1 Praca ze stopniami czyli jak stymulować wszechstronny rozwójswoich podopiecznych phm. Lucyna Osińska
2 Każdy człowiek jest niepowtarzalną jednostkąPo pierwsze: Każdy człowiek jest niepowtarzalną jednostką Dobry szef zna swój zespół: Wie, kto ma jaki stopień i dlaczego. Zna charakter i sposób pracy swoich podopiecznych. Zna ich zainteresowania i plany zawodowe. Próba powinna być dostosowana do osoby.
3 Próba należy do podopiecznegoPo drugie: Próba należy do podopiecznego Opiekun tylko asystuje przy układaniu próby. Inicjatywa leży po stronie podopiecznego. Chętniej wykonuje się własne decyzje niż te narzucone z góry. Wykonywaniu zadań powinno towarzyszyć poczucie wolności. Nikt nie zna tak dobrze możliwości probanta jak on sam.
4 Harcerstwo wychowuje poprzez przykładPo trzecie: Harcerstwo wychowuje poprzez przykład Szef nie zdobywający stopni demotywuje, a często blokuje rozwój swoich podopiecznych. Zdobywanie stopni jest zaraźliwe, żadne namowy nie zastąpią przykładu z grupy.
5 Zdobywanie stopni jest ważnie, ale nie najważniejszePo czwarte: Zdobywanie stopni jest ważnie, ale nie najważniejsze Nie ma sensu wymagać zdobywania stopni na siłę. Podopieczny musi chcieć. Unikaj HARCTRIXA. Stopnie mają wpływać na wszechstronny rozwój człowieka, ale nie są jedynym instrumentem jaki temu służy.
6 Zadania nie biorą się z KsiężycaPo piąte: Zadania nie biorą się z Księżyca Zadania powinny być realne i celowe. Nikt nie chce wykonywać zadań bezsensownych, których wyniki pójdą do szuflady. W próbie jest miejsce na umieszczenie zadań związanych z poza harcerskimi aktywnościami. Nie chcemy podopiecznych zamykać na otaczający świat. Próba może zawierać zadania, które i tak dana osoba musi wykonać. Ważnie jest jak to zrobi.
7 Nie ważne jest wykonanie zdań, ale to czego uczy ich wykonywaniePo szóste: Nie ważne jest wykonanie zdań, ale to czego uczy ich wykonywanie Za częste zmiany zadań nie uczą odpowiedzialności. Nie podchodź do próby zadaniowo, podopieczni nie są „robotnikami w twojej fabryce”, zawsze najważniejszy jest człowiek.
8 „Zaufanie jest dobre, ale kontrola lepsza”Po siódme: „Zaufanie jest dobre, ale kontrola lepsza” Większość osób potrzebuje zewnętrznej presji, aby regularnie pracować. Będąc na bieżąco z próbami podopiecznych łatwiej w porę zaradzić problemom. Okresowe pochwały motywują do dalszej pracy.
9 Stres jest nieuniknionym elementem każdego wyzwaniaPo ósme: Stres jest nieuniknionym elementem każdego wyzwania Pokonywanie wyzwań łączy się ze stresem, który może być sprzymierzeńcem i motywować do wysiłku. Konstruktywnie krytykuj złe/negatywne zachowania, jednocześnie nie przekreślając samej osoby. Jeśli nie zaliczasz podopiecznemu jakiegoś zadania to daj szansę wykonania go jeszcze raz. Człowiek uczy się na własnych błędach, nie bój się konstruktywnie krytykować, podopieczni potrzebują informacji zwrotnej, a nie kółka wzajemnej adoracji.
10 Po dziewiąte: Nigdy nie mów nigdyNie przekreślaj nikogo. Absolutnie każdy może zdobywać stopnie, często potrzebuje tylko kogoś kto pomoże mu w to uwierzyć. Nikt nie jest za stary na stopnie. Nawet kończący studia mogą wiele skorzystać na zdobywaniu stopni.
11 Korzystaj z Kapituły Stopni WędrowniczychPo dziesiąte: Korzystaj z Kapituły Stopni Wędrowniczych Dzięki kapitule każdy może zdobywać stopnie bez względu na to jaki stopień ma szef grupy. Kapituła dodaje zdobywaniu stopni powagi i autorytetu, częściej też prowadzi do upowszechniania dorobku z prób. Kapituła jest elementem demokracji. Istnienie kapituły daje szansę na skorzystanie z wiedzy i doświadczenia starszych członków jednostki.