczucie jest ważną sprawą w szkole. Pracownicy szkoły uważają, że w szkole podejmowane są działania na rzecz promocji ich zdrowia. 3

6 Standard I

7 Standard I Problem: 50% pracowników niepedagogicznych nie wie, że w szkole są podejmowane działania na rzecz zdrowia.

8 Szkolenie, informowanie i dostępność koncepcji SzPZ.Standard I Szkolenie, informowanie i dostępność koncepcji SzPZ.

9 Podsumowanie wyników w standardzie I

10 Podsumowanie wyników w standardzie IŚrednia liczba punktów dla standardu I: 4,83 Problem priorytetowy: 50% pracowników niepedagogicznych nie wie, że w szkole są podejmowane działania na rzecz zdrowia.

11 Standard II Klimat społeczny w naszej szkole: uczniowie.Średnia punktów w badanej grupie uczniów w trzech obszarach: 4,7. Problem: Uczniowie nie zawsze są dla siebie życzliwi i pomocni, zdarza się że dokuczają sobie i czują się odrzuceni.

12 Standard II Klimat społeczny w naszej szkole: nauczyciele.Średnia punktów w badanej grupie nauczycieli w pięciu obszarach: 5,0.

13 Standard II Klimat społeczny w naszej szkole- : pracownicy niepedagogiczni.Średnia punktów w badanej grupie pracowników niepedagogicznych w pięciu obszarach: 4,8. Problem: Nie zawsze pracownicy niepedagogiczni są pytani o zdanie w sprawie życia i pracy szkoły.

14 Standard II Klimat społeczny w naszej szkole: rodzice.Średnia punktów w badanej grupie rodziców w trzech obszarach: 5,0.

15 Podsumowanie wyników w standardzie II.Średnia liczba punktów dla wszystkich badanych grup: 4,88 Problemy priorytetowe : Uczniowie nie zawsze są dla siebie życzliwi i pomocni, zdarza się, że dokuczają sobie i czują się odrzuceni. Nie zawsze pracownicy niepedagogiczni są pytani o zdanie w sprawie życia i pracy szkoły.

16 Standard III Realizacja przez nauczycieli edukacji zdrowotnej, zapisanej w podstawie programowej ich przedmiotów. Problem: 26% badanych uczniów uważa, że nie jest realizowana edukacja zdrowotna przez nauczycieli.

17 Standard III Tematy dotyczące zdrowia psychicznego i umiejętności życiowych są omawiane na lekcjach wychowawczych. Problem: 21% badanych uczniów uważa, że na lekcjach wychowawczych nie są omawiane tematy dotyczące zdrowia.

18 Standard III Uczniowie mogą proponować tematy z zakresu edukacji zdrowotnej, które ich interesują. Problem: Uczniowie nie zawsze mogą proponować tematy z zakresu edukacji zdrowotnej, które ich interesują.

19 Standard III Aktywny udział uczniów w procesie edukacji zdrowotnej.Uczniowie uważają, że to czego uczą się w szkole o zdrowiu jest dla nich ciekawe oraz zachęca ich do dbania o zdrowie. Problem: 16% badanych uczniów uważa, że zajęcia dotyczące zdrowia są dla nich mało atrakcyjne.

20 Standard III Edukacja zdrowotna nauczycieli i innych pracowników szkoły.Nauczyciele i inni pracownicy szkoły w ostatnich trzech latach uczestniczyli w szkoleniach dotyczących ich zdrowia. Problem: Zbyt mała ilość szkoleń dotyczących zdrowia dla pracowników niepedagogicznych.

21 Podsumowanie wyników w standardzie III.

22 Podsumowanie wyników w standardzie IIIŚrednia liczba punktów dla czterech wymiarów: 4,73 Problemy priorytetowe: 26% badanych uczniów uważa, że nie jest realizowana edukacja zdrowotna przez nauczycieli. 21% badanych uczniów uważa, że na lekcjach wychowawczych nie są omawiane tematy dotyczące zdrowia. 16% badanych uczniów uważa, że zajęcia dotyczące zdrowia są dla nich mało atrakcyjne. Uczniowie nie zawsze mogą proponować tematy z zakresu edukacji zdrowotnej, które ich interesują. Zbyt mała ilość szkoleń dotyczących zdrowia dla pracowników niepedagogicznych.

23 Standard IV Czystość szkoły98% społeczności szkolnej uważa , że nasza szkoła jest czysta

24 Standard IV Toalety są czyste, stale dostępne są środki czystości.Problem: Zdarza się, że nie zawsze w toaletach jest wystarczająca ilość środków czystości.

25 Standard IV Uczniowie zachowują porządek i dbają o czystość w szkole.Problem: Uczniowie nie zawsze dbają o czystość i porządek w szkole.

26 Standard IV Żywienie w szkole.Organizowanie żywienia w naszej szkole: Organizowane są drugie śniadania i spożywane wspólnie przez wszystkich uczniów i nauczycieli 2 Okresowo diagnozuje się , czy uczniowie przychodzą do szkoły po śniadaniu i co zjadają w szkole 4 Organizuje się dożywianie uczniów z rodzin o niskim statucie materialnym 5 Organizowane są ciepłe posiłki dla uczniów z wykorzystaniem zasad racjonalnego żywienia

27 Problem: W naszej szkole nie są spożywane drugie śniadania wspólnie przez uczniów i nauczycieli we wszystkich klasach. Posiadamy kącik śniadaniowy i relaksacyjny, gdzie uczniowie mogą zjeść drugie śniadanie i wypocząć. Zdarza się, że uczniowie nie zjadają pierwszego śniadania w domu.

28 Podsumowanie wyników w standardzie IV w pięciu obszarach.Średnia liczba punktów : 4,3 OBSZAR Średnia liczba punktów 1. Wybrane pomieszczenia i ich wyposażenie oraz organizacja pracy 4,88 2. Czystość szkoły 3,33 3. Organizacja przerw międzylekcyjnych 4,0 4. Wychowanie fizyczne oraz aktywność fizyczna członków społeczności szkolnej 4,5 5. Żywienie w szkole 4,86

29 Ocena efektów działań w zakresie: „Dobre samopoczucie w szkole”.93% spolecznosci szkolnej dobrze czuje się w naszej szkole co daje nam średnią puntów : 4,75

30 Odpowiedzi, które powtarzały się najczęściej:Wnioski : Cała społeczność szkolna dobrze czuje się w naszej szkole. Większość uważa, że panuje miła atmosfera, szkoła jest przyjazna i bezpieczna. Nauczyciele i dyrekcja służą pomocą i radą, są dobre relacje pomiędzy nauczycielami i uczniami oraz rodzicami. Organizacja pracy jest dobra. Problem : Złe zachowanie niektórych uczniów.

31 Ocena efektów działań w zakresie: „Działania podejmowane dla umacniania zdrowia”.85% badanych (uczniowie, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni) podejmuje działania prozdrowotne.

32 Działania podejmowane dla umacniania zdrowiaBadana grupa Najczęściej Najrzadziej UCZNIOWIE Bardziej dbam o higienę osobistą. Staram się być bardziej aktywna/ aktywny fizycznie. Staram się w ciągu dnia znajdować czas na odpoczynek, przyjemne zajęcia. Ograniczam czas spędzony przy komputerze i telewizji. Staram się myśleć o sobie pozytywnie. Proszę kogoś o pomoc gdy mam jakieś kłopoty. NAUCZYCIELE Zwracam większą uwagę na utrzymanie dobrych relacji z bliskimi osobami. Staram się szukać pozytywów w sobie jak i w innych ludziach. Staram się być bardziej aktywna/ aktywny fizycznie. Wyeliminowałam /łem jakieś zachowanie ryzykowne dla zdrowia. Zwracam większa uwagę na wykonywanie samobadania. PRACOWNICY NIEPEDAGOGICZNI Staram się szukać pozytywów zarówno w sobie jak i innych ludziach. Rozwijam swoje umiejętności radzenia sobie ze stresem , napięciami. Wyeliminowałam /em jakieś zachowanie ryzykowne dla zdrowia.

33 Raport końcowy z autoewaluacjiSTANDARD Sr. Liczba pkt. Problem priorytetowy I. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz ich skuteczności i długofalowości 4,83 Zbyt mała ilość szkoleń i działań dotyczących promocji zdrowia dla pracowników niepedagogicznych. II. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów 4,88 Uczniowie nie zawsze są dla siebie życzliwi i pomocni, zdarza się, że dokuczają sobie i czują się odrzuceni.

34 Raport końcowy z autoewaluacjiSTANDARD Śr. Liczba pkt Problem priorytetowy III . Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie. 4,73 Zbyt mała liczba oraz atrakcyjność lekcji wychowawczych dotyczących promocji zdrowia. Uczniowie nie zawsze mają wpływ na propozycję tematów o zdrowiu. IV. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami. 4,30 Uczniowie nie zawsze dbają o porządek i czystość w szkole. Zdarza się, że nie zawsze w toaletach jest odpowiednia ilość środków czystości.

35 Wnioski z dokonanej autoewaluacji:Edukacja zdrowotna w naszej szkole jest ważnym elementem edukacji całej społeczności szkolnej. Polityka, warunki i organizacja pracy szkoły sprzyja realizacji edukacji zdrowotnej. Uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy niepedagogiczni czują się bezpiecznie i dobrze, ponieważ w szkole panuje bardzo dobry klimat społeczny (wysokie wyniki autoewaluacji).

36 Nasza szkoła jest czysta.W szkole korzysta się z pomocy specjalistów w realizacji wybranych tematów powiązanych z realizacją podstawy programowej. Szkoła aktywnie współpracuje z różnymi organizacjami i instytucjami z terenu gminy, powiatu i województwa. Nawiązała współpracę z innymi szkołami w celu wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. W szkole realizowane są ogólnopolskie programy, projekty dotyczące zdrowia. Organizując zajęcia o zdrowiu nauczyciele stosują aktywizujące metody.

37 Szkolny zespół promocji zdrowia ukierunkował swoje działania na kształtowanie w społeczności szkolnej i lokalnej umiejętności dokonywania wyborów sprzyjających zdrowiu, zwiększenie aktywności fizycznej i świadomości proekologicznej. Szkoła podejmuje działania w zakresie edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym: międzyszkolne mistrzostwa sportowe, festyn szkolny, wielopokoleniowy bieg - „100 km na 100-lecie szkoły”. Uczniowie są aktywni i zaangażowani, uczestniczą w opracowywaniu tematyki edukacji prozdrowotnej.

38 Rodzice mają stwarzane możliwości uczestnictwa w życiu klasy i szkoły, chętnie pomagają w organizacji imprez szkolnych, wspierają szkołę w jej działaniach. Uczniowie są zadowoleni z nauki w szkole. Chętnie do niej przychodzą, lubią się uczyć, uważają, że zajęcia są ciekawe i interesujące. Relacje między nauczycielami, a uczniami oceniane są przez uczniów jako bardzo dobre. Mają do nich zaufanie. Są motywowani do nauki i w razie potrzeby uzyskują odpowiednią pomoc.

39 Nauczyciele chętnie przychodzą do pracy, lubią uczyć, czują satysfakcję z pracy w szkole. Współpracują ze sobą, wspierają się nawzajem. Mają poczucie efektywności swojej pracy. Pracownicy nie będący nauczycielami chętnie ze sobą współpracują, są dla siebie życzliwi, pomagają sobie wzajemnie. Uczniowie reagują na ich prośby i zalecenia, szanują ich pracę i godność. Realizacja edukacji zdrowotnej wpływa na zmianę stylu życia i większą dbałość o zdrowie całej społeczności szkolnej.

40 Na podstawie dokonanej autoewaluacji należy wprowadzić następujące zmiany:Uświadomić całą społeczność szkolną z jakimi niedoskonałościami boryka się i jakie obszary pracy szkoły wymagają podniesienia jakości. Na stronie internetowej systematycznie umieszczać wyczerpujące informacje dotyczące działań prozdrowotnych w naszej szkole. Zwiększyć atrakcyjność lekcji wychowawczych przeznaczonych na zagadnienia zdrowotne. Skuteczniej włączać uczniów i rodziców do planowania i realizacji godzin wychowawczych oraz działań prozdrowotnych w szkole.

41 Stworzyć pracownikom niepedagogicznym możliwość pełniejszego uczestnictwa w życiu szkoły.Zwiększyć ilość szkoleń dotyczących promocji zdrowia dla pracowników niepedagogicznych. Na gazetce na korytarzu szkolnym systematycznie przypominać o wszystkich planach i projektach SzPZ. Systematycznie prowadzić edukację dla uczniów na temat dbałości o czystość i porządek w szkole, zadbać o to by zawsze znajdowały się środki czystości w toaletach szkolnych. Poprawić relacje interpersonalne pomiędzy uczniami.

42 Cel priorytetowy na rok szkolny 2017/2018 :„ W naszej szkole są atrakcyjne i ciekawe lekcje wychowawcze dotyczące zdrowia ” Uznano, że działania podjęte w kierunku edukacji prozdrowotnej jednocześnie pozwolą rozwiązać problem priorytetowy, uwzględnić szkolenia pracowników niepedagogicznych i uświadomić uczniom jak ważne dla zdrowia są prawidłowe relacje interpersonalne oraz dbanie o porządek i zachowanie czystości w szkole, w swoim otoczeniu . DZIĘKUJĘMY ZA UWAGĘ !