1 Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej – mój wybrany zawódPrezentuje się: Andżelika Bryza, lat 18 Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 13 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 10 we Wrocławiu. Pomoc techniczna i wsparcie duchowe: mgr Agnieszka Mrowiec - wychowawca mgr Karina Gułowska – nauczyciel zajęć praktycznych
2 Witam serdecznie !!! Prezentacja mojego autorstwa pokazuje, jakim zawodem jest pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. Uczę się na tym kierunku i cieszę się, że mogę poznawać sekrety tego zawodu. Dlaczego wybrałam hotelarstwo? Co jest jego fenomenem? Na te i inne pytania znaleźć można odpowiedź w mojej prezentacji. Zapraszam
3 Hotelarstwo jest to działalność usługowa polegająca na udzielaniu gościny w celach zarobkowych, a hotelarz to osoba przygotowana zawodowo do pracy w takim miejscu.
4 Podczas praktyk Na zajęciach praktycznych zgłębiam wiedzę z zakresu pracy służby pięter. Uczę się jak być dobrą pokojową. Sprzątam jednostki mieszkalne (pokoje gościnne), węzły higieniczno-sanitarne (łazienki), doskonalę technikę ścielenia łóżka.
5 Ścielę łóżko Sprzątam pokój
6 Sprzątam łazienkę
7 Podczas praktyk Uczę się również jak prawidłowo wykonywać prace pomocnicze w gastronomii hotelowej. Pomagam w kuchni szkolnej przy obróbce wstępnej warzyw, myję pomieszczenia kuchenne i segreguję odpady.
8
9 Podczas praktyk nakrywania stołu.Poznaję zasady pracy związane z obsługą gościa na sali konsumenckiej: uczę się metod podawania potraw i prawidłowego nakrywania stołu.
10 Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej pielęgnuje również tereny zielone wokół hotelu. W zależności od pory roku i potrzeby grabię liście, odśnieżam chodniki i dbam o kwietniki na terenie szkoły.
11 Istotną częścią wyglądu zewnętrznego hotelarza jest ubiór, który musi być czysty i wyprasowany. Na zajęciach praktycznych obowiązuje mnie fartuch i obuwie zmienne. Do pracy w kuchni zakładam czepek, a pracując w węzłach higieniczno-sanitarnych zawsze pamiętam o rękawiczkach. Przestrzeganie zasad higieny pracy i BHP to podstawa pracy każdego hotelarza.
12
13 W czasie zajęć praktycznych uczestniczę w różnych projektach edukacyjnych: „Tanie gotowanie”, „Podróże kulinarne”. Dzięki tym projektom dowiedziałam się, że gotowanie nie jest koniecznością, a wspaniałą ucztą…
14
15 Biorę udział w wycieczkach zawodoznawczychBiorę udział w wycieczkach zawodoznawczych. Odwiedziłam wrocławskie hotele: Park, Olimp, Tumski.
16 W ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej „Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II” uczestniczę w wyjazdach do miejsc atrakcyjnych turystycznie zapoznając się z bazą noclegową i gastronomiczną: Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Zamek Książ koło Wałbrzycha, Poznań, Polanica Zdrój.
17 W Centrum Kształcenia Praktycznego w Polanicy poznałam zakres pracy pracowników hotelu na wszystkich stanowiskach, od służby pięter do obsługi sali konsumenckiej i recepcji.
18 Doświadczenie zawodoweW czasie nauki w ramach projektu odbyłam staż zawodowy i pracowałam w Hotelu Park jako pokojowa. Ukończyłam kursy zawodowe: barista, kuchnia molekularna, carving.
19 Promuję naszą szkołę na Targach Pracy i Edukacji w ramach projektu MKZ II.
20 Jakie umiejętności posiada pracownik pomocniczy obsługi hotelowej?Utrzymuje czystość i porządek w jednostkach mieszkalnych i ogólnodostępnych części obiektu noclegowego; Posługuje się ręcznym i zmechanizowanym sprzętem do utrzymania czystości; Stosuje środki do czyszczenia, zmywania, prania i dezynfekcji; Segreguje i transportuje bieliznę oraz wykonuje określone prace w pralni hotelowej; Pielęgnuje rośliny ozdobne i hotelowe tereny zieleni z wykorzystaniem sprzętu ręcznego i zmechanizowanego;
21 Wykonuje prace porządkowe w części wewnętrznej i zewnętrznej zakładu gastronomicznego;Wykonuje prace pomocnicze związane z przygotowaniem sali konsumenckiej.
22 Zalety kierunku zawodowegomożliwość pracy w hotelach; możliwość założenia własnego obiektu noclegowego; szeroki wachlarz zatrudnienia: pracownik w hotelu, sprzątaczka, pomoc kuchenna, sprzątacz domowy, konserwator terenów zielonych, pracownik gospodarczy, itp.
23 Dziękuję za uwagę źródło: M. Halama „Technologia prac w obiektach hotelarskich”