1 Procedury realizacji pilotażowego programu „PRACA - INTEGRACJA”zatwierdzonego uchwałą nr 13/2016 Rady Nadzorczej PFRON z dnia 8 grudnia 2016 r. Warszawa 2017
2 Pilotażowy program „PRACA - INTEGRACJA”Celem ogólnym programu jest podniesienie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Zakłada się, że w ramach realizacji programu w latach nastąpi: wypracowanie i wzmocnienie kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności pracowniczych niezbędnych do podjęcia zatrudnienia przez adresatów programu; zniwelowanie barier funkcjonalnych i technicznych, a także wsparcie mobilności osób niepełnosprawnych, umożliwiające podjęcie i utrzymanie zatrudnienia przez 2000 adresatów programu; podjęcie i utrzymanie zatrudnienia przez adresatów programu.
3 Pilotażowy program „PRACA - INTEGRACJA”Adresatem programu jest osoba niepełnosprawna pozostająca bez zatrudnienia, z orzeczonym stopniem niepełnosprawności (lub orzeczeniem równoważnym), zgłaszająca gotowość do zatrudnienia, na rzecz której prowadzone będą działania aktywizacyjne w ramach programu. Uczestnikami programu są: przedsiębiorstwa, w których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest niższy niż 6%, zgłaszające do PFRON gotowość zatrudnienia adresatów programu w ramach oferty obejmującej co najmniej 25 (dwadzieścia pięć) etatów (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy) na okres zatrudnienia nie krótszy niż 18 miesięcy, z zastrzeżeniem, że zatrudnienie to przyczyni się do wzrostu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych ogółem w firmie; organizacje pozarządowe realizujące zadanie publiczne zlecone przez PFRON.
4 Pilotażowy program „PRACA - INTEGRACJA”Dofinansowaniem ze środków programu mogą być objęte koszty dotyczące: rekrutacji i rozpoznania potrzeb wynikających z niepełnosprawności, uzyskania przez osobę niepełnosprawną pożądanych kwalifikacji/umiejętności zawodowych oraz pracowniczych, zniwelowania barier uniemożliwiających podjęcie zatrudnienia u potencjalnego pracodawcy (w tym m.in.: sprzętów i urządzeń technicznych, zatrudnienia asystenta lub trenera pracy, dojazdów do pracy, dodatku motywacyjnego rekompensującego podwyższone koszty związane z podjęciem aktywności zawodowej osoby niepełnosprawnej, wykorzystania innowacyjnych metod pracy, mających na celu utrzymanie osoby niepełnosprawnej w zatrudnieniu.
5 Pilotażowy program „PRACA - INTEGRACJA”W ramach programu PFRON realizowane będą konkursy dla pracodawców, którzy: zatrudnią w danym roku największą liczbę osób niepełnosprawnych; osiągną najwyższe wartości wskaźnika wzrostu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w danym roku. Konkurs ten zorganizowany będzie pod patronatem naczelnych organów władzy państwowej, a nagrody będą wręczane przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych i Prezesa Zarządu PFRON.
6 Procedury realizacji pilotażowego programu „PRACA - INTEGRACJA”W procedurach realizacji programu uregulowane zostały: zasady obowiązujące w trakcie naboru i weryfikacji formalnej ofert zatrudnienia osób niepełnosprawnych; zasady zawierania porozumienia z potencjalnymi pracodawcami w sprawie współpracy przy realizacji programu; zasady wyłaniania organizacji pozarządowych do realizacji zadania publicznego; zasady kwalifikowalności kosztów; zasady przekazywania i rozliczania środków PFRON; zasady ogłaszania konkursów dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.
7 Procedury realizacji pilotażowego programu „PRACA - INTEGRACJA”W formie załącznika do procedur realizacji programu przygotowano „Instrukcję rozpatrywania ofert, zawierania, rozliczania oraz monitorowania porozumień i umów”, w której uregulowane zostały: zadania Biura i Oddziałów PFRON; szczególne uwarunkowania dotyczące podejmowania przez PFRON decyzji w zakresie zawierania porozumień z pracodawcą; szczególne uwarunkowania dotyczące powierzenia Zleceniobiorcy realizacji zadania publicznego; zasady monitorowania i ewaluacji programu; zasady sprawowania kontroli nad wykorzystaniem środków PFRON przekazanych w ramach programu.
8 Procedury realizacji pilotażowego programu „PRACA - INTEGRACJA”W każdym czasie pracodawcy będą mogli zgłaszać oferty zatrudnienia osób niepełnosprawnych (do wyczerpania środków przewidzianych na realizację programu w danym roku). Po podpisaniu porozumienia z pracodawcą ogłoszony będzie konkurs dla organizacji pozarządowych na zrekrutowanie, przygotowanie do zatrudnienia oraz wspomaganie w czasie zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Oferty realizacji zadania publicznego przez organizacje pozarządowe będą składane w Biurze PFRON, w terminie wskazanym w ogłoszeniu o konkursie. W ramach konkursu do obsługi konkretnego pracodawcy wyłoniona zostanie jedna organizacja pozarządowa, z którą PFRON podpisze umowę powierzenia realizacji zadania publicznego. Oceny merytorycznej ofert NGO dokonuje komisja konkursowa, powołana zarządzeniem Prezesa Zarządu PFRON. Decyzję w sprawie przyznania dofinansowania i jego wysokości podejmuje Zarząd PFRON na podstawie stanowiska komisji konkursowej. Zawarte umowy z organizacją pozarządową są realizowane i rozliczane w Oddziałach PFRON.
9 Procedury realizacji pilotażowego programu „PRACA - INTEGRACJA”W ogłoszeniu o konkursie dla organizacji pozarządowych zamieszczone zostaną informacje dotyczące w szczególności: wysokości środków PFRON przeznaczonych na realizację zadania; terminu składania oferty, warunków realizacji zadania publicznego, wymaganej wysokości wkładu własnego; kryteriów wyboru najkorzystniejszej oferty NGO (np. okres działalności oferenta, doświadczenia w realizacji projektów związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych); minimalnej procentowej wysokość wkładu własnego.
10 Pilotażowy program „PRACA - INTEGRACJA”Promocja programu będzie prowadzona w trybie ciągłym, przy współpracy: Departamentu Promocji i Informacji, Oddziałów PFRON. W ramach działań promocyjnych przewidziane jest: zaproszenie do udziału w projekcie przedsiębiorstw poprzez kampanię informacyjną, kierowanie indywidulanych listów do przedsiębiorców dokonujących największych wpłat na PFRON z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych, kierowanie indywidulanych listów do ngo realizujących projekty prozatrudnieniowe, organizowanie spotkań promocyjnych z dziennikarzami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi mających na celu poinformowanie o programie i zachęcenie do uczestnictwa w nim; wydanie broszury informacyjnej skierowanej do uczestników programu i adresatów programu.
11 Departament ds. ProgramówDZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ! Departament ds. Programów