1 Piotr Budzisz Doradca ds. Klientów Kluczowych ATsys.pl Sp. z o.o. S.K.Baza Gospodarki Niskoemisyjnej. Oprogramowanie chmurowe do zbierania i analizy danych dot. energii i gospodarki niskoemisyjnej w gminach. Piotr Budzisz Doradca ds. Klientów Kluczowych ATsys.pl Sp. z o.o. S.K.
2 Jak aplikacja Baza Gospodarki Niskoemisyjnej może pomóc Twojej gminie?
3 Technologie i megatrendy które zmienią energetykęOdnawialne Źródła Energii Efektywność energetyczna Prosumeryzm Cyfryzacja i rozwój technologii ICT Inteligentne zarządzanie Elektromobilność Interaktywny Rynek Energii Wirtualizacja obrotu energią Lokalizacja branżowa kapitału (Fundusze Inwestycyjne i Emerytalne)
4 Rola Gmin w transformacji energetycznejUstawa o samorządzie gminnym Art. 7 Prawo Energetyczne Art. 17,18,19 Ustawa o efektywności energetyczna Rozdział 3 Ustawa o elektromobilności (projekt) na podstawie programu operatora, samorząd gminy opracowuje i zatwierdza plan rozmieszczenia ogólnodostępnych punktów ładowania wraz z oczekiwanym terminem ich budowy, gmina wyłania operatora infrastruktury w drodze konkursu.
5 Rola Gmin w transformacji energetycznejSamorząd lokalny jako jedyny podmiot uprawniony do gromadzenia danych na potrzeby gospodarki energetycznej ze wszystkich obiektów na swoim obszarze Planowanie energetyczne – początek procesu inwestycyjnego w zakresie gospodarki energetycznej oraz inwestycji obiektowych na danym obszarze Kto nie gromadzi
6 Kto nie gromadzi danych ten nie zarządza Jak gromadzisz tak zarządzasz
7
8 Podstawowe funkcje Bazy Gospodarki Niskoemisyjnej.
9 Który model wybiera Twoja Gmina?Nowoczesna i szybka baza on-line z intuicyjnymi formularzami, jednoczesnym dostępem i automatycznymi raportami z możliwością integracji z innymi systemami i aplikacjami Obszerna baza w Excelu lub innym indywidualnym orpogramowaniu, na jednym komputerze, narażona na skasowanie i ręczne pisanie raportów za każdym razem?
10 https://bazapgn.pl/budynki/https://bazapgn.pl/ankieta/testowa/
11
12 Podstawowe funkcje Bazy Gospodarki Niskoemisyjnej.
13 Wprowadzenie i przeglądanie danych w grupach: Obiekty, Źródła energii/paliwa, Transport, Inwestycje (Inwestycje niepowiązane) oraz Ankiety (Dane i ankiety źródłowe).
14 Bardzo szczegółowy moduł dotyczący ewidencji budynków, pozwalający w dalszej kolejności na generowanie standardowych oraz specjalistycznych raportów. Baza umożliwia również szybkie przechodzenie pomiędzy kolejnymi budynkami rozmieszczonymi na danej ulicy z możliwością ekspresowej edycji oraz weryfikacji ich danych.
15 Przeglądanie wprowadzonych danych jest łatwe i intuicyjne, dzięki wbudowanej wyszukiwarce.
16 Dostępne są również praktyczne opcje filtrowania danych.
17 Otrzymane wyniki można sortować zgodnie z potrzebami.
18 Oprogramowanie udostępnia opcje generowania i pobierania warstwy GIS - na podstawie uzupełnionej Bazy PGN i wpisanego roku generuje warstwę, którą można załadować do zewnętrznych programów GIS. Pliki przedstawiają dane o zużyciu energii użytkowej i emisji CO2. Dodatkowy przycisk „Ulice do importu” generuje listę ulic w danej gminie na podstawie bazy TERYT. Plik służy do eksportu danych.
19 Baza PGN zintegrowana jest z usługami Google Street View oraz Google Maps, co umożliwia podgląd poszczególnych budynków na mapie oraz zobaczenie widoku ulicy w usłudze Street View na postawie współrzędnych GIS lub adresu.
20 Możliwość integracji z istniejącym systemem GIS oraz wygenerowanie warstwy mapowej z danymi (emisja, norma WT) z bazy. Gotowa warstwa może zostać także połączenia z aplikacjami zewnętrznymi (qGIS, arcGIS) oraz wykorzystana na stronach www.
21 Możliwość wprowadzania ankiet (PDF) z danymi od mieszkańców oraz ich powiązania z rekordami budynków. Jednocześnie w celu przyspieszenia wprowadzania danych baza umożliwia importowane danych dotyczących ankiet w paczkach ZIP (po kilkaset rekordów).
22 Przykładowe raporty generowane przez Bazę Gospodarki Niskoemisyjnej.
23 Efekt ekologiczny - prezentuje dane obliczeniowe o zużyciu energii oraz emisji CO2 dla modułu Budynki.
24 Budynki - formatka przedstawia efekt ekologiczny wraz z raportem według typu budynku, ulic oraz źródła danych.
25 Oświetlenie uliczne - formatka przedstawia raport oświetlenia według rodzaju lamp.
26 Inwestycje powiązane z budynkami - dla raportu inwestycji można skorzystać z filtrów według typu i lat. Tak przygotowany raport można wyeksportować do pliku XLS lub PDF.
27 Planowane inwestycje - raport prezentuje dane dotyczące inwestycji niepowiązanych.
28 Baza Gospodarki NiskoemisyjnejPiotr Budzisz Doradca ds. Klientów Kluczowych ATsys.pl Sp. z o.o. S.K. tel