1 Parafia Świętego Wawrzyńca w KiełpinachPrezentacje wykonał : Mateusz Osiński klasa VI
2 Święty Wawrzyniec
3 Krótka notka o Świętym WawrzyńcuŚwięty Wawrzyniec (zm.10 sierpnia 258 w Rzymie)- diakon i męczennik chrześcijański ,święty Kościoła katolickiego wymieniany w modlitwie eucharystycznej Kanonu rzymskiego . Z jego życia znamy bardzo mało faktów . Prawdopodobnie pochodził z niewielkiej osady Loret niedaleko miasta Huesca w Hiszpanii. Tradycja mówi o jego męczeńskiej śmierci w Rzymie na via Tiburtina na rozżarzonej do czerwoności kracie (ruszcie) ,która w ikonografii stanowi jego atrybut (kilka dni przed nim poniósł śmierć za wiarę ,przez ścięcie , ponieść miał jego zwierzchnik papież Sykstus II ,z 4 innymi diakonami ). Przed śmiercią od Wawrzyńca ,który zarządzał dobrami materialnymi , zażądano wydania skarbów kościoła . Zgodnie z tradycją ,Wawrzyniec zdążył uratować np. Graala , którego wysłał w tajemnicy swoim rodzicom do Hiszpanii. Wawrzynie jest czczony jako patron ubogich, piekarzy ,kucharzy, bibliotekarzy. Uważano że chroni od pożarów i pomaga w chorobach reumatycznych i w poparzeniach. Według legendy miał schodzić co piątek do czyśćca , by wybawić choćby jedną duszę . Św. Wawrzyniec jest patronem diecezji pelplińskiej oraz miast : Sępólna Krajeńskiego ,Słupcy i Wodzisławia Śląskiego . Święty Wawrzyniec patronuje też przewodnikom sudeckim oraz ratownikom GOPR. Przedstawiany jest w dalmatyce ; najczęściej trzyma kratę (ruszt) ,na której był męczony i gałązkę palmy jako symbol swego męczeństwa . Może też występować z Ewangelią i krzyżem ,a także z torebką na pieniądze ,z której rozdawał je ubogim .
4 Historia Kościoła Pierwszy drewniany kościół pobudowany w XIV w. został rozebrany i zastąpiony nowym, także drewnianym, a konsekrowanym w 1543 r. przez biskupa Tiedemana Giesego. W XVII w. kościół spłonął, a parafię zlikwidowano. Dopiero w 1745 r. oddano do użytku nowy kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Pobudowano go w tym samym miejscu, gdzie stały dwie poprzednie świątynie. Jego konsekracji dokonał biskup chełmiński Andrzej Stanisław Załuski. Fundamenty i mury kościoła wykonano z kamieni polnych. W 1823r. kościół podano generalnemu remontowi oraz dobudowano drewnianą wieżę. W 1865 r. zbudowano przed kościołem drewnianą dzwonnicę i przeniesiono tam dzwony wieży kościelnej. Prawdopodobnie w tym samym czasie został przebudowany portal główny i chór muzyczny. W 1908 r. Kiełpiny stały się znowu siedzibą parafii. W czasie okupacji hitlerowskiej aresztowano ks. proboszcza Alfonsa Mechlina. W tym czasie opiekę nad parafią przejął ks. Alfons Tissler. Dzięki jego staraniom naprawiono w 1942r. m.in. dach kościoła. Parafia nie miała swojego proboszcza aż do 1954 r. W związku z rosnącą liczbą wiernych i dzięki staraniom ks. Pawła Ossowskiego w latach 1959 – 1960 kościół rozbudowano, przedłużając budynek o 11 m od strony północnej. Z kolei od południa dodano niewielkie pomieszczenie przy zakrystii. W 1989 r. przeprowadzono kapitalny remont świątyni. Kościół pw. Św. Wawrzyńca zbudowany jest na planie prostokąta z kamienia polnego. Drewniana konstrukcja wieży jest oszalowana, bez otworów, z żaluzjami z trzech stron, zwieńczona iglicą w formie ostrosłupa, dach pokryto dachówką. Duży kwadratowy korpus podzielono dwoma parami drewnianych słupów, tworząc trzy nazwy i wydzielając małą kruchtę. W świątyni znajdują się organy w oprawie neoklasycznej z 1888 r. Ołtarz jest mały, kamienny. Nad tabernakulum wisi drewniany krzyż z drewnianą Pasyjką, która pierwotnie znajdowała się na przydrożnym krzyżu we wsi Rynek. Podczas II wojny światowej krzyż ten został usunięty przez Niemców, natomiast pasyjkę ukryli parafianie. W 1989 r. przekazał ją do kościoła Stanisław Jędrzejewski. Na ołtarzach bocznych zamieszczono figurę gipsową Matki Bożej i Najświętsze Serce Jezusa. Na poszczególną uwagę zasługują: wykuta w granicie kropielnica z XVI w., srebrne cyborium z XVII w., złocona monstrancja z 1818 r. oraz obraz św. Józefa wykonany przez Józefa Müllera z 1909 r. Przy kościele znajduje się cmentarz z zabytkowymi nagrobkami, a niedaleko niego budynek po byłym zajeździe z okresu międzywojennego.
5 Kościół Parafii Świętego Wawrzyńca
6 Grota Matki Boskiej Fatimskiej
7 Duszpasterze Parafii
8 Ks. Józef Lech WitkowskiUr. 6 sierpnia 1930 r. w Małych Radowiskach (pow. Wąbrzeźno, woj. bydgoskie), w rodzinie Waleriana i Jadwigi z domu Aniszewska (rolnicy). Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Wąbrzeźnie w 1951 r. Święcenia kapłańskie przyjął 28 kwietnia 1957 r. w Pelplinie z rąk Ks. Bpa Kazimierza Kowalskiego. Pracował jako wikariusz w Wysinie k. Kościerzyny, w Skarlinie, w Mgoszczy, w Grudziądzu w par. NMP, w Żukowie k. Gdańska, w Fordonie, Lidzbarku Welskim i od 8 grudnia 1971 r. jako proboszcz w Kiełpinach. 15 grudnia 1987 r. przeszedł w stan spoczynku do Działdowa, gdzie umiera 31 lipca 1998 r.
9 Ks. Tadeusz SeroczyńskiUrodził się 14 lutego 1918 r. w Glaznotach na Warmii w rodzinie Józefa i Agnieszki Tretkowskiej. Ojciec był organistą. Po przegranym plebiscycie w 1920 r. rodzina przeniosła się do Koszelew, gdzie ojciec został organistą w miejscowym kościele. Tadeusz po ukończeniu szkoły powszechnej kontynuował naukę w pelplińskim Collegium Marianum, uzyskując maturę w 1938 r. Następnie studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Wojna przerwała te studia. Najpierw przebywał w domu, a w 1942 r. (po przymusowym wpisie na Deutsche Volksliste) został wcielony do wojska niemieckiego. Przebywał na froncie wschodnim, gdzie został ranny. (Rana właściwie nie zagoiła się do końca życia; stąd Ks. Infułat Jank mógł powiedzieć - "Co to za medycyna, która nie potrafi sobie poradzić z raną wschodnią".) Po wojnie najpierw uruchomił szkołę ludową w Koszelewach, a potem kontynuował studia w Seminarium. Wyświęcony na kapłana 4 lipca 1948 r. Pracował jako prefekt i kapelan w Lubawie. 1 lipca 1961 został administratorem w Kiełpinach, gdzie zmarł 3 listopada 1971 r.
10 Ks. Paweł Ossowski Ur. 1 maja 1919 r. w Brzeźnie (pow. Starogard Gdański), w rodzinie rolników Feliksa i Marianny z domu Ringwelska. W 1947 r. kończy maturę w Liceum Ogólnokształcącym w Starogardzie Gd. Wyświęcony na kapłana przez Ks. Bpa Kazimierza Kowalskiego 16 grudnia 1951 r. Pracował jako wikariusz w Grodzicznie, Lubawie. 23 marca 1955 r. został administratorem parafii Kiełpiny a 1 lipca 1961 r. w Grodzicznie. 15 grudnia 1987 r. przechodzi w stan spoczynku. Zamieszkuje nadal w Grodzicznie, gdzie umiera 7 czerwca 1998 r. Jako Proboszcz Grodziczna był dekanalnym referentem trzeźwości oraz od 27 marca 1969 r. wicedziekanem dekanatu lubawskiego.
11 Ks. Franciszek Wagner Ur. 8 grudnia 1908 r. w Chroślu (par. Radomno) w rodzinie Alojzego (nauczyciel) i Moniki Pełka. Gimnazjum neoklasyczne skończył w Nowym Mieście (matura 1931). Studiował w seminarium duchownym w Pelplinie ( ), a święcenia z rąk bpa S. W. Okoniewskiego przyjął 14 marca 1937 r. Jako wikariusz pracował w Jeżewie, kuratus w Laskowicach (od 1948), później administrator w Kiełpinach i Wąpiersku, a następnie prob. w Kazanicach. Zmarł 10 marca 1967 r. w Kazanicach.
12 Ks. Alfons Jan Tissler Ur. 27 stycznia 1907 r. w miejscowości Ulkowy pod Gdańskiem w rodzinie Jana (kierownik gorzelni) i Marty Karasek. Gimnazjum skończył w Chełmnie (matura 1927). Studiował w seminarium duchownym w Pelplinie ( ). Święcenia przyjął z rąk bpa Stanisława W. Okoniewskiego 17 grudnia 1932 r. Pracował jako wikariusz w Gdyni-Chyloni ( ), Lidzbarku (od 1935), a od 1 stycznia 1936 jako kuratus w Wąpiersku, od 1940 administrator w Lidzbarku i Kiełpinach; po wojnie administrator w Wąpiersku i Kiełpinach (do 1947); od lipca 1947 r. administrator (a od 1950) proboszcz w Lidzbarku. Zmarł 27 października 1971 r. w Lidzbarku.
13 Ks. Kanonik Henryk RychertUrodzony 14 lipca 1952 r. w Kartuzach w rodzinie Szczepana (kierowca) i Joanny z domu Brylowska. Ukończył klasę 8-mą w 1967 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Kartuzach. Matura w Liceum Ogólnokształcącym w Kartuzach w 1971 r. Święcenia kapłańskie - 13 lutego 1977 w Pelplinie; szafarzem Ks. Bp Ordynariusz Bernard Czapliński. Mianowany proboszczem - 15 grudnia anonik Kapituły Kolegiackiej Grudziądzkiej Dekanalny Wizytator Katechetyczny imieniny: 14 lipca
14 Ks. Kanonik Stanisław Rybarczyk (obecny Proboszcz parafii )Urodzony dnia r. w Sępolinie Krajeńskim. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Sępolinie, wstępuje w 1967r. do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie. Po roku studiów w październiku 1968r. zostaje powołany do odbycia Zasadniczej Służby Wojskowej w Batalionie Specjalnym w Bartoszycach. Po ukończeniu służby wojskowej w październiku 1970r. wstępuje ponownie do Wyższego Seminarium Duchownego, które kończy r. święceniami kapłańskimi udzielonymi przez Biskupa Chełmińskiego Bernarda Czaplińskiego. Po święceniach pracuje duszpastersko jako wikariusz w parafiach: Wysin, Wiele i Toruń. Dekretem Biskupa Chełmińskiego Mariana Przykuckiego dnia obejmuje obowiązki Proboszcz Parafii Ś. Ap. Piotra i Pawła w Zieleniu. Po reorganizacji diecezji polskich od 1992r. jest kapłanem Diecezji Toruńskiej. W uznaniu zasług duszpasterskich r. zostaje odznaczony przez Biskupa Toruńskiego Andrzeja Suskiego Godnością Kanonika. Dekretem Biskupa Toruńskiego Andrzeja Suskiego z dnia r. z dniem r. zostaje mianowany Proboszczem Parafii p.w. Świętego Wawrzyńca w Kiełpinach w dekanacie lidzbarskim.
15 Biskupi Toruńscy
16 Biskup Diecezjalny- Andrzej SuskiBiskup Toruński licencjat nauk biblijnych doktor teologii. Urodzony : 24 grudnia 1941 r. w Płocku Wyświęcony na kapłana 13 czerwca 1965r. Konsekrowany na biskupa 4 października 1986r. W latach Biskup pomocniczy Diecezji Płockiej Biskup Diecezji Toruńskiej od 25 marca 1992 r. Funkcje w KEP: członek Rady Stałej ,członek Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, członek Komisji Duchowieństwa, członek Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.
17 Biskup Pomocniczy- Józef SzamockiBiskup Pomocniczy Diecezji Toruńskiej Wikariusz Generalny doktor teologii Urodzony: 4 października 1954r. w Gdyni Wyświęcony na kapłana : 29 kwietnia 1979r. Konsekrowany na biskupa : 27 maja 2000r. Biskup tytularny diecezji Clypia in Proconsulari Funkcje w KEP: członek Komisji ds. Misji, członek Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, członek Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, delegat KEP ds. Instytutów Świeckich
18 Msze Święte i inne nabożeństwa odbywają się w godzinach :Poniedziałek :18.oo * Wtorek:18.00 * Środa:18.00 * Czwartek :18.00 * Piątek:18.00 * Sobota: * Niedziela i Święta : 8.30 i 11.00 * w okresie zimowym msze o godzinie 17.00
19 Ruchy i stowarzyszenia działające na terenie parafii :Akcja Katolicka Dzieci Maryi Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Koło ministranckie Koło Przyjaciół Misji Ministranci i lektorzy Towarzystwo Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Zespół Charytatywny Żywy Różaniec
20 Dziękuję za uwagę