1 PODSTAWOWA OPIEKA ZDROWOTNA ZMIANY LEGISLACYJNE 2015 WIELKOPOLSKI ODDZIAŁ WOJEWÓDZKI NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA
2 PAKIET KOLEJKOWY USTAWA Z DNIA 22 LIPCA 2014 R. O ZMIANIE USTAWY O ŚWIADCZENIACH OPIEKI ZDROWOTNEJ FINANSOWANYCH ZE ŚRODKÓW PUBLICZNYCH ORAZ NIEKTÓRYCH INNYCH USTAW (DZ. U. Z 2014 R., POZ. 1138) WEJŚCIE W ŻYCIE – 1 STYCZEŃ 2015 R.
3 PAKIET KOLEJKOWY NA LIŚCIE OCZEKUJĄCYCH NA UDZIELENIE ŚWIADCZENIA NIE UMIESZCZA SIĘ ŚWIADCZENIOBIORCÓW KONTYNUUJĄCYCH LECZENIE U DANEGO ŚWIADCZENIODAWCY.
4 PAKIET KOLEJKOWY ZGŁOSZEŃ I WPISÓW NA LISTĘ OCZEKUJĄCYCH NA UDZIELENIE ŚWIADCZENIA DOKONUJE SIĘ KAŻDEGO DNIA W GODZINACH UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ PRZEZ DANEGO ŚWIADCZENIODAWCĘ.
5 PAKIET KOLEJKOWY ŚWIADCZENIODAWCA DOŁĄCZA DO PROWADZONEJ LISTY OCZEKUJĄCYCH ORYGINAŁ SKIEROWANIA PRZEDSTAWIONY PRZEZ ŚWIADCZENIOBIORCĘ, W PRZYPADKU ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ UDZIELANYCH NA PODSTAWIE SKIEROWANIA. ŚWIADCZENIOBIORCA JEST OBOWIĄZANY DOSTARCZYĆ ŚWIADCZENIODAWCY ORYGINAŁ SKIEROWANIA NIE PÓŹNIEJ NIŻ W TERMINIE 14 DNI ROBOCZYCH OD DNIA DOKONANIA WPISU NA LISTĘ OCZEKUJĄCYCH, POD RYGOREM SKREŚLENIA Z LISTY OCZEKUJĄCYCH. W PRZYPADKU SKREŚLENIA ŚWIADCZENIOBIORCY Z LISTY OCZEKUJĄCYCH W WYNIKU REZYGNACJI Z UDZIELENIA ŚWIADCZENIA, ŚWIADCZENIODAWCA ZWRACA ŚWIADCZENIOBIORCY ORYGINAŁ SKIEROWANIA.
6 PAKIET KOLEJKOWY W CELU OTRZYMANIA DANEGO ŚWIADCZENIA OPIEKI ZDROWOTNEJ ŚWIADCZENIOBIORCA MOŻE WPISAĆ SIĘ NA JEDNĄ LISTĘ OCZEKUJĄCYCH U JEDNEGO ŚWIADCZENIODAWCY.
7 PAKIET KOLEJKOWY W PRZYPADKU ZAKOŃCZENIA WYKONYWANIA UMOWY O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ, ŚWIADCZENIOBIORCA WPISANY NA LISTĘ OCZEKUJĄCYCH U ŚWIADCZENIODAWCY, KTÓRY WYKONYWAŁ TĘ UMOWĘ, MOŻE WPISAĆ SIĘ NA LISTĘ OCZEKUJĄCYCH PROWADZONĄ PRZEZ INNEGO ŚWIADCZENIODAWCĘ WYKONUJĄCEGO UMOWĘ O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ W DANYM ZAKRESIE. ŚWIADCZENIODAWCA, DO KTÓREGO ZGŁASZA SIĘ ŚWIADCZENIOBIORCA, USTALA KOLEJNOŚĆ PRZYJĘĆ, Z UWZGLĘDNIENIEM DATY ZGŁOSZENIA U ŚWIADCZENIODAWCY, KTÓRY ZAKOŃCZYŁ WYKONYWANIE UMOWY O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ. ŚWIADCZENIODAWCA, KTÓRY ZAKOŃCZYŁ WYKONYWANIE UMOWY O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ, JEST OBOWIĄZANY WYDAĆ ŚWIADCZENIOBIORCY ZAŚWIADCZENIE O WPISANIU NA LISTĘ OCZEKUJĄCYCH WRAZ Z PODANIEM DATY ZGŁOSZENIA SIĘ ŚWIADCZENIOBIORCY ORAZ ORYGINAŁ SKIEROWANIA. ZA WYDANIE ZAŚWIADCZENIA ŚWIADCZENIOBIORCA NIE PONOSI OPŁATY.
8 PAKIET KOLEJKOWY Oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje w każdy dostępny sposób świadczeniobiorców wpisanych na listy oczekujących u świadczeniodawcy, który zakończył wykonywanie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, o możliwości udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej przez innych świadczeniodawców, którzy zawarli umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z tym oddziałem, oraz o pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczenia. W PRZYPADKU NIEZGŁOSZENIA SIĘ NA USTALONY TERMIN UDZIELENIA ŚWIADCZENIA, ŚWIADCZENIOBIORCA PODLEGA SKREŚLENIU Z LISTY OCZEKUJĄCYCH, CHYBA ŻE UPRAWDOPODOBNI, ŻE NIEZGŁOSZENIE SIĘ NASTĄPIŁO Z POWODU SIŁY WYŻSZEJ.
9 PAKIET KOLEJKOWY Dla świadczeniobiorców objętych diagnostyką mającą na celu rozpoznanie nowotworu złośliwego („diagnostyka onkologiczna”) lub leczeniem mającym na celu wyleczenie tego nowotworu ("leczenie onkologiczne”), świadczeniodawca prowadzi odrębną listę oczekujących na udzielenie świadczenia. Świadczeniodawca umieszcza świadczeniobiorcę, z wyjątkiem świadczeniobiorcy znajdującego się w stanie nagłym, na liście, na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego oraz następujących kryteriów medycznych opartych na aktualnej wiedzy medycznej: 1) stanu zdrowia świadczeniobiorcy; 2) rokowania co do dalszego przebiegu nowotworu; 3) chorób współistniejących mających wpływ na nowotwór, z powodu którego ma być udzielone świadczenie; 4) zagrożenia wystąpienia, utrwalenia lub pogłębienia niepełnosprawności. Zasad powyższych nie stosuje się do nowotworów złośliwych skóry, z wyjątkiem czerniaka skóry.
10 PAKIET ONKOLOGICZNY Świadczeniobiorca, u którego lekarz podstawowej opieki zdrowotnej stwierdził podejrzenie nowotworu złośliwego, ma prawo do diagnostyki onkologicznej na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, bez skierowania. Świadczeniobiorca, u którego w wyniku diagnostyki onkologicznej stwierdzono nowotwór złośliwy lub u którego lekarz udzielający ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych lub świadczeń szpitalnych stwierdził nowotwór złośliwy, ma prawo do leczenia onkologicznego na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, bez skierowania. Zasad powyższych nie stosuje się do nowotworów złośliwych skóry, z wyjątkiem czerniaka skóry.
11 PAKIET ONKOLOGICZNY Kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego wydaje świadczeniobiorcy odpowiednio lekarz podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarz udzielający ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych lub świadczeń szpitalnych.
12 PAKIET ONKOLOGICZNY LEKARZ PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ A.lekarz podstawowej opieki zdrowotnej B.lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej C.lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny rodzinnej D.lekarz posiadający specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej E.lekarz posiadający specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej F.lekarz posiadający specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych G.lekarz posiadający specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii H.inny lekarz udzielający nieprzerwanie przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, przez okres nie krótszy niż 10 lat, świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej I.inny lekarz, który nie posiada wymaganego 10-letniego okresu doświadczenia zawodowego, a który w dniu wejścia w życie ustawy z dnia z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw udzielał świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej albo był zatrudniony lub wykonywał zawód u świadczeniodawcy, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej - nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2017 roku
13 PAKIET ONKOLOGICZNY Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może wydawać karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, jeżeli ustalony dla niego przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia indywidualny wskaźnik rozpoznawania nowotworów nie jest niższy niż minimalny wskaźnik rozpoznawania nowotworów. Wskaźnika rozpoznawania nowotworów nie ustala się, jeżeli od rozpoczęcia wydawania przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej kart diagnostyki i leczenia onkologicznego liczba świadczeniobiorców, którym ten lekarz wydał te karty oraz którym wykonano diagnostykę onkologiczną i postawiono rozpoznanie, nie przekroczyła 30. Oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, z którym lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej albo z którym zawarł umowę świadczeniodawca podstawowej opieki zdrowotnej, u którego ten lekarz udziela świadczeń opieki zdrowotnej, informuje tego lekarza oraz świadczeniodawcę o ustaleniu indywidualnego wskaźnika rozpoznawania nowotworów. Oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje lekarza oraz świadczeniodawcę o nieosiągnięciu minimalnego wskaźnika rozpoznawania nowotworów i obowiązku odbycia przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej szkolenia w zakresie wczesnego rozpoznawania nowotworów, prowadzonego przez podmiot uprawniony do prowadzenia kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów.
14 PAKIET ONKOLOGICZNY Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej nie może wydawać kart diagnostyki i leczenia onkologicznego od dnia otrzymania od oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia informacji o nieosiągnięciu minimalnego wskaźnika rozpoznawania nowotworów do dnia przedstawienia oddziałowi wojewódzkiemu Narodowego Funduszu Zdrowia przez lekarza dokumentu potwierdzającego ukończenie szkolenia w zakresie wczesnego rozpoznawania nowotworów. Jeżeli lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wyda kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego po otrzymaniu informacji o nieosiągnięciu minimalnego wskaźnika rozpoznawania nowotworów a przed przedstawieniem oddziałowi wojewódzkiemu Narodowego Funduszu Zdrowia dokumentu potwierdzającego ukończenie szkolenia w zakresie wczesnego rozpoznawania nowotworów, oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia jest uprawniony do nałożenia kary umownej. Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia sposób ustalania indywidualnego wskaźnika rozpoznawania nowotworów oraz minimalny wskaźnik rozpoznawania nowotworów - biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia miarodajnego i obiektywnego charakteru tego wskaźnika.
15 PAKIET ONKOLOGICZNY Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może wydawać karty diagnostyki i leczenia onkologicznego do dnia otrzymania z oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia pierwszej informacji o nieosiągnięciu minimalnego wskaźnika rozpoznawania nowotworów.
16 PAKIET ONKOLOGICZNY Świadczeniobiorca, który przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy oczekiwał na diagnostykę mającą na celu rozpoznanie nowotworu złośliwego lub rozpoczął diagnostykę mającą na celu rozpoznanie nowotworu złośliwego, może, po dniu wejścia w życie ustawy, uzyskać na swój wniosek od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego.
17 PAKIET ONKOLOGICZNY Świadczeniodawca sporządzający dokumentację medyczną dotyczącą diagnostyki onkologicznej lub leczenia onkologicznego ma obowiązek sporządzić i przekazać nieodpłatnie świadczeniobiorcy posiadającemu kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego kopię tej dokumentacji, za której wykonanie świadczeniodawca nie pobiera opłaty. Kopia dokumentacji medycznej dotyczącej diagnostyki onkologicznej i leczenia onkologicznego stanowi załącznik do karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.
18 PAKIET ONKOLOGICZNY W przypadku umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w części dotyczącej diagnostyki onkologicznej lub leczenia onkologicznego udzielanych na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, kwotę zobowiązania zmienia się, dostosowując ją do potrzeb zdrowotnych w zakresie diagnostyki onkologicznej lub leczenia onkologicznego i wykonania tej umowy.
19 SKIEROWANIA Ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych są udzielane na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie nie jest wymagane do świadczeń: 1.ginekologa i położnika; 2.dentysty; 3.dermatologa (uchylony); 4.wenerologa; 5.onkologa; 6.okulisty (uchylony); 7.psychiatry; 8.dla osób chorych na gruźlicę; 9.dla osób zakażonych wirusem HIV; 10.dla inwalidów wojennych i wojskowych, osób represjonowanych oraz kombatantów; 11.dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych; 12.dla osób uzależnionych od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych - w zakresie lecznictwa odwykowego; 13.dla uprawnionego żołnierza lub pracownika, w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa; 14.dla weterana poszkodowanego, w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.
20 SKIEROWANIA Osobom wpisanym, przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw ( tj. przed dniem 1 stycznia 2015 roku ) na listy oczekujących na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej dermatologa i okulisty, świadczenia te są udzielane bez skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
21 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA Z DNIA 11 WRZEŚNIA 2014 R. ZMIENIAJĄCE ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE RECEPT LEKARSKICH (DZ. U. Z 2014 R., POZ. 1239) WEJŚCIE W ŻYCIE – 4 PAŹDZIERNIK 2014 R.
22 RECEPTY nowy § 8 ust. 3 Osoba uprawniona może wystawić: 1)do 12 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 360 dni stosowania, z zastrzeżeniem, że na jednej recepcie nie można przepisać leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego na więcej niż 120 dni stosowania; 2)w przypadku recept na środki antykoncepcyjne - do 6 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 6-miesięcznego stosowania; 3)w przypadku recept na maści, kremy, mazidła, pasty albo żele do stosowania na skórę - do 16 recept niezbędnych pacjentowi do maksymalnie łącznie 120-dniowego okresu stosowania.
23 WYKONYWANIE ZAWODU LEKARZA USTAWA Z DNIA 5 GRUDNIA 1996 R. O ZAWODACH LEKARZA I LEKARZA DENTYSTY (DZ. U. Z 2011 R., NR 277, POZ. 1634 ZE ZM.) art. 42 - nowe brzmienie 1. Lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu, z zastrzeżeniem sytuacji określonych w ust. 2. 2. Lekarz może, bez dokonania osobistego badania pacjenta, wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia oraz zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację zaopatrzenia w wyroby medyczne, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej. 3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, recepty lub zlecenia mogą być przekazane: 1) osobie upoważnionej przez pacjenta do odbioru recepty lub zlecenia albo przedstawicielowi ustawowemu pacjenta; 2) osobie trzeciej, jeżeli pacjent oświadczy podmiotowi udzielającemu świadczeń zdrowotnych, że recepty lub zlecenia mogą być odebrane przez osoby trzecie bez szczegółowego określania tych osób. 4. Upoważnienie lub oświadczenie, o których mowa w ust. 3, odnotowuje się w dokumentacji medycznej pacjenta albo dołącza do tej dokumentacji. 5. Informacje o wystawieniu recepty lub zlecenia, o których mowa w ust. 2, zamieszcza się w dokumentacji medycznej pacjenta. Informację o osobie, której przekazano taką receptę lub zlecenie, odnotowuje się w dokumentacji medycznej pacjenta albo dołącza do tej dokumentacji.
24 USTAWA Z DNIA 22 LIPCA 2014 R. O ZMIANIE USTAWY O ZAWODACH PIELĘGNIARKI I POŁOŻNEJ ORAZ NIEKTÓRYCH INNYCH USTAW (DZ. U. Z 2014 R., POZ. 1136) WEJŚCIE W ŻYCIE - 11 WRZEŚNIA 2014 R.
25 PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE W ramach samodzielnego wykonywania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych pielęgniarka i położna posiadające dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarka i położna posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa mają prawo samodzielnie: 1) ordynować leki zawierające określone substancje czynne, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, w tym wystawiać na nie recepty, 2) ordynować określone wyroby medyczne, w tym wystawiać na nie zlecenia albo recepty - jeżeli ukończyły kurs specjalistyczny w tym zakresie.
26 PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE W ramach realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji pielęgniarka i położna posiadające dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo mają prawo wystawiać recepty na leki, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędne do kontynuacji leczenia, jeżeli ukończyły kurs specjalistyczny w tym zakresie.
27 PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE Pielęgniarka i położna posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo mają prawo wystawiać skierowania na wykonanie określonych badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej, z wyjątkiem badań wymagających metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta.
28 PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE Pielęgniarka i położna wykonują czynności zawodowe po uprzednim osobistym badaniu fizykalnym pacjenta.
29 PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE Pielęgniarka i położna, posiadające dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarka i położna posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa, mogą, bez dokonania osobistego badania pacjenta, wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia oraz receptę albo zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację zaopatrzenia w wyroby medyczne, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej.
30 PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE W przypadku wystawienia recepty bez dokonania osobistego badania pacjenta, recepty lub zlecenia mogą być przekazane: 1.osobie upoważnionej przez pacjenta do odbioru recepty lub zlecenia albo przedstawicielowi ustawowemu pacjenta ; 2.osobie trzeciej, jeżeli pacjent oświadczy podmiotowi udzielającemu świadczeń zdrowotnych, że recepty lub zlecenia mogą być odebrane przez osoby trzecie bez szczegółowego określania tych osób. Upoważnienie lub oświadczenie odnotowuje się w dokumentacji medycznej pacjenta albo dołącza do tej dokumentacji. Informację o wystawieniu recepty lub zlecenia bez dokonania osobistego badania pacjenta, zamieszcza się w dokumentacji medycznej pacjenta. Informację o osobie, której przekazano taką receptę lub zlecenie, odnotowuje się w dokumentacji medycznej pacjenta albo dołącza do tej dokumentacji.
31 PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE Recepty na leki zawierające określone substancje czynne oraz na środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, recepty i zlecenia na określone wyroby medyczne oraz skierowania na określone badania diagnostyczne mogą być wystawiane przez uprawnione pielęgniarki i położne nie wcześniej niż od dnia 1 stycznia 2016 roku.
32 PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE USTAWA Z DNIA 12 MAJA 2011 R. O REFUNDACJI LEKÓW, ŚRODKÓW SPOŻYWCZYCH SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA ŻYWIENIOWEGO ORAZ WYROBÓW MEDYCZNYCH (DZ. U. Z 2011 R., NR 122, POZ. 696 ZE ZM.) Art. 2 pkt 14. osoba uprawniona: a) lekarz ubezpieczenia zdrowotnego lub felczer ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, b) lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer, z którymi Fundusz zawarł umowę upoważniającą do wystawiania recept refundowanych, c) lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer posiadający prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu, a z którym Fundusz zawarł umowę upoważniającą do wystawiania recept refundowanych dla wystawiającego, jego małżonka, wstępnych i zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa, d) pielęgniarka ubezpieczenia zdrowotnego i położna ubezpieczenia zdrowotnego, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o których mowa w art. 15a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej, e) pielęgniarka i położna, o których mowa w art. 15a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej, z którymi Fundusz zawarł: – umowę upoważniającą do wystawiania recept refundowanych lub – umowę upoważniającą do wystawiania recept refundowanych dla wystawiającego, jego małżonka, wstępnych i zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa.