1 Powietrze jest mieszaniną gazów : azotu ,tlenu ,dwutlenku węgla i pary wodnej,które tworzą powłokę wokół Ziemi ,czyli atmosferę ziemską.
2 O POWIETRZU POWIETRZE ma duże znaczenie dla nas ludzi i zwierząt. Możemy żyć i oddychać. ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA-ŹRÓDŁA - z kotłowni lokalnych i palenisk indywidualnych - przemysłowe - z komunikacji - napływowe z sąsiednich obszarów Główne źródła zanieczyszczeń powietrza to przede wszystkim przemysł oraz transport.
3 O EMISJI CO NIE CO NISKA EMISJA EMISJA ZANIECZYSZCZEŃ-emisja komunikacyjna ,emisja pyłów i szkodliwych gazów pochodząca z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych,w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób, najczęściej węglem tanim o złej charakterystyce i niskich parametrach grzewczych. EMISJA ZANIECZYSZCZEŃ to wprowadzanie do środowiska wytworów działalności człowieka (zanieczyszczeń) ,a w szczególności : -substancji np. zanieczyszczeń stałych ,ciekłych lub gazowych -energii np. hałasu ,wibracji ,pól elektromagnetycznym do powietrza ,wody , gleby lub ziemi.
4 Jak dbać o powietrze ,którym oddychamy ?W miejscowościach o słabej wentylacji niska emisja jest główną przyczyną powstawania smogu ,który zwiększa zachorowalność oraz śmiertelność związaną z chorobami układu krążenia i oddychania Jak dbać o powietrze ,którym oddychamy ? - utrzymuj we właściwym stanie technicznym piece i kotłownie. - stosuj węgiel dobrej jakości . - nie spalaj odpadów :gumy ,plastiku,płyt wiórowych ,sklejki ,pomalowanego drewna - wymieniaj kotły węglowe na kotły opalane paliwami - wykorzystuj energię odnawialną - korzystaj z komunikacji miejskiej - wybierz rower zamiast auta - jeśli to możliwe podłącz budynek do miejskiej sieci ciepłowniczej
5 W NASZYM MIEŚCIE LUBLIN jest w pierwszej piętnastce polskich miast o najczystszym powietrzu. W Lublinie nie ma dużych zakładów przemysłowych ,mamy korzystne położenie geograficzne. Zagrożenie dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń podstawowych takich jak: dwutlenku siarki , tlenków azotu i pyłów jest stosunkowo niewielkie. Największym źródłem emisji punktowej czyli przemysłowej jest Elektrociepłownia Lublin – Wrotków w Lublinie. Miasto Lublin dba o czyste powietrze . Realizuje różne programy: - ,,Nie truj powietrza-miej wpływ na to czym oddychasz” - Program Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) – mające na celu edukację mieszkańców na temat niskiej emisji.
6 DZIAŁANIA PROEKOLOGICZNE PROWADZI RÓWNIEŻ STRAŻ MIEJSKA MIASTA LUBLINStrażnicy miejscy kontrolują m.in. dzielnice domków jednorodzinnych ,gdzie mieszkańcy ogrzewają swoje domy za pomocą pieców na węgiel i drewno. Straż miejska kontroluje też spalanie odpadów na wolnym powietrzu. Nie dopuszczają do wypalania odpadów np. na terenach budowy ,w firmach i przedsiębiorstwach.
7 O KOMUNIKACJI Tylko 3 miasta w Polsce mają trakcję trolejbusową : Lublin,Tychy ,Gdynia. Najwięcej trolejbusów jest w Lublinie: Posiadamy 110 trolejbusów ---→ w tym 1 trolejbus elektryczny , oraz 12 trolejbusów 18-metrowych (jako jedyni w Polsce) I 228 autobusów W nowoczesnej zajezdni trolejbusowej u zbiegu ulic Grygowej i Pancerniaków funkcjonuje automatyczny system zmiany zwrotnic Vetra (jakiego nie ma nikt w całej Polsce ) . W zajezdni jest nie tylko hala napraw ze ścieżką diagnostyczną .Na miejscu znajduję się też lakiernia ,spawalnia i myjnia. Nowa zajezdnia trolejbusowa to nowoczesna technologia i rozwiązanie na miarę XXI w.
8 Pierwszymi środkami transportu były dorożki i omnibusy konne.1912r. - na ulice Lublina wyjechały pierwsze 3 autobusy 1921r. - po mieście poruszało się 6 autobusów obsługujących 2 linie 1948r. - funkcjonowało już 7 linii obsługiwanych przez 18 autobusów 1952r. - budowa sieci trolejbusowej 1953r. - pierwszy trolejbus wyjechał na ulicę Lublina -pierwsza linia trolejbusowa miała dł.4 km. I obsługiwana była przez 6 trolejbusów. 1995r. - autobusy niskopodłogowe z funkcją „przyklęku” Obecnie mamy 110 km. Linii komunikacyjnej. Lubelska sieć trolejbusowa zasila 12 podstacji trakcyjnych. Napięcie w sieci wynosi 600v.
9 Oraz… DZIĘKI TROLEJBUSOM EMISJA HAŁASU KOMUNIKACYJNEGO JEST NIŻSZA O OK. 20% W PORÓWNANIU Z AUTOBUSAMI. JEŚLI ZASTĄPIMY AUTOBUSY TROLEJBUSAMI OGRANICZYMY ROCZNIE EMISJE SPALIN O 3 TONY TLENKU WĘGLA , 5,2 TON TLENKU AZOTU , 0,67 TONY WĘGLOWODORÓW ALIFATYCZNYCH
10 NO I NA KONIEC ;) Rekuperacja – odzyskiwanie energiiSystem VETRA - elektroniczne sterowanie -sterowanie sygnalizacją uliczną -system monitorowania położenia pojazdu -system informacji pasażerskiej -system sterowania zwrotnicami sieci trakcyjnej - system ograniczenia prędkości