Polski wynalazca lampy naftowej

1 Polski wynalazca lampy naftowejIgnacy Łukasiewicz Polsk...
Author: Teresa Lipińska
0 downloads 5 Views

1 Polski wynalazca lampy naftowejIgnacy Łukasiewicz Polski wynalazca lampy naftowej

2 Jan Józef Ignacy ŁukasiewiczUrodził się 8 lub 23 marca 1822 roku w Zadusznikach, zmarł 7 stycznia 1882 roku w Chorkówce. Nazywany jest „ojcem przemysłu naftowego Europie”.   Jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa.

3 Dom Łukasiewicza z 1865 r., w którym zgromadzono pamiątki po Ignacym Łukasiewiczu

4 Naukowiec w labolatorium„Muszę się spieszyć i pracować,  bo czyż ja wiem, czy mi mego życia  wystarczy na spełnienie  wszystkich moich planów." Ignacy Łukasiewicz

5 Prototyp lampy naftowej Przenośna lampa naftowa

6 Po raz pierwszy światła lampy naftowej użyto 31 lipca 1853 roku w szpitalu we Lwowie podczas operacji Władysława Choleckiego. Dzięki oświetleniu chorego udało się uratować. W 1854 roku w Gorlicach za sprawą Łukasiewicza zapłonęła pierwsza na świecie uliczna naftowa.

7 „150-lecie narodzin przemysłu naftowego i gazowniczego”W roku 2003 wizerunek Łukasiewicza znalazł się na kolejnych monetach, tym razem na kolekcjonerskich: złotej i srebrnej o nazwie „150-lecie narodzin przemysłu naftowego i gazowniczego” W 1983 roku wyemitowano miedzioniklową monetę obiegową o nominale 50 zł z umieszczonym na rewersie wizerunkiem naukowca.

8 Ławeczka Łukasiewicza w Poznaniu

9 Instytut Łukasiewicza to fundacja powołana dla popularyzowania dorobku Ignacego Łukasiewicza. Misją Instytutu jest m.in. upowszechnianie wiedzy o działaniach, wartościach i dziedzictwie patrona, wspomaganie rozwoju przedsiębiorczości oraz promowanie - wzorem Ignacego Łukasiewicza - aktywności gospodarczej, w której sukces finansowy łączy się ze społeczną odpowiedzialnością.

10 Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

11 Źródła informacji: lecie_narodzin_przemyslu_naftowego_i_gazowniczego/ Przyrowski Z., Światło z ziemi. Opowieść o Ignacym Łukasiewiczu, Warszawa 1984 Bonusiak W., Szejk z Galicji. Ignacy Łukasiewicz , Rzeszów 2007

12 Dziękuję za uwagę :) Piotr Szczerba, kl. 5Szkoła Podstawowa w Łysakowie Opiekun: p. Edyta Ślusarek