1 Program antynikotynowy
2 Zajęcia - „Co i dlaczego dymi?” Najskuteczniejszym działaniem w dziedzinie profilaktyki chorób odtytoniowych jest zapobieganie paleniu tytoniu. Dlatego też konieczne są interdyscyplinarne działania zmierzające do kształtowania prawidłowych postaw zdrowotnych wśród dzieci i młodzieży.
3 „Jak się czuje kiedy dymi papieros?” Głównym celem było skupienie uwagi dzieci na wrażeniach związanych z odczuwaniem różnych zapachów – miłych i niemiłych.
4 „Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?” Historia podróży Dinka pociągiem, zabawa z piosenką – nauka asertywności – nabywanie gotowości bez przykrych konsekwencji dla siebie i innych – zwrócenia uwagi dorosłej osobie palącej, że przy dzieciach nie należy palić.
5 „Jak unikać dymu papierosowego?” Wzrost kompetencji dzieci w zakresie umiejętności zachowania się, gdy znajdują się w zadymionych pomieszczeniach, radzenie sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy. Dzieci wykonały znaczki.
6 Plakaty dzieci Badania psychospołecznych uwarunkowań palenia tytoniu duże znaczenie przypisują środowisku, w jakim wzrastają dzieci. Nie ulega wątpliwości, że pierwszym środowiskiem rozwojowym i wychowawczym dziecka jest rodzina, następnie instytucje wychowawcze, takie jak przedszkole, szkoła oraz grupa rówieśnicza.
7 Nie pal przy mnie Wzory zachowań, także w odniesieniu do nałogu palenia, kształtuje środowisko rodzinne, a poprzez „formowanie norm i wartości” może kreować postawy i zachowania z tym związane.
8 Z badań wynika jednoznacznie, że prawdopodobieństwo palenia przez dzieci wzrasta, gdy palą rodzice lub starsze rodzeństwo, a także wówczas, gdy rodzice przejawiają tolerancję wobec prób palenia przez ich dzieci. Dowiedziono ponadto, że na inicjowanie palenia tytoniu przez dzieci znaczny wpływ wywiera palenie tytoniu przez ich matki. Spostrzeżenie to jest szczególnie ważne w pierwszych pięciu latach życia dziecka – jeśli matka w tym okresie pali, dziecko przyswaja sobie jej zachowania jako nieodłączny czynnik – element swoich późniejszych zachowań. Podobnie jak środowisko rodzinne, na postaw´ dzieci wobec palenia tytoniu, ma wpływ także szkoła. Szkoła jest terenem, gdzie wpływy różnych środowisk wzajemnie się krzyżują i przenikają Uczniowie w szkole przyswajają sobie pewne nawyki, wzorując się między innymi na postawach i zachowaniach wychowawców i nauczycieli. Tak więc, skuteczne oddziaływanie antytytoniowe może prowadzić tylko nauczyciel niepalący.
9 Jednym z głównych celów Narodowego Programu Zdrowia jest zmniejszanie rozpowszechniania palenia tytoniu. Szczególny nacisk położony jest na zapobieganie palenia wśród dzieci i młodzieży. Tak więc zapobieganie podejmowaniu palenia w wieku rozwojowym jest nieodzownym warunkiem skuteczności przeciwdziałania epidemii chorób odtytoniowych, a edukacja antytytoniowa staje się niezbędnym elementem wychowania zdrowotnego, od najmłodszych lat zważywszy na szczególnie niekorzystne zjawisko biernego palenia.
10 Dla dzieci w wieku przedszkolnym, bierne palenie oznacza między innymi: zwiększoną częstość występowania przewlekłego zapalenia ucha środkowego, zwiększoną konieczność interwencji chirurgicznej w przebiegu zapalenia ucha środkowego, zaburzenia rozwoju psychoruchowego, zaburzenia zachowania dziecka, zmniejszona gotowość szkolna mniejsza odporność na infekcje. Dodatkowo nie sprzyjają walce z biernym paleniem nieprawidłowe, niekorzystne wzorce zachowań społecznych i zdrowotnych. Bierne palenie nie jest jeszcze postrzegane w kategoriach szkodliwych oddziaływań na ludzki organizm. Palenie przy dzieciach jest ciągle społecznie aprobowane.
11 Prace dzieci
12 Oj, papieros brzydko pachnie
13 Bawimy się z Dinkiem
14 Papieros to Twój wróg!!!
15