1 Priorytet V. „Dobre zarządzanie” Działanie 5.2 „Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej”, Poddziałanie 5.2.2 „Systemowe wsparcie funkcjonowania administracji samorządowej” „Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego do stosowania Wspólnej Metody Oceny (CAF) w procesie mierzenia potencjału i dokonań poprzez szkolenia pracowników i pomoc doradczą”
2 Wsparcie finansowe MSWiA dla projektów usprawnień zarządczych jednostek samorządu terytorialnego
3 Zakres wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego Projekt systemowy CAF Projekt konkursowy MSWiA
4 Zakres wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego Projekt systemowy CAF Projekt konkursowy MSWiA
5 Pakiet wsparcia ze strony MSWiA Projekt systemowy powiązany jest z projektem konkursowym. Wzięcie udziału w projekcie systemowym stanowi warunek do uczestnictwa w projekcie konkursowym i możliwość ubiegania się o dofinansowanie projektu z łącznej alokacji o wartości 50 000 000 zł.
6 Planowany termin ogłoszenia naboru do konkursu to IV kwartał 2011 r. Informację o naborze znajdą Państwo na stronie: www.administracja.mswia.gov.pl
7 Kryteria naboru jednostek do projektu konkursowego Kryteria naboru jednostek do projektu konkursowego Zostały objęte wsparciem w ramach projektu systemowego CAF. Nie zostały objęte wsparciem jako beneficjent, partner, grupa docelowa w odniesieniu do projektu konkursowego, który wcześniej uzyskał dofinansowanie w ramach Działania 5.2 POKL (nr 3/POKL/5.2.1/2008, 2/POKL/5.2.1/2009 i 2/POKL/5.2.1/2010).
8 Mają wskaźnik będący relacją podstawowych dochodów podatkowych na 1 mieszkańca gminy lub powiatu przyjęty do obliczania subwencji wyrównawczej z budżetu państwa na rok 2011 w stosunku do wskaźnika Gg dla gminy oraz Pp dla powiatu, określony na 2011 rok, równy lub niższy od 50%. Kryteria naboru jednostek do projektu konkursowego Kryteria naboru jednostek do projektu konkursowego
9 Korzyści płynące z projektu Przeprowadzenie samooceny, która wykaże słabe i mocne strony Państwa urzędu. Możliwość zniwelowania słabych stron poprzez udział w projekcie konkursowym. Między podmioty, które zostaną wybrane w ramach procedury konkursowej, zostanie podzielona kwota 50 000 000 zł.
10 Kryteria, które powinien spełniać wniosek złożony na konkurs Wartość projektu zgłoszonego do konkursu powinna się mieścić w przedziale 1-2 milionów złotych. Projekt powinien objąć wsparciem co najmniej 5 jednostek samorządu terytorialnego. Łączna wartość kosztów: szkoleń językowych, ogólnych szkoleń komputerowych (np. obsługa MS Office, ECDL) i studiów podyplomowych nie może przekroczyć 15% bezpośrednich kosztów projektu.
11 Kryteria, które powinien spełniać wniosek złożony na konkurs Wniosek o dofinansowanie projektu w opisie diagnozy problemu podaje wynik samooceny przeprowadzony metodą CAF w 9 obszarach wraz z punktacją oraz rekomendacjami dotyczącymi usprawnień dla każdego JST objętego wsparciem. Wniosek o dofinansowanie projektu w opisie działań przewiduje przeprowadzenie końcowej samooceny metodą CAF dla każdej JST objętej wsparciem oraz ogólną poprawę uzyskanego wyniku samooceny.
12 Możliwość realizacji projektu konkursowego w partnerstwie Projekt może być realizowany w partnerstwie z: stowarzyszeniem jednostek samorządu terytorialnego, związkiem jednostek samorządu terytorialnego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt. 2 ustawy o finansach publicznych z dnia 30 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.249.2104), organizacją pozarządową w rozumieniu art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz.873 z późn. zm.), szkołą wyższą lub jej organem założycielskim, jednostką naukową lub instytucją szkoleniową.
13 Typy projektów przewidzianych do realizacji w ramach konkursu Podnoszenie jakości, zwiększanie dostępności usług publicznych świadczonych przez urzędy administracji samorządowej. Wdrażanie usprawnień zarządczych w administracji samorządowej na poziomie całej organizacji, w tym w zakresie zarządzania jakością lub oceny poziomu funkcjonowania i rozwoju urzędów oraz w wybranych aspektach jej funkcjonowania.
14 Promowanie i wdrażanie zasad, mechanizmów oraz procedur wzmacniających przejrzystość administracji oraz podnoszących poziom kultury etycznej kadr administracji samorządowej. Szkolenia ogólne i specjalistyczne (stacjonarne i na odległość) dla kadr urzędów administracji samorządowej. Typy projektów przewidzianych do realizacji w ramach konkursu
15 Wzmacnianie zdolności jednostek samorządu terytorialnego w zakresie stanowienia aktów prawa miejscowego oraz aktów administracyjnych. Wzmacnianie zdolności jednostek samorządu terytorialnego w zakresie opracowywania, wdrażania i ewaluacji polityk i strategii o zasięgu regionalnym i lokalnym. Wzmocnienie komórek w urzędach odpowiedzialnych za monitorowanie i ewaluację polityk i strategii o zasięgu regionalnym lub lokalnym.
16 Projekt systemowy Projekt systemowy „Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego do stosowania Wspólnej Metody Oceny (CAF) w procesie mierzenia potencjału i dokonań poprzez szkolenia pracowników i pomoc doradczą”
17 Projekt systemowy CAF Projekt jest realizowany przez MSWiA w partnerstwie z firmą F5 Konsulting Sp. z o.o. Okres realizacji projektu to 1 maja 2009 r. – 31 grudnia 2011 r. Celem drugiej części projektu jest upowszechnienie metody CAF oraz przygotowanie 250 jednostek samorządu terytorialnego do wzięcia udziału w projekcie konkursowym.
18 Projekt systemowy CAF Data rozpoczęcia realizacji projektu 1 maja 2009 r. Wsparciem zostało objętych 80 urzędów jednostek samorządu terytorialnego. W pierwszej edycji przeważającą większość stanowiły gminy wiejskie i miejsko-wiejskie.
19 Projekt CAF – I edycja Szkolenia trwały od lutego do czerwca 2010 r. Wsparciem objęto 165 Koordynatorów CAF i ich zastępców, a w warsztatach inicjujących nt. metody CAF oraz nt. prowadzenia samooceny wzięły udział 1122 osoby z 80 urzędów. 8 października 2010 r. odbyła się konferencja „Skuteczny i efektywny samorząd terytorialny” stanowiąca podsumowanie projektu CAF.
20 Rezultaty twarde I edycji projektu W ramach projektu sporządzono raport nt. użyteczności metody CAF oraz nt. wiedzy o metodzie CAF Oba te dokumenty są dostępne na stronie: www.administracja.mswia.gov.pl
21 Informacje na temat planowanych działań w projekcie znajdą Państwo na stronach internetowych Ministerstwa: www.administracja.mswia.gov.pl www.mswia.gov.pl
22 Dziękuję za uwagę Paweł Wnuk Wszelkie zapytania dotyczące w szczególności konkursu w IV kwartale 2011 r., w formie pisemnej i telefonicznej, można kierować do: p. Pawła Wnuka tel. (022) 661 86 32, e-mail: [email protected]@mswia.gov.pl p. Łukasza Krysztofiaka tel. (0-22) 661 87 38, e-mail: [email protected]@poczta.mswia.gov.pl