Podstawowe Dziedziny Wychowania

1 Podstawowe Dziedziny WychowaniaKosek Dorota Logopedia p...
Author: Monika Szczepaniak
0 downloads 5 Views

1 Podstawowe Dziedziny WychowaniaKosek Dorota Logopedia przedszkolna i szkolna Kraków Teoretyczne Podstawy Wychowania

2 „Wychowanie dziecka to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli…” Janusz Korczak

3 Wychowanie jest procesem bardzo złożonym, zmierzającym do wzbogacenia i wszechstronnego rozwoju psychofizycznego, społecznego, moralnego dzieci i młodzieży w tym także uwrażliwienia na piękno, rozwinięcie poczucia przynależności do swego narodu, jego kultury materialnej i duchowej, wzbogacenia życia rodzinnego i umysłowego. Wychowanie wkracza więc w różne sfery naszego życia. Sfery te określają pewien rodzaj wychowania, oraz jego specyfikę, są to dziedziny które nazywamy: Wychowanie moralne Wychowanie estetyczne Wychowanie zdrowotne i fizyczne Wychowanie seksualne Wychowanie społeczne Wychowanie patriotyczne Wychowanie umysłowe Współczesny człowiek jest nieustannie wystawiany na nowe bodźce płynące z zewnątrz. Korzystanie przez człowieka z bodźców zewnętrznych zależy od wychowania, które otrzymał. „Wystawienie” jednostki na powyżej wymienione możliwości dziedzin wychowania daje bardzo szerokie spektrum możliwości rozwoju. Sytuacja, w których wychowanek otrzymuje w znaczącej przewadze jedno z powyżej wymienionych dziedzin wychowania, powoduje, ze rozwija się tylko w jednym konkretnym kierunku.

4 Wychowanie Moralne Wychowanie moralne jest jedna z najważniejszych dziedzin praktyki edukacyjno-wychowawczej, ponieważ od jego efektów w znaczonej mierze zależy styl funkcjonowania jednostki w środowisku społecznym. Problematyka moralna zajmuje w teorii wychowania pierwszoplanową pozycje. W wychowaniu moralnym odwołujemy się do sfery intelektualnej oraz emocji i woli wychowanka. Zaangażowane są tu różne procesy psychiczne jak: intuicja, empatia, wyobraźnia, myślenie, itp. Według J. Gorniewicza wychowawca pełni w wychowaniu moralnym znaczną rolę, nie tylko stwarza sytuacje edukacyjne, ale także oddziaływuje na wychowanka słowem oraz własną postawą wobec innych ludzi, świata przyrody i wartości kultury. Zdarza się, że jednostka znajduje się pod wpływem oddziaływania wielu osób reprezentujących niekiedy sprzeczne ze sobą systemy wartości moralnych. Stąd niezmiernie ważnym zagadnieniem w procesie wychowania jest respektowanie zasady o stworzenie jednolitego aprobowanego przez ogół społeczeństwa systemu wartości i wynikającego z niego oddziaływań wychowawczych.

5 wychowanie moralne o znaczeniu opisowym (neutralnym)W wychowaniu moralnym o znaczeniu opisowym (neutralnym) – zmierza się do zapoznania, zwłaszcza młodzieży z różnymi sposobami postępowania moralnego, sugerowanie jednoznacznej ich oceny tj. głownie na postawie uznawanych przez młodzież kryteriów. Dużą wagę przywiązuje się do rozwijania w nich świadomości moralnej tzn.: rozumienia przez nich różnych problemów moralnych, doskonalenia ich umiejętności racjonalnego uzasadniania akceptowanych norm, zasad wartości moralnych, posługiwania się przy tym językiem np. etyki lub psychologii. Od nauczycieli, wychowawców, rodziców wymaga się nie ujawniania własnego stanowiska, zwłaszcza wobec kontrowersyjnych problemów moralnych. Zadanie ich polega głównie na zaaranżowaniu wśród wychowanków dyskusji na temat omawianych zagadnień i na wykazaniu troski o wysoki jej poziom. Szczególny nacisk kładzie się na logiczną argumentację zajmowanego w dyskusji stanowiska przez poszczególnym jej uczestników

6 Wychowanie moralne w znaczeniu oceniającym (normatywnym)Wychowanie moralne w znaczeniu oceniającym – normatywnym, stawia sobie za cel przyswajanie przez dzieci i młodzież norm, zasad, wartości moralnych, których aprobata i realizacja maja zapewnić im bycie moralnie dobrym. Zakłada się tu, iż dorośli wiedzą najlepiej, jakie wskazania moralne są przydatne i konieczne w życiu młodzieży, a przekazywane im normy czy wartości uważa się za mające dla nich moc obowiązującą. Głównym zadaniem dorosłych w ramach wychowania moralnego w wersji normatywnej jest utwierdzić swych podopiecznych w przekonaniu, że jedynie słuszna jest moralność, którą się wpaja. Jest to moralność narzucana im z zewnątrz i domagająca się pełnej jej akceptacji i zgodnego z nią postępowania.

7 Cele i treści wychowania moralnegoCelem wychowania moralnego jest ukształtowanie pozytywnych postaw i zachowań społeczno-moralnych jednostki: kształtowanie poglądów dotyczących określonych spraw moralnych wzbudzanie uczuć moralnych, np. poprzez mechanizm identyfikacji, oddziaływanie na jednostkę, wyzwalanie w jednostce spontanicznych uczuć wzbudzanie przekonań moralnych, np. dzięki sugestywnym oddziaływaniom indywidualnym lub poprzez odpowiednie zorganizowanie działań zespołu wychowanie do pracy nad sobą, umiejętności krytycznej samooceny, pracy nad przemianą własnego charakteru, wyzwalania się z egoizmu, wychowanie do szacunku dla drugiego człowieka i świata

8 Wychowanie moralne stawia przed rodzicami, wychowawcami i nauczycielami niełatwe zadania.Wykonanie ich zależy m.in. od umiejętnego korzystania z tradycyjnym metod wychowania: metoda modelowania - umożliwiająca im konkretne działania zgodnie z obowiązującymi zasadami, metoda perswazji - oddziaływanie na świadomość moralną dzieci i młodzieży, metoda rozmowy i dyskusji. Punktem wyjścia mogą być również dzieła literackie, autobiografie ludzi zasłużonych w dziejach historii Polski i świata, czy twórczość filmowa i teatralna. Zaletą tradycyjnych sposobów wychowania moralnego jest to, że mogą być zastosowane na każdej lekcji i w każdym nieomal kontakcie z uczniami. Stosować je może każdy nauczyciel niezależnie od przedmiotu jakiego naucza.

9 Wychowanie EstetyczneWspółcześnie wychowanie estetyczne jak podkreśla Irena Wojnar występuje w znaczeniu węższym i szerszym. W znaczeniu węższym oznacza ‘kształcenie dla sztuki’, czyli kształtowanie wrażliwości i kultury koniecznej dla przeżywania, poznawania i oceny zjawisk estetycznych. Wychowanie estetyczne zajmuje się głównie rozwijaniem wrażliwości dzieci i młodzieży na takie zjawiska estetyczne, jak piękno i kultura. Tak rozumiane wychowanie występuje pod nazwa wychowania do sztuki. W znaczeniu szerszym odnosi się do kształcenia pełnej integralnej osobowości człowieka, nie tylko w sferze wrażliwości estetycznej, obejmuje także oddziaływanie na sfery: intelektualną(wzbogacanie wiedzy i myślenia osobistego) moralno-społeczna(zdobywanie podstaw oceny moralnej i umiejętności rozumienia sytuacji ludzkich, pełniejsze porozumienie z drugim człowiekiem). Jest to także rozwijanie wyobraźni i pobudzanie dyspozycji twórczych. Obejmuje wielostronny rozwój człowieka, czyli oddziałuje nie tylko na sferę jego emocji, lecz także intelektu i moralności. Nazywane bywa wychowaniem przez sztukę.

10 wartości wychowawcze sztuki i jej funkcjeWedług Platona kontakt człowieka z dziełem wyrywa go z codziennych uwarunkowań i przyczynia się do jego uspokojenia rozchwiania. Umożliwia mu koncentrację nad problemami i ułatwia ich rozwiązywanie. Sztuka wzbogaca ludzi o nowe doznania jest dla nich źródłem wzorów moralnych i kształtuje postawy moralne. Według Arystotelesa sztuka nie tylko dostarcza ludziom wzorów postępowania w życiu, ale także umożliwia im wyładowanie nadmiaru energii, wyzwolenia się z natłoku różnorodnych przeżyć, których dostarcza ludziom życie. 1. Funkcja poznawcza - sztuka jest kopalnią wiedzy o człowieku i jego otoczeniu, oraz materialnym i duchowym dorobkiem ludzkości. 2. Funkcja kształcąca - wzbogaca wyobraźnią, rozwija uzdolnienia twórcze, uczy dostrzegania rzeczy nowych i godnych postrzegania. 3. Funkcja ludyczna - pozwala na godziwe i przyjemne spędzenie wolnego czasu. 4. Funkcja katartyczna - pozwala odreagować dramatyczne przeżycia. 5. Funkcja terapeutyczna - leczniczo wpływa na różnego rodzaju dolegliwości organiczne. 6. Funkcja kompensacyjna - kompensuje braki odczuwane w codziennym życiu. 7. Funkcja moralna - sprzyja rozwojowi moralnemu jednostki. 8. Funkcja estetyczna - jest cennym źródłem przeżyć. 9. Funkcja społeczna - integruje członków danej społeczności wokół wartości zawartych w dziełach artystycznych. 10. Funkcja afirmacyjna - dopomaga wyrażać się z uznaniem o ich twórcach.

11 Cele i zadania wychowania estetycznegoWychowanie estetyczne ma sprzyjać kształtowaniu postawy otwartego umysłu - stosunek człowieka do życia, do siebie i innych ludzi, do przeszłości i teraźniejszości. Umożliwia lepiej kształtować swą przyszłość lepiej przeżywać dzień dzisiejszy. Pozwala postrzegać otaczającą go rzeczywistość w sposób maksymalnie wyostrzony i wysubtelniony, zdobywać i przeżywać nowe doświadczenia, związane z odkrywaniem własnego życia psychicznego, wzbogacać za pośrednictwem dzieł sztuki wiedzę zdobytą w sposób intelektualny, oraz obudzić w wychowankach nowe zainteresowania i pasję poznawczą. Szczególną rolę w wychowaniu estetycznym odgrywa nauczyciel - inspirator partner do dyskusji i współdziałania. Jego zadaniem jest: udostępnianie dzieciom i młodzieży różnych dokonań artystycznych, powodujących zaciekawienie, podziw i emocję, zapewnienie im częstych kontaktów z naturalnym pięknem przyrody, okazanie ogromną wyrozumiałość i zachwytu dla przejawianej przez wychowanków swobodnej ekspresji twórczej. Równie koniecznym warunkiem skutecznego wychowania estetycznego jest wsparcie nauczyciela przez środki masowego przekazu (radio, TV, prasa, Internet). Mogą one stanowić istotna pomoc w opracowaniu i realizowaniu programów szkolnych, związanych z wychowaniem estetycznym. Pomocą taką służą zwłaszcza audycje literackie, teatralne i filmowe uwrażliwiające wychowanków na piękno i sztukę.

12 W praktyce edukacyjnej wiedzę o dziejach sztuki można realizować na lekcji historii, języka polskiego, a na lekcji geografii można wskazywać główne ośrodki w których sztuka się rozwijała. Na przedmiotach artystycznych nacisk należy położyć nie tylko na zagadnienia teoretyczne, lecz przede wszystkim na własną ekspresję artystyczną dzieci. Na lekcjach np. wychowania fizycznego należy zwracać uwagę na rytmikę, na kształtowanie ruchów ciała (jego harmonii). Zajęcia dydaktyczne na lekcjach wszystkich przedmiotów szkolnych uatrakcyjnić można poprzez wprowadzenie nowych metod kształcenia wywodzących się ze sztuki. Drama - lekcje udramatyzowane wyzwalają inwencję twórczą dzieci a także umożliwiają skuteczne zapamiętywanie nowych informacji. Drama angażuje różne dyspozycje psychiczne, a także emocje i zmysły ucznia. (J. Górniewicz 2008,

13 Wychowanie zdrowotne i FizyczneWychowanie zdrowotne i fizyczne mają charakter interdyscyplinarny. Zdrowie jest nie tylko stanem, w którym nie ma choroby ale także dobrym stanem fizycznym, dobrym samopoczuciem, oraz sprawnością umysłu. Głównym celem wychowania zdrowotnego jest ukształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych dzieci, młodzieży, dorosłych, bowiem elementem składowym sposobu życia każdego z nas, jego jakości jest dobre zdrowie, dobra kondycja psycho-fizyczna. Ważną częścią wychowania zdrowotnego jest wychowanie fizyczne i umiejętne spędzanie wolnego czasu. Celem wychowania fizycznego jest sprzyjanie prawidłowej budowie ciała chłopców i dziewcząt oraz rozwijanie w nich sprawności fizycznej jak również podnoszenie odporności organizmu i wyrobienie dobrych nawyków czynnej rekreacji ( … 1997, tom 6, s. 916) a tym samym zachęcanie do uprawiania sportów.

14 4 etapy działalności szkoły w wychowaniu Zdrowotnym1. Higienizacja szkoły. Realizuje cały personel pedagogiczny, służba zdrowia, personel administracyjny, komitet rodzicielski, uczniowie: – warunki zdrowotne środowiska szkolnego (lokalizacja, otoczenie, – place rekreacyjne, boiska itp.), – wyposażenie w sprzęt meblowy, – oświetlenie, ogrzewanie, – walka z hałasem, – czystość pomieszczeń (stołówki, sale gimnastyczne, węzły sanitarne), – żywienie i dożywianie (drugie śniadanie, obiady), – higiena i estetyka przyrządzanych posiłków. 2. Higienizacja procesu dydaktyczno-wychowawczego. Realizuje cały personel pedagogiczny, personel służby zdrowia, nauczyciele WF, samorząd uczniowski, organizacje społeczne: – prawidłowość rozkładu zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, – organizacja ćwiczeń śródlekcyjnych i rekreacyjnych, – obciążenia uczniów pracą domową, – częstotliwość wystawiania ocen, – organizacja czasu wolnego ze szczególnym uwzględnieniem wolnych sobót.

15 3. Opieka zdrowotna nad uczniami3. Opieka zdrowotna nad uczniami. Realizuje personel służby zdrowia, dyrekcja, grono pedagogiczne, rodzice: – organizacja opieki lekarsko-higienicznej, – współpraca dyrekcji, nauczycieli WF i wychowawców z personelem służby zdrowia, – kwalifikowanie uczniów do grup dyspanseryjnych i dalsze postępowanie z nimi, współpraca z rodzicami, – organizowanie w szkole leczenie rehabilitacyjnego, – opieka stomatologiczna i ortodontyczna, – kontrola sanitarno-higieniczna prowadzona przez personel służby zdrowia. 4. Wychowanie zdrowotne. Realizuje cały personel pedagogiczny, służba zdrowia, organizacje, stowarzyszenia, rodzice: – realizacja treści dydaktycznych wg programu, – prowadzenie różnych działań wychowawczych wspierających program, – szerzenie propagandy zdrowia przez takie formy jak np. organizacja miesiąca kultury zdrowotnej, dzień czystości pomieszczeń, bieg po zdrowie itp. – aktywizowanie młodzieży w ramach prac związanych z ochroną zdrowia poprzez działalność organizacji i stowarzyszeń – Polski Czerwony Krzyż, Związek Harcerstwa Polskiego, Polskie Towarzystwo Turystyki i Krajoznawstwa, Liga Ochrony Przyrody itp. (J. Górniewicz 2008)

16 zajęcia korekcyjne Uczniowie uzdolnieni sportowoUczniowie z wadami postawy i obniżoną sprawnością ruchową Źródło zdjęć : klasy o profilu sportowym, klasy i szkoły mistrzostwa sportowego zajęcia korekcyjne

17 Treści wychowania fizycznego1. Wychowanie fizyczne jako przedmiot nauczania - w zajęciach powinni uczestniczyć wszyscy uczniowie bez względu na sprawność fizyczną. Lekcje WF mają swoje poznawcze, kształcące i wychowawcze cele. Służą do nauczania ćwiczeń gimnastycznym, gier ruchowych drużynowych (piłka siatkowa, ręczna, koszykowa, nożna), zabaw ruchowych, ćwiczeń o charakterze porządkowym, oraz ćwiczeń korekcyjno- kompensacyjnych. 2. Zajęcia i prace o charakterze zdrowotno-wychowawczym - realizowane przez szerokie grono nauczycieli wspieranych przez służbę zdrowia. W tym obszarze znajdują się takie zajęcia jak: ćwiczenia śródlekcyjne, czuwanie nad prawidłową postawą uczniów na wszystkich lekcjach, rozwijanie zainteresowań kulturą fizyczną, spotkania z wybitnymi sportowcami, rozwijanie zainteresowań. 3. Zajęcia realizowane na zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych - działalność szkolnego związku sportowego, szkolnych oraz międzyszkolnych klubów sportowych, udział uczniów w działalności klubów sportowych, udział uczniów w zawodach sportowych organizowanych na różnych poziomach mistrzostwa

18 Wychowanie Seksualne Wychowanie seksualne niejednokrotnie stanowi problem zarówno dla samych zainteresowanych — czyli dzieci i młodzieży, ich rodziców i szkoły. Występuje pod nazwami: -„wych. prorodzinne” –„wych. do życia w rodzinnie” – „wych. do miłości”. Wychowanie seksualne jest kształtowaniem po żądanych społecznie i moralnie postaw wobec seksualności człowieka. W społeczeństwie współczesnym, przyjmujemy iż wychowanie seksualne to ogół działań zmierzających do kształtowania u wychowanków postawy nie tylko szacunku ale i rozumienia wobec przedstawicieli płci męskiej i żeńskiej, kształtowania uczuć wzajemnych, będących warunkiem wytwarzania się prawidłowych relacji między dziewczętami i chłopcami. M. Łobocki, Teoria wychowania w zarysie

19 Wychowanie seksualne może być zorientowane biologicznie i etycznie.Biologiczne Etycznie największą wagę przywiązuje się do uświadamiania wychowanków o biologicznych aspektach seksualności człowieka, środkach antykoncepcyjnych, sposobach przerywania ciąży, technikach współżycia seksualnego, jak również zboczeniach płciowych - „bezpieczny seks” zakłada się przygotowanie wychowanków do życia płciowego w poczuci moralnej za nie odpowiedzialności - poszanowanie godności osobistej seksualność człowieka widziana w kontekście miłości, wtenczas nabiera wartości prawdziwie moralnej M. Łobocki uważa, że wychowanie seksualne ma sens tylko wówczas, kiedy jest sprzężone z wychowaniem moralnym. Podkreśla, że niezależnie od nazwy jaką ono przybiera w szkole, omawiane treści „nie mogą dotyczyć życia seksualnego w oderwaniu od obowiązujących norm moralnych i bez ukazywania potrzeby jego powiązań z wartościami podstawowym.” A odpowiedzialność za wychowanie seksualne spoczywa w szczególności na rodzinach.

20 SZKOŁA CZY RODZIC? Rodzicom czasem brakuje wiedzy psychoseksualnej a przede wszystkim odwagi podzielenia się nią z dziećmi. Wychowanie seksualne w szkole może przyczynić się do stopniowego przyswajania przez uczniów wiedzy o sprawach płci, stosownie do rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego. Może to umożliwić przekazywanie uczniom takiej wiedzy z pewnym nieznacznym wyprzedzeniem ich osobistych doświadczeń w sferze seksualności, a tym samym dopomóc skutecznie przeciwstawić się zniekształconej i zwulgaryzowanej wiedzy o płciowości, a nade wszystko zapobiec w zdobywaniu przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym informacji na temat seksu z niewłaściwych źródeł. L.Zarzecki uważa, że wychowanie seksualne w szkole jest przedsięwzięciem ważnym z pedagogicznego punktu widzenia tylko wtedy, gdy nie ogranicza się wyłącznie do omawiania wąsko pojętego seksualizmu a dotyczy wielu z nim związanych problemów moralnych, czy też etycznych.

21 Szczególne zapotrzebowanie na takie wychowanie występuje w okresie dojrzewania płciowego dziewcząt i chłopców, kiedy to rażące braki w uświadomieniu seksualnym mogą doprowadzić do patologicznych następstw, jak: przedwczesna ciąża, cały szereg zaburzeń na tle nerwicowym, narażanie się na choroby zakaźne (weneryczne, AIDS). Zajęcia te prowadzi się od roku szkolnego 1999/2000 pod nazwą „wychowanie do życia w rodzinie”. W klasach 5-6 szkoły podstawowej mogą się one odbywać podczas godzin wychowawczych, a klasach gimnazjalnych w formie samodzielnego programu szkolnego. Natomiast we wszystkim typach szkół ponad gimnazjalnych, mogą być prowadzone w ramach godzin do dyspozycji dyrektora szkoły. Udział w nich nie jest dla ucznia obowiązkowy i nie wpływa na promocje do następnej klasy. Natomiast wymaga aprobaty rodziców. M.Łobocki

22 Wychowanie Społeczne Wychowanie społeczne ma na celu wychowanie do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie zgodnie z obowiązującymi w nim zasadami i prawami. Szczególnym aspektem wychowania społecznego jest wychowanie obywatelskie, zasadniczo ograniczające się do serii zajęć w szkole, mających na celu zaprezentowanie podstawowych pojęć i treści o charakterze historycznym, prawnym i ekonomicznym. Zajęcia te mają dostarczyć wiedzy zarówno o funkcjonowaniu struktur państwowych, jak i o uprawnieniach obywateli oraz ich obowiązkach. Wychowanie społeczne skutkuje umiejętnościami radzenia sobie jednostki w życiu społecznym . Podejmowanie wyznaczonych ról nie tylko rodzinnych, zawodowych ale i społecznych w poczuciu współpracy a nie rywalizacji. Paweł Tyrała podkreśla, że wychowanie obywatelskie powinno być realizowane na każdym przedmiocie szkolnym, a nie tylko w ramach przedmiotu o tej nazwie. Kierując się wagą właściwych postaw, odpowiedniego sposobu życia i funkcjonowania w społeczności, wymaga się budowania w szkole relacji, służących wzajemnej akceptacji i tolerancji oraz poszanowania stanowiska innych, nawet przeciwnego.

23 Wychowanie patriotycznePod pojęciem wychowanie patriotyczne rozumiemy „wdrażanie do przyuczania do umiłowania własnej ojczyzny i narodu, łącznie z gotowością do wyrzeczeń i ofiar dla nich”. Wychowanie patriotyczne ma na celu jak najszersze przygotowanie dziewcząt i chłopców do służby własnemu narodowi i krajowi. Wychowanie patriotyczne jest świadomym i celowym oddziaływaniem na wychowanków z zamiarem kształtowania u nich postawy przywiązania i miłości do ojczystego kraju, jak również solidarności z własnym narodem oraz w miarę bezinteresownym postępowaniu dla wspólnego dobra , czyli postawy patriotycznej. M. Łobocki

24 Wskaźnikami postawy patriotycznej będą następujące komponenty:miłość do ojczyzny, świadczenia konkretnych usług na rzecz kraju, zainteresowanie sprawami narodu i ojczyzny, okazywanie lojalności względem elit politycznych kraju, gotowość do obrony jego interesu i bezpieczeństwa, oddawanie szacunku symbolom narodowym (godło, hymn, flaga, różne ceremonie z okazji świąt narodowych i państwowych itp.). Duży nacisk w wychowaniu patriotycznym kładzie się na przyswajanie dzieciom i młodzieży gruntownej wiedzy o ojczyźnie. Przyswojenie historii narodu, jego kultury ojczystej również pod względem geograficznym i krajoznawczym. Aby pokochać własną ojczyznę, jej dzieje i kulturę, oraz pozostawać pod urokiem piękna jej przyrody trzeba ją przede wszystkim znać. J. M. Bocheński

25 Dla poprawnego rozumienia wychowania patriotycznego jest także potrzeba zapoznania się z pojęciami, tj. naród, ojczyzna, kultura, patriotyzm. NARÓD – rozumie się na ogół zbiorowość ludzi, powstałą na gruncie kultury, języka i odznaczającą się wspólną świadomością narodową, czyli silnym poczuciem przynależności do narodu i solidarności z jego członkami. OJCZYZNA – kraj, w którym człowiek urodził się, lub spędził znaczną cześć swojego życia, w którym mieszka lub w którym czuje się związany emocjonalnie. Nazwa kojarzy się również z określonym terytorium i bardziej ze stanowionymi prawami państwowymi niż obyczajem czy tradycjami narodowymi. KULTURA – całokształt materialnego i duchowego dorobku ludzkości, gromadzony, utrwalany i wzbogacany w ciągu jej dziejów, przekazywany z pokolenia na pokolenie. PATRIOTYZM – pojęcie ściśle związane z wychowaniem patriotycznym. Zawiera w sobie – miłość do ojczyzny i narodu, łącznie z pracą dla nich oraz gotowością do poświęcenia i ofiar dla ich wspólnego dobra. Patriotyzm to nie tylko emocjonalne przywiązanie do narodu i ojczyzny lecz również wypełnianie swoich obowiązków obywatelskich. M. Łobocki

26 Formy i metod wychowania patriotycznego:Na lekcjach historii, języka polskiego, przysposobienia obronnego, wiedzy o społeczeństwie i godzinach wychowawczych, lekcjach z geografii, wychowania muzycznego nawiązuje się do dziejów ojczystego kraju, kultury materialnej i duchowej itp. Organizowanie wystaw, spotkań z ciekawymi ludźmi czy uroczystości (wieczornice, akademie) z okazji rocznic świąt państwowych i narodowych. Projekcje filmów, organizowanie konkursów wiedzy o kraju, składanie wieńców pod pomnikami i grobach ludzi zasłużonych (kombatantów, weteranów). Zwiedzanie muzeów i innych miejsc pamięci narodowej. Spotkania z kombatantami i weteranami walk o wyzwolenie narodowe. Przygotowywanie przez uczniów gazetek szkolnych, audycji nadawanych przez radiowęzeł, oddawanie szacunku godłu oraz fladze narodowej okazji różnych uroczystości patriotycznych oraz świąt narodowych i państwowych.

27 Wychowanie umysłowe Priorytetowym zadaniem wychowania umysłowego jest rozwijanie poznawczych zdolności człowieka, pogłębianie jego wrażliwości intelektualnej, kształtowanie kultury umysłowej, jak również krytyczne ustosunkowanie się do własnych badań i umiejętności włączania tych wyników do zasobu indywidualnej wiedzy człowieka. Jednym z zasadniczych celów wychowania umysłowego jest kształtowanie naukowego poglądu na świat, przy czym celem wychowania umysłowego miałoby być ukształtowanie światopoglądu opartego na wynikach badań naukowych. Wychowanie umysłowe obejmowałoby zatem rozwój intelektualny jednostki wyrażający się w kształtowaniu zdolności poznawczych u uzyskiwaniu coraz szerszego zakresu informacji z różnych dziedzin rzeczywistości; rozwój emocjonalny — wyrażanie ocen; rozwój motywacji — dążenie do poszukiwania informacji zgodnych z oczekiwaniami podmiotu. J. Gorniewicz

28 Ważnym składnikiem wychowania umysłowego na lekcjach jest aranżowanie dyskusji:zespołowej, tj. w obrębie poszczególnym grup uczniowskich, zbiorowej na forum całej klasy. Pożądana pod względem wychowawczym jest zwłaszcza dyskusja bogata w zróżnicowane wypowiedzi uczniów. Uczy samodzielności i krytycyzmu w myśleniu a także obrony własnego stanowiska lub rezygnacji z niego. Dyskusja staje się też szczególnie wartościowa gdy kończy nie tylko sformułowaniem ogólnym wniosków, lecz także powzięciem wspólnej decyzji w sprawie konkretnych działań uczniów.

29 Rola nauczyciela w wychowaniu umysłowym W toku czynności przekazywania wiedzy i określonych umiejętności uczniom, nauczyciel oddziaływuje na ich osobowość nie tylko samymi treściami, które przekazuje, nie tylko metodami przekazu, ale również swoją postawą do wiedzy i pracy zawodowej, swoim stosunkiem do uczniów. Sam nauczyciel jako osoba społeczna staje się modelem zachowań uczniów. Nauczyciel dokonuje wyboru określonych treści z oferty programowej dla przedmiotu, który realizuje. Zróżnicowane treści, tj. z języka ojczystego, języków obcych, wiedzy o kulturze itd. zawierają bogaty ładunek wartości wychowawczej. Przemawiają one do wyobraźni i sumienia uczniów. Rola nauczyciela sprowadza się do zwiększenia ich efektywności edukacyjnej poprzez różne formy przekazu. J. Gorniewicz

30 Bibliografia Korczak J., Dzieła, tom 7: Jak kochać dziecko. Dziecko w rodzinie, Warszawa: Oficyna Wydawnicza Latona, 1993. Wojnar I., Teoria wychowania estetycznego , PWN, Warszawa 1980. Wojnar I., Nauczyciel i wychowanie estetyczne ,PZWS, Warszawa Czajkowska-Ziobrowska D. , Dziedziny wychowania warunkujące sukces życiowy w społeczeństwie współczesnym w opinii studentów pedagogiki, PAN, 2012 Zarzecki L., Teoretyczne podstawy wychowania Teoria i praktyka w zarysie, KPSW Jelenia Góra, 2012. Górniewicz J., Teoria wychowania (wybrane problemy) Olsztyn 2008. Bocheński J., O patriotyzmie .Warszawa 1990. Tyrała P., Teoria wychowania. Bliżej uniwersalnych wartości. Toruń