Poznajmy Słowację.

1 Poznajmy Słowację ...
Author: Eleonora Sobolewska
0 downloads 2 Views

1 Poznajmy Słowację

2 Słowacja Słowacja to państwo śródlądowe leżące w Europie Środkowej. W tym kraju jest ponad 6 milionów obywateli. Językiem narodowym jest język słowacki. Walutą obowiązującą w kraju jest euro. Słowacja graniczy z pięcioma krajami są to: Austria, Polska, Czechy, Ukraina oraz Węgry. Całkowita długość granicy wynosi 1 652,2 kilometrów. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

3 Słowacja Do 1993 wchodziła w skład CzechosłowacjiW 2004 roku Słowacja stała się członkiem NATO Od 1993 roku Słowacja jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych Od 1 maja 2004 roku Słowacja należy do Unii Europejskiej Od 1 stycznia 2009 roku znalazła się wśród krajów należących do strefy euro

4 Słowackie święta narodowe1 stycznia - Święto powstania Republiki Słowackiej 5 lipca - Dzień Świętych Cyryla i Metodego 29 sierpnia - rocznica Słowackiego Powstania Narodowego (1944) 1 września - Święto Konstytucji Republiki Słowackiej (1992) 15 września - Święto Matki Bożej Siedmiu Boleści, patronki Słowacji

5 Zabytki Słowacji

6

7 Bratysława Bratysława nazywana Perłą Dunaju ma wyjątkowe położenie - leży tuż przy granicy dwóch sąsiadujących z nią państw – Węgier i Austrii. Powstała na skrzyżowaniu Szlaku Bursztynowego, który łączył Morze Bałtyckie z Morzem Śródziemnym, czyli północną Europę z południową oraz Szlakiem Dunajskim, który biegnąc wzdłuż rzeki Dunaj, umożliwiał dostęp do Morza Czarnego, a tym samym łączył zachodnią i wschodnią Europę. Z tamtych czasów zachowało się wiele wspaniałych zabytków m.in. dominujący nad miastem Zamek Bratysławski, Katedra Św. Marcina. Historyczne centrum miasta zdobi piętnastowieczny Stary Ratusz, Pałace: Prymasowski i Grassalkovicha, Brama Michalska.

8

9 Zamek w Orawie Zamek w Orawie to jedna z najpiękniejszych budowli historycznych Słowacji i jedna z najbardziej malowniczych tego typu w Europie. Zamek góruje nad regionem orawskim, najwyższa jego część wznosi się 112 metrów powyżej rzeki Orawy. Został wybudowany w połowie XII wieku i pełnił rolę jednego z punktów strategicznych na granicy polsko-węgierskiej. Zamek ten nigdy nie został zdobyty. Obecny stan budowli to wynik kolejnych przeróbek z pocz. XVII w. Ostatecznie zamek stał się siedzibą Muzeum Orawskiego. Gospodarze próbują przyciągnąć turystów nowatorskimi formami zwiedzania. Sporym zainteresowaniem cieszą się urządzane przynajmniej raz w miesiącu nocne wycieczki, czyli spotkania z duchami czy inscenizacje historyczne. W lecie goszczą tu sokolnicy.

10

11 Bańska Szczawnica Jest położona malowniczo na kilku wzgórzach, to najstarsze miasto górnicze na Słowacji. Słynęło dawniej z wydobycia złota i srebra, a obecnie jest jednym z najpiękniejszych miasteczek w kraju. Zachowało się tu dużo cennych zabytków m.in. Stary i Nowy Zamek, kościół św. Katarzyny, kościół romański Wniebowzięcia Matki Boskiej, renesansowe i barokowe domy mieszczańskie, Ratusz, barokowa brama Pijarska, Muzeum Górnictwa, barokowa Kalwaria oraz gmachy Akademii Górniczej i Leśniczej. Przewodnicy w strojach górników opowiadają zwiedzającym o ciężkiej pracy w kopalniach. Liczne sztuczne jeziorka, które powstały dla usprawnienia prac górniczych, dzisiaj stanowią świetne miejsce rekreacji.

12 Inne zabytki Słowacji

13 Krajobrazy

14 Góry Przeważającą część Słowacji zajmują Karpaty Zachodnie z licznymi pasmami górskimi. Pośród nich najwyższe są Tatry ze szczytem Gerlach (2655 m n.p.m.). Turystyka a zwłaszcza zimowa jest wielką atrakcją Słowacji. Znane są w Tatrach: Wielki Staw Hinców oraz Szczyrbskie Jezioro (Štrbské pleso). W odróżnieniu od polskiego Morskiego Oka, do którego można dojść wyłącznie na piechotę, do Szczyrbskiego można dojechać nawet samochodem. Na Łomnicę można wygodnie wjechać kolejką linową. 

15 Przykładowe góry

16

17 Słynni Słowacy

18 Pribina (około 800 – 861)

19 To pierwszy znany w historii książę słowacki z IX wTo pierwszy znany w historii książę słowacki z IX w. Jego państwo rozciągało się od Hornadu po rzekę Morawę. Jego główną siedzibą była Nitra, od której rozpoczął budowę sieci umocnień, zabezpieczających nowo powstające państwo przed zakusami sąsiadów. Jego zamek mieścił się w okolicach Zaboru W Nitrze wybudował chrześcijański kościół, poświęcony ok. r. 828 przez arcybiskupa Salzburga Adalrama. Był to pierwszy kościół w środkowo-wschodniej Europie. W 833 roku Nitrę napadł władca powstającego Państwa Wielkomorawskiego – Mojmir. Pribina wraz z synem Koceľem salwowali się ucieczką i oddali się pod opiekę wschodniofrankońskiego króla Ludwika Niemieckiego, który uznał Pribinę za swojego wasala i oddał mu w dziedziczne panowanie księstwo w dolnej Panonii. Książę poległ w boju w czasie buntu Karolmana przeciw swemu ojcu, Ludwikowi Niemieckiemu, a po śmierci Koceľa ziemie Pribiny zostały przez Świętopełka wcielone do Państwa Wielkomorawskiego.

20 Mistrz Paweł z Lewoczy

21 Był to rzeźbiarz. Nie wiemy gdzie się urodził, ani jakiej był narodowości – może był Niemcem, co najbardziej prawdopodobne, niewykluczone że pochodził ze Spisza, a może Polakiem. Nie wiemy nawet, jakie nosił nazwisko. Kształcił się prawdopodobnie w Norymberdze lub okolicy, być może także w Krakowie u Wita Stwosza, jako jego uczeń, a może współpracownik. Na Słowacji pojawił się po 1500 roku i mieszkał najpierw zapewne w Bańskiej Bystrzycy, o czym świadczą znajdujące się tam jego gotyckie rzeźby, a ok roku osiedlił się w Lewoczy i mieszkał tam do końca życia. Prawdopodobnie był to sprowadzony przez znaną polsko-węgierską rodzinę Thurzonów. Ożenił się z młodszą o co najmniej 20 lat Margitą, córką lewockiego majstra budowlanego, który pełnił kilkakrotnie funkcję wójta miasta. Miał z nią trzy córki i syna. Paweł był członkiem ważnego w Lewoczy Stowarzyszenia Bożego Ciała co świadczy, że cieszył się tam poważaniem. W 1527 r. był członkiem rady miejskiej. Jego pracownia działała do 1525 r. i dostarczała rzeźb do kościelnych ołtarzy Lewoczy, Bańskiej Bystrzycy, Bardiejowie, Preszowie, Sabinowie, Słowackiej Wsi, Strażkach, Spiskiej Nowej Wsi, Spiskich Wlachach, Sasowej, Chyżnem koło Revucy i Młynicy. Prócz tego Paweł był posiadaczem pola i zajmował się handlem winem, niewykluczone, że z Krakowem. Najsłynniejszym jego dziełem jest wykonany w latach główny ołtarz w kościele Świętego Jakuba w Lewoczy – najwyższy drewniany gotycki ołtarz na świecie (18, 62 m). Grób Pawła nie zachował się. Dokumenty z nim związane, poza drobnymi i drugorzędnymi informacjami, spłonęły w wielkim pożarze miasta w 1550 r.

22 Juraj Jánošík

23 Zbójnik. Urodzony w Terchowej w Małej Fatrze, jako 19-latek walczył w powstaniu kuruców Franciszka Rakoczego i po klęsce pod Trenczynem w 1708 roku został przemocą wcielony do wojska cesarskiego, gdzie był m.in. strażnikiem więziennym w Bytczy. Tam poznał więzionego zbójnika Tomasza Uhorczyka, któremu pomógł uciec. Na prośbę ojca zwolniony ze służby, stowarzyszył się z Uhorczykiem, złożył przysięgę zbójnicką we wrześniu 1711 roku, a gdy harnaś ożenił się i porzucił zbójnickie rzemiosło – został po nim kapitanem. Jego banda działała głównie latem i jesienią 1712 roku, dokonując zaledwie kilku napadów na przedstawicieli średniej szlachty i kupców. Został schwytany z początkiem marca 1713 r. w Klenowcu w domu Uhorczyka, gdzie spędzał zimę. Więziono, sądzono i torturowano w Liptowskim Mikulaszu. Od XIX wieku Jánošik stał się ulubionym bohaterem słowackim i polskim, symbolem walki przeciw magnatom, klasowej albo narodowo-wyzwoleńczej (w zależności od tego, kto jego legendę wykorzystywał). Utożsamia się go z Tatrami, choć prawdopodobnie nigdy nawet w ich bliskiej okolicy nie był.

24 Jozef Miloslav Hurban

25 Pisarz, ksiądz ewangelicki, działacz patriotycznyPisarz, ksiądz ewangelicki, działacz patriotyczny. Urodził się w Bečkovie w rodzinie proboszcza ewangelickiego. Ukończył teologię ewangelicką i był księdzem w Brezowej, a potem proboszczem w Hlbokim, gdzie mieszkał aż do śmierci. Właśnie tam, na jego plebanii w 1843 r. podczas spotkania Štúra, Hurbana i Hodžy ustalono zasady słowackiego języka literackiego. Od 1846 r. Hurban wydawał  czasopismo literacko-artystyczne „Slovenske pohľady na vedy, umenia a literatúru” (Słowackie Spojrzenia na Naukę, Sztukę i Literaturę) – najstarsze wydawane do dziś czasopismo artystyczno-naukowe w środkowej Europie. W czasie Wiosny Ludów był jednym z przywódców antywęgierskiego powstania, był przewodniczącym Słowackiej Rady Narodowej i organizował w Wiedniu ochotników do walki z Węgrami. Po stłumieniu działań wojennych poświęcił się literaturze, a do czynnego życia politycznego wrócił w latach 60-tych, jako współtwórca Memorandum Narodu Słowackiego i Macierzy Słowackiej. Kilkakrotnie więziony za popieranie słowackich dążeń narodowych. W twórczości literackiej zajmował się tematyką współczesną i historyczną, wypowiadając się w poezji, prozie i utworach satyrycznych. Wszystkie te utwory są mocno osadzone w realiach słowackich, Największą popularność zdobyły jego powieści i nowele – Svadba krále veľkomoravského (Wesele króla wielkomorawskiego,1842), Svatoplukovci (Wojowie Świętopełka, 1844) Olejkár (Znachor, 1846), satyryczna nowela Od Silvestra doTroch kráľov (Od Sylwestra do Trzech Króli, 1847) Gottšalk (1861). Wielkie znaczenie mają także utwory z dziedziny historii literatury: Slovensko a jeho život literárny (Słowacja i jej życie literackie, 1846–51.

26 Stosunki polsko - słowackie

27 Zawarty został w 1991 roku „Układ o dobrym sąsiedztwie” uzupełniono o „Protokół dotyczący obowiązywania dwustronnych umów międzynarodowych zawartych między Polska a Czechosłowacja w latach 1918 – 1992, który został podpisany w Bratysławie w dniu 8 marca 1993 roku. W wyniku polityki premiera Słowacji Vladimira Meciara, stojącego na czele nacjonalistycznej koalicji,  Słowacja nie znalazła się w grupie pierwszych państw zaproszonych do NATO i Unii Europejskiej. Miało to wpływ na osłabienie  polsko-słowackich kontaktów dwustronnych. Sytuacja zmieniła się po zwycięstwie koalicji Rudolfa Schustera i Mikulasa Dziurindy. Wznowiono prace Grupy Wyszehradzkiej, która wspierała kandydaturę Słowacji do NATO. W 2000 roku utworzono wspólną, polsko-czesko-słowacką brygadę do przeprowadzenia operacji pokojowych.

28 Dziękuje za uwagę Wykonał: Mateusz Drab lat 13 klasa 6b Publiczna Szkoła Podstawowa numer 29 z oddziałami Integracyjnymi w Radomiu ulica : Ceglana 14 nauczyciel : Beata Sosnowska - Rutka

29 Biblografia www.wikipedia .pl Encyklopedia PWN Google grafika