1 Ośrodek Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Broninie
2 W skład Ośrodka Szkolno – Wychowawczego wchodzą: Szkoła Podstawowa Gimnazjum Zasadnicza Szkoła Zawodowa Szkoła Przysposabiająca do Pracy Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze
3 SZKOŁA PODSTAWOWA Umożliwia kształcenie dzieci od 6 roku życia posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia w tego typu szkole. Nasza szkoła zapewnia: Pierwszy pozytywny kontakt dziecka ze szkołą; Wszechstronny rozwój ucznia; Wprowadzenie w życie społeczne; Uczestnictwo dziecka w różnego typu akcjach i konkursach.
4 GIMNAZJUM Umożliwia kształcenie dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia w tego typu szkole. Nasza szkoła zapewnia: Wyrównywanie szans edukacyjnych i wszechstronny rozwój ucznia; Kontynuowanie nauki; Wprowadzenie w życie społeczne; Uczestnictwo dziecka w różnego typu akcjach i konkursach.
5 ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA Jest szkołą koedukacyjną przeznaczoną dla młodzieży posiadającej orzeczenie o potrzebie kształcenia w tego typu szkole. PIEKARZ Oferuje kształcenie w kierunkach: MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH ŚLUSARZ CUKIERNIK MALARZ - TAPECIARZ MURARZ PRACOWNIK POMOCNICZY OBSŁUGI HOTELOWEJ Wspomaga rozwój ucznia, przygotowując go do samodzielnego, odpowiedzialnego życia dorosłego oraz do podjęcia pracy zawodowej.
6 Piekarz, cukiernik praktyka odbywa się w piekarniach na terenie miasta i okolicy Szkoła umożliwia znalezienie miejsc odbywania praktycznej nauki zawodu Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej praktyka odbywa się w SOSW lub u pracodawcy
7 Mechanik pojazdów samochodowych – praktyka odbywa się w warsztatach szkolnych i w warsztatach samochodowych na terenie miasta Malarz-tapeciarz - praktyka odbywa się w warsztatach szkolnych i w zakładach remontowo-budowlanych Ślusarz – praktyka odbywa się w warsztatach szkolnych Szkoła zapewnia bezpłatny dowóz młodzieży na zajęcia praktyczne
8 Absolwenci mogą uzyskać dyplom czeladniczy lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
9 UZUPEŁNIAJĄCE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej Liceum umożliwia: Wyrównywanie szans edukacyjnych i wszechstronny rozwój ucznia ; Kontynuowanie nauki; Uzyskanie średniego wykształcenia; Możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego; Zwiększenie szans na rynku pracy.
10 SZKOŁA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY Jest szkołą ponadgimnazjalną, kształcącą młodzież (do 23 roku życia) posiadającą orzeczenie o potrzebie kształcenia w tego typu szkole. Nauka trwa 3 lata. Uczniowie zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności oraz podnoszą stopień kompetencji społecznych.
11 Prowadzone zajęcia rewalidacyjne pozwalają młodym ludziom poznawać swoją wartość, poczuć się potrzebnym, bogatszym w nowe doświadczenia.
12 Ośrodek dysponuje odpowiednio wyposażonymi pracowniami przedmiotowymi (komputery z dostępem do Internetu, rzutniki multimedialne, skanery, drukarki, tablice interaktywne, sprzęt audio video), pracownią informatyczną…
13 … biblioteką z centrum multimedialnym, siłownią oraz boiskami.
14 Uczniowie wszystkich typów szkół otrzymują nieodpłatnie podręczniki szkolne. Ośrodek prowadzi terapię dzieci i młodzieży metodą EEG Biofeedback wspomagając proces uczenia się, poprawiając koncentrację uwagi, kreatywność, pamięć, ograniczając nadpobudliwość psychoruchową. Dysponujemy nowoczesną aparaturą oraz wykwalifikowaną kadrą. Pracownie przedmiotowe wyposażone są w tablice multimedialne, które sprzyjają zaktywizowaniu uczniów, uatrakcyjniają i ułatwiają proces zdobywania wiedzy i umiejętności.
15 Ośrodek zapewnia zapoznanie się uczniów z pracą innych i wykształcenie umiejętności zachowania się w razie napotkanych niebezpieczeństw.
16 Ośrodku Uczniowie mają możliwość zakwaterowania w Ośrodku. Koszty pobytu w Ośrodku to tylko opłata za wyżywienie. W szczególnych przypadkach istnieje możliwość częściowego bądź całkowitego zwolnienia z tej odpłatności za zgodą organu prowadzącego placówkę.
17 Uczniowie rozwijają osobowość i zainteresowania uczestnicząc: w różnorodnych zajęciach świetlicowych w kółkach zainteresowań w pracach drużyny harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku” w zajęciach sportowych teatralnym tanecznym informatycznym turystyczno- krajoznawczym modelarskim
18 Inne formy spędzania czasu wolnego Wycieczki …
19 ... imprezy
20 Ważnym elementem budowania więzi wśród uczniów i pracowników Ośrodka oraz integracji ze środowiskiem lokalnym jest kultywowanie tradycji i obrzędowość tworzona przez ponad 30 lat działalności Ośrodka. Ognisko na rozpoczęcie roku szkolnego Jasełka i wspólna wieczerza wigilijna Opieka nad miejscami pamięci narodowej „Dzień Rodzica” Ślubowanie uczniów klas I Obchody rocznicy Bitwy pod Broniną
21 Ośrodek dysponuje własnymi środkami transportu. Legitymacje szkolne uprawniają do 78% zniżki przy przejazdach środkami komunikacji publicznej. Zniżka ta dotyczy również podróżujących z uczniami opiekunów.
22 Wykaz dokumentów dla kandydatów do Szkoły Podstawowej w Broninie: Wniosek o przyjęcie do szkoły wraz z kartą zgłoszenia; Aktualne orzeczenie wydane przez poradnię psychologiczno- pedagogiczną (oryginał); Uczeń ubiegający się o przyjęcie do SOSW składa wniosek w Starostwie Powiatowym z prośbą o skierowanie do Ośrodka. Dodatkowe dokumenty: - 2 zdjęcia legitymacyjne, - inne informacje, m. in. o stanie zdrowia, - odpis aktu urodzenia (do wglądu).
23 Wykaz dokumentów dla kandydatów do Gimnazjum w Broninie: Wniosek o przyjęcie do szkoły wraz z kartą zgłoszenia; Aktualne orzeczenie wydane przez poradnię psychologiczno- pedagogiczną (oryginał); Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej (oryginał); Zaświadczenie OKE o wynikach sprawdzianu szóstoklasisty (oryginał); Uczeń ubiegający się o przyjęcie do SOSW składa wniosek w Starostwie Powiatowym z prośbą o skierowanie do Ośrodka. Dodatkowe dokumenty: - 2 zdjęcia legitymacyjne, - opinia wychowawcy klasy, - inne informacje, m. in. o stanie zdrowia, - odpis aktu urodzenia (do wglądu), - poświadczenie zameldowania.
24 Wykaz dokumentów dla kandydatów do ZSZ w Broninie: Wniosek o przyjęcie do szkoły wraz z kartą zgłoszenia; Aktualne orzeczenie wydane przez poradnię psychologiczno- pedagogiczną (oryginał); Świadectwo ukończenia gimnazjum (oryginał); Zaświadczenie OKE o wynikach egzaminu gimnazjalnego (oryginał); Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie. Absolwent gimnazjum ubiegający się o przyjęcie do SOSW składa wniosek w Starostwie Powiatowym z prośbą o skierowanie do Ośrodka. Dodatkowe dokumenty: - 2 zdjęcia legitymacyjne, - opinia wychowawcy klasy, - inne informacje, m. in. o stanie zdrowia, - odpis aktu urodzenia (do wglądu), - poświadczenie zameldowania.
25 Wykaz dokumentów dla kandydatów do Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Broninie: Wniosek o przyjęcie do szkoły wraz z kartą zgłoszenia; Aktualne orzeczenie wydane przez poradnię psychologiczno- pedagogiczną (oryginał); Świadectwo ukończenia gimnazjum (oryginał); Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w SSPdP. Absolwent gimnazjum ubiegający się o przyjęcie do SOSW składa wniosek w Starostwie Powiatowym z prośbą o skierowanie do Ośrodka. Dodatkowe dokumenty: - 2 zdjęcia legitymacyjne, - opinia wychowawcy klasy, - inne informacje, m. in. o stanie zdrowia, - odpis aktu urodzenia (do wglądu), - poświadczenie zameldowania.
26 Wykaz dokumentów dla kandydatów do Uzupełniającego LO w Broninie: Wniosek o przyjęcie do szkoły wraz z kartą zgłoszenia; Aktualne orzeczenie wydane przez poradnię psychologiczno- pedagogiczną (oryginał); Świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej (oryginał). Absolwent zasadniczej szkoły zawodowej ubiegający się o przyjęcie do SOSW składa wniosek w Starostwie Powiatowym z prośbą o skierowanie do Ośrodka. Dodatkowe dokumenty: - 2 zdjęcia legitymacyjne, - inne informacje, m. in. o stanie zdrowia, - odpis aktu urodzenia (do wglądu), - poświadczenie zameldowania.
27 Bronina 59 Bronina 59 28-100 Busko-Zdrój 28-100 Busko-Zdrój tel./ fax (41) 378 68 58 tel./ fax (41) 378 68 58 lub tel. (41) 242 95 67 lub tel. (41) 242 95 67 e-mail: [email protected] e-mail: [email protected]@tlen.pl lub [email protected] lub [email protected]@[email protected] OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY nasza strona: www.sosw-bronina.edu.pl
28 PLAN DOJAZDU DO OŚRODKA