PODSUMOWAINE WEWNETRZNEJ EWALUACJI PRZEPROWADZONEJ W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 W ZESPOLE SZKÓŁ MIEJSKICH NR 4 W KĘDZIERZYNIE – KOŹLU.

1 PODSUMOWAINE WEWNETRZNEJ EWALUACJI PRZEPROWADZONEJ W RO...
Author: Witold Szewczyk
0 downloads 0 Views

1 PODSUMOWAINE WEWNETRZNEJ EWALUACJI PRZEPROWADZONEJ W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 W ZESPOLE SZKÓŁ MIEJSKICH NR 4 W KĘDZIERZYNIE – KOŹLU Zespół ewaluacyjny: mgr Anna Pawłowicz mgr Paweł Wietrzykowski mgr Klaudiusz Bialik

2 Wyniki ankiety dla rodziców: klasy 2 – 3 szkoła podstawowa (44 rodziców):

3 Czy posiadają Państwo biblioteczkę domową?

4 Większość rodziców (91%) deklaruje, że posiada biblioteczkę domową,9 % rodzin takiej biblioteczki nie posiada

5 Czy czytają/czytali Państwo na głos swojemu dziecku książki?

6 Tylko 1 rodzic (2,28 %) przyznaje, że tego nie robiPrawie wszyscy rodzice (97,7%) czytali lub czytają swojemu dziecku książki. Tylko 1 rodzic (2,28 %) przyznaje, że tego nie robi .

7 Jeśli tak, to jak często czytali/czytają Państwo książki swojemu dziecku?

8 Mniej niż połowa ankietowanychrodziców(41%) czyta lub czytało dzieciom codziennie. 31 % rodziców robi to tylko raz w tygodniu.

9 Jeśli tak, to czy wspólnie z dzieckiem wybierają/ wybierali Państwo lekturę do czytania?  

10 86 % rodziców wspólnie z dzieckiem wybiera lekturę do czytania. Nie czyni tego 4,5 % rodziców. Nie udzieliło odpowiedzi na pytanie 4 rodziców, co stanowi 9.5% ogółu ankietowanych.

11 Czy zachęcają Państwo swoje dziecko do samodzielnego czytania książek?

12 Prawie wszyscy rodzice (97,72 %) zachęcają swoje dziecko do czytania  Prawie wszyscy rodzice (97,72 %) zachęcają swoje dziecko do czytania. Nie robi tego tylko 1 rodzic (2,28 %).

13 Jeśli tak, to w jaki sposób zachęcają Państwo swoje dziecko do czytania książek? (można było zaznaczyć kilka odpowiedzi)  

14   Rodzice zachęcają swoje dziecko do czytania najczęściej poprzez wspólne czytanie (56,8%) i rozmowę na temat książek (52 %), 13.7 % rodziców zapisało dziecko do biblioteki, tyle samo stawia siebie jako przykład czytelnika, a 34 % zachęca do udziału w konkursach czytelniczych

15 Czy Państwa dziecko lubi słuchać czytanej literatury dziecięcej/ czytać literaturę dziecięcą?

16 Prawie wszyscy rodzice rodziców (97,72%) twierdzą, że ich dziecko lubi słuchać czytanej literatury dziecięcej/ czytać literaturę dziecięcą. Tylko 1 rodzic uważa przeciwnie  

17 Jeśli tak, to, jakiego typu jest to literaturaJeśli tak, to, jakiego typu jest to literatura? (można zaznaczyć kilka odpowiedzi)

18 Według zdecydowanej większości rodziców (95%) ulubiona literatura dziecka to baśnie i bajki. 63 % rodziców stwierdza, że dziecko czyta literaturę przygodową. Małą popularnością cieszy się literatura historyczna (11%), popularnonaukowa (2%) fantastyka (1%)oraz literatura obyczajowa (1%). Jeden rodzic wskazuje jako inną książkię o tematyce przyrodniczej (stanowi to 2 % ankietowanych)

19 Ile książek w miesiącu czyta Państwa dziecko?

20 4% rodziców deklaruje, że ich dzieci czytają (lub czytają im rodzice) do 4 książek miesięcznie lub powyżej 4 książek miesięczni   Według 29,5% rodziców dziecko czyta dwie książki miesięcznie, 44% rodziców potwierdza, że dziecko czyta jedną książkę miesięcznie. Natomiast 11,3 % rodziców przyznaje, że dziecko nie czyta książek.

21 Czy kupujecie/ prenumerujecie Państwo swojemu dziecku czasopisma?

22 4 % rodziców nie kupuje dziecku czasopism lub książek Czyni to 96 % rodziców.

23 Jak często kupują Państwo książki lub czasopisma swojemu dziecku?

24 41,5% rodziców deklaruje, że rzadko kupuje dziecku książki  41,5% rodziców deklaruje, że rzadko kupuje dziecku książki. 54 % rodziców robi to raz w miesiącu, Tylko 4 % kupuje książki lub czasopisma raz w tygodniu

25 Jak często Państwa dziecko korzysta z księgozbioru biblioteki szkolnej?  

26 72,7% rodziców stwierdza, że ich dziecko często korzysta z zasobów biblioteki szkolnej zaledwie raz w miesiącu. Według 4% rodziców dziecko robi to raz w tygodniu 23,3% rodziców uznaje, że dziecko korzysta z biblioteki rzadziej.

27 Jak ocenia Pan/Pani jakość zasobów biblioteki szkolnej

28 84% ocenia zasoby szkolnej biblioteki jak wystarczające, 12% ankietowanych nie zna zasobów szkolnej biblioteki

29 Czy Państwa dziecko korzysta z księgozbioru innej biblioteki (poza szkołą)?  

30   Większość rodziców (63,6 %) deklaruje, że ich dziecko nie korzysta z biblioteki poza szkołą. 36,4 % rodziców stwierdza, że dziecko korzysta z zasobów innej biblioteki

31 W jakim celu Państwa dziecko najczęściej sięga po książkęW jakim celu Państwa dziecko najczęściej sięga po książkę? (można zaznaczyć kilka odpowiedzi)

32 Zdaniem 50 % rodziców ich dziecko sięga po książkę dla przyjemności czytania, według 27,3% - dla poszerzenia własnych zainteresowań. 18,2% rodziców stwierdza, że ich dziecko czyni to w celach informacyjnych, a 54,5 %, że z konieczności, aby przeczytać lekturę szkolną.

33 Jakie wyniki w nauce osiąga w szkole Państwa dziecko?

34 68,2% rodziców określa osiągnięcia swego dziecka w nauce jako dobre68,2% rodziców określa osiągnięcia swego dziecka w nauce jako dobre. 25 % rodziców określa je jako bardzo dobre. Przeciętne wyniki w nauce uzyskują dzieci 4,5 % rodziców. 2% rodziców postrzega swoje dziecko jako ucznia z trudnościami w nauce.  

35 REKOMENDACJE: W trakcie zebrań z rodzicami należy:podkreślić konieczność kontynuacji codziennego czytania dzieciom (czyni to 97% rodziców) zachęcić rodziców do zakupu czasopism dziecięcych .

36 klasy 4 – 6 szkoła podstawowa (37 rodziców)

37 Czy posiadają Państwo biblioteczkę domową?

38 Większość rodziców deklaruje, że posiada biblioteczkę domową (56,8%), w tym 8 rodzin (21,6%) nie posiada w niej literatury dziecięcej. Takiej biblioteczki nie posiada 21,6% rodzin.

39 Czy czytają/ czytali Państwo na głos swojemu dziecku książki?

40 Większość rodziców (89,2%) zadeklarowało, że czytało dzieciom książki.

41 Jeśli tak, to jak często czytali/czytają Państwo książki swojemu dziecku?  

42 Wg rodziców ich dzieci najczęściej czytają po 1 książce na tydzień (51,4 %). Codziennie czyta 27 % dzieci. Natomiast raz w miesiącu i rzadziej - po 5,4 % dzieci.

43 Jeśli tak, to czy wspólnie z dzieckiem wybierają/ wybierali Państwo lekturę do czytania?

44 Najczęściej rodzice wspólnie z dzieckiem wybierali lekturę do czytania (93 %). Nie robiło tego 6 % rodziców.

45 Czy zachęcają Państwo swoje dziecko do samodzielnego czytania książek?

46 Jeśli tak, to w jaki sposób zachęcają Państwo swoje dziecko do czytania książek? (można zaznaczyć kilka odpowiedzi)

47 Rodzice deklarują, że najczęściej zachęcają dzieci do czytania książek poprzez wspólne czytanie (29,3 %). 20,7 % rodziców rozmawia z dziećmi o książkach. 17,1 % wskazuje na przykład własny i zapisuje dziecko do biblioteki. 13,4 % zachęca dziecko do udziału w konkursach czytelniczych.

48 Czy Państwa dziecko lubi słuchać czytanej literatury dziecięcej/ czytać literaturę dziecięcą?

49 Jeśli tak, to, jakiego typu jest to literaturaJeśli tak, to, jakiego typu jest to literatura? (można zaznaczyć kilka odpowiedzi)

50 Zdaniem rodziców największą popularnością wśród ich dzieci cieszy się literatura przygodowa (48,6%) oraz bajki i baśnie (78,7%). 43,4% dzieci czyta literaturę obyczajową, 15,1 % historyczną. Najrzadziej dzieci czytają literaturę popularnonaukową (7,5 %)

51 Ile książek w miesiącu czyta Państwa dziecko?

52 Czy kupujecie/ prenumerujecie Państwo swojemu dziecku czasopisma?

53 Jeśli kupujecie, to jak często?

54   Jak często Państwa dziecko korzysta z księgozbioru biblioteki szkolnej?

55 Wszystkie. dzieci. korzystają. z zasobów biblioteki szkolnejWszystkie dzieci korzystają z zasobów biblioteki szkolnej. Większość (67,6 %) korzysta z biblioteki często, a 10,8% bardzo często. 21 % czyni to rzadko.

56 Jak ocenia Pan/Pani jakość zasobów biblioteki szkolnej?

57   Czy Państwa dziecko korzysta z księgozbioru innej biblioteki (poza szkołą)?

58 Jakie wyniki w nauce osiąga Państwa dziecko w szkole?

59 REKOMENDACJE W trakcie zebrań z rodzicami należy:W trakcie zebrań z rodzicami należy: zwrócić uwagę na konieczność czytania przez uczniów literatury obyczajowej i popularnonaukowej, zachęcić rodziców do zakupów czasopism dziecięcych (czyni to około 40% rodziców).

60 klasy I – III gimnazjum (31 rodziców)

61 Czy posiadają Państwo biblioteczkę domową?

62 Czy czytają/ czytali Państwo na głos swojemu dziecku książki?

63   Jeśli tak, to jak często czytali/czytają Państwo książki swojemu dziecku?  

64 37 % rodziców czytało dzieciom raz w tygodniu37 % rodziców czytało dzieciom raz w tygodniu. Codziennie czyniło to 27 % rodziców. Raz w miesiącu lub rzadziej książki swojemu dziecku czytało 32 % rodziców. 1 rodzic czytał co drugi dzień

65 Czy zachęcają Państwo swoje dziecko do samodzielnego czytania książek?

66 Jeśli tak, to w jaki sposób zachęcają Państwo swoje dziecko do czytania książek? (można zaznaczyć kilka odpowiedzi)

67 Czy Państwa dziecko lubi słuchać czytanej literatury dziecięcej/ czytać literaturę dziecięcą?

68 Jeśli tak, to, jakiego typu jest to literaturaJeśli tak, to, jakiego typu jest to literatura? (można zaznaczyć kilka odpowiedzi)

69 Rodzice deklarują, że ich dzieci najczęściej czytają literaturę przygodową (58%). Oraz obyczajową 13% czyta baśnie i bajki, 25 % - literaturę fantastyczną, Literaturę historyczną zdaniem rodziców, czyta 9% dzieci. Najmniejszą popularnością cieszy się literatura popularnonaukowa (6%). Jeden rodzic podał jako ulubioną literaturę dziecka romanse

70 Ile książek w miesiącu czyta Państwa dziecko?

71 Czy kupujecie/prenumerujecie Państwo swojemu dziecku czasopisma?

72 Jak często Państwa dziecko korzysta z księgozbioru biblioteki szkolnej?

73 Wszystkie. dzieci. korzystają. z zasobów biblioteki szkolnejWszystkie dzieci korzystają z zasobów biblioteki szkolnej. Większość (67,6 %) korzysta z biblioteki często, a 10,8% bardzo często. Natomiast 21 % czyni to rzadko.

74 Jak ocenia Pan/Pani jakość zasobów biblioteki szkolnej?

75 Czy Państwa dziecko korzysta z księgozbioru innej biblioteki (poza szkołą)?

76 Jakie wyniki w nauce osiąga Państwa dziecko w szkole?

77 Ponad połowa rodziców określa wyniki swojego dziecka jako dobre lub bardzo dobre 32% jako przeciętne. 13.5% rodziców przyznaje, że ich dziecko osiąga słabe wyniki w nauce.

78 REKOMENDACJE W trakcie zebrań z rodzicami należy:zwrócić uwagę na konieczność czytania przez uczniów literatury historycznej i popularnonaukowej, zachęcić rodziców do zakupów czasopism lub książek

79 WYNIKI ANKIET DLA NAUCZYCIELIKLASY I – III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

80 Jakie formy rozwijania kompetencji czytelniczych stosuje Pan/Pani w swojej codziennej pracy ? (można zaznaczyć więcej niż 1 odpowiedź)

81 Wszyscy nauczyciele deklarują, że doskonalą techniki czytania ze zrozumieniem i tworzą kąciki czytelnicze, dwoje nauczycieli prowadzi konkursy czytelnicze, a jeden zajęcia z ciekawą książką.

82 Jak często stwarza Pan/Pani swoim uczniom warunki do kształtowania się kompetencji czytelniczych ?

83 Wszyscy nauczyciele deklarują, że stwarzają swoim uczniom warunki do kształtowania się kompetencji czytelniczych na większości zajęć.

84   W jakim stopniu stosowane formy poszerzenia zainteresowań czytelniczych przyczyniają się do rozwijania kompetencji uczniów w tym obszarze ?

85 Troje nauczycieli deklaruje, że stosowane formy poszerzenia zainteresowań czytelniczych przyczyniają się do rozwijania kompetencji uczniów w dużym stopniu, a dwoje, że w średnim stopniu.

86 Na jakiej z niżej podanych umiejętności czytelniczych poświęca Pan/Pani najwięcej czasu w swojej klasie/ na swoich lekcjach ?

87 Największą ilość czasu nauczyciele poświęcają na czytanie i rozumienie tekstów literackich, czytanie głośne tekstów z właściwą intonacją, oraz samodzielne interpretowanie tekstów literackich przez dzieci. W mniejszym stopniu na czytanie i rozumienie tekstów użytkowych: zaproszenia, listy, instrukcje.

88 W jaki sposób zwykle organizuje Pan/Pani zajęcia z wykorzystaniem tekstów z podręcznika ? Proszę wybrać najczęściej stosowane podczas jednostki lekcyjnej.

89 Nauczyciele najczęściej stosują na swoich lekcjach: głośne czytanie dzieciom, pytania dotyczące głównych postaci i przebiegu zdarzeń, ciche i samodzielne czytanie tekstu przez dzieci, rozmowa z dziećmi na temat głównego problemu, przesłania tekstu.

90 Jak często daje Pan/Pani swoim uczniom możliwość kształtowania umiejętności czytania ?

91 Wszyscy nauczyciele dają swoim uczniom możliwość kształtowania umiejętności czytania na większości lekcji.

92 Jak często daje Pan/Pani swoim uczniom możliwość kształtowania umiejętności wykorzystywania i przetwarzania tekstów ?

93 Wszyscy nauczyciele dają swoim uczniom możliwość kształtowania umiejętności wykorzystywania i przetwarzania tekstów na większości lekcji.

94 WYNIKI ANKIET DLA NAUCZYCIELIKLASY IV – VI ORAZ I – III GIMNAZJUM

95 Jakie formy rozwijania kompetencji czytelniczych stosuje Pan/Pani w swojej codziennej pracy ? (można zaznaczyć więcej niż 1 odpowiedź)

96 Wszyscy nauczyciele deklarują, że korzysta z czasopism, stosuje wspólne czytanie, czterech nauczycieli tworzy ankiety i testy na znajomość lektur, oraz organizuje konkursy czytelnicze

97 Jak często stwarza Pan/Pani swoim uczniom warunki do kształtowania się kompetencji czytelniczych ?

98 Większość nauczycieli deklarują, że stwarzają swoim uczniom warunki do kształtowania się kompetencji czytelniczych na większości zajęć.

99 W jakim stopniu stosowane formy poszerzenia zainteresowań czytelniczych przyczyniają się do rozwijania kompetencji uczniów w tym obszarze ?

100 Wszyscy nauczyciele deklarują, że stosowane formy poszerzenia zainteresowań czytelniczych przyczyniają się do rozwijania kompetencji uczniów w dużym stopniu.

101 Na jakiej z niżej podanych umiejętności czytelniczych poświęca Pan/Pani najwięcej czasu w swojej klasie/ na swoich lekcjach ?

102 Największą ilość czasu nauczyciele poświęcają na czytanie i rozumienie tekstów literackich, oraz czytanie i rozumienie tekstów użytkowych: zaproszenia, listy, instrukcje W mniejszym stopniu na samodzielne interpretowanie tekstów literackich przez dzieci, oraz czytanie głośne tekstów z właściwą intonacją.

103 W jaki sposób zwykle organizuje Pan/Pani zajęcia z wykorzystaniem tekstów z podręcznika ? Proszę wybrać najczęściej stosowane podczas jednostki lekcyjnej.

104 Nauczyciele najczęściej stosują na swoich lekcjach: rozmowa z dziećmi na temat głównego problemu, przesłania tekstu, pytania dotyczące głównych postaci i przebiegu zdarzeń, ciche i samodzielne czytanie tekstu przez dzieci, głośne czytanie dzieciom.

105 Jak często daje Pan/Pani swoim uczniom możliwość kształtowania umiejętności czytania ?

106 Wszyscy nauczyciele dają swoim uczniom możliwość kształtowania umiejętności czytania na większości lekcji.

107 Jak często daje Pan/Pani swoim uczniom możliwość kształtowania umiejętności wykorzystywania i przetwarzania tekstów ?

108 Wszyscy nauczyciele dają swoim uczniom możliwość kształtowania umiejętności wykorzystywania i przetwarzania tekstów na większości lekcji.

109 Wyniki ankiet dla uczniów klas II-III 47 uczniów

110 WYNIKI ANKIET DLA UCZNIÓW KLAS I – III ( 47 uczniów )Czy dużo czytasz ? Czy dużo czytasz ?

111 Czy wypożyczasz książki w bibliotece szkolnej ?

112 3. Ile książek przeczytałeś w ubiegłym roku ?

113 4. Czy wypożyczasz książki w innej bibliotece niż szkolnej ?

114 5. Czy lubisz czytać samodzielnie?

115 6. Czy lubisz kiedy ktoś czyta tobie książkę ?

116 7. Czy masz w domu własne książki?

117 8. Czy książki z biblioteki szkolnej spełniają twoje oczekiwania ?

118 9. Które z wymienionych form rozwijania kompetencji czytelniczych stosują nauczyciele w swojej codziennej pracy?

119 10. Kto zachęca Cię do czytania?

120 11. Na ilu przedmiotach nauczyciele proszą Cię o przeczytanie książki lub wybranego tekstu ?

121 WNIOSKI Zdecydowana większość (80%) uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej lubi czytać książki. W opinii uczniów czytają oni bardzo dużo lub dużo. Głównie korzystają ze szkolnej biblioteki. Jedynie 34% uczniów dodatkowo wypożycza książki w innej bibliotece niż szkolna. Większość uczniów lubi czytać samodzielnie i gdy ktoś inny im czyta na głos. Uczniowie posiadają własne książki, choć jedna osoba nie ma własnej biblioteczki. Księgozbiór biblioteki spełnia oczekiwania większości uczniów. Uczniowie są zachęcani do czytania głównie przez rodziców i nauczycieli. Nauczyciele stosują różnorodne formy rozwijania kompetencji czytelniczych podczas swojej codziennej pracy. Najczęściej stosowanymi metodami są: doskonalenie techniki czytania głośnego jak i czytania cichego ze zrozumieniem. Większość uczniów ma poczucie, iż ma możliwość rozwijania kompetencji czytelniczych na większości zajęć. Uczniowie chcieliby jednak częściej korzystać z czasopism oraz jeździć na wycieczki śladami pisarza lub bohatera utworu.

122 Wyniki ankiet dla uczniów klas IV-VI 38 uczniów

123 1. Czy dużo czytasz ?

124 2. Czy wypożyczasz książki w bibliotece szkolnej ?

125 3. Ile książek przeczytałeś w ubiegłym roku ?

126 4. Czy wypożyczasz książki w innej bibliotece niż szkolnej ?

127 5. Czy lubisz czytać samodzielnie?

128 6. Czy lubisz kiedy ktoś czyta tobie książkę ?

129 7. Czy masz w domu własne książki?

130 8. Czy książki z biblioteki szkolnej spełniają twoje oczekiwania ?

131 9. Które z wymienionych form rozwijania kompetencji czytelniczych stosują nauczyciele w swojej codziennej pracy?

132 10. Kto zachęca Cię do czytania?

133 11. Na ilu przedmiotach nauczyciele proszą Cię o przeczytanie książki lub wybranego tekstu ?

134 WNIOSKI Na tym etapie edukacyjnym lubi czytać mniej niż połowa ankietowanych (45% uczniów). W opinii uczniów czytają oni dużo lub mało. Wszyscy wypożyczają książki ze szkolnej biblioteki. Nikt nie wypożycza książek w innej bibliotece niż szkolna,. Większość uczniów lubi czytać samodzielnie i gdy ktoś inny im czyta na głos. Wszyscy czniowie posiadają własne książki. Księgozbiór biblioteki spełnia oczekiwania większości uczniów, jednak 18% jest nieusatysfakcjonowanych. Uczniowie są zachęcani do czytania głównie przez rodziców i nauczycieli. Nauczyciele stosują różnorodne formy rozwijania kompetencji czytelniczych podczas swojej codziennej pracy. Większość uczniów ma poczucie, iż ma możliwość rozwijania kompetencji czytelniczych na większości zajęć. Uczniowie uważają, że nie mieli możliwości pisania własnych książek oraz, że w szkole nie ma kółka czytelniczego.

135 Wyniki ankiety dla uczniów: klasy I – III gimnazjum ( 36 uczniów):

136 Czy dużo czytasz ?

137 Czy wypożyczasz książki w bibliotece szkolnej ?

138 Ile książek przeczytałeś w ubiegłym roku ?

139 Czy wypożyczasz książki w innej bibliotece niż szkolnej ?

140 Czy lubisz czytać samodzielnie?

141 Czy lubisz kiedy ktoś czyta tobie książkę ?

142 Czy masz w domu własne książki?

143 Czy książki z biblioteki szkolnej spełniają twoje oczekiwania ?

144 Które z wymienionych form rozwijania kompetencji czytelniczych stosują nauczyciele w swojej codziennej pracy?

145 Kto zachęca Cię do czytania?

146 Na ilu przedmiotach nauczyciele proszą Cię o przeczytanie książki lub wybranego tekstu ?

147 WNIOSKI W gimnazjum lubi czytać mniej niż połowa ankietowanych. Aż 64% uważa, że czyta mało lub bardzo mało. 47% ankietowanych nie wypożycza książek w innej bibliotece niż szkolna i aż 17% uczniów nie wypożycza książek w bibliotece szkolnej. 28% uczniów nie lubi czytać samodzielnie i aż 58% gdy ktoś inny czyta na głos. Wszyscy uczniowie posiadają własne książki. Dla 67% ankietowanych księgozbiór biblioteki spełnia oczekiwania, jednak dla 33% jest niezadowalający. Uczniowie są zachęcani do czytania głównie przez nauczycieli. Rodzice stanowią 27%. Uczniowie gimnazjum zaznaczają, że przez nauczycieli czują się raczej przymuszeni. Ciekawe jest też, że 16% uczniów jest zachęcanych do przeczytania książki przez kolegów i koleżanki Wg ankietowanych nauczyciele stosują różnorodne formy rozwijania kompetencji czytelniczych podczas swojej codziennej pracy. Większość uczniów ma poczucie, iż ma możliwość rozwijania kompetencji czytelniczych na większości zajęć. Uczniowie uważają, że nie mieli możliwości pisania własnych książek, że w szkole nie ma kółka czytelniczego i nie spotkali się z wystawami książek i nowości czytelniczych.

148 WNIOSKI OGÓLNE ANKIETA UCZNIÓWNauczyciele rozpoznają potrzeby uczniów w zakresie czytelnictwa głównie w klasach I-III oraz IV-VI. Uczniowie gimnazjum uważają, że ich potrzeby nie są uwzględniane; Czas pracy biblioteki szkolnej umożliwia łatwy dostęp do niej, a stan jej wyposażenia w woluminy, czasopisma, materiały edukacyjne jest wystarczający dla uczniów klas I-VI. Uczniowie gimnazjum zgłaszają, że brakuje egzemplarzy lektur; Nauczyciele stosują różnorodne metody upowszechniania czytelnictwa wśród uczniów; Bibliotekarz współpracuje z wszystkimi nauczycielami w zakresie upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży; W szkole realizuje się treści podstawy programowej w zakresie rozwijania kompetencji czytelniczych; Podstawa programowa jest realizowana jest z wykorzystaniem zalecanych warunków i sposobów jej realizacji; Uczniowie o wysokim poziomie kompetencji czytelniczych odnoszą sukcesy edukacyjne. Osiągają wysokie oceny w nauce, biorą udział w konkursach i olimpiadach niejednokrotnie zdobywają wysokie miejsca; Uczniowie o niskim poziomie kompetencji czytelniczych maja szansę kształcić tę umiejętność w różnorodny sposób; W szkole według uczniów nie organizuje się konkursów czytelniczych, a według nauczycieli jest to forma, którą stosują najrzadziej W szkole prowadzi się i dokumentuje analizę czytelnictwa dzieci i młodzieży;