1 OSP PLEWISKA 1926-2016 „ Na dźwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół, aby ratować życie i dobytek innych, czasami nie powracając…”
2 Ochotnicza Straż Pożarna w Plewiskach zapoczątkowała swoją działalność już w okresie międzywojennym. Założycielami OSP w 1926 r. byli Michał Degórski i Adam Kaczmarek. Michał Degórski był zarazem pierwszym naczelnikiem straży, funkcję tę pełnił do wybuchu II wojny światowej, lecz nie ma na to żadnej dokumentacji. „Jeśli los ofiaruje ci skrzydła… nic ci po nich, jeżeli nie pragniesz posługiwać się nimi w służbie drugiemu człowiekowi”
3 Od tego czasu organizacja zaczyna przejawiać dużą aktywność. Komenda Powiatowej Straży Pożarnej w Poznaniu przekazała sprzęt gaśniczy oraz umundurowanie. Na pierwsze efekty nie trzeba było długo czekać, już w 1949 r. OSP Plewiska zajęła III miejsce w rejonowych zawodach strażackich w Swadzimiu. Strażacy zajmowali się również hodowlą karpia w miejscowym stawie.
4 5 marca 1956 roku Komendant OSP Franciszek Malicki, wystąpił do Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej, o przyznanie gromadzkiej ziemi pod budowę remizy. Pomimo wielu przeszkód w końcu rozpoczęto budowę. Remizę budowano w czynie społecznym dzięki zaangażowaniu strażaków i mieszkańców wioski. Rolnicy wozili swoim transportem materiały budowlane, a członkowie straży poświęcili wiele godzin pracując na rzecz tej wspólnej inwestycji.
5 Po wielu trudach i licznych kłopotach, szczególnie związanych z brakiem materiałów budowlanych, powstała w Plewiskach remiza i świetlica dla mieszkańców. Była w tym ogromna zasługa strażaków, którzy pokonali trudności związane z wykończeniem tego obiektu.
6 "To jest dar od Boga, muszę go szlifować, nie mogę zmarnować… nie dostanę już drugiej szansy". Kilka lat później, w 1970 r. Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Poznaniu przekazała pierwszy samochód: Star GBM dla OSP Plewiska. Służył on do ćwiczeń i akcji gaśniczych przez 16 lat.
7 Strażacy z Plewisk brali udział przede wszystkim w gaszeniu pożarów na terenie swojej wioski i okolicznych miejscowościach. Czasami byli również mobilizowani do akcji o większym zasięgu. W 1975 r. wyjechali na zabezpieczenie awarii Rurociągu Przyjaźni w Złotnikach, w 1992 r. brali udział w gaszeniu lasów w województwie kaliskim. Za ofiarność i poświęcenie OSP Plewiska otrzymała podziękowanie od Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.
8 Ważnym wydarzeniem w dziejach straży, był jubileusz 40-lecia w 1987 roku. Z tej okazji został przekazany od Komendy Rejonowej Poznań-Grunwald, samochód Star GBA 2,5/16. Z tej okazji otrzymali również sztandar, a ojcem chrzestnym i zarazem fundatorem tablicy pamiątkowej był Władysław Herra, kamieniarz ze Szczecina. „Ktoś musi czuwać, by ktoś inny mógł spać.” „Ktoś musi czuwać, by ktoś inny mógł spać.”
9 Latem w 2005 r. została odnowiona świetlica oraz remiza OSP Plewiska w części zewnętrznej.
10 22 sierpnia 2008r. w Plewiskach wójt Gminy Komorniki Jan Broda, przewodniczący Rady Gminy Komorniki Marian Adamski i skarbnik Małgorzata Pińczak uroczyście przekazali Ochotniczej Straży Pożarnej samochód lekki marki Mercedes Sprinter 308 CDI.
11 2 maja 2010r. Strażacy OSP Plewiska reaktywowali zawody pożarnicze A+C na mokro, które z międzygminnych przerodziły się w powiatowe. Bardzo istotnym wydarzeniem było sfinansowanie w całości i przekazanie przez Gminę Komorniki sprzętu hydraulicznego o wartości 69 tys. złotych. Od tamtego dnia zawody odbywają się co roku w Plewiskach.
12 Po akcji powodziowej w 2010 r. w Łęczycy, rok później Gmina Komorniki przekazała nowy sprzęt dla OSP Plewiska o wartości 49 tys. złotych. -Pompa szlamowa SUBARU, -Pompa pożarnicza TOHATSU, -Turbowentylator oddymiający RAMFAN, -6 aparatów ODO firmy AUER,
13 6 marca 2013 r. OSP otrzymała nowy samochód ratowniczo-gaśniczy typu GBA o wartości blisko 700 tys. złotych. Samochód sfinansowano z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych otrzymanych przez Związek OSP RP oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu ze środków Gminy Komorniki. Został wyposażony w zbiornik na wodę o pojemności 2500 litrów oraz autopompę o wydajności 1600 litrów/minutę. Jednocześnie zostały zakupione urządzenia: pomiarowo – detekcyjne, armatury wodno-pianowej, piła spalinowa oraz przenośny zestaw oświetlenia.
14 27 kwietnia 2013 odbyła się uroczystość poświęcenia nowego samochodu, którą poprowadził prezes OSP Plewiska Ryszard Brukwicki, który następnie odebrał kluczyki z rąk Wójta Gminy Komorniki Jana Brody, Prezesa Zarządu Oddz. Powiatowego ZOSP RP dh. Dariusza Piechockiego oraz przedstawiciela Biura Oddz. Wojewódzkiego ZOSP RP dh. Magdaleny Cybal – Kalinowskiej.
15 Uroczyste przekazanie nowego samochodu odbyło się natomiast 18 maja 2013r. na obchodach Powiatowego Dnia Strażaka i Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Plewiskach. „Strażacy są twardzi dla siebie, ale wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka.”
16 6 lipca 2013 r. odbył się ostatni wyjazd alarmowy STARA GBA i przeszedł po 29-letniej służbie na zasłużoną emeryturę. „Ten jest większy miedzy ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych.”
17 4 stycznia 2014 r. OSP Plewiska otrzymała od KM PSP z Poznania wóz GBA 2/16 STAR. Poświęcenie samochodu nastąpiło na XI Powiatowych Zawodach Strażackich. Pozyskanie tego samochodu było możliwe dzięki funduszom Gminy Komorniki.
18 Od maja 2015 r. do kwietnia 2016 r. trwała modernizacja pomieszczeń biurowych jak i garaży. Łączna kwota z meblami wyniosła 550 tys. złotych wydatkowana z budżetu Gminy Komorniki.
19
20
21 Od 2009 r. regularnie OSP Plewiska organizuje kursy KPP dla powiatu poznańskiego, w których uczestniczy średnio 50 osób. Ponadto zorganizowano na terenie naszej OSP wraz z KM PSP w Poznaniu kurs podstawowy strażaka I i II stopnia, w którym uczestniczyło 91 strażaków i kurs ratownictwa technicznego z obsadą 46 strażaków.
22
23
24
25 Prezentacje wykonała druhna Weronika Kurasz OSP Plewiska Dziękujemy za uwagę!