1 Prawne aspekty organizacji bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz nauki w szkołach i placówkach
2 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniów
3 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówKlasyfikacja bezpieczeństwa organizowanego w szkole (ze względu na procesy) Uczenie o bezpieczeństwie Budowanie poczucia bezpieczeństwa Organizacja bezpieczeństwa bezpieczeństwo procesu uczenia się (higieny nauki) bezpieczeństwo procesu rozwoju (realizacji zadań rozwojowych) bezpieczeństwo ogólne (pobytu)
4 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówCo wspólnego ma piłka nożna z bezpieczeństwem, edukacją, i wychowaniem ?
5 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówPrzepisy zewnętrzne Rozpoznanie - koncepcja Statut Program wychowawczy Program profilaktyki § Statut szkoły określa w szczególności: 2) sposób wykonywania zadań szkoły, z uwzględnieniem optymalnych warunków rozwoju ucznia, zasad bezpieczeństwa oraz zasad promocji i ochrony zdrowia,
6 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówzasób zagrożony utratą źródło zagrożenia system ochrony
7 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówCo powinniśmy chronić? Zasoby człowieka: ciało (układy i fizjologia układów, rozwojowe, dodatkowe), kompetencje fizyczne (rozwojowe, dodatkowe), umysł, kompetencje intelektualne (rozwojowe, dodatkowe), kompetencje społeczne – organizacje (rozwojowe, dodatkowe), zasoby materialne i niematerialne, rozwój i aktywność (w sensie procesu zdobywania kompetencji).
8 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówBezpieczeństwo procesu rozwoju Wg teorii rozwoju psychospołecznego rozwój jest procesem ewolucyjnym, w którym jednostka, poprzez przechodzenie przez kryzysy psychospołeczne, osiąga coraz to wyższy poziom integracji ze środowiskiem – w procesie zmian ilościowych i jakościowych zmienia się zasób kompetencji fizycznych, intelektualnych i psychospołecznych jednostki. Proces ten trwa przez całe życie dorosły ??? dojrzewający Zdolność do rozwiązywania kryzysów rozwojowych zależy od aktywności oraz zasobów jednostki i zasobów organizacji które tworzy. Zależnie od poziomu stresu i czasu poszukiwania rozwiązania, kryzys (postrzegany jako stres w czasie) może zostać rozwiązany poprzez: tolerowanie napięcia (decyduje poziom stresu i czas jego trwania); rozwiązanie progresywne (tj. odnalezienie metody zaspokojenia potrzeby w procesie poszukiwania rozwiązania i przejście, w wyniku zmian ilościowych i jakościowych, do nowego układu równowagi); rozwiązanie regresywne (związane z nieskutecznymi próbami rozwiązania kryzysu i przejście, w wyniku zmian ilościowych i jakościowych, do układu równowagi możliwego do uzyskania „na niższym poziomie”): wycofanie się – jeżeli jest możliwe, akceptacja braku zaspokojenia potrzeby i pozostanie na poprzednim poziomie potrzeb; destrukcja - w przypadku braku możliwości wycofania się reakcje chorobowe (depresje, nerwice, lęk, zmiany zachowania oraz zmiany w stanie umysłu). Aktywność uwarunkowany genetycznie bodziec wewnętrzny bodziec zewnętrzny marchewka, rózga, inspiracja !!!
9 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówzasób – źródło zagrożenia – system ochrony (organizacje i ich obowiązki) ciało - kompetencje fizyczne umysł, - kompetencje intelektualne - kompetencje społeczne zasoby materialne i niematerialne, rozwój i aktywność środowisko (p. ożywiona, p. nieożywiona); interakcje społeczne; tryb życia (praca, nauka, wypoczynek); infrastruktura i transport; wyroby; żywność. Systemy bezpieczeństwa ochrona środowiska, bezp. relacji (interakcji), w tym organizacji (bezp. wew. i zew.), bezp. pracy, nauki i wypoczynku, bezp. infrastruktury (budynków i budowli), bezp. transportu, bezp. wyrobów (produkty w otoczeniu), bezp. żywności.
10 środowisko prawne http://eur-lex.europa.eu/pl/index.htmIstotnym elementem swobody przepływu towarów / usług jest tworzenie wspólnotowego prawodawstwa zharmonizowanego. Rozporządzenia, dyrektywy, i decyzje publikowane są w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 1. Rozporządzenia UE (charakterem zbliżone do naszych ustaw) zgodnie z artykułem 288 Traktatu z Lizbony obowiązują bezpośrednio (zasada ta nie dotyczy dyrektyw i decyzji, to znaczy, że nie wymagana jest dodatkowo transpozycja zawartego w rozporządzeniach prawa do krajowych porządków prawnych ani inne dodatkowe działanie legislacyjne. 2. Dyrektywy; Państwo członkowskie ma swobodę wyboru formy i środków implementacji danej dyrektywy. Okres transpozycji określony jest w dyrektywie – na ogół wynosi od roku do 3 lat. W tym czasie państwa są zobowiązane do dostosowania prawa krajowego do założeń i postanowień dyrektywy. Transpozycja następuje poprzez przyjęcie odpowiedniego aktu prawnego (ustawa – patrz następny slajd). 3. Decyzje; Swoim charakterem odpowiadają decyzjom wydawanym w polskim porządku prawnym. Decyzja jest skierowana do ściśle określonego grona adresatów i dotyczy ściśle określonych spraw / sytuacji. Jeżeli decyzja jest adresowana do wszystkich państw członkowskich, to podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, w przeciwnym wypadku notyfikacji adresatom.
11 środowisko prawne
12
13 PN-EN Normy zharmonizowaneNormy zharmonizowane to tylko te Europejskie Normy, opracowane przez Europejskie Organizacje Normalizacyjne, które uwzględniają zasadnicze wymagania poszczególnych dyrektyw i które powstały w odpowiedzi na mandat wydany przez Komisję Europejską po konsultacjach z państwami członkowskimi. Norma staje się „normą zharmonizowaną” poprzez przyjęcie jej do zbioru norm krajowych i oznaczana jest symbolem PN-EN ... Wykaz norm zharmonizowanych publikowany jest w Monitorze Polskim. Z ustawy o normalizacji Art Polska Norma może być wprowadzeniem normy europejskiej lub międzynarodowej. Wprowadzenie to może nastąpić w języku oryginału. Do 31 grudnia 1993 roku stosowanie PN było obowiązkowe. Pełniły one rolę przepisów. których nieprzestrzeganie było naruszeniem prawa. Zgodnie z art. 5 ust. 5 ustawy o normalizacji Polskie Normy są chronione prawem autorskim jak utwory literackie, a autorskie prawa majątkowe do nich przysługują Polskiemu Komitetowi Normalizacyjnemu (PKN).
14 PN-EN Normy zharmonizowane
15 PN-EN Normy zharmonizowaneDo 31 grudnia 1993 roku stosowanie PN było obowiązkowe. Pełniły one rolę przepisów. których nieprzestrzeganie było naruszeniem prawa. Obecnie Ustawa o normalizacji Art. 5. 3. Stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne. 4. Polskie Normy mogą być powoływane w przepisach prawnych po ich opublikowaniu w języku polskim. Np. "Prawo zamówień publicznych", nakłada obowiązek stosowania PN Art. 30. 1. Zamawiający opisuje przedmiot zamówienia za pomocą cech technicznych i jakościowych, z zachowaniem Polskich Norm (PN i PN-EN)
16 PN-EN Normy zharmonizowaneCzęść 1: Miejsca pracy we wnętrzach. Natężenie oświetlenia zgodnie z powinno wynosić: 1) w pomieszczeniach edukacyjnych: • sala lekcyjna i pokoje nauczycielskie: 300 lx; zaleca się oświetlenie sterowane; • sala lekcyjna dla klas wieczorowych i nauki dorosłych: 500 lx; zaleca się oświetlenie sterowane; • sale wykładowe: 500 lx; zaleca się oświetlenie sterowane; • tablice: 500 lx; ochrona przed lustrzanymi odbiciami światła; • laboratoria językowe: 300 lx; • pokoje zajęć muzycznych: 300 lx; • pokoje do prac ręcznych: 500 lx; • pracownie zajęć praktycznych i laboratoria: 500 lx; • pracownie artystyczne: 500 lx; • pracownia rysunku technicznego: 750 lx; 2) komunikacja: • strefy komunikacji, korytarze: 100 lx; • schody: 150 lx; • hole wejściowe: 200 lx; 3) w pomieszczeniach użytkowych: • kuchnia: 500 lx; • stołówka: 200 lx; • pomieszczenia z urządzeniami technicznymi, rozdzielnie (kotłownia): 200 lx.
17 PN-EN Normy zharmonizowane
18 PN-EN Normy zharmonizowane
19 PN-EN Normy zharmonizowanePN-EN 1176-x:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie – Część 1: Ogólne wymagania bezpieczeństwa i metody badań. Część 2: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań huśtawek. Część 3: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań zjeżdżalni. Część 4: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań kolejek linowych. Część 5: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań karuzeli. Część 6: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań urządzeń kołyszących. Część 7: Wytyczne instalowania, sprawdzania, konserwacji i eksploatacji. Część 10: Całkowicie obudowany sprzęt do zabaw. Część 11: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań przestrzennych konstrukcji sieciowych. PN-EN 1177:2009 Nawierzchnie placów zabaw amortyzujące upadki - Wyznaczanie krytycznej wysokości upadku.
20 PN-EN Normy zharmonizowaneWykonawcze z prawa budowlanego Wydano min. rozporządzenia np.: rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie; rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie; w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie; ... Ale nie wydano takich rozporządzeń dla obiektów sportowych, użyteczności publicznej czy oświaty. Ich projektowanie prowadzi się z użyciem ogólnych zasad, tzn. rozporządzenia w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych; rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego; rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (17 stron norm); które to odwołują się do PN precyzujących wymagania konstrukcyjne takich obiektów. wyjątki
21 System zgodności Bezpieczeństwo wyrobów Przed wprowadzeniem, wyprodukowanego lub importowanego wyrobu na rynek UE, wyrób musi zostać poddany jednemu z dwóch systemów: 1. systemowi ogólnego bezpieczeństwa produktów; Ustawa o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz.U nr 229 poz. 2275) Ustawa określa ogólne wymagania dotyczące bezpieczeństwa produktów, obowiązki producentów i dystrybutorów w zakresie bezpieczeństwa produktów oraz zasady i tryb sprawowania nadzoru w celu zapewnienia bezpieczeństwa produktów wprowadzanych na rynek. Ustawę stosuje się do produktów, dla których przepisy odrębne nie określają szczegółowych wymagań dotyczących bezpieczeństwa (sposób oznakowania w art.10 – następny slajd). 2. systemowi oceny zgodności (z zasadniczymi lub szczegółowymi wymaganiami); Ustawa o systemie oceny zgodności (Dz.U nr 166 poz. 1360) Ministrowie właściwi ze względu na przedmiot oceny zgodności określają, w drodze rozporządzeń, zasadnicze lub szczegółowe wymagania dla wyrobów podlegających ocenie zgodności oraz procedury oceny zgodności. Symbol ten oznacza że wyrób spełnił wymagania zasadnicze lub szczegółowe
22 System zgodności Obowiązki producentów i dystrybutorów w zakresie bezpieczeństwa produktów Art. 10. 1. Producent jest zobowiązany wprowadzać na rynek wyłącznie produkty bezpieczne. 2. Producent wprowadzający produkt na rynek polski, w zakresie prowadzonej działalności jest zobowiązany dostarczać konsumentom informacje w języku polskim: umożliwiające im ocenę zagrożeń związanych z produktem w czasie zwykłego lub możliwego do przewidzenia okresu jego używania, jeżeli takie zagrożenia nie są, przy braku odpowiedniego ostrzeżenia, natychmiast zauważalne; dotyczące możliwości przeciwdziałania tym zagrożeniom. 4. Producent, zachowując należytą staranność, w zakresie prowadzonej działalności, jest zobowiązany podejmować działania odpowiednie do właściwości dostarczanego produktu: umożliwiające uzyskiwanie przez tego producenta wiedzy o zagrożeniach, które produkt może stwarzać; mające na celu uniknięcie zagrożeń, w tym - o ile jest to niezbędne - umożliwiające wycofanie produktu z rynku, właściwe i skuteczne ostrzeżenie konsumentów lub wycofanie produktu od konsumentów. 6. Działania, o których mowa w ust. 4, mogą w szczególności polegać na: umieszczeniu na produkcie lub jego opakowaniu nazwy i adresu producenta oraz oznaczenia identyfikującego produkt lub, w razie potrzeby, partię produktu, chyba że nieumieszczenie takich informacji jest uzasadnione; przeprowadzaniu badań próbek wprowadzonych na rynek produktów, analizowaniu skarg konsumentów oraz, w miarę potrzeby, prowadzeniu rejestru tych skarg oraz bieżącym informowaniu dystrybutorów o prowadzonej w ten sposób kontroli.
23 System zgodności Konsument ma wpływ na bezpieczeństwo produktów! Konsumenci i inne osoby mogą: przekazywać Prezesowi UOKiK lub Inspekcji Handlowej informacje o niespełnianiu wymagań dotyczących bezpieczeństwa produktów; Elektroniczny formularz zgłoszenia produktu niebezpiecznego znajduje się na: Tworzy się system kontroli wyrobów r. w sprawie sposobu przepływu informacji dotyczących systemu kontroli wyrobów
24 System zgodności Obowiązki producentów i dystrybutorów w zakresie bezpieczeństwa produktów Art. 11. 1. Dystrybutor jest zobowiązany działać z należytą starannością w celu zapewnienia bezpieczeństwa produktów, w szczególności przez niedostarczanie produktów, o których wie lub o których, zgodnie z posiadanymi informacjami i doświadczeniem zawodowym, powinien wiedzieć, że nie spełniają one wymagań bezpieczeństwa. 2. Dystrybutor, w zakresie prowadzonej działalności, jest zobowiązany uczestniczyć w monitorowaniu bezpieczeństwa produktów wprowadzonych na rynek, w szczególności: przyjmować od konsumentów informacje o zagrożeniach powodowanych przez produkty i przekazywać je niezwłocznie producentom, organowi nadzoru oraz wojewódzkiemu inspektorowi Inspekcji Handlowej; przechowywać i niezwłocznie udostępniać na żądanie organu nadzoru i wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej dokumentację niezbędną do ustalenia pochodzenia produktów.
25 Stopień ogólności norm prawaPN-EN x Różny stopień ogólności: krzesło dla ucznia o wzroście 120 cm powinno mieć wymiary x/y/z, ..., ciężar nie może przekraczać n kg; krzesło dla ucznia spełnia wymagania normy PN-EN x; krzesło dla ucznia powinno być bezpieczne i dostosowane do jego wzrostu; dyrektor szkoły zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole; nadzorowi podlega w szczególności zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki; inny rodzaj certyfikatu własna ocena na podstawie analizy stanu wiedzy zwyczajów i praktyk
26 Stopień ogólności norm prawa
27 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówKonstytucja o bezpieczeństwie i higienie obowiązku nauki Art. 70. 1. Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa. Art. 72. 1. Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją. Art. 66. 1. Każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Sposób realizacji tego prawa oraz obowiązki pracodawcy określa ustawa.
28 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówSystem pracy i nauki budowany jest na elementarnej zasadzie § 19. 1. Jeżeli pomieszczenie lub inne miejsce, w którym mają być prowadzone zajęcia, lub stan znajdującego się w nim wyposażenia stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa, niedopuszczalne jest rozpoczęcie zajęć. 2. Jeżeli stan zagrożenia powstanie lub ujawni się w czasie zajęć - niezwłocznie się je przerywa i wyprowadza się z zagrożonych miejsc osoby powierzone opiece szkoły lub placówki. § 1. W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego. § 2. Jeżeli powstrzymanie się od wykonywania pracy nie usuwa zagrożenia, o którym mowa w § 1, pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.
29 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniów
30 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówZatrudnianie nieletnich przed 16 rokiem życia Zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 roku życia (art. 190.§2). W tym przypadku prawo dopuszcza możliwość świadczenia pracy tylko na rzecz podmiotów prowadzących działalność kulturalną, artystyczną, sportową bądź reklamową (wyjątek art. 191 §5.3 i 4). Warunek zgoda opiekuna prawnego dziecka zgoda inspektora pracy, który swoją zgodę uzależnia od opinii poradni psychologiczno - pedagogicznej, orzeczenia lekarza o stwierdzeniu przeciwwskazań zdrowotnych do zatrudnienia opinia dyrektora szkoły w sprawie realizacji obowiązku nauki. Czas pracy nieletniego nie może być dłuższy niż 6 godzin na dobę (art § 1). Wyjątki w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli szkoły podstawowej, oraz osób nie mających 15 lat, które ukończyły szkołę podstawową.
31 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówZatrudnianie nieletnich i młodocianych Art. 190. (186) § 1. Młodocianym w rozumieniu kodeksu jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Akty wykonawcze innych ustaw (Kp, o postępowaniu w sprawach nieletnich, o służbie medycyny pracy) w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum; w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania; w sprawie szczegółowych warunków i trybu organizowania praktycznej nauki zawodu w warsztatach szkolnych prowadzonych przez szkołę lub zespół szkół, działających przy zakładzie poprawczym lub schronisku dla nieletnich w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac; w sprawie zatrudniania młodocianych przy lekkich pracach sezonowych i dorywczych; w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych lub wyższych, uczniów tych szkół, studentów i uczestników studiów doktoranckich. Art. 2001. § 1. § 3. Wykaz lekkich prac określa pracodawca po uzyskaniu zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy. Wykaz ten wymaga zatwierdzenia przez właściwego inspektora pracy.
32 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówArt § 2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki zajęć odbywanych na terenie zakładu pracy przez studentów i uczniów nie będących jego pracownikami. Art § 1. Pracodawca jest obowiązany: 2) wyznaczyć pracowników do: a) udzielania pierwszej pomocy, b) wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników, Art. 304. § 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2, osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą.
33 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówAkty wykonawcze z ustawy Karta nauczyciela w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania (z ustawy Karta nauczyciela !).
34 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1) z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania Na podstawie art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje: § 1. Obiekt szkolny powinien: 1) posiadać pomieszczenia do realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, które spełniają wymagania dla pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi, 2) spełniać warunki techniczne i lokalizacyjne - określone w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.3)).
35 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówDz.U (PB) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. § 4. Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi dzielą się na: pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa dłużej niż 4 godziny, pomieszczenia przeznaczone na czasowy pobyt ludzi, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa od 2 do 4 godzin włącznie. § 149. 1. 5. Dla pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi, wentylowanych w sposób naturalny, wartości temperatury wewnętrznej w okresach ogrzewczych należy przyjmować do obliczeń zgodnie z tabelą w § 134 ust. 2. tj. 20 stopni - przeznaczone na stały pobyt ludzi bez okryć zewnętrznych, niewykonujących w sposób ciągły pracy fizycznej § 17. 1. W pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia, zapewnia się temperaturę co najmniej 18°C
36 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówZ ustawy o systemie oświaty Art. 1. System oświaty zapewnia w szczególności: 10) utrzymywanie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach i placówkach; Art. 39. 1. Dyrektor szkoły lub placówki w szczególności: 5a) wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę lub placówkę;
37 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówAkty wykonawcze z ustawy o systemie oświaty dotyczące bh nauki uczniów: w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach; w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół ; w sprawie praktycznej nauki zawodu; w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki; w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania.
38 Bezpieczeństwo i higiena nauki ucznióww sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach § 2. Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek. § 13. Niedopuszczalne jest prowadzenie jakichkolwiek zajęć bez nadzoru upoważnionej do tego osoby. § 9. 1. W pomieszczeniach szkoły i placówki zapewnia się właściwe oświetlenie, wentylację i ogrzewanie. 2. Sprzęty, z których korzystają osoby pozostające pod opieką szkoły lub placówki, dostosowuje się do wymagań ergonomii. 3. Szkoły i placówki nabywają wyposażenie posiadające odpowiednie atesty lub certyfikaty. § 21. Nauczyciele, w szczególności prowadzący zajęcia w warsztatach, laboratoriach, a także zajęcia wychowania fizycznego, podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
39 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówAkty wykonawcze z ustawy o systemie oświaty dotyczące bh nauki uczniów: w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach; w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół ; w sprawie praktycznej nauki zawodu; w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki; w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania.
40 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówArt. 5. 7. Organ prowadzący szkołę lub placówkę odpowiada za jej działalność. Do zadań organu prowadzącego szkołę lub placówkę należy w szczególności: 1) zapewnienie warunków działania szkoły lub placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki; Art. 34a. 1. Organ prowadzący szkołę lub placówkę sprawuje nadzór nad jej działalnością w zakresie spraw finansowych i administracyjnych, z uwzględnieniem odrębnych przepisów. 2. W zakresie wymienionym w ust. 1 nadzorowi podlega w szczególności: 1) prawidłowość dysponowania przyznanymi szkole lub placówce środkami budżetowymi oraz pozyskanymi przez szkołę lub placówkę środkami pochodzącymi z innych źródeł, a także gospodarowania mieniem; przestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników i uczniów;
41 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówWypadki ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z dnia 22 stycznia 2003 r.) Rozdział 4 Wypadki osób pozostających pod opieką szkoły i placówki § 40. Pracownik szkoły lub placówki, który powziął wiadomość o wypadku, niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę, w szczególności sprowadzając fachową pomoc medyczną, a w miarę możliwości udzielając poszkodowanemu pierwszej pomocy. § 41. 1. O każdym wypadku zawiadamia się niezwłocznie: 1) rodziców (opiekunów) poszkodowanego; 2) pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy; 3) społecznego inspektora pracy; 4) organ prowadzący szkołę lub placówkę; 5) radę rodziców. 2. O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym zawiadamia się niezwłocznie prokuratora i kuratora oświaty. 3. O wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia, zawiadamia się niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego. 4. Zawiadomień, o których mowa w ust. 1-3, dokonuje dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik szkoły lub placówki.
42 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1) z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z dnia 22 stycznia 2003 r.) § Z treścią protokołu powypadkowego i innymi materiałami postępowania powypadkowego zaznajamia się: 1) poszkodowanego pełnoletniego; 2) rodziców (opiekunów) poszkodowanego małoletniego. § Protokół powypadkowy doręcza się osobom uprawnionym do zaznajomienia się z materiałami postępowania powypadkowego. 2. Jeden egzemplarz protokołu powypadkowego pozostaje w szkole lub placówce. 3. Organowi prowadzącemu i kuratorowi oświaty protokół powypadkowy doręcza się na ich wniosek.
43 Bezpieczeństwo i higiena nauki uczniówROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1) z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z dnia 22 stycznia 2003 r.) § W ciągu 7 dni od dnia doręczenia protokołu powypadkowego osoby, o których mowa w § 46 ust. 1 (tzn. osoby uprawnione), mogą złożyć zastrzeżenia do ustaleń protokołu. 2. Zastrzeżenia składa się ustnie do protokołu powypadkowego lub na piśmie przewodniczącemu zespołu. 3. Zastrzeżenia rozpatruje organ prowadzący. 4. Zastrzeżenia mogą dotyczyć w szczególności: 1) niewykorzystania wszystkich środków dowodowych niezbędnych dla ustalenia stanu faktycznego; 2) sprzeczności istotnych ustaleń protokołu z zebranym materiałem dowodowym. § 49. Po rozpatrzeniu zastrzeżeń organ prowadzący szkołę lub placówkę może: 1) zlecić dotychczasowemu zespołowi wyjaśnienie ustaleń protokołu lub przeprowadzenie określonych czynności dowodowych; 2) powołać nowy zespół celem ponownego przeprowadzenia postępowania powypadkowego.
44 Dziękuję za uwagę