Poddziałanie Nr RPKP IZ /16 Założenia konkursu, kryteria dostępu, kryteria premiujące Aktywne włączenie społeczne.

1 Poddziałanie 9.2.1 Nr RPKP.09.02.01-IZ.00-04-050/16 Zał...
Author: Zbigniew Urban
0 downloads 0 Views

1 Poddziałanie 9.2.1 Nr RPKP.09.02.01-IZ.00-04-050/16 Założenia konkursu, kryteria dostępu, kryteria premiujące Aktywne włączenie społeczne

2 Typy projektów Zindywidualizowane i kompleksowe działania umożliwiające aktywne włączenie społeczne, a także powrót na rynek pracy realizowane poprzez programy na rzecz wsparcia zatrudnienia i rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami (w tym w ramach WTZ i ZAZ). Aktywne włączanie społeczne Powrót na rynek pracy Diagnozę sytuacji społecznej i zawodowej uczestnika projektu we współpracy z rodziną/opiekunami prawnymi, Poradnictwo psychospołeczne, Poradnictwo zawodowe, Wsparcie towarzyszące dla otoczenia w takim zakresie, w jaki jest to niezbędne jest to niezbędne do wsparcia osób wykluczonych społecznie, biorących udział w projekcie.

3 Zastosowane instrumenty aktywnej integracji, w swojej formie i zakresie muszą być zgodne z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a także z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z dnia 17 lipca 2012 r. w sprawie zakładów aktywności zawodowej.

4 Wsparcie usługami aktywnej integracji odbywa się przy zastosowaniu technik zmierzających do rozwijania: 1. Umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej. 2. Psychofizycznych sprawności oraz podstawowych i specjalistycznych umiejętności zawodowych, umożliwiających uczestnictwo w szkoleniu zawodowym albo podjęcie pracy. w tym m.in.: organizacja i finansowanie treningów kompetencji i umiejętności społecznych, organizacja i finansowanie usług wspierających osoby niepełnosprawne, w tym kosztów zatrudnienia tłumacza osoby głuchoniemej, przewodnika osoby niewidomej, asystenta osoby niepełnosprawnej, w tym m.in.: praktyka lub staż w spółdzielni socjalnej lub innym podmiocie również w przedsiębiorstwie (rekomendowana współpraca z PUP w tym zakresie), usługi wspierające aktywizację zawodową - sfinansowanie usług trenera pracy, doradcy zawodowego, pośrednictwo pracy.

5 Wsparcie w ramach WTZ odbywa się poprzez: Wsparcie usługami aktywnej integracji nowych osób w istniejących WTZ. Wsparcie dotychczasowych uczestników WTZ nową ofertą w postaci usług aktywnej integracji obowiązkowo ukierunkowaną na przygotowanie uczestników WTZ do podjęcia zatrudnienia i ich zatrudnienie: w ZAZ, na otwartym lub chronionym rynku pracy lub w przedsiębiorczości społecznej. 1. 2.

6 Realizowane terapie możliwe są do realizacji tylko i wyłącznie się na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji, w którym określa się: - formy rehabilitacji, - zakres rehabilitacji, - metody i zakres nauki umiejętności, o których mowa w ust. 2, - formy współpracy z rodziną lub opiekunami, - planowane efekty rehabilitacji, - osoby odpowiedzialne za realizację programu rehabilitacji.

7 Wsparcie w ramach ZAZ odbywa się poprzez: Zwiększenie liczby osób z niepełnosprawnościami zatrudnionych w istniejących ZAZ, z możliwością objęcia tych osób usługami aktywnej integracji. 1. Ważne Okres zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w ZAZ po zakończeniu realizacji projektu musi być co najmniej równy okresowi zatrudnienia w ramach projektu; okres może być krótszy, wyłącznie, o ile osoba z niepełnosprawnością podejmie w tym okresie zatrudnienie poza ZAZ. Wsparcie osób z niepełnosprawnościami dotychczas zatrudnionych w ZAZ nową ofertą w postaci usług aktywnej integracji ukierunkowaną na przygotowanie osób zatrudnionych w ZAZ do podjęcia zatrudnienia poza ZAZ na otwartym rynku pracy lub w przedsiębiorczości społecznej. 2.

8 W ramach wsparcia w ZAZ finansowaniu mogą podlegać m.in.: Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, do wysokości 100% minimalnego wynagrodzenia, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę, stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy; Wynagrodzenia personelu zakładu; Składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracownika i pracodawcy, składki na ubezpieczenie zdrowotne od pracowników oraz składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy należne od pracodawcy, Materiały, energia, usługi materialne i usługi niematerialne; Transport i dowóz niepełnosprawnych pracowników zakładu; Szkolenia osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności związane z przygotowaniem ich do pracy na otwartym rynku pracy lub z prowadzoną działalnością wytwórczą lub usługową zakładu; inne niezbędne do realizacji rehabilitacji, obsługi i prowadzenia działalności wytwórczej lub usługowej.

9 Usługi aktywnej integracji mają charakter wsparcia indywidualnego. Usługi aktywnej integracji o charakterze zawodowym dla osób, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym nie mogą stanowić pierwszego elementu wsparcia w ramach ścieżki reintegracji. Praca socjalna jest traktowana jako instrument aktywnej integracji o charakterze społecznym. Projekty obejmujące wyłącznie pracę socjalną nie są wybierane do dofinansowania.

10 Proces wsparcia osób, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym odbywa się w oparciu o: ścieżkę reintegracji, stworzoną indywidualnie dla każdej osoby, rodziny, środowiska zagrożonego ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, z uwzględnieniem diagnozy sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji, potrzeb. W ramach ścieżki reintegracji, obok usług aktywnej integracji, mogą być realizowane usługi społeczne, w tym o charakterze zdrowotnym.

11 Usługi społeczne Usługi asystenckie Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze Usługi wspierania rodzin  Praca z rodziną  Usługi dla rodzin z dziećmi  Pomoc w opiece i wychowaniu dziecka  Pomoc rodzinie w opiece i wychowaniu

12 Realizowane przedsięwzięcia powinny być zgodne z Krajowym Programem Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu 2020 oraz powinny zakładać efektywność społeczno-zatrudnieniową. OPS i PCPR nie wdrażają samodzielnie usług aktywnej integracji o charakterze zawodowym. Wdrożenie tych usług w ramach projektów ww. jednostek jest możliwe wyłącznie przez podmioty wyspecjalizowane w zakresie aktywizacji zawodowej.

13 Aktywizacja społeczno-zawodowa osób z niepełnosprawnościami W celu zwiększenia zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, IZ RPO umożliwia realizację działań wspierających pracodawców w tworzeniu miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami, w szczególności poprzez wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy na potrzeby zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością, dostosowanie stanowiska pracy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. IZ RPO zaleca tworzenie kompleksowych projektów obejmujące zarówno aktywizację społeczno-zawodową osób z niepełnosprawnościami, jak również działania wspierające pracodawców w tworzeniu miejsc pracy dla tych osób.

14 Podmioty uprawnione do składania wniosków O dofinansowanie projektu mogą się ubiegać tylko te podmioty, które prowadzą WTZ lub ZAZ na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, tj.: jednostki samorządu terytorialnego i/lub ich jednostki organizacyjne (w tym OPS/PCPR). podmioty wymienione w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (w tym organizacje pozarządowe) podmioty ekonomii społecznej

15 Grupa docelowa Osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które w pierwszej kolejności wymagają aktywizacji społecznej, w tym osoby bezrobotne, które zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy znajdują się w trzeciej grupie osób - tzw. oddalonych od rynku pracy (w odniesieniu do osób sprofilowanych przez powiatowe urzędy pracy). Wsparcie w ramach WTZ/ZAZ kierowane jest do osób z niepełnosprawnościami, należących do grupy osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które w pierwszej kolejności wymagają aktywizacji społecznej. Otoczenie osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne dla wsparcia osób wykluczonych społecznie), w tym osoby pełniące obowiązki opiekuńcze. W ramach przedmiotowego konkursu mogą być wspierane osoby bezrobotne zakwalifikowane do I i II profilu pomocy, o których mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, o ile oprócz bezrobocia doświadczają wykluczenia na podstawie innych przesłanek wykluczających i wpisują się w definicję osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Niemniej jednak takie osoby nie mogą zostać objęte instrumentami aktywizacji zawodowej.

16 Wymagania finansowe Minimalna wartość projektu wynosi: 100 000,00 zł. Ze środków EFS w ramach projektów OPS i PCPR nie mogą być finansowane bierne formy pomocy w postaci zasiłków. Świadczenia te mogą być uznane za wkład własny do projektu. Turnusy rehabilitacyjne, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie są traktowane jako instrument aktywnej integracji. Kwota przeznaczona na turnus rehabilitacyjny aktywizowanej osoby z niepełnosprawnością może być jednak uznana za wkład własny do projektu. W przypadku projektów skierowanych do osób z orzeczoną niepełnosprawnością będzie możliwe wnoszenie wkładu własnego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

17 Projekty muszą zakładać zastosowanie mechanizmów gwarantujących trwałość nowo utworzonych miejsc świadczenia usług ze środków EFS co najmniej przez okres odpowiadający okresowi realizacji projektu. W ramach przedmiotowego projektu wartość wydatków poniesionych na zakup środków trwałych o wartości jednostkowej równej i wyższej niż 350 zł netto w ramach kosztów bezpośrednich projektu oraz wydatków w ramach cross-financingu nie może łącznie przekroczyć 10% wydatków projektu. Łączny koszt racjonalnych usprawnień na jednego uczestnika w projekcie nie może przekroczyć 12 000 zł.

18 B.1.1 Wnioskodawca składa maksymalnie 2 wnioski o dofinansowanie projektu w odpowiedzi na dany konkurs. B.1.2 Wnioskodawca (lub partner/zy – jeśli dotyczy) jest podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku o dofinansowanie. Ocenie podlega, czy wnioskodawca (lub partner/zy – jeśli dotyczy) jest podmiotem kwalifikującym się do wsparcia. Do wsparcia kwalifikują się tylko te podmioty, które prowadzą WTZ lub ZAZ na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. B.1.3 Projekt kończy się nie później niż 31.12.2018 r., a maksymalny okres realizacji projektu wynosi 24 miesiące. B.1.4 Projekt zakłada efektywność społeczno- zatrudnieniową. Kryteria dostępu

19 B.1.5 Projekt zakłada, że preferowane do objęcia wsparciem będą osoby lub rodziny korzystające ze wsparcia Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (PO PŻ). B.1.6 Projekt zakłada, że preferowane do objęcia wsparciem będą osoby doświadczające wielokrotnego wykluczenia. B.1.7 Zlecanie zadań lub usług w ramach projektu winno być realizowane z uwzględnieniem: zasad określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, klauzul społecznych lub zlecane podmiotom ekonomii społecznej. B.1.8 Zgodność ze strategią rozwoju Obszaru Strategicznej Interwencji lub strategią Obszaru Rozwoju Społeczno-Gospodarczego. B.1.9 Wkład własny został określony na poziomie 15%. B.1.10 Projekt jest zgodny z właściwym typem projektu przewidzianym do wsparcia w ramach konkursu.

20 B.1.11 Projekt zakłada realizację zindywidualizowanych i kompleksowych działań poprzez indywidualną ścieżkę reintegracji umożliwiających aktywne włączenie społeczne, a także powrót na rynek pracy realizowane poprzez programy na rzecz wsparcia zatrudnienia i rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami w oparciu o ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnienia osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.), wyłącznie w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ) i/lub Zakładów Aktywności Zawodowej (ZAZ). B.1.12 Wsparcie w ramach istniejących WTZ może się odbywać wyłącznie poprzez: wsparcie usługami aktywnej integracji nowych osób w istniejących WTZ i/lub wsparcie dotychczasowych uczestników WTZ nową ofertą w postaci usług aktywnej integracji, ukierunkowaną na przygotowanie do podjęcia zatrudnienia i ich zatrudnienie.

21 B.1.13 Wsparcie w ramach istniejących ZAZ może się odbywać wyłącznie poprzez działania zgodne z Wytycznymi w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014, aktualnymi na dzień ogłoszenia konkursu. W ramach kryterium ocenie podlegać będzie, czy zastosowano wsparcie zgodne z Wytycznymi w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014, aktualnymi na dzień ogłoszenia konkursu. B.1.14 Projekt zakłada wsparcie usługami asystenckimi i/lub usługami trenera pracy, umożliwiającymi uzyskanie lub utrzymanie zatrudnienia, w szczególności w początkowym okresie zatrudnienia uczestników, gdy taka potrzeba wynika z indywidualnej ścieżki reintegracji

22 B.1.15 Projekt realizowany w ramach WTZ zakłada realizację praktyk lub staży dla uczestników WTZ, gdy taka potrzeba wynika z indywidualnej ścieżki reintegracji. B.1.16 Projekt zakłada trwałość nowo utworzonych miejsc świadczenia usług. B.1.17 Projekt zakłada wsparcie towarzyszące dla otoczenia osób biorących udział w projekcie (w tym osób pełniących obowiązki opiekuńcze) z uwzględnieniem realnych potrzeb uczestników projektu. B.1.18 Projekt uwzględnia sytuację na lokalnym rynku pracy oraz zakłada wsparcie we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy. B.1.19 Projekt zakłada współpracę z przedsiębiorcą w kierunku aktywizacji zawodowej uczestników. B.1.20 W ramach projektu zaplanowano stały monitoring uczestników poprzez analizowanie ich postępu podczas spotkań zespołu pracowników projektu realizujących bezpośrednio reintegrację społeczno-zawodową uczestników (np. psycholog, doradca zawodowy, broker edukacyjny, terapeuta, trener), co najmniej raz na kwartał.

23 Kryteria premiujące B.2.1 Projekt zakłada współpracę pomiędzy WTZ a ZAZ lub podmiotem ekonomii społecznej, podmiotem reintegracji społecznej i zawodowej (np. spółdzielnią socjalną, zakłady pracy chronionej) w kierunku aktywizacji zawodowej uczestników WTZ. W ramach kryterium ocenie podlegać będzie, czy wniosek o dofinansowanie projektu zakłada współpracę pomiędzy WTZ a ZAZ lub podmiotem ekonomii społecznej, podmiotem reintegracji społecznej i zawodowej (np. spółdzielnią socjalną, zakłady pracy chronionej). Tak – 10 pkt. Nie – 0 pkt. B.2.2 Projekt zakłada wsparcie obszarów szczególnie dotkniętych ubóstwem. W ramach kryterium ocenie podlegać będzie, czy 100% uczestników projektu będą stanowiły osoby zamieszkałe na terenie powiatów, w których liczba osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej jest wyższa niż średnia liczba osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej na terenie województwa kujawsko–pomorskiego. Tak - 10 pkt. Nie – 0 pkt.

24 Dziękuję za uwagę Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego