1 Opracowanie: mgr Zuzanna WitekPMP ćw nr 5 Opracowanie: mgr Zuzanna Witek
2 Terytorium państwa Terytorium państwowe – część powierzchni Ziemi należąca do określonego państwa ograniczona granicą państwową Terytorium obejmuje: terytorium lądowe wody wewnętrzne morze terytorialne przestrzeń powietrzna ponad tymi obszarami wyspy „Fundamentalne pojęcie suwerenności państwowej w prawie zwyczajowym, potwierdzone zwłaszcza przez art. 2 pkt 1 Karty NZ, rozciąga się na wody wewnętrzne i morze terytorialne każdego państwa, jak również na przestrzeń powietrzną nad jego terytorium” – sprawa Nikaragui przed MTS
3 enklawa – eksklawa Enklawa – terytorium otoczone ze wszystkich stron terytorium lądowym innego państwa. Jeżeli stanowi ono część jakiegoś państwa to jest ono jego eksklawą Rys. 1 : C jest enklawą państwa A, C jest eksklawą państwa B. Rys. 2: C jest eksklawą państwa B, ale nie jest enklawą państwa A, ponieważ dzieli granicę z państwem D Przykład: San Marino stanowi enklawę w terytorium Włoch, zaś gmina Campione stanowi enklawę w terytorium Szwajcarii i eksklawę Włoch.
4 Państwa-enklawy, otoczone ze wszystkich stron przez inne państwo, nie są eksklawami. Istnieją trzy takie państwa: San Marino w terytorium Włoch, Watykan w terytorium Włoch, w Rzymie, Lesotho w terytorium RPA.
5 Nie stanowi natomiast terytorium państwowego pokład statku morskiego czy samolotu. Jednak zdarzenia, które mają tam miejsce, od strony prawnej traktuje się tak, jakby zaszły na terytorium danego państwa (tzn. podlegają one jego jurysdykcji). Teren ambasad nie należy do terytorium państwa, które dana ambasada reprezentuje, lecz jest to terytorium państwa przyjmującego misję dyplomatyczną. Dzięki specjalnym przywilejom wynikającym z prawa dyplomatycznego, pomieszczenia ambasad pozostają pod jurysdykcja państwa, które reprezentują.
6 Eksterytorialność Eksterytorialność (z łac. zakrajowość) to wyłączenie spod jurysdykcji państwa miejscowego w trybie umów międzynarodowych pewnego obszaru jego terytorium (np. placówek dyplomatycznych, a niekiedy nawet całych dzielnic, w których zamieszkują dyplomaci, lub cudzoziemcy). Eksterytorialność zakłada fikcję prawną, iż obiekty lub inne instytucje określone umowami międzynarodowymi znajdują się poza terytorium (extra territorium) państwa miejscowego i nie opuszczają terytorium państwa, które posiada status eksterytorialności (eksklawa eksterytorialna). Akt lub czynność prawna dokonywana na terytorium eksterytorialnym, traktowana jest jako dokonana poza terytorium państwa miejscowego a na terytorium państwa (lub innego podmiotu prawa międzynarodowego), które korzysta ze statusu eksterytorialności, a więc jest wyłączona z jurysdykcji miejscowej i podlega jurysdykcji podmiotu korzystającego ze statusu eksterytorialności. Przykładem zastosowania zasady eksterytorialności jest status siedziby Rządu RP na uchodźstwie w Angers ( )
7 Ograniczenia zwierzchnictwa terytorialnego
8 Przestrzeń powietrznaJaki jest zasięg przestrzeni powietrznej? możliwości techniczne samolotów Nie istnieje przyjęta międzynarodowa granica wysokości między przestrzenią powietrzną, przebywanie w której wymaga zgody danego państwa i przestrzenią kosmiczną, gdzie taka zgoda nie jest potrzebna. W ramach ONZ podejmowane są próby ujednolicenia tej granicy – proponowane wartości zawierają się w przedziale od 30 do 160 kilometrów Przestrzeń narodowa a przestrzeń międzynarodowa Konwencja chicagowska z 7 grudnia 1944r. o międzynarodowej żegludze powietrznej (która zastąpiła Konwencję paryską z 1919r.) + porozumienie w sprawie wykonywania międzynarodowych przewozów liniowych. Konwencja ustanowiła Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO, Montreal), będącą organizacją wyspecjalizowaną systemu Narodów Zjednoczonych. Konwencja zawiera przepisy dotyczące zwierzchnictwa w przestrzeni powietrznej, rejestracji statku powietrznego, wzajemnego uznawania licencji i certyfikatów, zakazu użycia broni wobec cywilnego statku powietrznego, międzynarodowych standardów i zalecanych metod postępowania, a także inne szczegółowe prawa państw stron konwencji. Jest też statutem ICAO.
9 Pięć swobód lotniczychSwoboda przelotu tranzytowego bez lądowania Swoboda lądowania w celach technicznych (niezarobkowych) Swoboda dostarczania pasażerów, ładunku i poczty z państwa macierzystego do państwa lądowania Swoboda zabierania pasażerów, ładunku i poczty z państwa lądowania do państwa macierzystego statku powietrznego Swoboda przewozu pasażerów, ładunku i poczty pomiędzy jednym z umawiających się państw i państwem trzecim Swoboda działalności radiowej / swoboda zagłuszania Międzynarodowa Konwencja Telekomunikacyjna z Nairobi 1982r., MZk w Genewie Wykonywanie żeglugi powietrznej – wyłącznie za zgodą państwa
10 Naruszenie przestrzeni powietrznejJest równoznaczne z naruszeniem suwerenności państwowej i może pociągnąć za sobą reakcje ze strony zainteresowanego państwa Reakcje jednostronne: Zestrzelenie przez Bułgarię 27 lipca 1955r. cywilnego samolotu izraelskiego Zestrzelenie przez sowietów 1 października 1983r. Samolutu Korean Airlines (kontrowersja: czy w czasie pokoju można zastrzelić samolot powołując się na suwerenną władzę nad terytorium?) Protokół montrealski z 10 maja 1984r. powstrzymanie się od użycia broni przeciwko samolotom pasażerskim/cywilnym Zestrzelenie przez Kubę dwóch samolotów amerykańskich w 1996r. Zestrzelenie przez USA samolotu Iran Air w 1988r.
11 Kazus: zastrzelenie rosyjskiego samolotu przez Turcję przy granicy syryjsko - tureckiej
12 Przestrzeń kosmiczna Dyskusja prawna – od wystrzelenia przez ZSRR i USA pierwszych satelitów Ziemi Zasięg przestrzeni kosmicznej – kontrowersje Przestrzeń kosmiczna – powyżej 120km nad Ziemią, przestrzeń powietrzna – poniżej 80km (?) Orbita geostacjonarna – przestrzeń umiędzynarodowiona Sytuacja prawna przestrzeni kosmicznej: Nie podlega suwerenności poszczególnych państw Nie można jej zawłaszczyć Stanowi wspólne dziedzictwo ludzkości (powinna być wykorzystywana w celach pokojowych, dla dobra i w interesie wszystkich państw) Wolność badań i pokojowego użytkowania dla wszystkich państw Umowa z 22 kwietnia 1968r. o ratowaniu kosmonautów i zwrocie obiektów wypuszczonych w przestrzeń kosmiczną (natychmiastowe ratowanie kosmonautów i przekazywania ich władzy wypuszczającej, w przypadku obiektów – wyłącznie na prośbę. W obu przypadkach – obowiązek zawiadomienia państwa wypuszczającego i Sekretarza Generalnego ONZ)
13 Obszary morskie Obszary morskie: wody wewnętrzne, morze terytorialnePaństwo nadbrzeżne posiada wyłączną kompetencję w zakresie określania statusu prawnego swych obszarów morskich, z zastrzeżeniem, że regulacja nie może być sprzeczna z powszechnym prawem międzynarodowym
14 Prawo nieszkodliwego przepływuJest to prawo zwyczajowe skodyfikowane w konwencji genewskiej o morzu terytorialnym i strefie przyległej z 1958 r. a następnie w Konwencji o Prawie Morza z 1982 r. (art ), które zapewnia żeglugę statków wszystkich bander przez morze terytorialne (art. 17), wody archipelagowe (art. 52) i wyjątkowo morskie wody wewnętrzne (art. 8 ust. 2), a zatem przez morskie terytorium państwa. Nieszkodliwy przepływ obejmuje nieprzerwaną i szybką żeglugę przez morze terytorialne w celu: przejścia przez morze terytorialne bez wchodzenia na wody wewnętrzne i bez zatrzymywania się poza wodami wewnętrznymi na redzie bądź przy urządzeniu portowym (przepływ trawersowy lub prosty); wejścia na wody wewnętrzne lub wyjścia z nich albo zatrzymania się na takiej redzie bądź przy takim urządzeniu portowym (przepływ wejściowy/wyjściowy). Okręty podwodne mogą przepływać tylko w położeniu nawodnym i jak wszystkie inne okręty, z podniesioną banderą. W art. 19 ust. 2 Konwencji o Prawie Morza z 1982 r. zawarto katalog, który jest wskazówką dla przepływającego statku jakie działania są zakazane podczas korzystania z prawa nieszkodliwego przepływu.
15 Międzynarodowe drogi wodnePodział: rzeki, cieśniny, kanały
16 Brak nakazu umożliwienia żeglugi po rzekach wewnętrznychZasada swobodnej żeglugi po rzekach międzynarodowych (traktat paryski z 1865r. uznanie tej swobody za zasadę prawa międzynarodowego) Konwencja barcelońska z 20 kwietnia 1921r. (ograniczony zakres) Dopuszczenie statków musi być wolne od dyskryminacji Nie wolno nakładać na przepływające statki opłat i ceł innych niż te, które stanowią ekwiwalent za konieczne usługi związane z utrzymaniem danej drogi wodnej Reguły helsińskie z 1966r. Brak gwarancji swobodnej żeglugi statków niebędących statkami państw nadbrzeżnych Państwa nadbrzeżne - prawo swobodnej żeglugi (w tym korzystania z porów, całej długości rzeki, urządzeń technicznych, a także swoboda przewożenia towarów i osób, w tym do morza otwartego Każde państwo położone w dorzeczu rzeki ma prawo w obrębie swego terytorium do racjonalnego i słusznego udziału w korzystaniu z wód dorzecza Europejska Komisja Gospodarcza ONZ 1992r.: obowiązek podejmowania starań w celu wyeliminowania jakichkolwiek niekorzystnych skutków dla środowiska, wynikających z aktywności ludzkiej w odniesieniu do wód śródlądowych KPM – zasada słuszności i racjonalności w eksploatacji dróg wodnych Komisje, przykłady: Europejska Komisja dla Dunaju, Komisja do spraw żeglugi na Renie
17 Kanały Sztucznie przekopane drogi wodneCo do zasady prawo do korzystania regulują ustawodawstwa wewnętrzne Wyjątek: kanały umiędzynarodowione, np.: Kanał Sueski – w 1988r. wprowadzono całkowitą swobodę żeglugi, tak dla statków handlowych, jak i okrętów wojennych; zakaz nieprzyjaznych ataków – następnie konflikt w związku z nacjonalizacją kanału przez Egipt, Francja i GB nie uznały wydając akt jednostronny mający skutki międzynarodowoprawne Kanał Kiloński ( został udostępniony na mocy Traktatu Wersalskiego dla statków każdej bandery. Niemcy w 1936r. Wypowiedziały Traktat – szczególny status tego kanału został uchylony, jednak honorowano prawo do korzystania z niego przez statki handlowe) Kanał Panamski
18 Cieśniny Statki i okręty wojenne mają prawo do nieszkodliwego przepływu przez cieśniny o znaczeniu komunikacyjnym, bez obowiązku wcześniejszej notyfikacji (tak MTS w orzeczeniu w sprawie incydentu w Cieśninie Korfu, 1949r.) Państwo nadbrzeżne nie ma prawa zawieszenia przepływu przez cieśniny (potwierdzenie normy zwyczajowej w art. 16 ust. 4 Konwencji genewskiej o morzu terytorialnym, a następnie art Konwencji o Prawie Morza) Reżim nieszkodliwego przepływu ma nadal zastosowanie w cieśninach używanych do żeglugi międzynarodowej pomiędzy jednym obszarem morza otwartego lub wyłącznej strefy ekonomicznej a morzem terytorialnym innego państwa, i innych łączących morza terytorialnego
19 Przejście tranzytowe - prawo żeglugowe wprowadzone w Konwencji o Prawie Morza z Montego Bay z 1982 r. (art ), które zapewnia żeglugę statków morskich i przelot statków powietrznych, w cieśninach używanych w żegludze międzynarodowej, wyłącznie w celu nieprzerwanego, szybkiego i niezakłóconego tranzytu między jedną częścią morza pełnego lub wyłącznej strefy ekonomicznej a drugą częścią morza pełnego lub wyłącznej strefy ekonomicznej. Okręty podwodne mogą przechodzić w położeniu podwodnym i prawo to nie może być zawieszane przez państwa cieśninowe. Prawo przejścia tranzytowego obowiązuje w cieśninach o wielkim znaczeniu komunikacyjnym i strategicznym, których wody stanowią morze terytorialne państw cieśninowych. Najważniejszymi z nich są Cieśnina Kaletańska, Gibraltarska, Bab al- Mandab, Ormuz i Malakka. Do tej kategorii cieśnin nie należą cieśniny, które mieszczą się w powyższej definicji cieśnin międzynarodowych z prawem przejścia tranzytowego, ale których status został uregulowany przez inne długotrwale obowiązujące umowy międzynarodowe: Cieśniny Duńskie (Sund, Wielki Bełt, Mały Bełt), Cieśniny Czarnomorskie (Bosfor i Dardanele), Cieśnina Wysp Alandzkich i Cieśnina Magellana.
20 Terytoria nie podlegające suwerenności państwowejMorze pełne Dno i podziemie morskie pod morzem pełnym Antarktyka (zamrożenie istniejących i zakaz nowych roszczeń terytorialnych) Przestrzeń kosmiczna Są to obszary NIEZAWŁASZCZALNE Obowiązek pokojowego ich wykorzystywania Wolność prowadzenia badań Wolność korzystania z nich na jednakowych prawach przez wszystkie państwa, organizacje międzynarodowe lub inne podmioty prawa międzynarodowego
21 Morze pełne / otwarte To wszystkie obszary położone na zewnątrz od granicy wyłącznej strefy ekonomicznej lub od granicy morza terytorialnego, jeśli państwo nie posiada takiej strefy Zasada WOLNOŚCI MÓRZ : morza pełne są otwarte dla wszystkich narodów, żadne państwo nie może legalnie rościć sobie praw do poddania jakiejkolwiek ich części pod swą suwerenność (art. 2 Konwencji genewskiej o morzu pełnym, podobnie art Konwencji o prawie morza z 1982r.) Art.. 87 KoPM: granicą wolności jest konieczność należytego uwzględnienia interesów innych państw korzystających z takiego samego prawa
22 Wolności morza otwartegoWedług art. 87 Konwencji na morzu otwartym państwom przysługują następujące wolności: wolność żeglugi, wolność rybołówstwa, wolność przelotu, wolność układania kabli podmorskich i rurociągów, wolność badań naukowych, wolność budowania wysp i innych instalacji. Przypomnienie: statek na morzu pełnym podlega prawu międzynarodowemu i prawu państwa bandery (art. 6 KoPm)
23 Prawo wizyty i rewizji (artPrawo wizyty i rewizji (art. 22 KoPM) - okrętom wojennym na morzu otwartym wobec statków innych państw w ściśle określonych przypadkach. Zalicza się do nich podejrzenia, że: obcy statek trudni się piractwem; obcy statek uprawia handel niewolnikami; posiada tę samą przynależność państwową co okręt wojenny, lecz pływa pod obcą banderą. W powyższych przypadkach okręt może wysłać łódź pod dowództwem oficera, który dokonuje sprawdzenia dokumentów uprawniających do podnoszenia bandery, a w razie konieczności przeprowadza kontrolę statku. Nieuzasadniona kontrola wobec zatrzymanego statku zobowiązuje do wynagrodzenia strat i szkód, które mógł odnieść. Konwencja jamajska z 1982 r. w art. 109 i 110 rozszerzyła powyższy katalog o dwa przypadki: podejrzenie braku przynależności państwowej statku; podejrzenie nadawania nielegalnych audycji radiowych lub telewizyjnych - w tym przypadku okręt ma również prawo wykonywania jurysdykcji karnej.
24 Prawo pościgu - prawo przysługujące okrętom wojennym i samolotom oraz innym upoważnionym statkom morskim i powietrznym w służbie rządowej stosowane wobec jednostek, których załoga lub pasażerowie podejrzani są o naruszenie przepisów prawa państwa nadbrzeżnego. Pościg taki może rozpocząć się na: wodach wewnętrznych; morzu terytorialnym; morskim pasie przyległym; wyłącznej strefie ekonomicznej; strefie rybołówstwa; w związku z naruszeniem praw państwa na szelfie. Przebywanie przez statek ścigany na wodach wewnętrznych lub terytorialnych nie jest warunkiem wymaganym dla rozpoczęcia pościgu. Konieczne jest natomiast nadanie sygnału optycznego lub dźwiękowego w odległości umożliwiającej dostrzeżenie lub usłyszenie go. Pościg powinien być nieprzerwany, ustaje natomiast z chwilą wpłynięcia jednostki ściganej na morze terytorialne państwa trzeciego. Obecnie odpowiednie regulacje w tym zakresie zawiera Konwencja jamajska z 1982 r. w art W prawie polskim instytucja prawa pościgu opisana została w art ustawy z 12 października 1990 r. o Straży Granicznej.
25 Stan wyższej konieczności (zajęcie lub zniszczenie statku w celu uniknięcia katastrofy ekologicznej)Zderzenia na morzu (odpowiedzialność kapitana statku przed sądem bandery lub państwa którego jest obywatelem, nie jest możliwy areszt – patrz sprawa Lotus)
26 Granice państwowe Granice: hipotetyczne, wyimaginowane linie wyznaczone w terenie Istnienie państwa nie wymaga, by jego granice od samego początku były precyzyjnie wyznaczone Wyznaczanie granicy, etapy: decyzja polityczna, delimitacja - najpierw na mapie, potem w terenie (patrz kazus szelf kontynentalny Morza Północnego) demarkacja
27 Umowy graniczne Szczególny reżim: Zasada automatycznej sukcesjiNie mogą być podważane w związku z zasadniczą zmianą okoliczności Pytania: czy umowa o granicy jest skuteczna erga omnes?
28