1 Podsumowanie projektu „Echa Europy”Akcja 2 – Wolontariat Europejski Program „Młodzież w działaniu”
2 Program: „Młodzież w działaniu”Akcja 2 – Wolontariat Europejski
3 Młodzież w działaniu - informacje podstawoweTo uruchomiony przez Unię Europejską program dla młodzieży. Jego celem jest stymulowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego, rozbudzanie poczucia solidarności i tolerancji wśród młodych Europejczyków i angażowanie ich w kształtowanie przyszłości Unii. Program promuje mobilność w obrębie i poza granicami UE, edukację pozaformalną, dialog międzykulturowy, możliwości zatrudnienia, a także sprzyja integracji wszystkich młodych ludzi, niezależnie od ich wykształcenia, środowiska społecznego i kulturowego. „Młodzież w działaniu” jest programem dla wszystkich! Co roku organizatorzy składają tysiące wniosków, aby uzyskać wsparcie finansowe z programu, a w procesie selekcji do dofinansowania zatwierdzane są najlepsze projekty.
4 Młodzież w działaniu – informacje o akcjachAkcja 1.1 – Wymiany Młodzieżowe Akcja 1.2 – Inicjatywy Młodzieżowe Akcja 1.3 – Młodzież w Demokracji Akcja 2 – Wolontariat Europejski Akcja 3.1 – Współpraca z sąsiedzkimi krajami partnerskimi Unii Europejskiej Akcja 4.3 – Szkolenie i Tworzenie Sieci osób pracujących z młodzieżą i w organizacjach młodziezowych Akcja 5.1 – Spotkania młodzieży i osób odpowiedzialnych za politykę młodzieżową
5 Młodzież w działaniu – cele programu:promowanie ogólnej aktywności obywatelskiej, zwłaszcza obywatelstwa europejskiego, wśród młodzieży; rozwijanie poczucia solidarności i promowanie tolerancji wśród młodzieży, w szczególności w celu wzmocnienia spójności społecznej w Unii Europejskiej; pogłębianie wzajemnego zrozumienia między młodzieżą z różnych krajów; przyczynianie się do podnoszenia jakości systemów wspierających działalność młodzieżową i rozwijania potencjału organizacji społeczeństwa obywatelskiego w zakresie problematyki i działań młodzieżowych; promowanie współpracy europejskiej w zakresie problematyki i działań młodzieżowych.
6 Młodzież w działaniu – priorytetyObywatelstwo europejskie Uczestnictwo młodzieży Różnorodność kulturowa Włączanie młodzieży z mniejszymi szansami
7 Młodzież w działaniu – YouthpassKażda osoba, która uczestniczyła w projekcie programu „Młodzież w działaniu” w ramach konkretnych akcji, ma prawo otrzymać certyfikat Youthpass. Certyfikat ten przedstawia i poświadcza umiejętności oraz rezultaty osiągnięte w procesie uczenia się pozaformalnego i nieformalnego w trakcie projektu. Wszystkie certyfikaty Youthpass mają wspólną strukturę oraz spójny układ graficzny i zawierają następujące informacje: dane osobowe uczestnika; ogólny opis odpowiedniej akcji programu; kluczowe informacje dotyczące projektu i działań zrealizowanych przez uczestnika; opis i ocenę efektów uczenia się osiągniętych przez uczestnika w trakcie projektu.
8 Co to jest „wolontariat”?
9 Wolontariat - definicjaWolontariat (voluntarius - dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
10 Wolontariat Europejski - celeCelem WE jest rozwijanie poczucia solidarności oraz promowanie aktywności obywatelskiej i wzajemnego zrozumienia wśród młodzieży.
11 Na czym polega projekt Wolontariatu Europejskiego?Umożliwia on młodym ludziom pracę w charakterze wolontariuszy przez okres do 12 miesięcy w innym kraju niż kraj zamieszkania. Sprzyja budowaniu solidarności wśród młodzieży i jest prawdziwie kształcącą formą pracy. Poza wykonywaniem pracy na rzecz społeczności lokalnych wolontariusze uczą się nowych umiejętności i języków, a także odkrywają inne kultury.
12 Praca wolontariacka Wolontariusz gości u organizatora w inny kraju niż ich kraj zamieszkania i wykonuje pracę na rzecz społeczności lokalnej. Jest to praca nieodpłatna, niezarobkowa i wykonywana w pełnym wymiarze godzin. Projekt Wolontariatu Europejskiego może angażować od 1 do 30 wolontariuszy, którzy pracują indywidualnie lub w grupach.
13 Ciągłe wsparcie wolontariuszaOrganizatorzy są zobowiązani zapewnić osobiste, merytoryczne, organizacyjne i językowe wsparcie wolontariuszowi uczestniczącemu w projekcie.
14 Cykl szkoleń i ewaluacji Wolontariatu EuropejskiegoSzkolenie po przyjeździe na miejsce Ewaluacja pośrednia w połowie okresu pobytu (w przypadku pracy trwającej dłużej niż 6 miesięcy)
15 Czym nie jest Wolontariat EuropejskiNie jest formą pracy społecznej wykonywanej okazjonalnie, w sposób niezorganizowany, w niepełnym wymiarze godzin Nie polega na odbywaniu praktyk w przedsiębiorstwach Nie jest formą pracy zarobkowej, a wolontariusze nie mogą zastępować pracowników wynagradzanych Nie jest formą turystyki czy wypoczynku Nie jest kursem językowym nie polega na wykorzystywaniu taniej siły roboczej Nie polega na odbywaniu okresu studiów lub kształcenia zawodowego za granicą
16 Mentor Zapewnia wolontariuszowi wsparcie indywidualne i wsparcie związane z uczeniem się, procesem wystawiania certyfikatu Youthpass i ułatwia mu integrację w lokalnej społeczności. Mentor odgrywa również istotą rolę w momencie zakończenia pracy wolontariackiej, omawiając z wolonatriuszem jego osiągnięcia edukacyjne pod kątem przygotowania certyfikatu Youthpass. Wolontariusz może także zwracać się do mentora w przypadku problemów.
17 Zasady finansowania Koszty podróży – z miejsca zamieszkania do miejsca realizacji projektu i z powrotem (jeden bilet powrotny). Korzystanie z najtańszych środków transportu (bilet lotniczy w klasie ekonomicznej, bliet kolejowy w 2. klasy) Kieszonkowe wolontariusza – na dodatkowe wydatki osobiste (wypłacane co tydzień lub co miesiąc) – 85 Euro miesięcznie
18 Zasady finansowania Wszystkie koszty bezpośrednio związne z realizacją projektu: Działania przygotowawcze Wsparcie merytoryczne, osobiste i językowe Koszty związane z osobą wspierającą Wyżywienie Zakwaterowanie Transport lokalny Administracja Komunikacja Wyposażenie Materiały Ewaluacja Upowszechnienie i wykorzystywanie rezultatów Działania zapewniające kontynuację projektu
19 Dofinansowanie Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, w ramach Programu „Młodzież w działaniu”. Kwota dofinansowania wynosi 7860,00 EURO.
20 Informacje ogólne Tytuł projektu Echa Europy Czas trwania projektur. – r. Czas trwania działań wolontariackich r. – r.
21 Informacje ogólne Organizacja goszcząca i koordynującaOrganizacja wysyłająca Wolontariusz Gminno Parkowe Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie Fundacja Zamolxes Marian Ciprian Sârbea
22 Główne cele projektu: Promowanie aktywności obywatelskiej młodzieży, w szczególności obywatelstwa europejskiego Rozwijanie poczucia solidarności i promowanie tolerancji wśród młodzieży, w szczególności w celu wzmocnienia spójności społecznej Unii Europejskiej Pogłębienie wzajemnego zrozumienie między młodzieżą z różnych krajów
23 Stałe priorytety tematyczneObywatelstwo europejskie Różnorodność kulturowa Uczestnictwo młodzieży
24 Główne tematy działaniaŚwiadomość europejska Kultura i sztuka
25 Skąd pomysł na Wolontariat Europejski w GPCKiE?Współpraca między partnerami rozpoczęła się dzięki realizowanemu wcześniej programowi Grundtvig. Polska delegacja (młodzież oraz przedstawiciele GPCKiE), podczas wizyty partnerskiej w Rumunii miała okazję poznać kilku wolontariuszy pracujących w Fundacji Zamolxes. Tematem samej wizyty był wolontariat, w ramach którego zorganizowano warsztaty. Przybliżyły jego idee oraz główne zasady. Wolontariusze przedstawili charakter swojej pracy, działania, doświadczenie, które zdobyli dzięki prowadzeniu różnych warsztatów. W trakcie wizyty dyrektor GPCKiE spotkała się z prezesem Fundacji Zamolxes i wspólnie pomyśleli o potrzebie stworzenia projektu dla młodych ludzi. W późniejszym czasie przedstawiciele Fundacji Zamolxes gościli również w GPCKiE w podczas wizyty partnerskiej w Polsce, mieli więc okazję zobaczyć jak wygląda praca i regularne zajęcia w naszej instytucji.
26 Zadania wolontariuszaPrzygotowanie warsztatów o WE i Programie „Młodzież w działaniu” Przygotowywanie artykułów o bieżących działaniach młodzieży Praca nad książką – w trzech językach Przeprowadzenie wywiadu ze starszymi osobami Robienie zdjęć, ilustrowanie artykułów Udział w zajęciach GPCKiE i imprezach plenerowych Promocja WE Prowadzenie bloga Współprowadzenie zajęć z języka rumuńskiego „Wieczory rumuńskie”
27 Korzyści dla wolontariusza wynikające z udziału w projekcieZdobycie wiedzy o regionie, możliwość poznania lokalnej kultury Funkcjonowanie międzykulturowe w nowym środowisku Zyskanie nowych umiejętności technicznych Poprawa znajomości języka angielskiego, poprawa zdolności komunikacyjnych, nauka podstaw języka polskiego Nawiązanie kontaktów z innymi ludźmi, poznanie pasji i zainteresowań
28 Korzyści dla wolontariusza wynikające z udziału w projekcieZwiększenie aktywności – lepszy rozwój indywidualny, społeczny i zawodowy Podniesienie kwalifikacji w zakresie redagowania artykułów Lepsze zrozumienie własnej kultury i kultury innych narodów Zmniejszenie negatywnych postaw i nieporozumień wynikających z różnorodności kulturowych Bycie bardziej wyrozumiałym i tolerancyjnym dzięki kontaktowi z różnymi grupami wiekowymi
29 Jak przebiegał projekt „Echa Europy” w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie?
30 Przylot wolontariusza3 marca 2013r.
31 Udział w „Dniu Kobiet” w GPCKiE9 marca 2013r.
32 Szkolenie po przyjeździe na miejsce - Warszawa18-24 marca 2013r.
33 Warsztaty wielkanocne29 marca 2013r.
34 Wieczór Grecki 20 kwietnia 2013r.
35 Złote Gody 21 kwietnia 2013r.
36 Dzień Ziemi 22 kwietnia 2013r.
37 I Wieczór Rumuński – warsztaty o Wolontariacie Europejskim15 maja 2013r.
38 Taneczny Piknik 18-19 maja 2013r.
39 Majówka 26 maja 2013r.
40 Warsztaty w Szkole Podstawowej w Starych Skoszewach 7 czerwca 2013r.
41 Krapkowice – Noc Kupały21 czerwca 2013r.
42 Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne 6 lipca 2013r.
43 Poszukiwanie Skarbów 18 lipca 2013r.
44 Przeprowadzanie ankiet na terenie Manufaktury19 lipca 2013r.
45 II Wieczór Rumuński 26 lipca 2013r.
46 Zwiastun rumuński w ŁDK 29 lipca 2013r.
47 Wieczór Polski 9 sierpnia 2013r.
48 Wywiad międzypokoleniowy13 sierpnia 2013r.
49 Nagranie audycji radiowej22 sierpnia 2013r.
50 Dożynki 25 sierpnia 2013r.
51 III Wieczór Rumuński 30 sierpnia 2013r.
52 Zajęcia wakacyjne 2013r.
53 Warsztaty w Szkole Podstawowej w Lipinach5 września 2013r.
54 Warsztaty w Gimnazjum w Wiączyniu Dolnym18 października 2013r.
55 Szkolenie MID-TERM w Toruniu 4-9 listopada 2013r.
56 Warsztaty Andrzejkowe30 listopada 2013r.
57 Warsztaty Bożonarodzeniowe21 grudnia 2013r.
58 Gdzie szukać informacji o działaniach?Strona GPCKiE w Plichtowie: Blog wolontariusza: Strona Fundacji Zamolxes: Strona programu „Młodzież w działaniu” Działanie – Akcja 2 – Wolontariat Europejski
59
60 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ