PŁOCK, 15 maja 2017r. Ubezpieczenie chorobowe ● Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu ● Wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe ● Ubezpieczenie.

1 PŁOCK, 15 maja 2017r. Ubezpieczenie chorobowe ● Podle...
Author: Sylwia Witek
0 downloads 0 Views

1 PŁOCK, 15 maja 2017r. Ubezpieczenie chorobowe ● Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu ● Wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe ● Ubezpieczenie chorobowe, a okres wyczekiwania ● Prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia ● Wyjątki od wymogu ciągłości ubezpieczenia chorobowego ● Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego Nina Maruszewska Małgorzata Kubiak Wydział Obsługi Klientów i Korespondencji ZUS ODDZIAŁ W PŁOCKU

2 Ubezpieczenie choroboweUbezpieczenie chorobowe zgodnie z art. 1 Ustawy z 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych, wchodzi w skład ubezpieczeń społecznych. Podstawowym zadaniem tego ubezpieczenia jest ochrona pracowników niezdolnych do wykonywania pracy na skutek choroby. Ubezpieczenie chorobowe ma charakter pieniężny. Ubezpieczenie chorobowe chroni pracowników przed utratą dochodów, spowodowane chorobą, ciążą i porodem, a także opieką na chorym dzieckiem. Jeżeli osoba objęta tym ubezpieczeniem zachoruje i otrzyma zwolnienie lekarskie – otrzymuje zasiłek, pomimo tego, że jest niezdolna do pracy. Ubezpieczenie chorobowe daje nam gwarancję tego, że podczas niezdolności do pracy, nie utracimy dochodów. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

3 PODLEGANIE UBEZPIECZENIU CHOROBOWEMU Ubezpieczenie chorobowe PODLEGANIE UBEZPIECZENIU CHOROBOWEMU Zgodnie z art. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają m.in.: pracownicy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osoby odbywające służbę zastępczą. Obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają pracownicy od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

4 wykonujące pracę nakładczą, Ubezpieczenie chorobowe Dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają, osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi: wykonujące pracę nakładczą, wykonujące pracę na podstawie umowy - zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące, prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,  wykonujące odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, duchowni, sprawujące opiekę nad dziećmi na podstawie umowy uaktywniającej (nianie) Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

5 Ubezpieczenie chorobowePodstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, z zastrzeżeniem, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób podlegających temu ubezpieczeniu dobrowolnie nie może przekraczać miesięcznie 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Od 1 stycznia 2017r. podstawa wymiaru składek dla osób opłacających dobrowolnie ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać miesięcznie ,50zł Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

6 Wysokość składki na ubezpieczenie choroboweSkładki na ubezpieczenie chorobowe w całości opłacają sami ubezpieczeni. Wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru. Wynagrodzenie chorobowe finansuje pracodawca. Przysługuje ono pracownikowi za czas niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosob­nienia w związku z chorobą zakaźną. Wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 lat – łącznie do 14 dni w roku kalen­darzowym (Dotyczy niezdolności do pracy przypadającej po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50 lat) Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

7 Wynagrodzenie za czas choroby przysługuje w wysokości odpowiednio:Wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe Wynagrodzenie za czas choroby przysługuje w wysokości odpowiednio: 80% podstawy wymiaru, jednak przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pra­codawcy mogą przewidywać wyższe wynagrodzenie z tego tytułu, 100% podstawy wymiaru, jeżeli niezdolność do pracy: jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, przypada w czasie ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się za­biegowi ich pobrania. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

8 Wysokość składki na ubezpieczenie chorobowePrawo do wynagrodzenia chorobowego nabywają pracownicy dopiero po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia (okres wyczekiwania). Prawo do wynagrodzenia chorobowego na takich samych zasadach jak pracownicy mają również osoby wykonujące pracę nakładczą i odbywające służbę zastępczą. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

9 Ubezpieczenie chorobowe, a okres wyczekiwaniaZasiłek chorobowy i wynagrodzenie za czas choroby przysługują osobie ubezpieczonej, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje choremu po upływie okresu oczekiwania. Okres wyczekiwania to minimalny czas, przez który ubezpieczony musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, aby móc otrzymać prawo do zasiłku chorobowego. Długość okresu wyczekiwania jest uzależniona od tego, czy ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo czy dobrowolnie. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

10 Ubezpieczenie chorobowe, a okres wyczekiwaniaOkres ten jest zróżnicowany w zależności od charakteru ubezpieczenia. Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni. 30 dni w razie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo w przypadku pracowników, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz osób odbywających służbę zastępczą, 90 dni w razie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, np. w przypadku zleceniobiorców, osób wykonujących pracę nakładczą czy prowadzących działalność gospodarczą. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

11 Zasiłek chorobowy nie przysługuje: Ubezpieczenie chorobowe, a okres wyczekiwania Zasiłek chorobowy nie przysługuje: za okresy, w których ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych, w okresie urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego, w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy, jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, co zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

12 Ubezpieczenie chorobowe, a okres wyczekiwaniaZasiłek chorobowy nie przysługuje c.d.: za okres pierwszych pięciu dni, jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana nadużyciem alkoholu (fakt ten jest stwierdzony przez lekarza kodem "C" w zaświadczeniu lekarskim), za okres objęty zaświadczeniem lekarskim, w przypadku wykonywania w czasie zwolnienia lekarskiego pracy zarobkowej albo wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy niezgodnie z celem tego zwolnienia, co zostało stwierdzone w trakcie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy przeprowadzanej przez płatnika zasiłku. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

13 Prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczeniaUbezpieczony, który zachoruje przed upływem okresu wyczekiwania, może w szczególnych sytuacjach nabyć prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku. Zatem od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu prawo do świadczeń przysługuje  absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych, Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

14 Prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczeniajeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, za wypadek w drodze do pracy i z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyna zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia, jeśli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy, co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego (do 10-letniego okresu obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego nie zalicza się okresu urlopu wychowawczego i bezpłatnego), posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

15 PRAWO DO ZASIŁKU CHOROBOWEGO PO USTANIU UBEZPIECZENIAPrawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia PRAWO DO ZASIŁKU CHOROBOWEGO PO USTANIU UBEZPIECZENIA Zasiłek chorobowy przysługuje także, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego: nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego albo nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

16 Prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczeniaZasiłek chorobowy za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje, gdy osoba niezdolna do pracy: ma ustalone prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres choroby, jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia z powodu nie przepracowania wymaganego okresu wyczekiwania, jeżeli ubezpieczenie ustało po wyczerpaniu pełnego okresu pobierania zasiłku chorobowego. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

17 odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.Wyjątki od wymogu ciągłości ubezpieczenia chorobowego Od wymogu ciągłości okresu ubezpieczenia ustanowione zostały pewne wyjątki, dotyczące zarówno 30-dniowego, jak i 90-dniowego okresu wyczekiwania. Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa powyżej, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana: urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

18 świadczenie rehabilitacyjne; zasiłek wyrównawczy; Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanego dalej "ubezpieczeniem chorobowym", obejmują: zasiłek chorobowy; świadczenie rehabilitacyjne; zasiłek wyrównawczy; zasiłek macierzyński; zasiłek opiekuńczy Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

19 Świadczenia z ubezpieczenia chorobowegoZasiłek chorobowy to świadczenie pieniężne, które przysługuje, gdy osoba ubezpieczona jest niezdolna do pracy z powodu choroby i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Ubezpieczony nabywa prawo do tego zasiłku po upływie okresu wyczekiwania. Okres ten jest zróżnicowany w zależności od charakteru ubezpieczenia. Osoba, która obowiązkowo podlega ubezpieczeniu chorobowemu, ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Natomiast osoba, która podlega mu dobrowolnie, nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

20 Świadczenia z ubezpieczenia chorobowegoZasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi po wyczerpaniu okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego, czyli odpowiednio od 34 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym lub od 15 dnia, jeśli pracownik ukończył 50 lat. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje po upływie 30 dni okresu wyczekiwania. Osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu (np. prowadzący działalność gospodarczą, zleceniobiorcy) mają prawo do zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia niezdolności do pracy, czyli nie mają prawa do wynagrodzenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje im po 90 dniach nieprzerwanego okresu ubezpieczenia (okresu wyczekiwania). Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

21 Świadczenia z ubezpieczenia chorobowegoZasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy (oznaczonej przez lekarza w zaświadczeniu lekarskim kodem „D”) – nie dłużej niż przez 270 dni. Również ubezpieczone, których niezdolność do pracy przypada na okres ciąży, mają prawo do zasiłku chorobowego przez okres do 270 dni. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

22 Miesięczny zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego wynosi:Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego Miesięczny zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego wynosi: • 80% podstawy wymiaru zasiłku (taką podstawą jest np. wynagrodzenie), • 70% tej podstawy − za okres pobytu w szpitalu, w okresie zasiłku chorobowego • 100% podstawy (także za okres pobytu w szpitalu), gdy niezdolność do pracy: – jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, – przypada w czasie ciąży, – wynika z niezbędnych badań lekarskich przewidzianych dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub jest skutkiem zabiegu ich pobrania. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

23 75% tej podstawy – za pozostały okres, Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu maksymalnego okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja mogą mu pomóc odzyskać zdolność do pracy. Świadczenie przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia chorobowego wynosi: 90% podstawy wymiaru (określonej tak samo jak dla zasiłku chorobowego) – za pierwsze 90 dni jego pobierania, 75% tej podstawy – za pozostały okres, 100% podstawy, jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

24 Świadczenia z ubezpieczenia chorobowegoZasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy, jeżeli obniżono mu wynagrodzenie, ponieważ musiał poddać się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy. Zasiłek ten przysługuje wówczas przez okres rehabilitacji, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące. Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy z powodu cho­roby, sprawowania opieki lub pobierania zasiłku macierzyńskiego, a także za okresy nieobecności w pracy z innych przyczyn, za które pracownik nie otrzymuje wynagro­dzenia. Zasiłek nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

25 Świadczenia z ubezpieczenia chorobowegoZasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego: urodziła dziecko, przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia, przyjęła dziecko w wieku do 7. roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej). Prawo do zasiłku przysługuje również w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku do 10 lat, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego. Prawo do zasiłku macierzyńskiego na takich zasadach jak te, które dotyczą ubezpieczonej, przysługuje także ubezpieczonemu, który przyjmuje dziecko na wychowanie. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

26 Świadczenia z ubezpieczenia chorobowegoZasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka przysługuje za okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu, natomiast z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie, za okres odpowiadający urlopowi na warunkach urlopu macierzyńskiego. Następnie przysługuje zasiłek macierzyński za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu. Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie bądź przyjętych na wychowanie. Matka dziecka po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie może zrezygnować z dalszego pobierania zasiłku i wcześniej wrócić do pracy. Wtedy pozostałą część okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego wykorzystuje ubezpieczony ojciec dziecka. Zasada ta ma także odpowiednie zastosowanie w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

27 Świadczenia z ubezpieczenia chorobowegoOkres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie (za okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu czy urlopowi na warunkach urlopu macierzyńskiego) wynosi: 20 tygodni (140 dni) – w przypadku urodzenia / przyjęcia na wychowanie jednego dziecka, 31 tygodni (217 dni) – w przypadku urodzenia przy jednym porodzie / jednoczesnego przyjęcia na wychowanie dwojga dzieci, 33 tygodnie (231 dni) – w przypadku urodzenia przy jednym porodzie / jednoczesnego przyjęcia na wychowanie trojga dzieci, 35 tygodni (245 dni) – w przypadku urodzenia przy jednym porodzie / jednoczesnego przyjęcia na wychowanie czworga dzieci, 37 tygodni (259 dni) – w przypadku urodzenia przy jednym porodzie / jednoczesnego przyjęcia na wychowanie pięciorga i więcej dzieci. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

28 Świadczenia z ubezpieczenia chorobowegoZasiłek macierzyński za okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu / urlopowi na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru, czyli przeciętnego wynagrodzenia lub przychodu z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych. Zasiłek macierzyński przysługuje także za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu – maksymalnie przez: 32 tygodnie – w przypadku urodzenia / przyjęcia na wychowanie jednego dziecka w wieku do 7. roku życia albo dziecka do 10. roku życia, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, 34 tygodnie – w przypadku urodzenia przy jednym porodzie / równoczesnego przyjęcia na wychowanie dwojga lub więcej dzieci. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

29 Świadczenia z ubezpieczenia chorobowegoRodzice mogą rozdzielić korzystanie z urlopu rodzicielskiego między siebie. Zasiłek macierzyński wypłacany za: pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia / przyjęcia na wychowanie jednego dziecka, 8 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia przy jednym porodzie / równoczesnego przyjęcia na wychowanie dwojga lub więcej dzieci wynosi 100% podstawy wymiaru. W kolejnych tygodniach – 60%. Rodzice mogą jednak wybrać jednolitą wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

30 Świadczenia z ubezpieczenia chorobowegoWówczas będzie on wynosił, np. w przypadku urodzenia jednego dziecka, przez cały rok (20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego) 80% podstawy wymiaru, czyli przeciętnego wynagrodzenia lub przychodu z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych. Ojciec, który wychowuje dziecko, ma dodatkowo prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający urlopowi ojcowskiemu – do 2 tygodni. Jego wysokość to 100% podstawy wymiaru. Można go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy życia. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

31 Zasiłek opiekuńczy wypłaca się przez okres: Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu przez okres zwolnienia od pracy z powodu osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat – w szczególnych przypadkach (np. nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły), chorym dzieckiem do lat 14 lub innym chorym członkiem rodziny (m.in. małżonkiem, rodzicami, teściami, dziadkami, wnukami, rodzeństwem oraz dziećmi w wieku powyżej 14 lat) pod warunkiem, że pozostają oni z osobą sprawującą opiekę we wspólnym gospodarstwie domowym. Zasiłek opiekuńczy wypłaca się przez okres: do 60 dni w roku kalendarzowym, jeśli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat lub nad chorym dzieckiem w wieku do 14 lat, do 14 dni w roku kalendarzowym, jeśli opieka sprawowana jest nad chorym dzieckiem, które skończyło 14 lat, lub innym chorym członkiem rodziny. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

32 – zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie.Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Prawo do zasiłku opiekuńczego ubezpieczony uzyskuje od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek opiekuńczy przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, jednakże zasiłek ten wypłacany jest tylko jednemu z rodziców – temu, który opiekuje się dzieckiem i wystąpił z wnioskiem o wypłatę zasiłku za dany okres. Do zasiłku opiekuńczego mają prawo wszystkie osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym – zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

33 Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany w wysokości 80% podstawy wymiaru.Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego Ubezpieczony może otrzymywać zasiłek opiekuńczy, jeżeli nie ma innych osób, które z nim mieszkają i mogą zapewnić opiekę dziecku albo innemu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat. Ubezpieczonemu ojcu dziecka przysługuje dodatkowo, niezależnie od powyższego zasiłku, także zasiłek opiekuńczy przez okres do 8 tygodni, czyli 56 dni, po urodzeniu się dziecka. Zasiłek ten przysługuje ojcu, który sprawuje osobistą opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem, podczas gdy matka dziecka w czasie urlopu macierzyńskiego (do 8 tygodni) przebywa w szpitalu. Prawo do tego zasiłku opiekuńczego ma także ubezpieczony członek najbliższej rodziny (np. babcia dziecka), jeśli przerwie pracę i zaopiekuje się dzieckiem. Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany w wysokości 80% podstawy wymiaru. Slajd z treścią wariant specjalny stosowany tylko w razie konieczności (np. gdy trzeba zamieścić obszerną tabelę, skomplikowany wykres itp.). Elementy graficzne na dole i na górze slajdu („chorągiewki”) oraz logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri. Warto dostosować w tym względzie teksty i inne elementy wklejone z innych prezentacji czy np. z plików Worda.

34 Slajd końcowy. Treść pozdrowienia można zmienić we wzorcu: górne menu „Widok” > „Wzorzec slajdów”. Elementy graficzne („chorągiewki”) i logo ZUS są stałymi elementami szablonu i nie podlegają modyfikacji. Prosimy o zachowanie zastosowanej czcionki Calibri.