oraz najczęściej pojawiające się błędy we wnioskach o dofinansowanie

1 oraz najczęściej pojawiające się błędy we wnioskach o d...
Author: Teresa Wieczorek
0 downloads 3 Views

1 oraz najczęściej pojawiające się błędy we wnioskach o dofinansowanieNajważniejsze zapisy Regulaminu konkursu nr RPSL IP /17 oraz najczęściej pojawiające się błędy we wnioskach o dofinansowanie Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach/ Wydział Zarządzania EFS/ 23 sierpnia 2017 r. Spotkanie informacyjne

2 Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020Oś Priorytetowa VII Regionalny rynek pracy Działanie 7.1 Aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu Podziałanie Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez pracy na obszarach rewitalizowanych – RIT Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego

3 CEL KONKURSU Zwiększenie możliwości zatrudnienia osób powyżej 30 roku życia (od dnia 30 urodzin) poszukujących pracy i pozostających bez pracy na obszarach rewitalizowanych RIT Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

4 CO WARTO PRZECZYTAĆ PRZED STWORZENIEM WNIOSKURegulamin konkursu; Strategię Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego; FAQ- pytania i odpowiedzi; Instrukcję wypełniania wniosku o dofinansowanie w ramach EFS; Standard udzielania wsparcia związanego z organizacją staży lub praktyk zawodowych na rzecz uczestników projektów; Standard udzielania wsparcia związanego z organizacją subsydiowanego zatrudnienia na rzecz uczestników projektów; Podstawowe informacje dotyczące uzyskiwania kwalifikacji w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego; Wykaz dopuszczalnych stawek dla towarów i usług „Taryfikator”.

5 STRUKTURA FINANSOWA PROJEKTUPlanowane finansowanie ogółem na konkurs w ramach Poddziałania RPO WSL wynosi: 454 692,69 PLN*, tj. 108 882,35 Euro *Wartość w PLN została określona według kursu Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia kwotowania środków w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym ogłoszono nabór, tj r., gdzie 1 EURO = 4,1760 PLN

6 STRUKTURA FINANSOWA PROJEKTUPlanowane finansowanie ogółem na konkurs w ramach Poddziałania RPO WSL : Co do zasady maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi: 95%, czyli środki UE + ewentualne współfinansowanie z budżetu państwa lub innych źródeł przyznawane Wnioskodawcy przez właściwą instytucję. Minimalny poziom wkładu własnego wynosi: 5% kosztów kwalifikowalnych (może być: finansowy lub rzeczowy) Minimalna wartość projektu: ,00 PLN

7 LICZBA OSÓB PLANOWANYCH DO OBJĘCIA WSPARCIEMLiczba osób planowanych do objęcia wsparciem w ramach projektów dofinansowanych w niniejszym konkursie wynosi: 31 osób

8 TERMIN I SPOSÓB SKŁADANIA WNIOSKUNabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów będzie prowadzony od dnia 31 lipca 2017 r. (od godz. 0:00) do dnia 31 sierpnia 2017 r. (do godz. 12:00:00). Wnioski złożone po upływie terminu naboru będą pozostawione bez rozpatrzenia (decyduje data i godzina złożenia wniosku za pośrednictwem jednej z platform SEKAP lub ePUAP). W przypadku awarii krytycznej* LSI 2014 w ostatnim dniu trwania naboru wniosków o dofinansowanie projektów, przewiduje się wydłużenie trwania naboru o 1 dzień, przy czym uznaje się, iż nie będzie to stanowiło zmiany Regulaminu konkursu. IOK poda do publicznej wiadomości, na stronie internetowej oraz portalu, informację o awarii krytycznej LSI 2014 i przedłużeniu terminu zakończenia naboru. * rozumiana jako nieprawidłowości w działaniu po stronie systemu uniemożliwiające korzystanie użytkownikom z podstawowych usług w zakresie naborów, potwierdzonych przez IOK;

9 PODMIOTY UPRAWNIONE DO UBIEGANIA SIĘ O DOFINANSOWANIE PROJEKTUW odniesieniu do typów operacji 1-3: Dofinansowanie mogą uzyskać wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych), w tym: Agencje zatrudnienia Agencjami zatrudnienia są podmioty wpisane do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia, świadczące usługi w zakresie pośrednictwa pracy, pośrednictwa do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych, poradnictwa zawodowego, doradztwa personalnego lub pracy tymczasowej. Instytucje szkoleniowe Podmioty wpisane do Rejestru Instytucji Szkoleniowych Instytucje dialogu społecznego Instytucjami dialogu społecznego na rynku pracy zgodnie z art. 6 ust. 6 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy są: związki zawodowe lub organizacje związków zawodowych, organizacje pracodawców, organizacje bezrobotnych, organizacje pozarządowe, jeżeli wśród zadań statutowych znajduje się realizacja zadań w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej.

10 PODMIOTY UPRAWNIONE DO UBIEGANIA SIĘ O DOFINANSOWANIE PROJEKTUInstytucje partnerstwa lokalnego Instytucją partnerstwa lokalnego zgodnie z art.6 ust. 7 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest: grupa instytucji realizujących na podstawie umowy przedsięwzięcia i projekty na rzecz rynku pracy. Lokalne Grupy Działania (w skrócie "LGD") – jest to rodzaj partnerstwa terytorialnego tworzonego zwykle na obszarach wiejskich, zrzeszającego przedstawicieli lokalnych organizacji (z sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego) oraz mieszkańców danego obszaru wyznaczonego granicą gmin członkowskich. W Polsce podstawą prawną funkcjonowania LGD są ustawy: o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich oraz o stowarzyszeniach. W odniesieniu do typu 4 operacji: Wyłącznie podmioty prowadzące agencje zatrudnienia oraz podmioty, o których mowa w art. 18c ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2 pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, po uzyskaniu akredytacji, o której mowa w art. 36 a ust. 4 pkt 2 wskazanej ustawy.

11 PODMIOTY UPRAWNIONE DO UBIEGANIA SIĘ O DOFINANSOWANIE PROJEKTUWAŻNE! O dofinansowanie aplikować mogą wnioskodawcy, których projekty będą realizowane na obszarach rewitalizowanych Subregionu Zachodniego.

12 GRUPA DOCELOWA /OSTATECZNI ODBIORCY WSPARCIAGrupę docelową projektu stanowią: Osoby powyżej 30 roku życia (od dnia 30 urodzin): a) bezrobotne; b) nieaktywne zawodowo zwłaszcza te należące co najmniej do jednej z poniższych, znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy grup: osoby powyżej 50 roku życia; kobiety; osoby z niepełnosprawnościami; osoby długotrwale bezrobotne; osoby o niskich kwalifikacjach. Z wyłączeniem osób odbywających karę pozbawienia wolności.

13 GRUPA DOCELOWA /OSTATECZNI ODBIORCY WSPARCIAUWAGA Należy pamiętać, że uczestnikiem projektu jest osoba fizyczna zamieszkująca na obszarze rewitalizowanym Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego oraz bezpośrednio korzystająca z interwencji EFS.

14 TYPY PROJEKTÓW MOŻLIWYCH DO REALIZACJIWsparcie indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej osób ma opierać się na co najmniej trzech elementach indywidualnej i kompleksowej pomocy (dwa z nich wskazane jako obligatoryjne, trzeci i kolejne – fakultatywne – wybierane w zależności od potrzeb i możliwości osób, którym udzielane jest wsparcie). Instrumenty i usługi rynku pracy służące indywidualizacji wsparcia oraz pomocy w zakresie określenia ścieżki zawodowej (obligatoryjne)*: identyfikacja potrzeb osób pozostających bez zatrudnienia oraz diagnozowanie możliwości w zakresie doskonalenia zawodowego, w tym identyfikacja stopnia oddalenia od rynku pracy; kompleksowe i indywidualne pośrednictwo pracy w zakresie wyboru zawodu zgodnego z kwalifikacjami i kompetencjami wspieranej osoby lub poradnictwo zawodowe w zakresie planowania rozwoju kariery zawodowej, w tym podnoszenia lub uzupełniania kompetencji i kwalifikacji zawodowych.

15 TYPY PROJEKTÓW MOŻLIWYCH DO REALIZACJIOpracowane IPD ma pozwolić na dopasowanie pomocy odpowiednio do sytuacji uczestnika, jego potrzeb, możliwości oraz posiadanych kompetencji. IPD może być modyfikowany w trakcie jego realizacji z powodu zmiany osobistej sytuacji uczestnika projektu bądź też zewnętrznych uwarunkowań mających wpływ na przebieg realizacji ścieżki aktywizacji zawodowej. Na każdym etapie realizacji IPD uczestnik projektu powinien mieć zapewniony dostęp do usługi pośrednictwa pracy.

16 TYPY PROJEKTÓW MOŻLIWYCH DO REALIZACJIInstrumenty i usługi rynku pracy skierowane do osób, u których zidentyfikowano potrzebę uzupełnienia lub zdobycia nowych umiejętności i kompetencji, w tym m.in.: nabywanie, podwyższanie lub dostosowywanie kompetencji i kwalifikacji, niezbędnych na rynku pracy w kontekście zidentyfikowanych potrzeb osoby, której udzielane jest wsparcie, m.in. poprzez wysokiej jakości szkolenia*. UWAGA Informacje dotyczące kwalifikacji zostały zawarte w załączniku nr 17 do Regulaminu konkursu.

17 TYPY PROJEKTÓW MOŻLIWYCH DO REALIZACJIInstrumenty i usługi rynku pracy służące zdobyciu doświadczenia zawodowego wymaganego przez pracodawców jak i przedsiębiorców, w tym m.in.: nabywanie lub uzupełnianie doświadczenia zawodowego oraz praktycznych umiejętności w zakresie wykonywania danego zawodu, m.in. poprzez staże i praktyki, spełniające standardy wskazane w Europejskich Ramach Jakości Praktyk i Staży oraz w Polskich Ramach Jakości Staży i Praktyk; wsparcie zatrudnienia osoby pozostającej bez zatrudnienia u przedsiębiorcy lub innego pracodawcy, stanowiące zachętę do zatrudnienia, m.in. poprzez pokrycie kosztów subsydiowania zatrudnienia dla osób, u których zidentyfikowano adekwatność tej formy wsparcia, refundację wyposażenia lub doposażenia stanowiska (wyłącznie w połączeniu z subsydiowanym zatrudnieniem)

18 TYPY PROJEKTÓW MOŻLIWYCH DO REALIZACJIDziałania EURES związane z bezpośrednim świadczeniem usług dla osób bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo i pracodawców: pośrednictwo pracy w ramach sieci EURES obejmujące działania, o których mowaw art. 36 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz inne usługi świadczone w ramach tej sieci, określone w przepisach Unii Europejskiej.

19 TYPY PROJEKTÓW MOŻLIWYCH DO REALIZACJIWnioskodawca jest zobowiązany do wskazania w treści wniosku o dofinansowanie typu operacji, w ramach którego realizowane będą poszczególne zadania/działania

20 PRZYKŁADOWY MODEL ŚCIEŻKI ZAWODOWEJ UCZESTNIKA PROJEKTUOpracowanie IPD w oparciu o rozpoznanie aktualnej sytuacji uczestnika projektu i identyfikacje jego potrzeb Monitoring prowadzony przez doradcę w trakcie całej ścieżki aktywizacji zawodowej uczestnika projektu, w tym : analiza działań weryfikacja/ modyfikacja IPD Pośrednictwa pracy ( dostępne na każdym etapie realizacji Projektu ) Poradnictwo (indywidualne/grupowe); Wsparcie psychologiczne; Praca metodą Trenera Zatrudnienia Wspomaganego; Szkolenia; Staże/ praktyki zawodowe; Dotacje na doposażenie i wyposażenie stanowiska u pracodawcy; Subsydiowane zatrudnienie; Zatrudnienie wspomagane; Inicjatywy na rzecz podnoszenia zdolności do mobilności geograficznej; Wsparcie towarzyszące; KAŻDA Z POWYŻSZYCH FORM PROWADZI DO WEJŚCIA NA RYNEK PRACY, CZYLI DO PODJĘCIA ZATRUDNIENIA PRZEZ UCZESTNIKA PROJEKTU

21 DODATKOWE INFORMACJE Wnioskodawca powinien przeprowadzić analizę grupy docelowej, uwzględniając indywidualne problemy, bariery, oczekiwania i potrzeby każdej osoby z poszczególnych grup docelowych objętych wsparciem. Doświadczenia z realizacji działań aktywizacyjnych adresowanych do różnych grup będących w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy wskazują, że ścieżki dla każdej osoby z niżej wymienionych grup należy przygotowywać i realizować w sposób zróżnicowany, odmiennie dobierając formy i ich intensywność. Przeprowadzona analiza stanowi każdorazowo podstawę dla planowanych w ramach projektu form wsparcia dla uczestników. Każdą formę wsparcia, w tym szkolenia, wnioskodawca jest zobowiązany do tematycznego i cenowego określenia w szczegółowym budżecie projektu, w sposób umożliwiający weryfikację zgodności przyjętego kosztu ze stawkami określonymi w Wykazie dopuszczalnych stawek dla towarów i usług „Taryfikator” (załącznik nr 8 do Regulaminu Konkursu).

22 DODATKOWE INFORMACJE W przypadku szkoleń / kursów, weryfikacja ich zgodności kosztowej z zapisami „Taryfikatora” będzie możliwa przy założeniu przez wnioskodawcę następujących metodologii projektowych: 1. Wnioskodawca, na podstawie przeprowadzonej diagnozy rynku i/lub grupy docelowej decyduje się bezpośrednio wskazać tematy szkoleń / kursów. Przedmiotowe szkolenia/kursy pozwalają uzyskać uczestnikom konkretne umiejętności w ramach projektu i stanowią określony element ścieżki wsparcia. W tym przypadku wnioskodawca wskazuje w szczegółowym budżecie konkretne szkolenia/kursy. Stawki tych szkoleń/kursów są porównywane przez KOP ze stawkami określonymi w „Taryfikatorze” dla tego rodzaju tematów szkoleniowych.

23 DODATKOWE INFORMACJE 2. Wnioskodawca nie wskazuje bezpośrednio szkoleń/kursów, którymi chce objąć uczestników projektu, gdyż będą one ewentualnie określone na etapie realizacji projektu w oparciu o ustalenia IPD dla każdego uczestnika projektu. Wnioskodawca w treści wniosku wskazuje jedynie pewne obszary umiejętności/kwalifikacji pożądane dla danej grupy odbiorców i określone na podstawie przeprowadzonej analizy. W takim przypadku, pozycje budżetu szczegółowego nie będą odnosić się do konkretnego tematu szkoleniowego, ale do jednego z obszarów szkoleniowych określonych w „Taryfikatorze”. Obszary te obejmują: - szkolenia/kursy przygotowujące do egzaminów certyfikowanych, - szkolenia/kursy podnoszące kwalifikacje i umiejętności zawodowe, - szkolenia/kursy IT, szkolenia/kursy umiejętności „miękkich”. Do każdego wybranego obszaru szkoleniowego należy wskazać liczbę uczestników, liczbę godzin na uczestnika oraz stawkę godzinową odpowiadającą uśrednionej stawce godzinowej dla danego obszaru szkoleniowego określonego w „Taryfikatorze”.

24 DODATKOWE INFORMACJE Informację dotyczącą możliwości zmiany form wsparcia, w tym szkoleń w wyniku prowadzonego procesu rekrutacji jako odpowiedź na indywidualne potrzeby osób stanowiących grupę docelową, Wnioskodawca musi zawrzeć obowiązkowo we wniosku, bez względu na to czy wybierze formę realizacji projektu określoną w pkt.1 lub pkt. 2 opisanych powyżej. Ponadto wnioskodawca musi określić czy szkolenia będą przeprowadzane przez wnioskodawcę lub partnera (o ile dotyczy) czy też zostaną zlecone na zewnątrz.

25 WSKAŹNIKI – PODSTAWOWE DOKUMENTY„Wytyczne w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014 – 2020” „Wspólna Lista Wskaźników Kluczowych ” (WLWK), stanowiąca załącznik nr 2 do Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego... Regulamin konkursu

26 RODZAJE WSKAŹNIKÓW EFSwskaźniki produktu – dotyczą realizowanych działań; produktem są dobra i usługi, które powstały w związku z realizowanym projektem wskaźniki rezultatu – dotyczą oczekiwanych efektów wsparcia udzielonego ze środków EFS: wskaźniki rezultatu bezpośredniego – odnoszą się do sytuacji bezpośrednio po zakończeniu wsparcia, tj. zakończeniu udziału osób / podmiotów w projekcie wskaźniki rezultatu długoterminowego – dotyczą efektów wsparcia osiągniętych w dłuższym okresie od zakończenia wsparcia

27 MOMENT POMIARU WSKAŹNIKÓWwskaźniki produktu – dane zbierane są w momencie rozpoczęcia udziału uczestnika w projekcie wskaźniki rezultatu bezpośredniego – mierzone są do czterech tygodni od zakończenia udziału w projekcie Dane dotyczące sytuacji uczestnika po upływie 4 tygodni od zakończenia udziału w projekcie nie mogą być uwzględnione we wskaźnikach rezultatu bezpośredniego. W przypadku powrotu uczestnika do projektu po uprzednio zakończonym udziale, informacje odnoszące się do wskaźników rezultatu bezpośredniego dla tego uczestnika powinny zostać usunięte, co powoduje konieczność zaktualizowania wartości wskaźników rezultatu

28 Za pomiar tych wskaźników odpowiada Instytucja Zarządzającawskaźniki rezultatu długoterminowego odnoszą się do sytuacji uczestnika po upływie co najmniej 4 tygodni, przy czym WLWK zakłada okres sześciu miesięcy lub dłuższy, w zależności od specyfiki wsparcia i oczekiwanej zmiany Dane do wskaźników długoterminowych nie są uzyskiwane w ramach monitorowania realizacji projektu, ale wyliczane są przy pomocy ewaluacji / analiz realizowanych na reprezentatywnej próbie uczestników projektów lub na podstawie danych administracyjnych Za pomiar tych wskaźników odpowiada Instytucja Zarządzająca

29 OGÓLNE ZASADY WYBORU I OPISU WSKAŹNIKÓWBeneficjent jest zobowiązany do wyboru we wniosku o dofinansowanie wszystkich wskaźników, które zostały wskazane jako obowiązkowe w Regulaminie konkursu. Powyższa kwestia podlega ocenie merytorycznej, projekty niespełniające kryterium zostaną odrzucone na etapie oceny merytorycznej. Dodatkowo Wnioskodawcy są zobligowani do wybrania wszystkich horyzontalnych wskaźników produktu. UWAGA!!! Wnioskodawcy są zobligowani wykazywać we wniosku o dofinansowanie wszystkie wskaźniki dotyczące liczby osób (w tym również wskaźnik horyzontalny) w podziale na płeć. Dotyczy to zarówno wskaźników realizowanych przez Wnioskodawcę, jak i przez wszystkich partnerów. Jeżeli na moment składania wniosku Beneficjent nie jest w stanie podać wartości wskaźnika w podziale na płeć, powinien wpisać wartość „0”. Natomiast na etapie wniosku o płatność powinien zostać odnotowany faktyczny przyrost wybranego wskaźnika w podziale na płeć.

30 wskaźniki rezultatu bezpośredniego: WSKAŹNIKI DLA PODDZIAŁANIA 7.1.2Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, po opuszczeniu programu Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu Kryterium efektywności zatrudnieniowej: dla osób w wieku 50 lat i więcej - efektywność zatrudnieniowa na poziomie co najmniej 33% dla kobiet - efektywność zatrudnieniowa na poziomie co najmniej 39% dla osób z niepełnosprawnościami– efektywność zatrudnieniowa na poziomie co najmniej 33% dla osób długotrwale bezrobotnych –efektywność zatrudnieniowa na poziomie co najmniej 30% dla osób o niskich kwalifikacjach (do poziomu ISCED 3 włącznie) –efektywność zatrudnieniowa na poziomie co najmniej 38% dla uczestników/czek nie kwalifikujących się do żadnej z powyższych grup docelowych – na poziomie co najmniej 43% WSKAŹNIKI DLA PODDZIAŁANIA 7.1.2

31 WSKAŹNIKI DLA PODDZIAŁANIA 7.1.2wskaźnik produktu: Liczba osób bezrobotnych w tym długotrwale bezrobotnych, objętych wsparciem w programie Liczba osób długotrwale bezrobotnych objętych wsparciem w programie Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie Liczba osób biernych zawodowo objętych wsparciem w programie Liczba osób w wieku 50 lat i więcej objetych wsparciem w programie Liczba osób o niskich kwalifikacjach objętych wsparciem w programie WSKAŹNIKI DLA PODDZIAŁANIA 7.1.2

32 Efektywność zatrudnieniowa jest mierzona wśród uczestników, którzy:zakończyli udział w projekcie; zakończenie udziału w projekcie to zakończenie uczestnictwa w formie lub formach wsparcia przewidzianych dla danego uczestnika w ramach projektu; przerwali udział w projekcie wcześniej, niż uprzednio było to planowane z powodu podjęcia pracy spełniającej warunki opisane w Podrodziale 3.2 pkt 1 lit h-j Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata ; podjęli pracę, a jednocześnie kontynuowali udział w projekcie. Kryterium efektywności zatrudnieniowej odnosi się do odsetka osób, które podjęły pracę w okresie do trzech miesięcy następujących po dniu, w którym zakończyły udział w projekcie.

33 WSKAŹNIKI HORYZONTALNELiczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami Liczba osób objętych szkoleniami / doradztwem w zakresie kompetencji cyfrowych Liczba projektów, w których sfinansowano koszty racjonalnych usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami Liczba podmiotów wykorzystujących technologie informacyjno–komunikacyjne (TIK) Wartość docelową każdego ze wskaźników horyzontalnych należy określić na poziomie zero – chyba że w projekcie przewidziano wystąpienie sytuacji opisanej we wskaźniku, wówczas należy podać jego planowaną wartość, większą niż zero. Jeśli w trakcie realizacji projektu nastąpi przyrost wartości wskaźnika, należy to wykazać we wniosku o płatność, w pozostałych przypadkach należy każdorazowo wykazywać zero. Na poziomie projektu wskaźniki horyzontalne pełnią wyłącznie funkcję monitoringową, w związku z tym ich wartości nie podlegają ocenie merytorycznej – z wyjątkiem sytuacji, w której we wniosku o dofinansowanie zostanie określona wartość większa niż zero: wówczas beneficjent będzie rozliczany z osiągnięcia wartości docelowej.

34 ROZLICZANIE Z WARTOŚCI WSKAŹNIKÓWBeneficjent jest rozliczany (reguła proporcjonalności) z osiągnięcia wszystkich wskaźników określonych w umowie, z wyłączeniem tych wskaźników horyzontalnych, którym przypisano wartość docelową zero. Wskaźniki, które nie zostały wybrane we wniosku oraz wskaźniki wspólne Wnioskodawca ma obowiązek jedynie monitorować, czyli nie jest rozliczany z osiągniętej wartości tych wskaźników.

35 BŁĘDY – WSKAŹNIKI Wskaźnikibrak określenia wszystkich wymaganych wskaźników np. horyzontalnych określenie wskaźników efektywności dla poszczególnych grup na poziomie niższym niż wymagany brak podziału na K i M, nawet jeżeli wnioskodawca w opisie grupy docelowej określa liczbowo lub procentowo udział tych osób w projekcie nieprawidłowe określenie sposobu pomiaru wskaźników - dotyczy źródeł danych i czasu pomiaru, brak informacji o osobie odpowiedzialnej za monitorowanie wskaźników

36 BŁĘDY – WSKAŹNIKI Poprawnie wskazane wskaźniki efektywności zatrudnieniowej: - dla osób w wieku 50 lat i więcej na poziomie 33%; - dla kobiet na poziomie 39%; - dla osób z niepełno- sprawnościami na poziomie 33%; - dla osób długotrwale bezrobotnych na poziomie 30%; - dla osób o niskich kwalifikacjach (do poziomu ISCED 3 włącznie) na poziomie 38%. - dla uczestników/czek nie kwalifikujących się do żadnej z powyższych grup docelowych – 43% Błędnie wskazane wskaźniki efektywności zatrudnieniowej: - dla osób w wieku 50 lat i więcej na poziomie 0%; - dla osób z niepełno- sprawnościami na poziomie 0%; - dla osób długotrwale bezrobotnych na poziomie 0%; - dla osób o niskich kwalifikacjach (do poziomu ISCED 3 włącznie) na poziomie 36% - dla uczestników/czek nie kwalifikujących się do żadnej z powyższych grup docelowych – 0%

37 Ocena kryteriów formalnychKRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW  OGÓLNE KRYTRIA FORMALNE Ocena kryteriów formalnych ma postać „0-1”

38 OGÓLNE KRYTERIA WERYFIKOWANE NA ETAPIE OCENY FORMALNEJ1. Czy wnioskodawca oraz partnerzy (jeżeli dotyczy) są podmiotami uprawnionymi do aplikowania o środki w ramach konkursu/naboru? Kryterium weryfikowane na podstawie części A wniosku o dofinansowanie – Podmioty zaangażowane w realizację projektu. 2. Czy wnioskodawca oraz partnerzy nie podlegają wykluczeniu z możliwości otrzymania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej? Kryterium weryfikowane na podstawie Oświadczenia Wnioskodawcy. 3. Czy wnioskodawca posiada odpowiedni potencjał finansowy? Kryterium weryfikowane na podstawie porównania informacji podanych w punkcie A.3.4. Potencjał i doświadczenie partnera oraz B Obroty projektodawcy z wydatkami na poszczególne lata wskazanymi w tabeli D.3. 4. Czy we wniosku w sposób prawidłowy zastosowano uproszczone metody rozliczania wydatków? Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie punktu C.2 wniosku o dofinansowanie - Zakres finansowy oraz tabeli D.2. Źródła finansowania wydatków.

39 OGÓLNE KRYTERIA WERYFIKOWANE NA ETAPIE OCENY FORMALNEJ5. Czy okres realizacji projektu jest zgodny z okresem kwalifikowania wydatków w RPO WSL? Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie punktu VIII. Wniosku o dofinansowania - Okres realizacji projektu. 6. Czy projekt jest zgodny z przepisami art. 65 ust. 6 i art. 125 ust 3 lit. e) i f) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r.? Wnioskodawca złożył oświadczenia, że: - projekt nie został zakończony w rozumieniu art. 65 ust. 6; - w przypadku realizacji projektu przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie do Instytucji Zarządzającej, przestrzegał obowiązujących przepisów prawa dotyczących danej operacji zgodnie z art. 125 ust. 3 lit. e; - projekt nie obejmuje przedsięwzięć będących częścią operacji, które zostały objęte lub powinny zostać objęte procedurą odzyskiwania zgodnie z art. 71 (trwałość operacji) w następstwie przeniesienia działalności produkcyjnej poza obszar objęty programem. 7. Czy wartość projektu została prawidłowo określona? Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie punktu C.2.3 wniosku o dofinansowanie projektu - Wydatki ogółem/ kwalifikowalne.

40 SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DOSTĘPU WERYFIKOWANE NA ETAPIE OCENY FORMALNEJOcena kryteriów formalnych ma postać „0-1”

41 SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DOSTĘPU WERYFIKOWANE NA ETAPIE OCENY FORMALNEJCzy maksymalny okres realizacji projektu wynosi 24 miesięcy? Czy projektodawca / Lider Partnerstwa posiada siedzibę na obszarze Województwa Śląskiego? Czy minimalna wartość projektu wynosi PLN? Czy grupę docelową projektu stanowią: Osoby powyżej 30 roku życia (od dnia 30 urodzin), które są bezrobotne (lub nieaktywne zawodowo), zwłaszcza te znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy: osoby powyżej 50 roku życia; kobiety (w szczególności powracające na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowywaniem dziecka); osoby z niepełnosprawnościami; osoby długotrwale bezrobotne; osoby o niskich kwalifikacjach?  Z wyłączeniem osób odbywających karę pozbawienia wolności.

42 SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DOSTĘPU WERYFIKOWANE NA ETAPIE OCENY FORMALNEJCzy projekt wynika z aktualnego i pozytywnie zaopiniowanego przez IZ RPO programu rewitalizacji ? UWAGA Wynikanie z programu rewitalizacji projektu oznacza: wskazanie (wymienienie) go wprost w programie rewitalizacji albo określenie go w ogólnym (zbiorczym) opisie innych, uzupełniających rodzajów działań rewitalizacyjnych.

43 SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DOSTĘPU WERYFIKOWANE NA ETAPIE OCENY FORMALNEJCo do zasady projekty rewitalizacyjne realizowane są na obszarach wyznaczonych do rewitalizacji gdyż celem głównym takich projektów jest przede wszystkim bezpośrednie działanie na rzecz poprawy sytuacji społeczno- gospodarczej na danym obszarze oraz wsparcie jego mieszkańców. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest, aby do objęcia wsparciem dopuszczone zostały także projekty planowane do realizacji/zlokalizowane poza obszarem wyznaczonym do rewitalizacji, w szczególności, w których działania będą prowadzone na styku obszaru wyznaczonego do rewitalizacji i obszaru zdegradowanego, jednak tylko i wyłącznie jeśli służą one realizacji celów wynikających z programu rewitalizacji. Dotyczy to zwłaszcza inicjatyw społecznych nakierowanych np. na aktywizację zawodową mieszkańców obszaru rewitalizacji, gdzie rozwiązania dedykowane ludności z obszaru rewitalizacji mogą być podejmowane poza tym obszarem. Takie przypadki wymagają szerszego uzasadnienia i wskazania siły powiązań i efektywności oddziaływania danego projektu rewitalizacyjnego na realizację celów określonych dla rewitalizacji.

44 SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DOSTĘPU WERYFIKOWANE NA ETAPIE OCENY FORMALNEJCzy w przypadku kryterium efektywności zatrudnieniowej: Projekt zakłada: - dla osób w wieku 50 lat i więcej - kryterium efektywności zatrudnieniowej na poziomie co najmniej 33% - dla kobiet - kryterium efektywności zatrudnieniowej na poziomie co najmniej 39% - dla osób z niepełnosprawnościami– kryterium efektywności zatrudnieniowej na poziomie co najmniej 33% - dla osób długotrwale bezrobotnych – kryterium efektywności zatrudnieniowej na poziomie co najmniej 30% - dla osób o niskich kwalifikacjach (do poziomu ISCED 3 włącznie) – kryterium efektywności zatrudnieniowej na poziomie co najmniej 38% - dla uczestników/czek nie kwalifikujących się do żadnej z powyższych grup docelowych – na poziomie co najmniej 43% ?

45 SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DOSTĘPU WERYFIKOWANE NA ETAPIE OCENY FORMALNEJCzy w przypadku realizacji w ramach projektu szkoleń/kursów z zakresu nabywania nowych, podwyższania lub uzupełniania kwalifikacji, Wnioskodawca zapewnia, że uzyskanie kwalifikacji zostało poprzedzone procesem walidacji i certyfikacji? Czy wskazane formy wsparcia kończą się egzaminem: a) zewnętrznym, lub b) przeprowadzonym przez Projektodawcę lub Partnera, o ile posiadają oni uprawnienia do egzaminowania w zakresie zgodnym z realizowanymi szkoleniami? Czy szkolenie/kurs kończy się wydaniem uczestnikowi/uczestniczce certyfikatu rozpoznawalnego w danej branży /świadectwa potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji/kwalifikacji w zawodzie? W przypadku kursów / szkoleń prowadzących do nabycia kompetencji (konkretnych efektów uczenia się uzyskiwanych w toku szkolenia), dokument potwierdzający nabycie kompetencji powinien zawierać informacje na temat uzyskanych przez uczestnika efektów uczenia się w rozumieniu Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata Kryterium odnosi się do 2 typu operacji.

46 OGÓLNE I SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA WERYFIKOWANE NA ETAPIE OCENY MERYTORYCZNEJNa etapie oceny merytorycznej oceniane są kryteria: ogólne horyzontalne (zerojedynkowe) – spełnienie warunkuje otrzymanie dofinansowania; ogólne merytoryczne (zerojedynkowe) – spełnienie warunkuje otrzymanie dofinansowania ; szczegółowe dostępu (zerojedynkowe), które zostały wskazane, jako weryfikowane na etapie oceny merytorycznej – spełnienie warunkuje otrzymanie dofinansowania; ogólne merytoryczne (punktowe) – uzyskanie określonej liczby punktów za kryterium warunkuje otrzymanie dofinansowania; szczegółowe dodatkowe (szczegółowe dla Poddziałań RIT oceniane przez IP RIT RPO WSL) (przyznawana jest ściśle określona liczba punktów) – spełnienie warunkuje otrzymanie dofinansowania; negocjacyjne - spełnienie warunkuje otrzymanie dofinansowania.

47 Ocena ogólnych kryteriów merytorycznychOGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE  OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE- Ocena ogólnych kryteriów merytorycznych ma postać „0-1”

48 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE1. Czy zapisy wniosku są zgodne z regulaminem konkursu/naboru? Oceniane będzie czy projektodawca zastosował się do warunków określonych przez IZ/IP sformułowanych w regulaminie konkursu/naboru w szczególności w zakresie możliwych do objęcia wsparciem grup docelowych, czy dopuszczonych do realizacji form wsparcia. 2. Czy projekt wpisuje się we właściwe działanie/poddziałanie/ typ projektu RPO WSL – zgodnie ze Szczegółowym opisem osi priorytetowych i Regulaminem konkursu/wezwaniem do złożenia wniosku o dofinansowania projektu pozakonkursowego? Projekt wpisuje się we właściwe działanie/poddziałanie/typ projektu, zgodnie ze Szczegółowym opisem osi priorytetowych RPO WSL oraz regulaminem konkursu/wezwaniem do złożenia wniosku o dofinansowania projektu pozakonkursowego. Kryterium będzie weryfikowane na podstawie spójności wskazanego typu operacji z opisem zadań, a także zgodność projektu z celami szczegółowymi RPO WSL oraz z diagnozą zawartą w programie bądź w regulaminie konkursu. 3. Czy partnerstwo zostało zawarte zgodnie z przepisami art.33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej ? Kryterium będzie weryfikowane na podstawie Oświadczenia Wnioskodawcy oraz punktu A.3.3. wniosku o dofinansowanie - Uzasadnienie i sposób wyboru partnera oraz jego rola w projekcie.

49 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE4. Czy projekt jest skierowany do grupy docelowej z terenu województwa śląskiego? W ramach kryterium oceniane będzie czy projekt jest skierowany do grup docelowych z obszaru województwa śląskiego (w przypadku osób fizycznych pracują, uczą lub zamieszkują one na obszarze województwa śląskiego w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, a w przypadku innych podmiotów posiadają one jednostkę organizacyjną na obszarze województwa śląskiego). Kryterium będzie weryfikowane na podstawie punktu B wniosku o dofinansowanie - Osoby i/lub podmioty/instytucje, które zostaną objęte wsparciem. 5. Czy biuro projektu jest zlokalizowane na terenie województwa śląskiego? W ramach kryterium oceniane będzie czy projektodawca w okresie realizacji projektu prowadzi biuro projektu (lub posiada siedzibę, filię, delegaturę, oddział czy inną prawnie dozwoloną formę organizacyjną działalności podmiotu) na terenie województwa śląskiego, w miejscu umożliwiającym równy dostęp potencjalnych uczestników/uczestniczek projektu. Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie punktu B.12.3 wniosku o dofinansowanie - Biuro projektu oraz zaplecze techniczne i potencjał kadrowy projektodawcy.

50 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE6. Czy projekt realizuje wskaźniki określone w regulaminie konkursu/naboru jako obowiązkowe dla danego typu projektu? W ramach kryterium oceniane będzie czy projekt realizuje wskaźniki określone w regulaminie konkursu/naboru jako obowiązkowe dla danego typu projektu. Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie części E. Mierzalne wskaźniki projektu. 7. Czy wskaźniki zostały prawidłowo przyporządkowane do kwot ryczałtowych? Kryterium dotyczy wniosków rozliczanych za pomocą kwot ryczałtowych. W ramach kryterium weryfikowane będzie, czy do każdej kwoty ryczałtowej przyporządkowano minimum jeden wskaźnik oraz czy wszystkie wskaźniki wskazane w części E wniosku o dofinansowanie zostały przyporządkowane w sposób adekwatny do poszczególnych kwot ryczałtowych.

51 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) Ocena merytoryczna wniosku na podstawie ogólnych kryteriów merytorycznych będzie dokonywana w skali punktowej zgodnie z kartą oceny merytorycznej. Maksymalna liczba punktów do uzyskania wynosi 50 punktów. Spełnienie przez wniosek kryteriów w minimalnym zakresie oznacza uzyskanie 30 punktów tj. 60% maksymalnej możliwej do uzyskania liczby punktów w ramach ogólnych kryteriów merytorycznych oraz jednocześnie uzyskanie minimalnej liczby punktów za kryteria, dla których określono minimum punktowe.

52 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) Czy cel projektu jest adekwatny do diagnozowanych problemów? (skala punktowa od 0 do 3. Minimum punktowe wynosi 1 pkt.) Weryfikowane będzie: Czy prawidłowo sformułowano cel projektu? Czy cel jest adekwatny do zdiagnozowanych problemów? Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie punktu B.9. wniosku o dofinansowanie - Cel główny projektu w odniesieniu do pozostałych zapisów wniosku. 2. Czy wskaźniki zostały założone na odpowiednim poziomie, a ich sposób monitorowania został odpowiednio opisany? (skala punktowa od 0 do 10. Minimum punktowe wynosi 6 pkt.) Czy wartości docelowe wskaźników produktu są adekwatne do zaplanowanych działań i wydatków w projekcie? Czy wartości wskaźników rezultatu są adekwatne do zaplanowanych działań i wydatków w projekcie? Czy w sposób poprawny i zgodny z definicją wskaźników opisano sposób pomiaru i monitorowania wskaźników? Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie części E wniosku o dofinansowanie - MIERZALNE WSKAŹNIKI PROJEKTU w odniesieniu do pozostałych zapisów wniosku. Kryterium to może podlegać ocenie warunkowej i negocjacjom, po uzyskaniu przez wniosek minimalnej liczby punktów za kryteria dla których określono minimum punktowe.

53 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) 3. Czy w sposób prawidłowy opisano grupę docelową? (skala punktowa od 0 do 5. Minimum punktowe wynosi 3 pkt.) Weryfikowane będzie: a) Czy scharakteryzowano grupę docelową i w sposób poprawny opisano jej sytuację problemową? Zaleca się oby opis sytuacji problemowej grup docelowych objętych wsparciem opierał się o dane dotyczące danego obszaru wsparcia oraz dodatkowo o własne informacje, przeprowadzone badania analizy. Zaleca się wskazanie metodologii przeprowadzenia danej formy badania wraz ze wskazaniem uzyskanych wyników. Wybór grupy docelowej nie może być zdeterminowany planowanymi do realizacji instrumentami, lecz wynikać z diagnozy problemu dla określonego terytorium. Charakterystyka grupy docelowej nie może sprowadzać się jedynie do wskazania kategorii osób zaproponowanych w Regulaminie Konkursu. Grupa docelowa nie jest jednorodna, dlatego powinna być rozpatrywana w różnych podkategoriach: wiek, płeć, poziom wykształcenia, miejsce zamieszkania, status na rynku pracy, sytuacja rodzinna i materialna. b) Czy rekrutacja uczestników do projektu została zaplanowana w sposób adekwatny do grupy docelowej? Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie punktu B.11. wniosku o dofinansowanie - Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu.

54 BŁĘDY - OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) Charakterystyka osób i/lub podmiotów/instytucji, które zostaną objęte wsparciem opisy grupy docelowej są zbyt ogólne i stanowią jedynie kopię zapisów regulaminu konkursu nie jest zasadnym opisywanie ogólnowojewódzkich problemów, które nie dotyczą grupy docelowej Opis sytuacji problemowej grup docelowych objętych wsparciem opis sytuacji problemowej odnosi się do osób z obszaru całego Śląska, a nie Subregionu Zachodniego, wnioskodawcy powołując się na pewne dane nie wskazują źródła danych, wnioskodawcy powołujący się na badania własne nie określają: terminu przeprowadzania badań, charakterystyki badanej grupy, jej liczebności, metody badań, opis sytuacji problemowej zawiera diagnozę grupy, a nie zawiera problemów jakie zdiagnozowano w tej grupie oraz informacji o oczekiwaniach i barierach nie uzasadniono dlaczego wybrane zostały tylko niektóre powiaty z Subregionu Zachodniego jako obszar realizacji projektu i czy ich teren charakteryzuje się gorszą sytuacją na rynku pracy, proponowane w projekcie wsparcie niezgodne z wcześniejszym opisem potrzeb grupy docelowej.

55 BŁĘDY - OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) Opis rekrutacji do projektu: brak precyzyjnie zaplanowanej długości procesu rekrutacji brak informacji o rodzajach działań jakie wnioskodawca zamierza wdrożyć w momencie problemów z rekrutacją uczestników brak wskazania mierzalnych kryteriów rekrutacji dla wszystkich grup objętych wsparciem brak informacji jak będzie rola PUP, GOPS, MOPS, NGO procesie rekrutacji i w kontakcie z grupą docelową brak informacji o miejscu spotkań rekrutacyjnych. Oczekiwania, potrzeby i bariery potencjalnych uczestników projektu unikanie suchych i ogólnych informacji np. potrzeby: wsparcie psychologiczne przedmiotowe oczekiwania/potrzeby/bariery powinny zostać skonkretyzowane, a źródłem informacji dla nich powinny być badania/analizy/opracowania nie wskazuje się konkretnych problemów jakie podały ankietowane osoby w przeprowadzonych przez wnioskodawcę badaniach własnych

56 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) 4. Czy zadania w projekcie zaplanowano i opisano w sposób poprawny? (skala punktowa od 0 do 8. Minimum punktowe wynosi 5 pkt.) Weryfikowane będzie: Czy zadania logicznie korespondują z określoną sytuacją problemową oraz wpływają na osiągnięcie wskaźników i założonych celów? Czy zakres zadań/działań realizowanych przez partnera/ów uzasadnia ich udział w projekcie (w przypadku projektów partnerskich)? Czy opisano zakres merytoryczny zadań uwzględniający: rodzaj i charakter wsparcia, liczbę osób jakie otrzymają wsparcie oraz wskazano, jakie rodzaje dostaw i usług będą zlecane innym podmiotom przy zastosowaniu klauzul społecznych? Czy określone terminy rozpoczęcia i zakończenia zadań gwarantują efektywną realizację projektu oraz czy wskazano podmiot realizujący działania w ramach zadania, w tym zaangażowaną kadrę? Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie punktu C.1 wniosku o dofinansowanie - ZADANIA W PROJEKCIE (ZAKRES RZECZOWY) w odniesieniu do pozostałych zapisów wniosku.

57 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) cd. 4. Czy zadania w projekcie zaplanowano i opisano w sposób poprawny? Opis planowanych zadań powinien być możliwie szczegółowy z uwzględnieniem terminów i osób odpowiedzialnych za ich realizację! W przypadku organizacji szkoleń wskazane jest podanie najważniejszych informacji – o ile są one znane wnioskodawcy na etapie opracowywania wniosku o dofinansowanie - dotyczących sposobu ich organizacji. Wnioskodawca powinien zadbać o szczegółowy opis zadań zgodny z chronologią występowania zaplanowanych działań. Instytucje szkoleniowe realizujące dany typ wsparcia powinny posiadać wpis do RIS - wymóg obligatoryjny.

58 BŁĘDY - OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) Zadania w projekcie Brak informacji o: liczbie uczestników projektu uczestniczących w zadaniu osobach odpowiedzialnych za zadanie i miejscu jego realizacji czasie trwania poszczególnych zadań (kursów, staży) i potwierdzeniu uzyskania kwalifikacji Brak kompleksowego wsparcia i uzasadnienia, iż tylko część uczestników skorzysta z poszczególnych form wsparcia Nie wskazywano, iż w przypadku wystąpienia innych potrzeb po sporządzeniu IPD zostaną uczestnikom zapewnione inne szkolenia niż te założone w projekcie.

59 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) 5. Czy projektodawca posiada doświadczenie i potencjał pozwalające na efektywną realizację projektu? (skala punktowa od 0 do 14. Minimum punktowe wynosi 8 pkt.) Weryfikowane będzie: a) Czy projektodawca/partner posiada doświadczenie w obszarze merytorycznym, w którym udzielane będzie wsparcie przewidziane w ramach projektu? b) Czy projektodawca/partner posiada doświadczenie na rzecz grupy docelowej, do której kierowane będzie wsparcie przewidziane w ramach projektu? c) Czy projektodawca/partner posiada doświadczenie w zakresie podejmowanych inicjatyw na określonym terytorium, którego dotyczyć będzie realizacja projektu? d) Czy projektodawca/partner posiada odpowiedni potencjał kadrowy/ merytoryczny? e) Czy projektodawca/partner posiada odpowiedni potencjał techniczny? f) Czy opisany sposób zarządzania projektem gwarantuje jego prawidłową realizację? Czy uwzględniono udział partner/ów w zarządzaniu projektem (dotyczy projektów partnerskich)? Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie punktu B.12. wniosku o dofinansowanie - Zdolność do efektywnej realizacji projektu oraz punktu A.3.4. Potencjał i doświadczenie partnera.

60 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) Uwaga! Przy opisie doświadczenia kadry zaangażowanej w realizację projektu wnioskodawca nie może posługiwać się ogólnymi stwierdzeniami. Na ile to możliwe należy podać syntetyczną informację o doświadczeniu zawodowym istotnym z punktu widzenia projektu, z uwzględnieniem planowanych na danym stanowisku zadań, uprawnień i odpowiedzialności. Należy wskazać najważniejsze kwalifikacje wymagane na danym stanowisku pracy. W sytuacji, gdy jest to możliwe należy wskazać konkretne osoby (z imienia i nazwiska), które będą odpowiedzialne za zarządzanie projektem. W tym zakresie należy wskazać tylko posiadany potencjał kadrowy, a więc w szczególności osoby na stałe współpracujące i planowane do oddelegowania do projektu, a nie te które wnioskodawca dopiero chciałby zaangażować.

61 BŁĘDY - OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) Potencjał i doświadczenie partnera Zbyt ogólny opis dotyczący: doświadczenia partnera posiadanego przez partnera zaplecza technicznego i kadrowego ważne przy składaniu kilku wniosków: Potencjał wnioskodawcy musi być wystarczający do pokrycia planowanych wydatków we wszystkich projektach złożonych w ramach danego naboru oraz realizowanych w danej instytucji w ramach EFS Doświadczenie projektodawcy podanie tytułów projektów oraz nr poddziałań jest niewystarczające, niezbędne jest uszczegółowienie poprzez wpisanie: - terminów realizowanych projektów - charakterystyki grupy docelowej - terytorium, na którym realizowano projekty - roli wnioskodawcy w projektach wpisywanie efektów dotychczas zrealizowanych projektów/działań/akcji Brak możliwości weryfikacji doświadczenia Wnioskodawcy w realizacji przedsięwzięć na terenie Subregionu Zachodniego i na rzecz grupy docelowej projektu.

62 BŁĘDY - OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) Biuro projektu oraz zaplecze techniczne i potencjał kadrowy projektodawcy Biuro projektu : brak informacji o wyposażeniu biura i wykorzystaniu posiadanych zasobów Potencjał kadrowy : brak informacji o wymaganych kwalifikacjach i doświadczeniu personelu niewskazywanie na jakiej zasadzie będą zaangażowane osoby stanowiące potencjał wnioskodawcy w realizację przedmiotowego projektu wykazywanie w ramach potencjału osób, które Wnioskodawca dopiero zamierza zatrudnić Potencjał techniczny: brak informacji o zaangażowaniu zasobów technicznych w poszczególne zadania Sposób zarządzania projektem brak precyzyjnie określonej struktury zarządzania uwzględniającej rolę partnerów brak danych o przepływie informacji i wzajemnych powiązaniach personelu

63 OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) 6. Czy budżet projektu został sporządzony w sposób prawidłowy i zgodny z zasadami kwalifikowalności wydatków? (skala punktowa od 0 do 10. Minimum punktowe wynosi 7 pkt.) W ramach kryterium weryfikowane jest: a)czy we wniosku zidentyfikowano wydatki w całości lub w części niekwalifikowalne, b)czy we wniosku zidentyfikowano inne błędy w konstrukcji budżetu Kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie punktu C.2. wniosku o dofinansowanie- ZAKRES FINANSOWY. Kryterium może zostać uznane za spełnione w przypadku, gdy min. 75% kosztów bezpośrednich zostało uznane za kwalifikowalne (a więc wartość zmniejszeń w budżecie wynikających z uchybień wskazanych w lit. a nie przekracza 25% kosztów bezpośrednich), w przeciwnym razie kryterium zostaje uznane za niespełnione.

64 BŁĘDY - OGÓLNE KRYTERIA MERYTORYCZNE(mierzone za pomocą przyznanej liczby punktów) Zakres finansowy niespójne informacje dotyczące danych zawartych w budżecie i opisie zadań oraz wskaźników zawyżone wydatki w stosunku do Taryfikatora nieuzasadnione zawyżanie liczby godzin pracy personelu, kosztów wynajmu sali, powielania zadań personelu; brak możliwości oceny racjonalności kosztu zadania z uwagi na niewskazanie kalkulacji kosztu powoływanie się na ceny rynkowe bez wskazania źródła danych brak metodologii wyliczenia wydatków np. Wnioskodawca w pozycji usługa szkoleniowa wskazał także koszt usługi cateringowej, a usługa cateringowa powinna być wskazana w osobnej pozycji, powoduje to brak możliwości weryfikacji wysokości kosztów usługi szkoleniowej uwzględnianie w kosztach bezpośrednich kosztów pośrednich brak w opisie wydatków informacji czy zawierają podatek VAT

65 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – OGÓLNE KRYTERIA HORYZONTALNEOcena ogólnych kryteriów horyzontalnych ma postać „0-1”. Spełnienie ogólnych kryteriów horyzontalnych jest obligatoryjne dla wszystkich projektów. W przypadku, jeśli projekt nie spełni któregokolwiek z ogólnych kryteriów horyzontalnych, otrzymuje on ostatecznie „0” punktów.

66 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – OGÓLNE KRYTERIA HORYZONTALNE1. Zgodność z prawodawstwem unijnym oraz właściwymi zasadami unijnymi, w tym: a) zasadą równości szans kobiet i mężczyzn w oparciu o standard minimum; b) zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami; c) zasadą zrównoważonego rozwoju; d) zasadą partnerstwa. Weryfikowana będzie zgodność z zasadą równości szans kobiet i mężczyzn na podstawie standardu minimum oraz zgodność z pozostałymi zasadami horyzontalnymi. W ramach kryterium wnioskodawca powinien spełnić standard minimum oraz wykazać pozytywny wpływ na zasadę równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz pozytywny lub neutralny wpływ projektu na pozostałe zasady horyzontalne UE, m.in.: - zasadę zrównoważonego rozwoju; - zasadę partnerstwa. Przez pozytywny wpływ na zasadę niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami należy rozumieć zapewnienie pełnej dostępności dla uczestników projektu (bez względu na rodzaj i stopień ich niepełnosprawności) w zakresie oferowanego w projekcie wsparcia oraz ewentualnych produktów projektu.

67 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – OGÓLNE KRYTERIA HORYZONTALNE2. Zgodność projektu z prawodawstwem krajowym w zakresie odnoszącym się do sposobu realizacji i zakresu projektu - weryfikowane będzie czy we wniosku nie ma zapisów, z których wynika niezgodność z obowiązującym prawem np. kodeksem pracy, ustawą prawo zamówień publicznych.

68 KRYTERIA ZGODNOŚCI ZE STRATEGIĄ ZIT - DOSTĘPUOcena kryteriów zgodności ze Strategią RIT Subregionu Zachodniego ma postać „0-1” W przypadku, jeśli projekt nie spełni któregokolwiek ze szczegółowych kryteriów dostępu, projekt otrzymuje ostatecznie „0” punktów.

69 KRYTERIA ZGODNOŚCI ZE STRATEGIĄ RIT - DOSTĘPULokalizacja projektu na obszarze funkcjonalnym danego ZIT/RIT Projekt jest zlokalizowany na obszarze funkcjonalnym danego ZIT/RIT wskazanym w Strategii ZIT/RIT. Zgodność uzasadnienia i celu projektu z diagnozą i Priorytetami/Celami /Działaniami Strategii ZIT/RIT Potrzeba realizacji projektu wynika ze zdiagnozowanych problemów/potrzeb/wyzwań oraz projekt jest zgodny z Priorytetami/Celami/Działaniami wskazanymi w Strategii ZIT/RIT adekwatnymi do przedmiotu projektu. Zgodność przedmiotu projektu z zakresem wsparcia wskazanym w Strategii ZIT/RIT Przedmiot projektu jest zgodny z planowanym zakresem wsparcia wskazanym w Strategii ZIT/RIT. Oceny spełnienia kryteriów dostępu dotyczących zgodności ze Strategią RIT Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego na lata dokonują pracownicy IP RIT Subregion Zachodniego.

70 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW-OGÓLNE KRYTERIA NEGOCJACYJNEOcena kryteriów negocjacyjnych ma postać „0-1” W przypadku, jeśli projekt nie spełni ogólnego kryterium negocjacyjnego, projekt otrzymuje ostatecznie „0” punktów.

71 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW-OGÓLNE KRYTERIA NEGOCJACYJNENegocjacjom podlegają kryteria ogólne merytoryczne (punktowe) 1. Czy projekt spełnia warunki postawione przez oceniających lub przewodniczącego KOP? Weryfikowane będzie: -czy wniosek o dofinansowanie projektu zawiera korekty wynikające z uwag oceniających lub przewodniczącego KOP oraz -czy Projektodawca przedstawił wymagane informacje i wyjaśnienia dotyczące określonych zapisów we wniosku. Jeżeli w efekcie negocjacji: do wniosku nie zostaną wprowadzone korekty wskazane przez oceniających w kartach oceny projektu lub przez przewodniczącego KOP lub inne zmiany wynikające z ustaleń dokonanych podczas negocjacji lub KOP nie uzyska od wnioskodawcy informacji i wyjaśnień dotyczących określonych zapisów we wniosku, wskazanych przez oceniających w kartach oceny projektu lub przewodniczącego KOP do wniosku zostały wprowadzone inne zmiany niż wynikające z kart oceny projektu lub uwag przewodniczącego KOP lub ustaleń wynikających z procesu negocjacji; negocjacje kończą się wynikiem negatywnym, co oznacza niespełnienie zerojedynkowego kryterium wyboru projektów określonego w zakresie spełnienia warunków postawionych przez oceniających lub przewodniczącego KOP. Projekt ten umieszczony jest na liście ocenionych projektów z liczbą punktów wynoszących 0.

72 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DODATKOWEPunkty przyznawane będą wyłącznie tym wnioskom, które otrzymają wymagane minimum punktowe za spełnianie ogólnych kryteriów merytorycznych

73 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DODATKOWECzy projekt zakłada komplementarność z innymi znajdującymi się na liście projektów wybranych do dofinansowania, zrealizowanymi lub trwającymi projektami? Weryfikowane będzie czy projekt: •jest komplementarny z trwającym lub zakończonym projektem realizowanym w ramach programów operacyjnych współfinansowanych ze środków UE –3pkt. •jest zintegrowany/ komplementarny z innymi projektami zrealizowanymi, trwającymi lub znajdującymi się na liście projektów wybranych do dofinansowania w ramach Zintegrowanych / Regionalnych Inwestycji Terytorialnych – 5 pkt •jest komplementarny z projektem w ramach Działania 10.2, pkt •projekt nie jest komplementarny z żadnym projektem – 0 pkt. Waga punktowa: 0-8. 2. Czy projekt jest realizowany w formalnym partnerstwie lub zakłada współpracę lub zlecanie zadań? Weryfikowane będzie czy projekt zakłada: •współpracę międzysektorową (formalna współpraca bez zawierania partnerstwa do realizacji, wskazanego w pkt. A.2. wniosku o dofinansowanie) – 2 pkt. •zlecanie zadań na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub w oparciu o art. 15a ustawy o spółdzielniach socjalnych – 3 pkt. •formalne partnerstwo (wskazane w pkt. A.2. wniosku o dofinansowanie) - 5 pkt. •brak partnerstwa lub współpracy pomiędzy jednostkami/podmiotami – 0 pkt. Waga punktowa: 0-5.

74 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DODATKOWE3. Czy Wnioskodawca/Partner posiada doświadczenie w realizacji projektów na obszarze ZIT / RIT ? Weryfikowane będzie czy Wnioskodawca/Partner: Brak doświadczenia w realizacji projektów na obszarze danego ZIT/RIT - 0 pkt. •Posiada doświadczenie w realizacji jednego projektu na obszarze danego ZIT / RIT– 2 pkt. •Posiada doświadczenie w realizacji dwóch lub więcej projektów na obszarze danego ZIT / RIT – 4 pkt. Waga punktowa: 0-4. 4. Czy projekt będzie wykorzystywał konkretne, pozytywnie zweryfikowane produkty w ramach projektów innowacyjnych i ponadnarodowych Programu Inicjatywy wspólnotowej EQUAL lub Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz projektów systemowych w ramach komponentu centralnego PO KL, których opisy są dostępne m.in. na stronach: oraz ? Waga punktowa: 2.

75 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DODATKOWE5. Czy zapewniono spójność projektu z przedsięwzięciami realizowanymi na obszarze objętym Strategią ZIT/RIT? Kryterium weryfikowane w oparciu o zapisy wniosku o dofinansowanie, zgodnie z poniżej wskazanymi kategoriami punktowymi: Brak rekomendacji – 0 pkt. Projekt bezpośrednio odpowiadający na problemy wskazane w Strategii ZIT / RIT oraz realizujący zapisane w niej cele, i posiadający rekomendację gminy będącej Członkiem Związku ZIT /RIT lub sygnatariusza Porozumienia w sprawie realizacji ZIT / RIT w Subregionie – 4 pkt. Projekt bezpośrednio odpowiadający na problemy wskazane w Strategii ZIT / RIT oraz realizujący zapisane w niej cele, i zarekomendowany przez Związek ZIT / RIT lub właściwy organ/y Porozumienia w sprawie realizacji ZIT / RIT w Subregionie - w formie uchwały Zarządu Związku ZIT/RIT (Subregion Centralny i Zachodni) lub decyzji Lidera RIT po uzyskaniu opinii Rady RIT (Subregion Południowy)/Komitetu Sterującego RIT (Subregion Północny) – 6 pkt. Waga punktowa: 0-8.

76 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DODATKOWE6. Czy wskaźniki założone przez Wnioskodawcę we wniosku o dofinansowanie zostały dobrane tak, by w sposób najbardziej efektywny realizować założenia zawarte w Strategii ZIT / RIT? W ramach kryterium ocenie będzie podlegać wpływ realizacji projektów na osiągnięcie wartości docelowej wskaźnika produktu lub rezultatu bezpośredniego danego Priorytetu/Celu/Działania ZIT / RIT, adekwatnego dla danego typu projektu, przyjętego dla całego subregionu, z podziałem na: 1. Gminy do 50 tys. mieszkańców włącznie (gminy małe): – 50% wskaźnika dla Subregionu Zachodniego 2. Gminy i powiaty powyżej 50 tys. mieszkańców (gminy duże): - 50% wskaźnika dla Subregionu Zachodniego Wartość wskaźnika powinna zostać wyliczona w sposób następujący: WD=[A/(B*C)]*100 Przy czym: WD- wartość docelowa wskaźnika %, A – wartość wskaźnika osiągana przez projekt, B – ogólna wartość wskaźnika dla Subregionu, C- ww. procentowa wartość dla gmin dużych lub małych (do wyliczenia należy stosować wartość bez % tj. przykładowo „0,77” dla gmin dużych). W przypadku gdy projekt będzie realizował wskaźnik: - poniżej 3%  - 0 pkt. - od 3% do 6% - 2 pkt. - powyżej 6% do 12% - 4 pkt. - powyżej 12% do 20% - 6 pkt. - powyżej 20% - 8 pkt. Waga punktowa: 0-8.

77 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DODATKOWEUWAGA Przez wartość wskaźnika lit. B „ogólna wartość wskaźnika dla Subregionu” należy rozumieć wskaźniki ze Strategii RIT Subregionu Zachodniego. Informacja o wskaźnikach wchodzących w ramy wykonania jest zawarta w RPO WSL

78 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DODATKOWE7. Czy projekt rozwiązuje konkretne problemy i realizuje cele wskazane w Strategii ZIT / RIT? Weryfikowane będzie czy projekt: nie realizuje żadnego celu/działania/priorytetu wskazanego w Strategii ZIT/RIT w danym obszarze – 0 pkt. realizuje jeden cel/działanie/priorytet wskazany w Strategii ZIT/RIT w danym obszarze – 3 pkt. realizuje przynajmniej dwa cele/działania/priorytety wskazane w Strategii ZIT/RIT w danym obszarze – 5pkt; Waga punktowa: 0-5. 8. Czy grupę docelową w projekcie stanowią w całości: • osoby długotrwale bezrobotne lub • osoby o niskich kwalifikacjach • osoby bierne zawodowo • osoby w wieku 50 lat i więcej ? Kryterium weryfikowane w oparciu o zapisy wniosku o dofinansowanie, zgodnie z poniżej wskazanymi kategoriami punktowymi: • Grupę docelową w projekcie stanowią w całości osoby bierne zawodowo - 8 pkt • Grupę docelową w projekcie stanowią w całości osoby w wieku 50 lat i więcej – 8 pkt • Grupę docelową w projekcie stanowią w całości osoby o niskich kwalifikacjach – 4 pkt • Grupę docelową w projekcie stanowią w całości osoby długotrwale bezrobotne – 4 pkt • Brak wskazania kategorii grupy docelowej – 0 pkt Waga punktowa: 0-8.

79 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW – SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA DODATKOWE9. Czy co najmniej 33% uczestników projektu uzyska kwalifikacje po opuszczeniu programu? Waga punktowa: 2.

80 SKŁADANIE WNIOSKÓW Decyduje data i godzina złożenia wniosku za pośrednictwem jednej z platform wymienionych w regulaminie konkursu. Wniosek należy podpisać i przesłać do IOK w formie elektronicznej (w formacie pdf utworzonym za pomocą LSI) z wykorzystaniem platform elektronicznych: a) SEKAP, lub b) Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP. Jako faktyczny termin złożenia wniosku uznana jest data wpływu podpisanego wniosku w formie elektronicznej do IOK. Potwierdzeniem złożenia wniosku jest UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. W przypadku wystąpienia problemów technicznych z funkcjonowaniem platformy SEKAP należy się zgłosić o pomoc do Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego pod numerem telefonu: (32)

81 Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa ŚląskiegoINFORMACJI UDZIELA : Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach ul. Kościuszki 30, Katowice Zespół ds. Promocji i Informacji (pokój nr 2) numery telefonu: 32    fax: 32  https://rpo.slaskie.pl W sprawie dotyczącej Strategii Subregionu Zachodniego należy się kontaktować: Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku ul. J. i F. Białych 7, Rybnik godziny pracy: 7:30 – 15:30 Telefony konsultantów: ,  

82 Dziękuję za uwagę Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicachul. Kościuszki 30, Katowice Punkt Kontaktowy Europejskiego Funduszu Społecznego (pokój nr 2) numery telefonu: 32    fax: 32