Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata

1 Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020Urz...
Author: Antonina Lewicka
0 downloads 2 Views

1 Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Opracował : Daniel Pyda Lublin, kwiecień 2017

2 Działanie: Podstawowe usługi i odnowa miejscowości na obszarach wiejskichPoddziałanie: Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie lub rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury. Operacje typu: Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów.

3 . Kilka uwag ogólnych, pomocnych przy wypełnianiu wniosku o przyznanie pomocy. 1. Przed wypełnieniem wniosku o przyznanie pomocy (WoPP) zwanego dalej „wnioskiem”, należy zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 lipca 2016 r. (Dz. U. poz. 1230) i z Instrukcją wypełniania wniosku.

4 2. Wniosek należy sporządzić na formularzu udostępnionym na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego. Zalecane jest, aby wniosek został wypełniony elektronicznie i wydrukowany, a następnie zapisany na nośniku CD i dostarczony do UM wraz z wnioskiem 3. Do wniosku należy dołączyć dokumenty niezbędne do ustalenia spełnienia warunków przyznania pomocy albo ich kopie, zgodnie z wykazem załączników określonym we wniosku w sekcji VI. 

5 4. Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć w UM osobiście lub przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce pocztowej. 5. O terminowości złożenia wniosku decyduje data jego złożenia w miejscu określonym w ogłoszeniu o naborze. W przypadku złożenia wniosku przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce pocztowej operatora wyznaczonego, za dzień złożenia wniosku uznaje się dzień, w którym nadano tę przesyłkę.

6 6. Jeżeli wniosek o przyznanie pomocy nie zostanie złożony w terminie - pomoc nie zostanie przyznana, o czym UM poinformuje w formie pisemnej Wnioskodawcę, podając przyczyny nieprzyznania pomocy. 7. W przypadku, gdy wniosek zawiera braki, Wnioskodawcy przysługuje prawo do dwukrotnego ich usunięcia (uzupełnienia) w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.

7 8. Jeżeli Wnioskodawca, pomimo wezwania, nie uzupełnił w terminie braków, pomoc nie zostanie przyznana. Wnioskodawca zostanie poinformowany o tym fakcie w formie pisemnej, z podaniem przyczyn nieprzyznania pomocy. 9. Usunięcie braków we wniosku o przyznanie pomocy może obejmować wyłącznie zakres określony w wezwaniu.

8 10. Wnioskodawca w dowolnym momencie po złożeniu wniosku o przyznanie pomocy lub innej deklaracji może zwrócić się z pisemną prośbą o wycofanie wniosku w całości lub w części. Jeżeli Wnioskodawca został poinformowany o niezgodnościach w dokumentach lub o zamiarze przeprowadzenia czynności kontrolnych lub jeśli ta kontrola ujawni jakiekolwiek przypadki niezgodności, wycofanie nie jest dozwolone odnośnie do części tych dokumentów, których dotyczy niezgodność. Wycofanie stawia Wnioskodawcę w sytuacji, w jakiej znajdował się przed złożeniem odnośnych dokumentów lub ich części.

9 11. Refundacji podlegać mogą tylko koszty kwalifikowane operacji, które są uzasadnione zakresem operacji niezbędne do osiągnięcia jej celu oraz racjonalne. Dla robót budowlanych przewidziane jest przedłożenie wraz z wnioskiem kosztorysu inwestorskiego, w którym uwzględnia się wartość rynkową kosztów ustaloną na podstawie ogólnodostępnych publikacji albo szacunkowego zestawienia kosztów w przypadku realizacji inwestycji systemem „zaprojektuj –wybuduj”, natomiast dla pozostałych kosztów niezbędne jest dokonanie rozeznania rynku.

10 12. Wnioskodawca zobowiązany jest do ponoszenia kosztów kwalifikowalnych zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych, a gdy przepisy te nie mają zastosowania, z zachowaniem konkurencyjnego trybu wyboru wykonawców, określonego w załączniku do umowy o przyznaniu pomocy (zasady dotyczące przeprowadzania postępowań ofertowych).

11 13. W przypadku, gdy Wnioskodawca składa kilka wniosków, w okresie obowiązywania dokumentów składanych wraz z wnioskiem może dołączyć do wniosku kserokopie dokumentów dołączonych do innego wniosku, ma przy tym obowiązek, dokonać odręcznego wpisu na składanej kopii, że oryginał dokumentu znajduje się przy innym wniosku (z podaniem informacji niezbędnych do zlokalizowania oryginału dokumentu, np. znak sprawy).

12 . 14. W przypadku, gdy zakres niezbędnych informacji nie mieści się w przewidzianych do tego tabelach i rubrykach, dane te należy zamieścić na dodatkowych kartkach (np. kopie stron Wniosku, kopie stron formularzy załączników) ze wskazaniem, której części dokumentu dotyczą oraz adnotacją, że dana rubryka lub tabela została dołączona. Dodatkowe strony należy podpisać oraz opatrzyć datą i dołączyć do wniosku przy pomocy zszywacza. Przy wypełnianiu elektronicznym wniosku istnieje możliwość dodawania wierszy oraz zawijania tekstu w polach.

13 . 15. W sytuacji, kiedy dane pole wniosku nie dotyczy Wnioskodawcy, powinien wstawić kreskę, chyba że w Instrukcji podano inaczej. 16. Wszystkie koszty oraz kwoty należy podać w złotych zaokrąglając zgodnie z zasadami matematycznymi z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, z wyjątkiem wnioskowanej kwoty pomocy, którą należy podać w pełnych złotych zaokrągloną w dół (po odrzuceniu groszy).

14 17. Przed złożeniem wniosku należy upewnić się, czy:wniosek został podpisany i opieczętowany przez osobę reprezentującą Wnioskodawcę albo przez pełnomocnika w wyznaczonym do tego miejscu, wypełnione zostały wszystkie wymagane pola wniosku, załączone zostały wszystkie wymagane dla danego rodzaju operacji, dokumenty (zgodnie z pkt. VI. Informacja o załącznikach).

15 18. Gdy Wnioskodawca zostanie wezwany na piśmie przez UM do usunięcia braków we wniosku albo wycofuje wniosek w części, to należy zaznaczyć pole „korekta wniosku”. W tym przypadku, Wnioskodawca dokonuje poprawek i uzupełnień w polach wniosku/załącznikach, wyłącznie tych do korekty których został wezwany. Dane wniosku nie objęte korektą muszą być tożsame z danymi, które zostały podane w ostatniej złożonej wersji wniosku.

16 Załączniki do wniosku. Dokumenty sporządzone na formularzach udostępnionych przez UM powinny być, w wyznaczonych do tego miejscach, czytelnie podpisane przez osobę reprezentującą Wnioskodawcę albo pełnomocnika oraz opatrzone pieczęcią nagłówkową i datą. Dołączane do wniosku dokumenty, takie jak: opinie, protokoły, odpisy, wypisy, zaświadczenia, pozwolenia itp. uznawane są przez UM za ważne bezterminowo, jeżeli w ich treści albo Instrukcji nie określono inaczej.

17 Kopie dokumentów, dołącza się do wniosku w formie kopii potwierdzonych za zgodność z oryginałem przez podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy albo pracownika samorządu województwa, albo podmiot, który wydał dokument, albo w formie kopii poświadczonych za zgodność z oryginałem przez notariusza lub przez występującego w sprawie pełnomocnika będącego radcą prawnym albo adwokatem.

18 Zał. nr 2 - Dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością – kopiaZłożenie ww. dokumentu a także zał. nr 2a nie jest wymagane w przypadku, gdy dla planowanej operacji Wnioskodawca załącza do wniosku ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenie zamiaru wykonywania robót budowlanych wraz z potwierdzeniem, że właściwy organ nie wniósł sprzeciwu.

19 W przypadku realizacji inwestycji metodą „zaprojektuj i wybuduj” lub gdy decyzja o pozwoleniu na budowę nie ma klauzuli ostateczności lub brakuje potwierdzenia, że właściwy organ nie wniósł sprzeciwu do zamiaru wykonania robót budowlanych, wnioskodawca dostarcza załącznik nr 2 (prawo do dysponowania nieruchomością) oraz jeżeli inwestycja jest realizowana na nieruchomości, której nie jest właścicielem załącznik nr 2a (Oświadczenie właściciela lub współwłaściciela nieruchomości)

20 Zał. nr 2 – Dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością – kopia Uznaje się następujące dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości: odpis z ksiąg wieczystych wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy, lub odpis aktu notarialnego wraz z kopią wniosku o wpis do księgi wieczystej. Kopia wniosku powinna zawierać czytelne potwierdzenie jego złożenia w sądzie, lub prawomocne orzeczenie sądu wraz z kopią wniosku o wpis do księgi wieczystej. Kopia wniosku powinna zawierać czytelne potwierdzenie jego złożenia w sądzie, lub ostateczna decyzja administracyjna wraz z kopią wniosku o wpis do księgi wieczystej. Kopia wniosku powinna zawierać czytelne potwierdzenie jego złożenia w sądzie, lub inne dokumenty potwierdzające tytuł prawny. W związku z udostępnieniem przeglądarki ksiąg wieczystych na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości możliwe jest podanie przez Wnioskodawcę jedynie numeru elektronicznej księgi wieczystej, bez konieczności załączania odpisu.

21 Zał. nr 2a – Oświadczenie właściciela lub współwłaściciela nieruchomości, że wyraża zgodę na realizację operacji trwale związanej z nieruchomością, jeżeli operacja realizowana jest na nieruchomości będącej w posiadaniu zależnym lub będącej przedmiotem współwłasności - oryginał Oświadczenie ma być sporządzone na formularzu 2a załączonym do wzoru wniosku. Oświadczenie powinno być złożone przez każdego właściciela /współwłaściciela nieruchomości. Należy załączyć również kopie dokumentów potwierdzających posiadanie zależne, np. kopie umów dzierżawy, użyczenia

22 Zał. nr 3 – kosztorys inwestorskiKosztorys jest składany w każdym przypadku, gdy w zakresie operacji zaplanowano wykonanie robót budowlanych, z wyjątkiem realizacji operacji metodą „zaprojektuj – wybuduj”. Jeżeli operacja polega na budowie kilku obiektów powinien być przygotowany w sposób umożliwiający weryfikację wysokości kosztów budowy każdego z obiektów.

23 Kosztorys inwestorski należy sporządzić zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym (Dz. U. Nr 130 poz. 1389).

24 Zał. nr 4 - Decyzja o pozwoleniu na budowę– kopiaDecyzja załączana jest w przypadku operacji, dla których jest ona wymagana zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016r. poz. 290 z późn. zm.) i należy ją przedłożyć najpóźniej wraz z odpowiedzią na pismo wzywające do usunięcia braków (uzupełnień). W przypadku zastosowania w procesie inwestycyjnym metody „zaprojektuj-wybuduj”, dla której właściwym jest sporządzenie programu funkcjonalno-użytkowego, ostateczną decyzję o udzieleniu pozwolenia na budowę należy przedłożyć wraz z wnioskiem o płatność.

25 Zał. nr 5 - Zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych, właściwemu organowi, potwierdzone przez ten organ - kopia wraz z: oświadczeniem, że w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych, właściwy organ nie wniósł sprzeciwu – oryginał lub potwierdzeniem właściwego organu, że nie wniósł sprzeciwu wobec zgłoszonego zamiaru wykonania robót budowlanych – kopia

26 Zał. nr 6 – Ostateczna decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach - jeżeli jest wymagana - kopiaNależy przedłożyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach wydaną zgodnie z przepisami ustawy z dn. 3 października 2008 r o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U z 2013 r. poz z późn. zm.) dla operacji typu „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów”.

27 Zał. nr 7 - Szacunkowe zestawienie kosztów – oryginał lub kopiaSzacunkowe zestawienie kosztów składane jest wraz z Programem funkcjonalno-użytkowym i jest sporządzane dla projektów realizowanych metodą "zaprojektuj - wybuduj". Szacunkowe zestawienie kosztów powinno się odnosić się do zakresu operacji wyszczególnionego we Wniosku.

28 Zał. nr 8 - Program funkcjonalno-użytkowy – oryginał lub kopiaProgram funkcjonalno-użytkowy Wnioskodawca dostarcza w przypadku realizacji operacji metodą „zaprojektuj i wybuduj.” W przypadku gdy operacja jest realizowana wg zasady „Zaprojektuj - wybuduj” i Wnioskodawca złożył ww. załącznik, nie ma obowiązku składać wraz z wnioskiem o pomoc zał. nr 3 - kosztorys, nr 4 – pozwolenie na budowę, nr 5 - zgłoszenie i nr 6 – decyzja środowiskowa.

29 Szczegółowy zakres i formę programu funkcjonalno – użytkowego określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (Dz. U. z 2013r. poz. 1129), zgodnie z którym należy sporządzić ten dokument.

30 Zał. nr 9 - Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego albo decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu – kopia Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (o ile został sporządzony) lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu (jeżeli uzyskanie takiej decyzji jest wymagane), powinny potwierdzać, że inwestycja planowana do realizacji w ramach operacji jest zlokalizowana na obszarze, który w dokumencie planistycznym gminy został wyznaczony pod taką inwestycję. Opcję N/D należy zaznaczyć, w przypadku gdy dla danego terenu nie sporządzono miejscowego planu zagospodarowania oraz nie jest wymagane uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.

31 Zał. nr 10 - Dokument strategiczny dotyczący obszaru, na którym planowana jest realizacja operacji, określający strategię rozwoju oraz obszary lub cele lokalnej polityki rozwoju – kopia Strategia rozwoju gminy/związku lub inny dokument określający obszary i cele lokalnej polityki rozwoju (np. plan rozwoju miejscowości), powinny potwierdzać, że operacja jest spójna z dokumentem strategicznym Wnioskodawcy. Dopuszcza się również zaktualizowane plany odnowy miejscowości, które będą obejmowały realizację danej operacji w zaplanowanym we wniosku terminie.

32 Z przedłożonej dokumentacji strategicznej musi wynikać, że operacja wpisuje się w szerszy kontekst związany z rozwojem danego obszaru gminy/związku – że Wnioskodawca wśród zadań do realizacji priorytetowo traktuje inwestycję i nie jest to inwestycja ad hoc. Jest to wymóg, którego niespełnienie będzie skutkować odmową przyznania pomocy. Preferuje się dokumenty w wersji elektronicznej (płyta CD), ewentualnie wyciągi lub wypisy, wydruki ze strony internetowej zawierające link (adres) do strony www na podstawie których będzie można jednoznacznie potwierdzić odniesienie do planowanej operacji w tych dokumentach.

33 Zał. nr 11 - Opis zadań wymienionych w zestawieniu rzeczowo – finansowym operacji – oryginałOpis zadań sporządza się w przypadku dokonywania zakupu sprzętu, materiałów i usług służących realizacji operacji, które nie zostały ujęte w kosztorysie inwestorskim albo w szacunkowym zestawieniu kosztów (w przypadku realizacji operacji metodą „zaprojektuj - wybuduj”). Opis zadań składa się w oryginale na druku, stanowiącym załącznik nr 11 do wniosku.

34 Zał. nr 12 - Oświadczenie Wnioskodawcy o kwalifikowalności VAT - oryginałWnioskodawca może ubiegać się o uznanie podatku VAT jako kosztu kwalifikowalnego tylko w przypadku, gdy nie ma możliwości odzyskania VAT na mocy prawodawstwa krajowego. Wnioskodawca, powinien złożyć oryginał Oświadczenia o kwalifikowalności VAT, na formularzu udostępnionym wraz z wnioskiem na stronie internetowej UM (załącznik nr 12)

35 Zał. nr 13 - Interpretacja przepisów prawa podatkowego (interpretacja indywidualna) – oryginał lub kopia Każdy Wnioskodawca powinien wystąpić do organu upoważnionego przez Ministra Finansów (dyrektora właściwej izby skarbowej) na formularzu ORD-IN (art. 14b §7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012r. poz. 749, z późn. zm.) o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie braku możliwości odzyskania VAT, którą należy złożyć wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy. W przypadku gdy Wnioskodawca nie posiada jeszcze interpretacji indywidualnej, dotyczącej przedmiotowej operacji, może ją dostarczyć wraz z wnioskiem o płatność

36 Zał. nr 14 - Mapy lub szkice sytuacyjne oraz rysunki charakterystyczne dotyczące umiejscowienia operacji - oryginał lub kopia Mapy lub szkice powinny jednoznacznie wskazywać umiejscowienie operacji. Plany sytuacyjne oraz rysunki charakterystyczne powinny pozwolić na identyfikację zakresu planowanych do wykonania prac, określić miejsca realizacji operacji i planowanych robót oraz umożliwić sprawdzenie przedmiaru robót. W przypadku, gdy Wnioskodawca załącza kosztorys inwestorski i dokumentację projektową, wówczas nie zachodzi konieczność załączania szkiców sytuacyjnych lub planów sytuacyjnych.

37 Zał. nr Audyt energetyczny lub opinia certyfikowanego instalatora instalacji odnawialnego źródła energii o możliwości zapewnienia pokrycia co najmniej w 30% zapotrzebowania na energię elektryczną lub cieplną lub inny dokument wystawiony przez osobę lub podmiot posiadający uprawnienia w tym zakresie.

38 Podmiot, który zaznaczył w pkt 6Podmiot, który zaznaczył w pkt 6.6 wniosku, że przewiduje wyposażenie obiektu w instalację odnawialnego źródła energii w rozumieniu ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która będzie zapewniała pokrycie co najmniej w 30% zapotrzebowania na energię elektryczną lub cieplną powinien dołączyć dokument opisujący instalację, m.in. jego parametry techniczne, moc w rozbiciu na energię elektryczną oraz cieplną. Koszt poniesiony na uzyskanie ww. dokumentów może być zaliczony do kosztów kwalifikowalnych operacji. Podmiot, który realizuje model „zaprojektuj-wybuduj” i dołączył do wniosku program/projekt, który zawiera ww. dane – nie musi dołączać ww. załączników, zobowiązany jest jednakże do ich przedstawienia najpóźniej wraz z wnioskiem o płatność.

39 Zał. nr 16 - Decyzje, pozwolenia lub opinie organów administracji publicznej, inne dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów przyznania pomocy – kopie Należy załączyć do wniosku wszelkie decyzje, pozwolenia lub opinie organów administracji publicznej, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek ich uzyskania w związku z realizacją operacji, o ile ich uzyskanie jest wymagane przed rozpoczęciem realizacji operacji oraz inne dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów przyznania pomocy np. projekt regulaminu targowiska

40 W wierszach 1) – 6) Wnioskodawca wpisuje poszczególne dokumenty, które dołączył do wniosku, a których nie wykazano w poprzednich punktach. W tym miejscu należy również wymienić numer elektronicznej księgi wieczystej.

41 Wnioskodawca, który zaznaczył we WoPP :pkt 6.7 – targowisko będzie obiektem całorocznym powinien załączyć dokumenty na potwierdzenie powyższej deklaracji np. regulamin targowiska, cennik opłat za wynajęcie stanowisk handlowych

42 pkt 6.8 – targowisko będzie obiektem ogólnodostępnym, należy przedstawić regulamin targowiska, z którego będzie wynikało, że nie ogranicza się dostępu do obiektu podmiotom gospodarczym oraz zostaną określone i podane do publicznej wiadomości godziny otwarcia obiektu

43 Dziękuję za uwagę.