Poznajemy kwasy nieorganiczne

1 Poznajemy kwasy nieorganiczne ...
Author: Bronisław Aleksander Kowalewski
0 downloads 3 Views

1 Poznajemy kwasy nieorganiczne

2 Nasze problemy badawcze:Jak zbudowane są kwasy i w jaki sposób możemy je otrzymać? Jakie ciekawe doświadczenia można przeprowadzić wykorzystując kwasy?

3 Co to jest kwas? Kwas jest to substancja, która w roztworze wodnym dysocjuje na kationy wodoru i aniony reszt kwasowych.

4 Kwasy beztlenowe tlenowe np.: kwas chlorowodorowy kwas siarkowodorowykwas siarkowy (VI) kwas siarkowy (IV) kwas fosforowy (V) kwas węglowy kwas azotowy (V)

5 Kwasy beztlenowe Kwasy beztlenowe – powstają w reakcji chemicznej wodoru z niemetalem, a następnie rozpuszczeniu produktu reakcji chemicznej w wodzie.

6 Kwas chlorowodorowy = kwas solnyWzór sumaryczny wartościowość reszty kwasowej H Cl reszta kwasowa

7 Wzór strukturalny H Cl

8 Otrzymywanie kwasu solnegoH2 + Cl2  2HCl (g) HCl (g) HCl (aq) H2O

9 Kwas siarkowodorowy - wzoryWzór sumaryczny: H2S

10 Wzór strukturalny: S H H

11 Otrzymywanie kwasu siarkowodorowegoPotrzebne odczynniki i sprzęt laboratoryjny: siarczek żelaza (II) kwas chlorowodorowy woda destylowana roztwór oranżu metylowego 2 probówki korek z rurką odprowadzającą łapa statyw

12 Pytanie badawcze Czy przeprowadzając reakcję siarczku żelaza (II) z kwasem chlorowodorowym można otrzymać kwas siarkowodorowy i w jaki sposób można to sprawdzić?

13 Hipoteza Tak, przeprowadzając tę reakcję otrzymamy kwas siarkowodorowy. Za pomocą oranżu metylowego sprawdzimy odczyn roztworu. Wskaźnik ten w kwasach barwi się na czerwono.

14 Przebieg doświadczeniaDo pierwszej próbówki wlej wodę i dodaj kilka kropel oranżu metylowego.

15 Do drugiej probówki wsyp siarczku żelaza (II) i dodaj kilka mililitrów kwasu chlorowodorowego.

16 Zamknij probówkę drugą korkiem z rurką odprowadzającąZamknij probówkę drugą korkiem z rurką odprowadzającą. Koniec rurki umieść w roztworze probówki pierwszej.

17 Obserwacje Woda z oranżem metylowym po pewnym czasie zmieniła barwę na czerwoną. Poza tym, poczuliśmy nieprzyjemny zapach.

18 Wniosek Wyniki doświadczenia są zgodne z hipotezą. Rzeczywiście kwas siarkowodorowy otrzymaliśmy w reakcji siarczku żelaza (II) i roztworu kwasu chlorowodorowego. Otrzymany produkt ma odczyn kwasowy.

19 Nasza grupa (A) Marika Mikołajczyk Ania Płatek Marcelina RogackaOliwia Sybilska Mateusz Włodarczyk