1 POZNAJMY SŁOWACJĘ PRZYGOTOWAŁ : BARTOSZ BAĆMAGA KL. V C
2 INFORMACJE OGÓLNE Słowacja leży w Europie Środkowej i Wschodniej, na zachodzie graniczy z Czechami i Austrią, na północy z Polską, na wschodzie z Ukrainą oraz z Węgrami na południu. Jej północne tereny zajmuje pasmo Karpat, których częścią są Tatry Wysokie, tworzące naturalną granicę między Słowacją a Polską. Południowa część kraju to Nizina Naddunajska.
3 INFORMACJE OGÓLNE Stolica: Bratysława Powierzchnia: 49 035 km2Ludność państwa: (2015 r.) Język urzędowy: słowacki W UE od: 1 maja 2004 r. Waluta: Euro. Członek strefy euro od 1 stycznia 2009 r.
4 STOLICA SŁOWACJI - BRATYSŁAWAStolica Słowacji to miasto o dwóch obliczach: zabytkowym (z bogatą architekturą wiedeńskiego baroku) i współczesnym (z zabudową charakterystyczną dla wielkich miast Europy Środkowej). Najważniejszym obiektem zabytkowym Bratysławy jest Zamek Bratysławski, usytuowany na wzgórzu nad rzeką Dunaj. Pochodzi on z XI wieku. Dziś w zamku mieści się Słowackie Muzeum Sztuki.
5 STOLICA SŁOWACJI - BRATYSŁAWACentrum miasta charakteryzuje się kameralnym klimatem z ciekawym Starym Ratuszem. Godnym uwagi obiektem jest Katedra Św. Marcina – gotycki symbol miasta.
6 ZABYTKI SŁOWACJI Zamek Spiski tojeden z największych kompleksów zamkowych w Europie Środkowej. Monumentalny zabytek, górujący nad okolicą i zajmujący powierzchnię 4 ha, wraz z okolicznymi atrakcjami – Spiską Kapitułą, Spiskim Podgrodziem i Kościołem Żehra – znajduje się na liście UNESCO. Na zamku mieści się Muzeum Spiskie z ekspozycjami poświęconymi historii zamku, średniowiecznej broni i prawu feudalnemu.
7 ZABYTKI SŁOWACJI Do listy UNESCO zostały wpisane także liczne drewniane kościoły i cerkwie, znajdujące się w słowackiej części regionu Karpat. Pochodzą one z okresu od XVI do XVIII wieku.
8 JASKINIE W SŁOWACKIM KRASIEW Słowackim Krasie znajduje się wiele ciekawych jaskiń. Jaskinia Domica wyróżnia się unikalną i bogatą szatą naciekową. Trasa turystyczna obejmuje długość 1315 metrów, z czego 140 pokonuje się na łódkach.
9 JASKINIE W SŁOWACKIM KRASIEDobszyńska Jaskinia Lodowa jest zaś jedną z pierwszych jaskiń na świecie, która została oświetlona elektrycznie . Długość trasy dla zwiedzających ma długość 475 m. Należy do najsłynniejszych jaskiń lodowych. Lód występuje tam w formie nagromadzeń na dnie, lodowych wodospadów, stalagmitów i stalaktytów.
10 SŁOWACKI RAJ Słowacki Raj tojeden z najpiękniejszych obszarów naturalnych na Słowacji, godny polecenia każdemu turyście. Park Narodowy Słowacki Raj składa się z kanionów, wąwozów, przepaści, dolin, wodospadów i jaskiń. To tutaj znajduje się Dobszyńska Jaskinia Lodowa. Trasy turystyczne z drabinami i łańcuchami dostarczają niezapomnianych wrażeń. Najciekawsze szlaki to Sucha Bela i Przełom Hornadu.
11 ATRAKCJE DLA DZIECI W Słowacji jest wiele aquaparków.Jednym z nich jest Thermal Park Besenowa.
12 WSPÓŁPRACA POLSKO- SŁOWACKASłowackie i polskie regiony mają podpisane umowy o partnerstwie. Współpraca jednostek samorządowych jest najbardziej rozwinięta w obszarach przygranicznych. Polsko-słowackie kontakty rozwijają się również w formie współpracy euroregionalnej. Na polsko – słowackiej granicy działają trzy euroregiony: Euroregion Tatry, Euroregion Beskidy oraz Euroregion Karpaty.
13 SŁAWNI SŁOWACY Andrej Hlinka( ), ksiądz katolicki, przywódca ruchu ludowo-narodowego z przełomu XIX i XX w. Urodzony w Czernowej koło Rużomberku, tam spędził większość życia. 2. Pavol Országh Hviezdoslav ( ) – prawnik, czołowy słowacki poeta narodowy.
14 SŁAWNI SŁOWACY 3. Ivan Bella (ur. 25 maja 1964 w Dolnej Lehocie k. Brezna ) – inżynier, pilot, pułkownik Armii Republiki Słowackiej, kosmonauta. 4. Juraj Beneš – słowacki kompozytor, pianista.
15 ŹRÓDŁA PLIKÓW MULTIMEDIALNYCH1. 2. https://pl.wikipedia.org/ 4. https://obrazki.4ever.eu/tag/6379/bratyslawski-zamek 5.http://slovakia.travel/pl/jaskinia-domica 6.http://www.pieninskiecentrumturystyki.pl/jaskinia-lodowa-poprad.html 7.http://podroze.se.pl/swiat/europa/slowacja/slowacki-raj 8.http://besenovaweb.pl/
16 Dziękuję za uwagę. Bartosz Baćmaga Wiek : 11 lat Kl. V CSzkoła: PSP nr 29 z Oddziałami Integracyjnymi im. Władysława Broniewskiego ul. Ceglana 14, Radom Nauczyciel: Beata Sosnowska- Rutka