Prezentacja informacyjna

1 Prezentacja informacyjnaRosja Prezentacja informacyjna ...
Author: Stefan Kozak
0 downloads 3 Views

1 Prezentacja informacyjnaRosja Prezentacja informacyjna

2 Rosja - państwo rozciągające się od wschodniej Europy poprzez północną część Azji po Ocean Spokojny. Federacja Rosyjska jest największym państwem na świecie pod względem powierzchni oraz szóstym największym w historii świata. Należy do największych gospodarek świata. Jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji, m.in. jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, G20, Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, Wspólnoty Niepodległych Państw, Szanghajskiej Organizacji Współpracy i odgrywa znaczącą rolę w polityce światowej.

3 Data powstania państwa: 25 grudnia 1991 r.Obecny prezydent: Władimir Putin Przewodniczący Dumy: Siergiej Naryszkin Szef rządu: premier Dmitrij Miedwiediew Flaga: poziome paski w kolejności od góry: biały, niebieski, czerwony Język urzędowy: rosyjski Stolica: Moskwa Ustrój polityczny: republika federalna Powierzchnia: km2 Jednostka monetarna: rubel rosyjski Dominująca religia: prawosławie (ok. 66% wyznawców)

4 Geografia Rosja leży na trzech półkulach – wschodniej, zachodniej i północnej Graniczy z: Polską, Ukrainą, Białorusią, Gruzją, Szwecją, Mongolią, Chinami, Estonią Morza, które oblewają Rosję to: Ochockie, Kaspijskie, Beringa, Japońskie, Czarne, Bałtyckie, Wschodnio – syberyjskie, Karskie. Strefa: umiarkowana ; na północy podbiegunowa Typami klimatu są: morski, polarny, astrefowy, górski, śródziemnomorski Górami, występującymi na terenie Rosji są: Czerskiego, Ural, Sajany, Stanowe, Ałtaj Wyżyną w Rosji jest wyżyna Środkowo – syberyjska, Niziny to: Północno – syberyjska, Zachodnio – syberyjska, Kubańsko – azowska, Wschodnio - europejska

5 Hymn Патриотичесая песня Hymn Państwowy Federacji Rosyjskiej (Государственный гимн Российской Федерации) został przyjęty w 2000r. za propozycją obecnego prezydenta kraju – Władimira Putina. Jest adaptacją hymnu Związku Radzieckiego z 1944r. Muzykę skomponował Aleksandr Aleksandrow, a słowa zostały napisane przez Siergieja Michałkow. Z treści zostały usunięte wszelkie informacje na temat idei Włodzimierza Lenina. W pieśni narodowej Rosjan została przedstawiona cała okazałość kraju.

6 Święta obchodzone w Rosji

7 Boże Narodzenie Рождество ХристовоW religii prawosławnej jak i katolickiej święta obchodzone są w dokładnie taki sam sposób, jedyną różniącą są daty ich obchodzenia. Boże Narodzenie w Rosji obchodzone jest 7 stycznia. Zostaje przygotowana wigilijna kolacja (12 potraw, według tradycji Rosjan),w domach stoją pięknie przystrojone choinki, rodziny dzielą się opłatkiem, cieszą się wspólnie spędzanym czasem, dzieci dostają prezenty od Dziadka Mroza, który jest odpowiednikiem Świętego Mikołaja.

8 Nowy rok Новый год W religii prawosławnej Nowy Rok obchodzony jest z na Rosjanie pomimo swojej religii (prawosławie) świętują Nowy Rok z na W Rosji Nowy Rok świętowany jest bardziej uroczyście niż Boże Narodzenie. Wynika to z tego, że w prawosławnej tradycji Boże Narodzenie nigdy nie odgrywało takiej roli jak w Kościele katolickim. Większość Rosjan wita Nowy Rok w gronie rodziny lub przyjaciół, przy choince i suto zastawionym stole. Właśnie wtedy składają sobie życzenia i obdarowują się prezentami. Dzieciom podarunki, najczęściej zabawki i słodycze, przynoszą Dziadek Mróz i Śnieżynka. Popularne są również zabawy sylwestrowe na świeżym powietrzu. W Moskwie odbywają się one tradycyjnie na Placu Czerwonym, Placu Teatralnym i Placu Twerskim. Nowy rok to święto niezwykle radosne. Wielu Rosjan udaje się wówczas do cerkwi. Liturgia Narodzenia Pańskiego zaczyna się zwykle po północy z 6 na 7 stycznia. Złoty wystrój świątyń, radosne melodie modlitw i kolęd tworzą niesamowitą atmosferę.

9 Dzień obrony ojczyzny День защитника Отечества Obchodzone w Rosji i na Białorusi święto narodowe pochodzące za czasów istnienia ZSRR (Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich). Pewien czas temu było obchodzone również na Ukrainie, ale zostało zniesione (14 października 2014 r.) przez prezydenta Ukrainy - Petra Poroszenkę. Oficjalnie święto nazywa się „Dzień Rosyjskiej Armii i Floty Wojennej”, ale ponieważ wypada ono 2 tygodnie przed Międzynarodowym Dniem Kobiet, uznawane jest również, nieoficjalnie, za Dzień Mężczyzny. Tego dnia przyjęło się składać życzenia wszystkim mężczyznom, młodzieńcom i chłopcom.

10 Międzynarodowy Dzień KobietМеждународный женский день wszystkie dziewczyny i kobiety otrzymują drobne prezenty i kwiaty od mężczyzn i chłopców.

11 Święto wiosny i pracy Праздник весны и трудаJest to międzynarodowe święto wprowadzone w 1889r., obchodzone Zostało utworzone ku pamięci strajków ludności, aby wprowadzić 8-godzinny dzień pracy. W dniu tym dorośli (którzy pracują) mają dzień wolny.

12 Dzień zwycięstwa День ПобедыŚwięto obchodzone również w Polsce, Francji, Czechach, Wielkiej Brytanii ( ), Izraelu i krajach WNP (czyli między innymi Białoruś, Ukraina, Armenia, Rosja, Kazachstan) ( 09.05). Podczas istnienia ZSRR dzień ten był obchodzony we wszystkich krajach wschodnich. Skromne świętowanie uroczystości w XX w., stało się największym świętem narodowym i ludowym, po objęciu władzy przez Władimira Putina. Obchody 60. rocznicy w 2005 stały się największym świętem narodowym i ludowym. W dzień ten w stolicy , Moskwie, odbywają się liczne, huczne parady z udziałem pokazów samolotowych.

13 Dzień Rosji Święto państwowe (12.06)День России Święto państwowe (12.06) 12 czerwca 1990 r. została ogłoszona deklaracja o niepodległości Rosji. Od 1994 r. istnieje dzień Rosji, który swoją nazwę otrzymał w 2001r.- Święto Narodowe Rosji (Dzień Rosji). W dzień ten mają miejsce liczne i widowiskowe parady, imprezy oraz koncerty. Wieczorem odpala się mnóstwo pięknie wyglądających na niebie fajerwerków.

14 Dzień Jedności NarodowejДень народного единства w Rosji obchodzone jest święto narodowe w rocznicę upamiętniająca zdobycie Kremla Moskiewskiego w 1612 r. opanowanego przez Polaków. Wtedy też Rosja odzyskała niepodległość.

15 Pascha Пасха W Rosji nie obchodzi się Święta Wielkiej Nocy tylko Paschę. Jest to bardzo ważne święto dla wyznawców prawosławia. Pascha, podobnie jak Wielkanoc, jest świętem ruchomym. Datę Paschy wyznacza się na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W tym roku wypada ona, jak i u katolików, 20 kwietnia. Podobnie jak w kościele katolickim Święto to poprzedzone jest czterdziestodniowym postem. W tym czasie wyznawcy prawosławia nie powinni jeść: białego chleba, nabiału, mięsa oraz ryb. Dla wyznawców prawosławia Niedziela Wielkanocna jest czasem biesiady, odwiedzania bliskich i składania życzeń. Powinna zacząć się od radosnego bicia dzwonów, zwiastujących zmartwychwstanie Chrystusa. Rosyjska tradycja wielkanocna nakazuje ucałować gości trzykrotnie w policzek ze słowami „Christos woskresie". Rosjanie w tym dniu obdarowują się pisankami i innymi drobnymi prezentami, które mają przynieść szczęście. Pisanki w tym kraju często barwione są na kolor czerwony, co ma symbolizować krew Chrystusa.

16 Kuchnia Tradycyjna kuchnia rosyjska dominowała na obszarze leżącym pomiędzy zachodnią granicą kraju a Wołgą, włącznie z obszarami Moskwy i Sankt Petersburga. Występowała w wielu wariantach, od kuchni chłopskiej aż do kuchni carskiej. Wykwintna kuchnia klasy średniej i wyższej przeżywała okres największego uznania sto lat przed wybuchem rewolucji w 1917 roku. Prosta kuchnia chłopska wykorzystywała surowce możliwe do wyprodukowania we własnym zakresie w północnym klimacie. Jej podstawę stanowiły: ciemny chleb żytni, różne warianty zupy oraz kasza gryczana (co znalazło swój wyraz w przysłowiu rosyjskim: ”Szczi i kasza – strawa nasza”). Znaczny wpływ na narodową kuchnię w europejskiej części Rosji wywarł obrządek Kościoła prawosławnego ze względu na bardzo dużą liczbę dni postnych w roku. W związku z tym kuchnia rosyjska oferuje bogaty wybór przepisów na potrawy z rybami oraz potrawy, w których główną rolę odgrywają warzywa, grzyby i leśne owoce. W procesie kształtowania się tradycyjnej kuchni rosyjskiej wyróżniamy następujące okresy: kuchni staroruskiej, kuchni moskiewskiej, kuchni za panowania cara Piotra Wielkiego i carycy Katarzyny II Wielkiej, kuchni petersburskiej, kuchni wszystkich Rusinów, kuchni radzieckiej oraz współczesnej kuchni rosyjskiej.

17 Kuchnia rosyjska słynie z kawioru – luksusowego artykułu spożywczego, z tradycji podawania zakąsek (od których dawniej rozpoczynał się każdy uroczysty posiłek) oraz kiszonych warzyw (kapusty, ogórków, pomidorów). Lista potraw, charakterystycznych dla tradycyjnej kuchni rosyjskiej obejmuje: bliny, pieróg i małe pirożki, pielmieni, pierogi (wareniki) i boeuf Stroganow. Z zup tradycyjną kuchnię rosyjską reprezentują szczi, ucha, okroszka i barszcz (z dodatkiem koperku i śmietany). Głównym tradycyjnym napojem bezalkoholowym jest herbata, którą Rosjanie piją gorącą, bez mleka, czasami posłodzoną i doprawioną do smaku konfiturą owocową. Innymi tradycyjnymi napojami, które w dalszym ciągu cieszą się popularnością, są także kwas chlebowy i kefir. Najpopularniejszym napojem alkoholowym Rosjan jest wódka. Jako deser tradycyjnie podawany był kisiel i kompot. Współcześnie Rosjanie preferują lody i torty.

18 Tradycyjny posiłek Rosjan składał się z czterech ,,przedziałów’’:zimnych zakąsek, zakąsek na ciepło i gorących zup, pieczonego mięsa polanego gęstym sosem warzywnym, owocowym lub owocowo-warzywnym, o konsystencji purée, smaku słodkim lub kwaśnym, tzw. wywarem (ros. взвар), który wykorzystywano także do dziczyzny i ryb słodkich lub pikantnych wypieków. Tradycyjny rosyjski stół charakteryzował się nie tyle elegancją, co różnorodnością potraw i obfitością jedzenia.

19 Sport Rosjanie zawsze odnosili wielkie sukcesy we wszelkich zawodach i konkursach sportowych. Podczas istnienia ZSRR zdobywali nawet 14 na 18 medali, w czasie gdy był dominującą potęgą sportu. Łączne wyniki osiągnięć Rosjan podczas Igrzysk Olimpijskich to 195 medali, z czego większość to złote medale 80, 69 srebrnych i 46 brązowych. Pod względem liczby zdobytych medali zawsze byli w pierwszej trójce liderów od 1952r. W 2014r. odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Moskwie, a w 2010r. Zimowe.

20 Olimpijczycy Rosyjscy :Inga Abitowa – lekkoatletyka Siergiej Abramow – hokeista Aleksandr Achiun - gimnastyk Artur Achmatchuzin – szermierz Natalja Achrimienko – lekkoatletyka Lukman Rasakowicz Adams – lekkoatletyka Aleksandr Wiktorowicz Lebiediew – łyżwiarz Aleksandr Wiaczesławowicz Aleksiejew – bokser Dmitrij Nikołajewicz Archipow – skoki akrobatyczne Herberts Baumanis – lekkoatletyka Wasilij Wiktorowicz Biezsmielnicyn – narciarz alpejski Andriej Siergiejewicz Bołdykow – snowboard Nikołaj Walerjewicz Bolszakow – biegacz narciarski Anzor Adamowicz Bołtukajew – zapaśnik Inga Abitowa Artur Achmatchuzin

21 Muzyka Muzyka rosyjska stanowi przejaw jednego z najciekawszych procesów rozwojowych w historii słowiańskich kultur muzycznych. Jej głównymi cechami są: głęboki związek z muzyką ludową, korzenie sięgające bizantyjskiej kultury, wyraźnie narodowy charakter, świadome powiązanie tematyczne z problematyką społeczną. Cechy te sprawiają, że stanowi ona dziś dla nas szczególnie interesujący rozdział historii muzyki ogólnoświatowej. Historia muzyki rosyjskiej jest dla nas pouczająca z jednego głównego powodu: przejawiał się w niej od wieków organiczny związek muzyki artystycznej z twórczością ludową o wiele silniejszy, niż w innych kulturach słowiańskich, na które oddziaływała muzyka krajów zachodnioeuropejskich. 

22 XX i XXI wiek XX wiek przyniósł nowe spojrzenie na kompozycje. Twórcy zaczęli poszukiwania w zakresie nowych brzmień i form. Do muzyki przeniknęły elementy modernizmu, symbolizmu, ekspresjonizmu, witalizmu i innych prądów ogólnokulturowych. W I połowie XX wieku popularnością cieszyły się utwory m.in.: Aleksandra Wiertinskiego, Leonida Utisowa, Aldolfa. Do późniejszych gwiazd estradynależą: Ałła Pugaczowa, Sofia Rotaru , Mark Bernes, Lew Leszczenko, Iosif Kobzon, Walerij Leontjew, Muslim Magomajew  i Oleg Gazmanow.  Miano bardów rosyjskich zyskali sobie: Bułkat Okudżawa, Włodzimierz Wysocki, Aleksander Galicz i Jurgij Wizbow. Do najpopularniejszych rosyjskich zespołów rockowych należą m.in.: DDT, Lube, Nautilus Pompilius, Akwarium, Bi-2, Siektor Gaza, Arija i Kino. Światową sławę zyskał duet pop-rockowy -  t.A.T.u. ,wykonujący jedną z najpopularniejszych współczesnych rosyjskich piosenek ”Nas nie dogoniat”. Inną żeńską grupą, która odniosła komercyjny sukces jest trio Serebro, którego singiel „Mama luba” z 2012 roku pojawił się na wielu światowych listach przebojów.

23 Siostry Tołmaczowe (Anastasia i Marija -Анастасия и Мария Толмачёвы) – siostry bliźniaczki; przedstawicielki Rosji w konkursie Eurowizji w 2014r. https://www.youtube.com/watch?v=MPI7AnD_QS8 -Tolmachevy Sisters - Shine (Russia)

24 Sergey Lazarev (Серге́й Лазарев)– 33-letni piosenkarz rosyjski; reprezentant Rosji w konkursie Eurowizji w 2016r.

25 Polina Gagarina (Полина Сергеевна Гагарина) – piosenkarka; reprezentantka Rosji w konkursie Eurowizji w 2015r.

26 Ałła Pugaczowa(– 67-letnia, radziecka piosenkarka, kompozytorka, aktorka i autorka tekstów

27 Sofia Rotaru ( София Михайловна Евдокименко-Ротару) – rosyjsko - ukraińska piosenkarka i aktorka. Śpiewa po rosyjsku, ukraińsku, rumuńsku, niemiecku i angielsku. Niezależnie od języka jej piosenki były popularne w całym byłym Związku Radzieckim.

28 Dima Biłan (Дима Билан) – rosyjski piosenkarz; zwycięzca konkursu Eurowizji 2008r.

29 Aleksiej Worobjow ( Алексей Владимирович Воробьёв) – 28-letni piosenkarz; reprezentant Rosji w konkursie Eurowizji w 2011r.

30 Edmund Szklarski  (Э́дмунд Шкля́рский) -  sowiecki i rosyjski muzyk-multiinstrumentalista, kompozytor, malarz, lider zespołu Piknik. https://www.youtube.com/watch?v=0fYneWGVmJw – Edmund Szklarski – Nie Prosto

31 Balet Rosyjski kompozytor – Piotr Czajkowski skomponował muzykę do najbardziej znanych baletów na świecie takich jak : „Jezioro Łabędzie”, „Dziadek do orzechów” i „Śpiąca królewna”. Tak jak kompozytor baletów również taniec pochodzi z Rosji. Najbardziej znanymi tancerzami o międzynarodowej sławie są: Anna Pawłowa, Wacław Niżyński, Tamara Karsawina, Maja Pilisiecka, Rudolf Nuriejew i Michaił Barysznikow. Balety stworzone prze Michaiła Fokina to: „Pawilon Armidy”, „Chopiniana”, „Egipskie noce”, „Karnawał”, „Pietruszka”, „Tańce polowieskie”. Początki baletu sięgają XVII w. za czasów cara Aleksieja Michajlowicza, kiedy w jego rezydencji odbył się spektakl baletowy. Do najbardziej znanych kompozytorów baletów XX w. należą m.in.: Aleksandr Skriabin, Siergiej Rachmaninow, Igor Strawinski, Siergiej Prokofjew i Dmitrij Szostakowicz.

32 Kino i filmy Na początku w Rosji filmy były rozrywką tylko dla ludzi bogatych, wyższego stanu. Związku z tym nie każdy mógł sobie pozwolić na obejrzenie filmu. Pierwszym filmem rosyjskim , który został wyświetlony była koronacja Mikołaja II. Większością filmów, znajdujących się w repertuarze kin, były filmy dokumentalne. Rosyjskie kino radzieckie stało się po rewolucji ludowej jednym z najbardziej innowacyjnych ruchów kulturalnych. W 1919 roku Władimir Gardin otworzył w Moskwie Instytut Kinematografii – najstarszą uczelnię filmową na świecie. Od 1932 roku zaczyna dominować głoszony przez władze socrealizm i zanika kino awangardowe. W okresie tym powstają takie dzieła jak: ,,Czapajew,’’,, Lecą żurawie’’ czy ,,Ballada o żołnierzu’’. Do najbardziej znanych filmów nakręconych po roku 1991 należą m.in. ,,Spaleni słońcem’’ (Nikity Michałkowa), ,,Dwunastu’’(Nikity Michałkowa), ,,Brat ‘’(Aleksieja Bałabanowa), ,,Brat 2’’ (Aleksieja Bałabanowa), ,,Rosyjska arka’’ (Aleksandra Sokurowa) oraz ,,9 kompania’’ (Fiodora Bondarczuka).

33 Literatura Na przełomie X – XI w. powstała literatura rosyjska. Początkiem wszystkich późniejszych dzieł była twórczość ustna ludowa tzw. byliny, skazy, pieśni, legendy itp. W rozwoju staroruskiej literatury XI – XIV w. znaczną rolę odegrały integralne związki Rusi z Bizancjum i kulturą południowosłowiańską, skąd przeniesione zostały na Ruś m.in. wzorce literatury religijnej. W Cerkwiach, m.in. w Ławrze Peczerskiej, Troicko-Siergijewskiej i Monasterze Cyrylo-Biełozierskim zaczęto gromadzić literaturę i sztukę , które po stuleciach przekształciły się w pomniki architektury. W XIII w., w wyniku rozbicia dzielnicowego Rusi kultura ruska zaczęła się rozwijać odmiennie w różnych dzielnicach kraju. Do najważniejszych zabytków literackich okresu staroruskiego zaliczamy m.in.: Ewangeliarz Ostromira, Ruska Prawda, Powieść minionych lat autorstwa Nestora , Słowo o wyprawie Igora, Żywot Aleksandra Newskiego oraz Zadońszczyzna autorstwa Sofoniusza. W XV-wiecznej literaturze pojawia się temat zjednoczenia całości ziem ruskich pod berłem carów moskiewskich, podjęty m.in. w Opowieści o książętach włodzimierskich Pachomiusza Logofeta oraz w Teorii trzech Rzymów Filoteusza z Pskowa. Szczególne miejsce w literaturze tego okresu zajmuje Podróż za trzy morza Atanazego Nikitina, pierwsze w całości świeckie dzieło literatury rosyjskiej.

34 Najważniejszymi zabytkami literatury XVI-wiecznej są nierzadko monumentalne, wielotomowe dzieła, m.in. Sudiebnik z 1550 r., Domostroj, Wielkie Czytane Mineje, Stoglaw, Latopis Carski Iwana Groźnego oraz Latopis Patriarchalny Nikona, które stały się oficjalnymi kronikami i zbiorami praw ówczesnej Rosji. Literatura ruska i ruski język literacki rozwijały się również w Wielkim Księstwie Litewskim, gdzie ostatecznie zanikły w XVII w., ustępując literaturze polskiej i polskiemu językowi literackiemu. W XVII w. do najznaczniejszych pisarzy należeli Awwakum Pietrow, autor pierwszego dzieła autobiograficznego w języku rosyjskim, pt. Żywot protopopa Awwakuma oraz Symeon Połocki, twórca rosyjskiego wiersza sylabicznego. Z XVII w. pochodzi także Synopsis Kijowski Innocentego Gizela, uważany za pierwszy rosyjski podręcznik historii. Dynamiczny rozwój literatury rosyjskiej nastąpił w okresie oświecenia pod koniec XVIII w. Utworzono nowe szkoły i uniwersytety zorganizowane na wzór nowożytno-europejski. Do najważniejszych pisarzy tego okresu należą m.in. Michaił Łomonosow, Aleksandr Radiszczew, Antioch Kantemir, Gawriła Dierżawin, Aleksandr Gribojedow oraz przedstawiciel preromantyzmu Iwan Kryłow. Wiek XIX nazywany jest często „złotym” w literaturze rosyjskiej. W okresie tym pojawiły się liczne nowe prądy literackie i ideowe -romantyzm, realizm, socjalizm i anarchizm. Powstały dzieła takie jak: Eugeniusz Oniegin, „Wojna i pokój” czy „Zbrodnia i kara”. Do najważniejszych pisarzy tego okresu zalicz się- Aleksander Puszkin, Michaił Lermontow, Taras Szewczenko, Iwan Turgieniew, Nikołaj Gogol, Fiodor Dostojewski, Lew Tołstoj, Michaił Sałtykow-Szczedrin, Nikołaj Niekrasow i Fiodor Tiutczew. Do najważniejszych przedstawicieli tego kierunku należą: Iwan Kiriejewski, Piotr Czaadajew i Nikołaj Danilewski. W XIX wieku na bazie dialektów zachodnioruskich powstały nowe języki literackie: ukraiński i białoruski, które nawiązywały do tradycji ruskich z byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego.

35 Sztuka Podstawy sztuki rosyjskiej stanowią sztuka staroruska i bizantyjska. W X wieku rozpoczęto budowę pierwszych świątyń opartych na wzorcach bizantyjskich, ale noszących oryginalne cechy ruskie. Rozpoczęto rozbudowę miast z kremlem. Obok drewnianych budowli z silnymi wpływami budownictwa ludowego wznoszono okazałe budowle kamienne. Do najbardziej znanych należą: kreml nowogrodzki z monasterem juriewskim i Soborem św. Sofii, Sobór św. Sofii w Kijowie i Ławra Peczerska. Najazdy tatarów zatrzymały rozwój sztuki do XIV w. Architektura w całym państwie zaczęła się odradzać. W wyniku przeniesienia stolicy metropolii prawosławnej i wielkiego księstwa do Moskwy miasto to stało się głównym ośrodkiem sztuki na Rusi. W okresie tym powstał Monaster Daniłowski – obecnie siedziba patriarchów, Ławra Troicko-Siergijewska w Siergijew Posadzie, Monastyr Świętego Cyryla Biełozierskiego w Kiriłłowie, Monaster Terapontowski i Monastyr Sołowiecki . Cerkwie były często bogato zdobione freskami i ikonami Teofana Greka, Andrieja Rublowa i innych mistrzów. Od lat 70. XV do XVII wieku na sztukę Rosji oddziaływały ideały renesansu włoskiego. Obok architektów rosyjskich działali także budowniczy włoscy - Pietro Solari i Marco Ruffo. Wykształcił się styl łączący elementy renesansu, sztuki staroruskiej i nowych oryginalnych form. Za przykłady podawany jest: Sobór Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, Sobór Zwiastowania, rozbudowa kremla moskiewskiego z lat 1485–1495, Cerkiew Wniebowstąpienia w Kołomienskoje i Cerkiew Wasyla Błogosławionego na Placu Czerwonym. Rozbudowano także kreml kazański. Pod wpływem działalności Rublowa ukształtowała się w XVI wieku szkoła stroganowska – najwybitniejsza szkoła w ikonografii ruskiej.

36 Od lat 80. XVII do lat 60. XVIII wieku silnie wpłynął na sztukę barok, który można podzielić na kilka stylów i etapów (moskiewski, piotrowski, jelizawetyński, syberyjski, naryszkinowski, stroganowski, golicyński). Za przykład rosyjskiej architektury barokowej mogą posłużyć Monaster Nowodziewiczy w Moskwie, liczne zabytki Jarosławia i Petersburga. Od XVIII do połowy XIX wieku dominował klasycyzm, a szczególnie popularna była jego późna odmiana - empire. W Rosji przez szereg stuleci działało wielu zagranicznych artystów, np. Domenico Trezzini, Bartolomeo Rastrelli, Antonio Rinaldi, Giacomo Quarenghi, Carlo Rossi, Étienne Falconet, Jean-Baptiste Vallin de la Mothe, Jean-Baptiste Le Blond i Andreas Schlüter. Wielu z nich postanowiło w Rosji osiąść na stałe i zostało nadwornymi artystami carów lub arystokracji. Do najważniejszych zabytków z okresu od XVIII do XIX wieku należą: historyczne centrum Petersburga oraz powiązane z nim obiekty w miejscowościach: Carskie Sioło, Peterhof, Pawłowsk, Strelna, Gatczyna, Oranienbaum, Ropsza, Pułkowo, Szlisselburg i Kronsztadt.

37 Symbole Rosji Matrioszka – drewniana lalka we wnętrz, której znajdują się takie same mniejsze. Niedźwiedź – ssak; zajmuje szczególne miejsce w kulturze rosyjskiej, a od czasu kiedy William Szekspir przyrównał Rosję do „niedźwiedzia z północy”, stał się symbolem Rosji. Walonki- ciepłe buty. Cerkiew – przepiękne budowle, będące miejscem modlitw, powstałe (między innymi) w Rosji są również jej symbolem. Kreml Moskiewski - gród warowny na wzgórzu, na lewym brzegu rzeki. Jego ogólna powierzchnia wynosi 28 hektarów. Jest to warownia z zabudowaniami książęcymi, cerkwiami i budynkami administracyjnymi. Rzeczownik Kreml jest synonimem władzy centralnej w Rosji tak samo współczesnej, jak i we wcześniejszych ustrojach.

38

39 10 ciekawostek o Rosji #1 Rosja to jedyne państwo na świecie, którego brzegi oblewa aż 13 mórz. #2 Ural to najstarsze góry na naszej planecie. Na terenie wsi Aleksandrowka znajduje się góra Karandasz, której wiek szacuje się na 4 miliardy lat. #3 Moskiewski Kreml to największa średniowieczna twierdza, która zachowała się do naszych czasów. Łączna długość murów to aż 2235 metrów. #4 Powierzchnia Syberii wynosi 9 milionów 734 tysiące kilometrów kwadratowych, czyli 9% całej powierzchni lądu na Ziemi. #5 Liczba egzemplarzy Kałasznikowa (popularnego rosyjskiego karabinu) na świecie przewyższa liczbę wszystkich innych karabinów razem wziętych. #6 Sushi jest bardziej popularne w Rosji niż w Japonii. #7 W Rosji jest co najmniej 15 tajnych miast. Nie ma ich na mapach, nie wiodą do nich oznakowane drogi, a obcokrajowcy nie mogą się do nich nawet zbliżyć. #8 Do 1917 roku każdy Rosjanin mógł legalnie kupić rewolwer w sklepie tak łatwo, jak teraz kupuje się bochenek chleba. #9 Matrioszka nie jest tradycyjnym wytworem kultury ludowej lub rzemieślniczej. Ta zabawka powstała dopiero pod koniec XIX wieku. Wymyślił ją zabawkarz Wasilij Zwiozdoczkin, a sprytni rosyjscy kupcy zaprezentowali ją jako staroruską zabawkę na Światowych Targach w Paryżu w 1900 r. Wyrób otrzymał wtedy brązowy medal w kategorii „Zabawka” i stał się jednym z symboli Rosji. #10 W 2002 roku Jekaterynburg wszedł do grona 12 idealnych miast świata według UNESCO.

40 KONIEC Dziękujemy za uwagę  Magdalena Kurdzieko kl. IIIdконец Dziękujemy za uwagę  Благодарим Вас за внимание Magdalena Kurdzieko kl. IIId Hanna Wiszowata kl. IIId Aleksandra Kondracka kl. IIId Dominika Zdrojewska kl. IIId

41 Źródła informacji (WIĘKSZOŚĆ ŹRÓDEŁ ZOSTAŁA PODANA PRZEZ OSOBY PRYWATNE) Hymn - https://pl.wikipedia.org/wiki/Rosja , https://pl.wikipedia.org/wiki/Pie%C5%9B%C5%84_Patriotyczna (informacje); (nagranie); Święta (wyszukanie 3 Świąt) https://pl.wikipedia.org/wiki/Rosja#.C5.9Awi.C4.99ta_pa.C5.84stwowe Kuchnia - https://pl.wikipedia.org/wiki/Kuchnia_rosyjska#Cechy_szczeg.C3.B3lne Sportowcy - https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Rosyjscy_olimpijczycy Piosenkarze - https://pl.wikipedia.org/wiki/Sofia_Rotaru ; https://pl.wikipedia.org/wiki/Dima_ Bi%C5%82an ; https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksiej_Worobjow ; https://pl.wikipedia.org/wiki/Edmund_Szklarski ; Balet - https://pl.wikipedia.org/wiki/Balet_w_Rosji ; https://pl.wikipedia.org/wiki/Rosja#Muzyka_powa.C5.BCna_i_balet Literatura - https://pl.wikipedia.org/wiki/Rosja#Kultura Sztuka - https://pl.wikipedia.org/wiki/Rosja#Muzyka_rozrywkowa Symbole - ; https://pl.wikipedia.org/wiki/Kreml_moskiewski ;

42 https://pl.wikipedia.org/wiki/Rosja (podstawowe informacje o Rosji) , https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Rok (Nowy Rok) , https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Obro%C5%84cy_Ojczyzny (Dzień Obrony Ojczyzny)

43 https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Jedno%C5%9Bci_Narodowej (Dzień Jedności Narodowej) (Pascha)

44 http://joemonster.org/art/33295 (ciekawostki) https://muzykarosyjska.pl/2011/05/01/kilka-slow-o-historii-muzyki-rosyjskiej/ (muzyka) https://pl.wikipedia.org/wiki/A%C5%82%C5%82a_Pugaczowa (Ałła Pugaczowa) (ciekawostki)

45 Źródła obrazków https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/db/Russia_on_the_globe_(%2Bclaims_hatched)_(Russia_centered).svg/240px-Russia_on_the_globe_(%2Bclaims_hatched)_(Russia_centered).svg.png , , , (slajd 1) https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8d/Hymn_of_Russia_sheet_music_2001.png/220px-Hymn_of_Russia_sheet_music_2001.png (slajd 5) , , , (slajd 6) (slajd 7) , https://www.2do2go.ru/uploads/full/ff1d430da1fc6961e60175b142e2c78b_w960_h2048.jpg (slajd 8) https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/01/Dmitry_Medvedev_at_Defender_of_the_Fatherland_Day_in_2011.jpg/225px-Dmitry_Medvedev_at_Defender_of_the_Fatherland_Day_in_2011.jpg (slajd 9)

46 http://static2.money.pl/i/galeria/68/16/542020_m644.jpg (slajd 12) https://4.bp.blogspot.com/-G9PwhsN-peE/VuFRcaaEtLI/AAAAAAAADgI/m8akycWIDLA/s1600/ogoom.com_ _8marta-4.jpg , (slajd 10) , (slajd 11) (slajd 12)

47 (slajd 14) (slajd 15) , (slajd 17) https://pl.wikipedia.org/wiki/Artur_Achmatchuzin#/media/File:Sedov_v_Akhmatkhuzin_Challenge_International_de_Paris_2013_ts jpg , (slajd 20)

48 (slajd 21) https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9c/The_Tolmachevy_Sisters,_ESC2014_Meet_%26_Greet_26_(crop).jpg (slajd 23) (slajd 24) (slajd 25) (slajd 26) (slajd 27) (slajd 28) (slajd 29) https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b6/Edmund_Sh.jpg/220px-Edmund_Sh.jpg (slajd 30)