POMOC PUBLICZNA dla projektów realizowanych w ramach Działania 8.4. RPO WP 2014-2020 – Wsparcie atrakcyjności walorów dziedzictwa przyrodniczego Regionalny.

1 POMOC PUBLICZNA dla projektów realizowanych w ramach Dz...
Author: Martyna Kamińska
0 downloads 0 Views

1 POMOC PUBLICZNA dla projektów realizowanych w ramach Działania 8.4. RPO WP 2014-2020 – Wsparcie atrakcyjności walorów dziedzictwa przyrodniczego Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Gdańsk, 27 stycznia 2016 r.

2 Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Pojęcie pomocy publicznej: Art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej: „Z zastrzeżeniem innych postanowień przewidzianych w Traktatach, wszelka pomoc przyznawana przez Państwo Członkowskie lub przy użyciu zasobów państwowych w jakiejkolwiek formie, która zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji poprzez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom lub produkcji niektórych towarów, jest niezgodna z rynkiem wewnętrznym w zakresie, w jakim wpływa na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi”.

3 Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Pomoc publiczna (pomoc państwa) to wsparcie udzielane przedsiębiorstwu (w rozumieniu prawa UE) w jakiejkolwiek formie, które: udzielane jest przedsiębiorstwu przez państwo lub ze źródeł państwowych, powoduje uzyskanie przez przedsiębiorstwo przysporzenia na warunkach korzystniejszych od rynkowych, ma charakter selektywny (uprzywilejowuje określone przedsiębiorstwa albo produkcję określonych towarów), grozi zakłóceniem lub zakłóca konkurencję oraz wpływa na wymianę handlową między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

4 Przesłanka zakłócenia lub groźby zakłócenia konkurencji i wpływu na wymianę handlową między państwami członkowskimi: Zazwyczaj analizowane są łącznie; Uznaje się, że środek przyznany przez państwo stwarza groźbę naruszenia konkurencji, jeżeli może powodować poprawę pozycji konkurencyjnej beneficjenta w porównaniu z pozycją innych przedsiębiorstw, z którymi beneficjent konkuruje; Zakłócenie konkurencji w wyniku udzielenia wsparcia nie musi być rzeczywiste. Wystarczy bowiem sama groźba zakłócenia konkurencji. Może być to więc potencjalne zakłócenie konkurencji; Fakt, że kwota pomocy jest niewielka lub że przedsiębiorstwo będące beneficjentem jest małe, nie wykluczy sam w sobie zakłócenia konkurencji lub groźby zakłócenia konkurencji, pod warunkiem jednak, że prawdo- podobieństwo takiego zakłócenia nie jest jedynie hipotetyczne (wyrok TSUE ws. C-280/00 Altmark Trans). Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

5 Pomoc wywiera wpływ na wymianę handlową, jeżeli umacnia pozycję przedsiębiorstwa w stosunku do innych przedsiębiorstw konkurujących z nim. Co do wpływu na wymianę handlową, to nie ma znaczenia, że dany beneficjent nie świadczy żadnych usług poza granicami Polski, a świadczy jedynie usługi o charakterze lokalnym czy regionalnym. Jednakże wpływ środka pomocowego na wymianę handlową między państwami członkowskimi UE nie może być domniemywany lub tylko hipotetyczny. Musi zostać wykazane, w oparciu o dające się przewidzieć skutki danego środka pomocowego, dlaczego zakłóca on lub grozi zakłóceniem konkurencji i może wpływać na wymianę handlową.

6 Nie będzie stanowić pomocy publicznej finansowanie przebudowy i zagospodarowania obiektów o charakterze turystycznym, jak szlaki turystyczne czy ścieżki historyczno-przyrodniczo-dydaktyczne, które nie będą wykorzystywane komercyjnie, a więc takich, które będą udostępniane bez żadnych ograniczeń i całkowicie nieodpłatnie. Decyzja KE z 20 listopada 2012 r. w sprawie SA.34891 - Pomoc państwa dla Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

7 W przypadku infrastruktury służącej celom turystycznym, należy zbadać, czy konkurencja w takim przypadku odbywa się na poziomie lokalnym, czy też transgranicznym. Kluczowe jest bowiem wykazanie, że sama inwestycja nie jest nakierowana na przyciągnięcie użytkowników z innych państw członkowskich. W tym celu konieczne jest przeanalizowanie np. udziału liczby użytkowników obiektu z innych państw w całkowitej liczbie jej użytkowników obiektu, a także udziału danego obiektu w rynku oraz skali danego przedsięwzięcia (ustalanej np. na podstawie informacji o rocznych obrotów przedsiębiorstwa prowadzącego obiekt). Decyzja KE z 29 kwietnia 2015 r. w sprawie SA.39403 - Pomoc inwestycyjna dla portu Lauwersoog. Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

8 Komisja uznaje wsparcie dla atrakcji turystycznych położonych w miejscach o dużym nasileniu ruchu turystycznego za stanowiące pomoc publiczną. Jest to jeden z najważniejszych czynników wpływających możliwość uznania, że dane wsparcie wpływa na wymianę handlową między państwami członkowskimi. Jeżeli wiec dany obiekt znajduje się w bliskiej odległości od miejscowości chętnie odwiedzanych przez turystów z zagranicy (jak np. Trójmiasto, Malbork i in.), a także ma dobre warunki komunikacji dla turystów przybywających z innych państw członkowskich (np. wygodny dojazd do/z lotniska bądź pasażerskich terminali promowych, bliskość autostrady czy ważnych węzłów kolejowych), wsparcie dla tego obiektu będzie stanowiło pomoc publiczną. Istotnym czynnikiem wskazującym na możliwość zaistnienia wpływu na wymianę handlową jest także oznaczenie obiektu turystycznego opisami w językach obcych czy też zatrudnianie przewodników posługujących się językami obcymi. Np. decyzja KE z 14 grudnia 2010 r. w sprawie NN 67/2010 - Pomoc na zachowanie dziedzictwa kulturowego Kopalni Soli „Bochnia”. Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

9 Kto może być beneficjentem pomocy publicznej? Przedsiębiorstwo – każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą, bez względu na jego status i sposób finansowania. Działalność gospodarcza – każda działalność polegająca na oferowaniu towarów lub usług na rynku za opłatą.

10 Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Kto może być przedsiębiorstwem - przykłady: Podmioty nienastawione na zysk (w tym podmioty non-for-profit oraz non-profit) mogą także oferować na rynku towary i usługi (np. wyrok TSUE w sprawie C- 244/94 FFSA i in.). Podmiot, który jest częścią administracji państwowej i nie ma wyodrębnionej od niej osobowości prawnej (wyrok TSUE w sprawie 118/85 Komisja vs. Włochy). Jednostka samorządu terytorialnego. Fundacja. Stowarzyszenie.

11 Poziomy występowania pomocy publicznej: Pomoc publiczna może wystąpić nie tylko na poziomie bezpośredniego beneficjenta wsparcia ze środków RPO WP 2014-2020, ale także na innych, niższych poziomach. Zazwyczaj - trzy poziomy: poziom zarządcy infrastruktury, poziom podmiotów wykonujących działalność z wykorzystaniem infrastruktury (operatorów), poziom użytkowników końcowych. Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

12 Mieszane, gospodarczo-niegospodarcze wykorzystanie obiektu: Jeżeli infrastruktura jest użytkowana zarówno do działalności gospodarczej, jak i niegospodarczej, finansowanie publiczne będzie podlegało zasadom pomocy publicznej wyłącznie w zakresie, w jakim będzie obejmowało koszty związane z działalnością gospodarczą. Jeżeli możliwe jest oddzielenie kosztów i przychodów związanych z działalnością gospodarczą i niegospodarczą, zasady pomocy publicznej mają zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do przyznanego wsparcia ze strony państwa w kwocie przewyższającej koszty prowadzenia działalności niegospodarczej. Koszty i dochody z każdego rodzaju działalności należy rozliczać osobno, konsekwentnie stosując obiektywnie uzasadnione zasady rachunku kosztów.

13 Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Art. 107. ust. 3 lit. c Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej: „Za zgodną z rynkiem wewnętrznym może zostać uznana: (…) c) pomoc przeznaczona na ułatwianie rozwoju niektórych działań gospodarczych lub niektórych regionów gospodarczych, o ile nie zmienia warunków wymiany handlowej w zakresie sprzecznym ze wspólnym interesem”. Pomoc podlegająca wyłączeniom blokowym: Rozporządzenie Komisji (UE) z dnia 17 czerwca 2014 r. nr 651/2014 uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014 r., s. 1) – tzw. GBER (General Block Exemption Regulation – ogólne rozporządzenie ws. wyłączeń blokowych). Rozporządzenie 651/2014 a krajowe programy pomocowe w formie rozporządzeń ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego.

14 Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Przeznaczenia pomocy publicznej, przewidziane dla Działania 8.4. RPO WP 2014-2020: Pomoc inwestycyjna na infrastrukturę lokalną – art. 56 GBER. Polski program pomocowy: rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 5 sierpnia 2015 r. w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę lokalną w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 1208). Numer referencyjny programu pomocowego: SA.43141. Pomoc de minimis.

15 Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Badanie wystąpienia efektu zachęty Art. 6 GBER: Zasada: beneficjent składa do podmiotu udzielającego pomocy pisemny wniosek o udzielenie pomocy przed rozpoczęciem prac nad projektem lub rozpoczęciem działalności. „Rozpoczęcie prac" oznacza rozpoczęcie robót budowlanych związanych z inwestycją lub pierwsze prawnie wiążące zobowiązanie do zamówienia urządzeń lub inne zobowiązanie, które sprawia, że inwestycja staje się nieodwracalna, zależnie od tego, co nastąpi najpierw. Zakupu gruntów ani prac przygotowawczych, takich jak uzyskanie zezwoleń i przeprowadzenie studiów wykonalności, nie uznaje się za rozpoczęcie prac.

16 Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Pomoc inwestycyjna na infrastrukturę lokalną - art. 56 GBER Dotyczy finansowania przeznaczonego na zbudowanie lub modernizację lokalnej infrastruktury, które dotyczy infrastruktury przyczyniającej się na poziomie lokalnym do poprawy otoczenia biznesu i środowiska konsumenckiego oraz do modernizacji i rozwoju bazy przemysłowej. Takie obiekty infrastrukturalne umożliwiają stworzenie otoczenia sprzyjającego inwestycjom prywatnym i wzrostowi gospodarczemu, przyczyniając się tym samym do realizacji celów leżących we wspólnym interesie, a zwłaszcza priorytetów i celów strategii „Europa 2020”. Ocena lokalnego charakteru z punktu widzenia całej UE, a nie krajowego. Limity powodujące obowiązek zgłoszenia: kwota pomocy przekraczająca 10 mln euro lub łączne koszty przekraczają 20 mln euro na tę samą infrastrukturę.

17 Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Art. 56 GBER nie ma zastosowania do pomocy na infrastrukturę, która jest przedmiotem innych sekcji rozdziału III GBER, z wyjątkiem pomocy regionalnej, tj.: infrastruktura badawczo-rozwojowa, klastry innowacyjne, infrastruktura efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych i chłodniczych, infrastruktura energetyczna, w tym odnawialne źródła energii i związana z kogeneracją, infrastruktura dedykowana recyclingowi i ponownemu wykorzystaniu odpadów, infrastruktura szerokopasmowa, infrastruktura służąca zachowaniu kultury i dziedzictwa kulturowego, infrastruktura sportowa oraz wielofunkcyjna infrastruktura rekreacyjna, a także: infrastruktura portów lotniczych, infrastruktura portów morskich, oraz infrastruktura dedykowana (specjalna), tj. infrastruktura, który została zbudowana dla możliwych do ustalenia z góry przedsiębiorstw i dostosowana do ich potrzeb.

18 Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Taka infrastruktura jest udostępniana zainteresowanym użytkowników w oparciu o otwarte, przejrzyste i niedyskryminujące zasady. Cena pobierana za użytkowanie lub sprzedaż infrastruktury odpowiada cenie rynkowej. Wszelkie koncesje lub inne formy powierzenia osobie trzeciej eksploatacji infrastruktury udzielane są na otwartych, przejrzystych i niedyskryminacyjnych zasadach, z należytym poszanowaniem obowiązujących zasad udzielania zamówień. Koszty kwalifikowalne: koszty inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Kwota pomocy nie przekracza różnicy między kosztami kwalifikowalnymi a zyskiem operacyjnym z inwestycji. Zysk operacyjny odlicza się od kosztów kwalifikowalnych ex ante, na podstawie rozsądnych prognoz, albo przy użyciu mechanizmu wycofania.

19 Pomoc de minimis Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 19 marca 2015 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 488), wydane w oparciu o rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, s. 1). Co do zasady: całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej przez państwo jednemu przedsiębiorstwu nie może przekroczyć 200 000 euro w okresie trzech lat podatkowych (inaczej np. w sektorze transportu). Pomoc ma na celu wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego województwa pomorskiego w ramach RPO WP 2014-2020. Pomoc może być udzielona przedsiębiorcy na pokrycie części kosztów kwalifikowalnych (zgodnie z regulaminem konkursu, Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków w ramach RPO WP 2014-2020 itd.) i zgodnie z SzOOP RPO WP 2014-2020 maksymalny poziom dofinansowania ze środków funduszy UE dla Działania 8.4. nie może przekroczyć 85% kosztów kwalifikowalnych projektu. Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

20 Dziękuję za uwagę Kontakt: Kamil Ciupak Centrum Kompetencji Departament Programów Regionalnych Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego Tel. (58) 326-81-53, fax: (58) 326-81-34 e-mail: [email protected]