1 Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gorzowie Wlkp.Profilaktyka wszawicy Drodzy Rodzice, problem wszawicy nigdy nie przestanie być aktualny Oto podstawowe informacje dotyczące wszawicy.
2 A co za tym idzie… WSZY wywołują chorobę zwaną wszawicą. .Od 1 stycznia 2009 r., tj. z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 5 grudnia r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U Nr 234, poz ze zm.),wszawica nie jest zaliczana do chorób zakaźnych. (jednak pozostaje w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Zdarzeń Medycznych ICD-10: B85.0 – B85.4) A co za tym idzie… w razie jej rozpoznania, nie istnieje obowiązek zgłoszenia tego faktu właściwemu ze względu na miejsce zachorowania państwowemu inspektorowi sanitarnemu, a w związku z tym, brak jest możliwości wydania decyzji administracyjnej nakazującej podejrzanemu o wszawicę wstrzymanie się od uczęszczania do szkoły W przypadku występowania trudności w rozwiązywaniu problemu Dyrektor placówki podejmuje radykalne kroki ( zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia potrzebnego wsparcia. .
3 PROFILAKTYKA WSZAWICY!Nie ma skutecznych metod zapobiegających zakażeniu się wszawicą. Profilaktyczna kontrola włosów dzieci powinna stać się nawykiem rodziców, zwłaszcza, jeżeli w szkole lub przedszkolu panuje wszawica. Istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia! Domownicy nie powinni korzystać wspólnie z rzeczy osobistego użytku, takich jak: grzebień lub szczotka, gumki do włosów, ręczniki, czapki, szaliki i inne ubrania. Należy unikać bezpośredniego kontaktu głowami (włosami) z innymi ludźmi. Zasada ta dotyczy przede wszystkim dzieci. NIE NALEŻY STOSOWAĆ PROFILAKTYCZNIE LEKÓW PRZECIW WSZAWICY (toksyczność, powstawanie oporności).
4 Warto wiedzieć Czym jest wszawica głowowa?Wszawica głowowa jest chorobą wywołaną zarażeniem wszą głowową. Wszy pasożytują wyłącznie na owłosionej części skóry głowy i żywią się krwią człowieka. Okres przenoszenia trwa tak długo, jak długo żyją wszy lub ich jaja na żywicielu. Jak wyglądają wszy głowowe? Wesz głowową charakteryzuje niewielki rozmiar od 2 do 4 mm. Nie posiada skrzydeł, ma krótkie odnóża oraz kłująco-ssące narządy gębowe. Dorosłe wszy przybierają barwę brązową. Jaja wszy głowowych nazywane są gnidami. Mają wielkość główki od szpilki oraz biało brązowe zabarwienie. Umiejscowione są u nasady włosów za pomocą lepkiej substancji, którą same wytwarzają. Po 8 do 10 dniach wykluwają się z nich larwy wszy, które bytują podobnie jak dorosłe osobniki.
5 Cykl życia wesz głowowychSamica w ciągu miesiąca składa od 100 do 300 jaj, w rytmie od 3 do 8 dziennie (tzw. gnidy, widoczne przy nasadzie włosów). Młode osobniki wykluwają się z jaj po ok. 3 tygodniach. Wesz przybiera kolor szary lub brązowy w zależności od koloru włosów „gospodarza” (tzw. mimetyzacja), pasożyty są jednak widoczne gołym okiem. Pełen rozwój trwa ok. 3 – 4 tygodni (12-28 dni). Każde stadium pobiera krew.
6
7 Jak dochodzi do zarażenia?Do zarażenia dochodzi poprzez: bezpośredni kontakt z włosami osoby chorej m.in. poprzez przytulanie się, stykanie się głowami, bezpośrednio poprzez używanie wspólnych przyborów do pielęgnacji włosów (szczotki, grzebienia), ozdób do włosów, używanie wspólnych ręczników i bielizny pościelowej, pożyczanie czapek, szalików, w dużych skupiskach ludzkich, gdzie jest wysokie prawdopodobieństwo występowania wszawicy i gdzie może dojść do kontaktu „głowa z głową” (przedszkola, szkoły, internaty, kolonie). DROGI ZAKAŻENIA= bezpośredni kontakt + wspólne przedmioty
8 JAK ROZPOZNAĆ ?
9 Najczęstsze OBJAWY : świąd głowy (należy pamiętać, że jest to reakcja alergiczna na ślinę i kał wszy i nie występuje ona u wszystkich ludzi, jednak zdarza się w większości przypadków), otarcia, zaczerwienienia, ranki spowodowane nieustannym drapaniem swędzącej skóry głowy, u nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami często mylone z łupieżem, które jednak w odróżnieniu od niego mają regularny kształt i trudno je usunąć- nie dają się wytrząsnąć i usunąć palcami. Aby się przekonać, czy są to gnidy powinno się użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy dają się wyczesać, wówczas możemy mieć pewność, że to wszawica.
10 Jeżeli już wiemy, że mamy do czynienia z wszawicą, zachowajmy spokój i bez wstydu rozpocznijmy leczenie! Leczenie wszawicy: 1. Zastosowanie preparatu farmakologicznego W aptekach jest wiele preparatów przeciwwszawiczych, przed zakupem, warto poradzić się farmaceuty i zapytać o preparat, który będzie najodpowiedniejszy dla naszego dziecka. Wybierając preparat na wszawicę należy sprawdzić czy specyfik jest bezpieczny dla dzieci. Wybrać produkt, który nie powoduje alergii i nie drażni skóry głowy. Zakupić odpowiedni preparat, który pomoże skutecznie, a zarazem bezpiecznie wyeliminować chorobę. Każde leczenie trzeba powtórzyć po 7-8 dniach, aby mieć pewność, że nie nastąpi nawrót wszawicy.
11 Leczenie wszawicy Pamiętaj:Preparaty lecznicze niszczą tylko dojrzałe osobniki zatem mechaniczne usuwanie gnid jest niezbędne! Preparaty lecznicze (kremy, szampony, żele) w Polsce dostępne są bez recepty. Podczas leczenia preparatami nie należy stosować kosmetyków, mogą one zwiększać wchłanianie substancji czynnej przez skórę. U dzieci powyżej 3 r.ż zaleca się mechaniczne usuwanie gnid.
12 Leczenie wszawicy : 2. Mechaniczne usuwanie gnidWypłukać włosy roztworem ciepłej wody z octem (łyżka stołowa octu na 500ml wody). Wyczesać gnidy gęstym grzebieniem. Grzebień starannie oczyścić przez zamrażanie lub namaczanie w spirytusie – 1h. Wygotować lub wymyć bardzo gorącej wodzie z detergentem.
13 Leczenie wszawicy: 3. Postępowanie z rzeczami osobistymiOzdoby włosów, szczotki – wygotować lub zniszczyć. Ubrania, pościel – wyprać w temp. co najmniej 60’C lub chemicznie wyprasować żelazkiem z parą wodną (200’C) szczególnie przy szwach. Koce, poduszki - spryskać preparatem owadobójczym z permetryną i szczelnie zamknąć na 14 dni w foliowym worku. Odkurzyć podłogę i meble. Dezynsekcja pomieszczeń - tylko specjalistyczna firma (toksyczne preparaty owadobójcze).
14 PAMIĘTAJ! Wszy potrafią przeżyć poza żywicielem do 48 h.Dodatkowo należy: sprawdzić głowy domowników, poinformować szkołę/przedszkole o wystąpieniu wszawicy u dziecka.
15 Czego nie należy robić NIE należy golić głowy choregoNIE wolno stosować u ludzi preparatów przeciw wszawicy przeznaczonych dla zwierząt (niebezpieczne dla ludzi stężenia substancji czynnej) NIE wolno piętnować dziecka z wszawicą i jego rodziny – wszawica może wystąpić także pomimo dobrego poziomu higieny osobistej
16
17
18 Barierą w komunikacji z dzieckiem wśród rodziców to najczęściej ich własne ZAKŁOPOTANIE I WSTYD.
19 Jak poradzić sobie z uczuciami zakłopotania i wstydu?
20
21 !!!!!! RODZICE !!!!!! Kontrolujcie GłowyDrogi Rodzicu, Wszawica jest to choroba pasożytnicza, bardzo szybko rozprzestrzeniająca się i tylko, wspólne oraz zdecydowane działania pozwolą zwalczyć wszawicę w przedszkolu, do której uczęszcza twoja pociecha. To nie wstyd mieć wszy - wstyd z nimi nic nie zrobić!!! !!!!!! RODZICE !!!!!! Kontrolujcie Głowy Waszych Dzieci Dziękujemy za uwagę